Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Day one μπήκαν αυτά υποθέτω.

Όχι δεν μπήκαν Day One. Αν θες να τα παίξεις Day One τα αγοράζεις. Διαφορετικά παίζεις τα ΑΑΑ των Studios της Microsoft και τα παλιά ΑΑΑ multiplatforms και μετά από 1 χρόνο παίζεις και τα υπόλοιπα. Με 50 ευρώ. Το χρόνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Το gamepass ξεκινάει κατακερματισμενο.

Η πρόταση σου δεν βγάζει απολύτως κανένα νόημα. Από που κι ως πού κατακερματισμένο; Είναι μια υπηρεσία που σου προσφέρει δωρεάν 100 τίτλους. Και οι τίτλοι που θα έρχονται από τα στούντιο της MS θα είναι διαθέσιμοι από την πρώτη μέρα εκεί.

Οπότε που βλέπεις τον κατακερματισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέφερα ότι όπως και το νετφλιξ είναι μια εξαιρετική πρόταση αλλά συμπληρωματική. Κάποιο παλικάρι από το φόρουμ είπε ότι το νετφλιξ αλλιώς ξεκίνησε και τώρα είναι κατακερματισμενο και είπα ότι το gamepass ξεκινάει έτσι.

Είναι value for money αλλά το "με 50€ το χρόνο δε θα ξαναχρειαστει να αγοράσω game" απέχει μίλια από την πραγματικότητα.

Edit: Επίσης αυτό το 100 τίτλοι δωρεάν ισχύει μόνο για κάποιον που δεν έχει παίξει games πότε. Στους υπόλοιπους μεγάλο κομμάτι από αυτά τα 100 παιχνίδια η τα έχουν παίξει ήδη η τα έχουν απορρίψει επειδή δεν ήθελαν να τα παίξουν. Σίγουρα έχει μέσα παιχνίδια για όλους που θα τους ξέφυγαν η δε πρόλαβαν αλλά 100 δεν είναι. 

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ανέφερα ότι όπως και το νετφλιξ είναι μια εξαιρετική πρόταση αλλά συμπληρωματική. Κάποιο παλικάρι από το φόρουμ είπε ότι το νετφλιξ αλλιώς ξεκίνησε και τώρα είναι κατακερματισμενο και είπα ότι το gamepass ξεκινάει έτσι.

Είναι value for money αλλά το "με 50€ το χρόνο δε θα ξαναχρειαστει να αγοράσω game" απέχει μίλια από την πραγματικότητα.

Edit: Επίσης αυτό το 100 τίτλοι δωρεάν ισχύει μόνο για κάποιον που δεν έχει παίξει games πότε. Στους υπόλοιπους μεγάλο κομμάτι από αυτά τα 100 παιχνίδια η τα έχουν παίξει ήδη η τα έχουν απορρίψει επειδή δεν ήθελαν να τα παίξουν. Σίγουρα έχει μέσα παιχνίδια για όλους που θα τους ξέφυγαν η δε πρόλαβαν αλλά 100 δεν είναι. 

Δεν υπάρχει κατακερματισμος. Αυτό που λες είναι άλλο. Δεν θυμάμαι να ισχυρίστηκε κάποιος από την MS ότι δεν χρειαστεί να αγοράσεις ξανά παιχνίδι.

Επίσης το ότι έχεις παίξει κάποιους τίτλους ή άλλους δεν θες να τους παίξεις δεν αναιρεί το γεγονός ότι σου προσφέρει 100 τίτλους.

Άσε που είναι τελείως υποκειμενικό, το αν θα πληρώσεις ξανά για τίτλο ή όχι. Μπορεί να σε βολεύουν τα 100 παιχνίδια που έχει. Σαν να σου λέει κάποιος ότι τον καλύπτει πλήρως το PS4 και να του λες "οχι δεν είναι έτσι γιατί δεν μπορείς να παίξεις το Forza και το Halo".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το 50€ το χρονο παντως που λετε αν θελετε γινετε απλα με 25€ κ 2 λεπτα vpn on κ μετα οff 😀 με brazil 12μηνη αλλα ας το δεχτουμε 50€

Με αυτα τα χρηματα θα αγοραζε καποιος hardcore sonakias ας πουμε το god of war ετσι; Κ στην ουσια θα ειχε μονο ενα δισκακι με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ! Οποτε ενας hardcore xboxακιας διαλεγει πχ αγορα day one το gears η το Ηalo η το Forza κτλ κτλ η αγορα ενα χρονο game pass με ολα τα πραπανω κ ολα τα 1st party συν ολη τη λιστα που εβαλε ο hexen συν pes nba2k a plague tale κ ποσα αλλα. Το game pass ειναι οχι win win αλλα win επι 3 🤗🤗🤗  Εγω πχ εφυγα απο το play πριν 3 χρονια γιατι με τραβηξαν τα forza ! Παιζω κ ποδοσφαιρακια μπασκετακι κτλ οποτε πραγματικα εχω σωθει. Ακομα κ το pes το αγοραζω day one κ μετα που μπαινει game pass απο 2-3 μηνες το εδωσα κ πηρα τα μισα λεφτα πισω.  Επισης δεν το κοβω να παει χαλια το seriesX γιατι απο οτι βλεπουμε ειναι αξιολογο μηχανημα κ αν κ ποτε δεν θα φτασει τις πωλησεις του play θα παει καλυτερα απο το xbox one ! Βεβαια τωρα η ms λεει καλυτερα να πουληαω μια συνδρομη xxloud η gamepass ενος ετους παρα μια κονσολα γιατι πιο πολλα χρηματα θα παρει !

Επεξ/σία από malias4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mitroglou7 said:

Είναι value for money αλλά το "με 50€ το χρόνο δε θα ξαναχρειαστει να αγοράσω game" απέχει μίλια από την πραγματικότητα.

Γενικά όχι. 

Σίγουρα δεν ισχύει για όλους αλλά για άλλους ισχύει. 

Το πόσο ποσοστό είναι στην κάθε πλευρά είναι κάτι που θα μπορούσαμε να ψάξουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Δεν υπάρχει κατακερματισμος. Αυτό που λες είναι άλλο. Δεν θυμάμαι να ισχυρίστηκε κάποιος από την MS ότι δεν χρειαστεί να αγοράσεις ξανά παιχνίδι.

Επίσης το ότι έχεις παίξει κάποιους τίτλους ή άλλους δεν θες να τους παίξεις δεν αναιρεί το γεγονός ότι σου προσφέρει 100 τίτλους.

Άσε που είναι τελείως υποκειμενικό, το αν θα πληρώσεις ξανά για τίτλο ή όχι. Μπορεί να σε βολεύουν τα 100 παιχνίδια που έχει. Σαν να σου λέει κάποιος ότι τον καλύπτει πλήρως το PS4 και να του λες "οχι δεν είναι έτσι γιατί δεν μπορείς να παίξεις το Forza και το Halo".

Δεν νομιζω να εχει νοημα να απαντας στο συγκεκριμενο χρηστη. Κακως του απαντησα και εγω πιο πισω αλλα νομιζα οτι ειχε ορεξη για νορμαλ κουβεντα και οχι για τρολλινγκ τριτης κατηγοριας αλλα απο οτι φαινεται εκανα λαθος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζει το 100 τίτλοι να μου χτυπάει προσωπικά κάπως. Και για το Steam μπορεί κάποιος να πει 1000αδες τίτλοι δωρεάν και πιθανόν αρκετούς να τους καλύπτουν αυτοί οι τίτλοι.

Για μένα πραγματικοί τίτλοι είναι αυτοί που βγαίνουν day one η έστω αρκετά κοντά στη κυκλοφορία για λόγους hype, community, multiplayer population κτλ. Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν ισχύει για όλους αλλά αναρωτιέμαι αν ισχύει για τους πολλούς. Γιατί σίγουρα εκεί στοχεύει η Microsoft. Ούτε σε μένα ούτε στους λίγους.

Στη πράξη λοιπόν για μένα αυτή η συνδρομή αφορά μόνο τα exclusive της και αυτά που θα βγουν day one. Οπότε το ερώτημα προσωπικά για μένα είναι αν αυτά τα παιχνίδια αξίζουν το κόστος της ετήσιας συνδρομής. Πιθανότατα το αξίζουν ειδικά αν προσθέσεις και τα όσα παιχνίδια θα δοκιμάσω/παίξω τσόντα.

Αντίστοιχα και στο netflix τη συνδρομή τη πληρώνω για το Peaky Blinders, το stranger things κτλ. Δε πα να έχει 14893859 πακιστανοινδικες σειρές. Αδιάφορο μου είναι. Όπως αδιάφορο μου είναι τουλάχιστον shortterm αν θα προσθέσει και ταινίες του 90'. Longterm σίγουρα θα ψάξω κάποια να δω και θα χαρώ αν την έχει αλλά όχι δεν είναι selling point του netflix το αν έχει το Terminator 2 η όχι. Αν φτάσει σε βαθμό να έχει τα ΠΑΝΤΑ από παλιές ταινίες τότε ναι μιλάμε σοβαρά.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ καλή φάση το pass το έχω και τώρα απλώς δεν έχει νόημα τουλάχιστον για ένα χρόνο να πάρω xsx, από την στιγμή που έχω pc και στην καμία δεν σε καλύπτει μόνο το pass είναι σαν το netflix όπως ειπώθηκε.   Θα βγει πχ το valhala και το cyberpunk και τι θα περιμένεις να το βάλει κάποια στιγμή το pass (αν τα βάλει ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το εμπεδωσαμε. Είναι για πεταμα το  pass. Αλλο;

Έχω pc με rtx2080, xbox one x και ps4 pro. ΔΕΝ εχω ενεργό game pass αυτη την περίοδο. Εγώ. Υπάρχουν ομως πάρα πολλά μέλη που το αξιοποιούν στο έπακρο και κατά γενική ομολογία προσδίδει τρελό value. Τι ακριβώς συζητούμε τωρα;

Αν βυθιστεί το xbox και οι υπηρεσίες του θεωρείτε πως θα ειναι καλο αυτο σαν γεγονός για τις ανταγωνιστικές πλατφόρμες και για εμας σαν καταναλωτες;

Μια ζωή τα ίδια. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα γιατι...ετσι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό λέμε το pass καλό είναι, αλλά πες ότι είχες μόνο το Χ1Χ θα σε κάλυπτε σε αυτή την φάση? Γιατί πχ οκ έδωσε το f12019 πριν κάνα μήνα αλλά τι να το κάνω όταν έχει βγει το f12020? Το xbox one δυστυχώς βυθίστηκε και δεν έπαθε κανένας καταναλωτής κάτι πάντως, το ίδιο και η sega χρόνια πριν, δεν έπαθε κάτι η βιομηχανία των video games. Ίσα ίσα πχ η Ν που μετά το στραπάτσο έβγαλε κάτι εξαιρετικό όπως και η Sony μετά την μεγάλη γκάφα με ps3/psvita άλλαξε πορεία.  Αν κάτι είναι κακό πλέον θα αποτύχει επειδή είναι κακό όχι γιατί το λέει το κάθε fanboy/ πληρωμένο μέσο ή φυσικά και το αντίστροφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2020 στις 5:58 ΜΜ, kostiger είπε

Καλή περίπτωση θα ηταν ενα 27αρι 144 με vrr και με την ελπίδα να ξεκλειδώσει και η Σονυ την εν λόγω αναλυση, αν υποθέσουμε ότι σε ενδιαφέρει και το πσ5. Σήμερα υπενθυμίζω πως απο τις 2 αναβαθμισμένες κονσολες μονο το Χ υποστηρίζει 1440p. Το προ ειναι είτε 1080 είτε 4Κ..

Το support της Microsoft σε 1440p καθώς και γενικότερα οι περισσότερο PC-like ρυθμίσεις που προσφέρει (και άλλα πράγματα, όπως IPv6 support) με έχουν κάνει να στρέφομαι προς Series X αυτή τη γενιά.

Προ-παραγγελία και day 1 availability στην Ελλάδα ξέρουμε από ποιους θα έχουμε;

Στις 14/8/2020 στις 8:54 ΜΜ, malias4 είπε

Φιλε μου ειμαι 37 με γιο 8χρ κ κορη 9χρ. Και εγω ειχα απο psx μεχρι ps4 pro κ εδω κ 3 χρονια αλλαξα κ πηγα προς xbox μερια με το οne X. Καλυτερος μοχλος , αθορυβη κ πιο δυνατη κονσολα . τα exclusives του play δεν με τραβανε πια (εκτος του uncharted)  το crash που ηταν κ δικια μου καψουρα παιζει πλεον κ στο xbox. Fifa ,pes ,platforms κ racing παιζω κ εγω κ εδω το forza δενεχει αντιπαλο !! Το μεγαλυτερο ατου ειναι πλεον το game pass. Αν σκεφτεσαι να παρεις οντως το xbox ξεκινα απο τωρα (γιατι παιζει να σταματησει το xbox live) να παρεις 3 12μηνες live brazil κ να κανεις το κολπακι με το game pass με το 1€. Με 75€ θα εισαι αρχηγος για 3 χρονια με το gp ultimate. Απλα οντως ολοι οι δικοι μου κ εμενα gamers εχουν ακομα play ! Bεβαια με αυτα που τους λεω ενα δυο θα πανε προς xbox φετος 😀 

Πως δουλεύει ακριβώς η μόντα αυτή με τη Brazil; Αν έχει κάποιος την καλοσύνη να πασάρει how-to..

Επίσης στην όλη κουβέντα για graphics, ο τρόπος που το βλέπω εγώ είναι:

  1. Please, 60 FPS (τουλάχιστον) locked
  2. Please, PLEASE, PLEASE κάτσε ήσυχο και μην κάνεις σαν αεροπλάνο ενώ ταυτόχρονα ανεβάζεις 2-3 βαθμούς τη θερμοκρασία δωματιού

Ας τηρούνται αυτά και ας φάμε unoptimized γραφικά για τη πρώτη σεζόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Daredevil είπε

Δεν είναι κακό λέμε το pass καλό είναι, αλλά πες ότι είχες μόνο το Χ1Χ θα σε κάλυπτε σε αυτή την φάση? Γιατί πχ οκ έδωσε το f12019 πριν κάνα μήνα αλλά τι να το κάνω όταν έχει βγει το f12020? Το xbox one δυστυχώς βυθίστηκε και δεν έπαθε κανένας καταναλωτής κάτι πάντως, το ίδιο και η sega χρόνια πριν, δεν έπαθε κάτι η βιομηχανία των video games. Ίσα ίσα πχ η Ν που μετά το στραπάτσο έβγαλε κάτι εξαιρετικό όπως και η Sony μετά την μεγάλη γκάφα με ps3/psvita άλλαξε πορεία.  Αν κάτι είναι κακό πλέον θα αποτύχει επειδή είναι κακό όχι γιατί το λέει το κάθε fanboy/ πληρωμένο μέσο ή φυσικά και το αντίστροφο. 

Eχουν υπαρξει και προηγουμενα το λιγοτερο αμφιλεγομενα σχολια απο το δικο σου. Επισης δεν ειναι δυνατον να περιμενετε να ειναι και 3rd party games διαθεσιμα day one στην υπηρεσια. AAA κλπ συμπαραμαρτουντα ενος χρονου δηλαδη ειναι ασχημα; 

Επισης το ΧΒΟΧ αυτη τη στιγμη μονο βυθισμενο δεν ειναι. Αν ειχε μεινει ο Μatrick στο τιμονι του ενδεχομενως να ηταν. Δεν ειναι ομως αυτη η περιπτωση. Και εννοειται πως οταν μειωνονται οι παικτες σε μια αγορα αυτο δεν ειναι καλο. Αυτη τη στιγμη εχουμε ολιγοπωλιο στη βιομηχανια. Αν επικρατησει ενας και διαμορφωθει μονοπωλιο δεν χρειαζεται κανεις οικονομικες γνωσεις υψηλου επιπεδου για να αντιληφθει οτι εκεινοι που θα ζημιωθουν ειμαστε εμεις οι απλοι χρηστες. Και προφανως δεν κρινεται η πορεια της εκαστοτε πλατφορμας απο μεμονωμενες ή και συντονισμενες καποιες φορες αποψεις-πεποιθησεις του κοινου ή λοιπων τυχαρπαστων και μη γραφιαδων. Οπως και σε καθε αλλη περιπτωση η ιστορια θα δειξει ποιος ειχε δικαιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Daredevil είπε

Δεν είναι κακό λέμε το pass καλό είναι, αλλά πες ότι είχες μόνο το Χ1Χ θα σε κάλυπτε σε αυτή την φάση? Γιατί πχ οκ έδωσε το f12019 πριν κάνα μήνα αλλά τι να το κάνω όταν έχει βγει το f12020? Το xbox one δυστυχώς βυθίστηκε και δεν έπαθε κανένας καταναλωτής κάτι πάντως, το ίδιο και η sega χρόνια πριν, δεν έπαθε κάτι η βιομηχανία των video games. Ίσα ίσα πχ η Ν που μετά το στραπάτσο έβγαλε κάτι εξαιρετικό όπως και η Sony μετά την μεγάλη γκάφα με ps3/psvita άλλαξε πορεία.  Αν κάτι είναι κακό πλέον θα αποτύχει επειδή είναι κακό όχι γιατί το λέει το κάθε fanboy/ πληρωμένο μέσο ή φυσικά και το αντίστροφο. 

Η βιομηχανια δεν επαθε κατι χωρις τη Sega platform holder αλλα σιγουρα ειναι πολυ πιο φτωχη. Επισης το συμπερασμα του οτι "Αν κάτι είναι κακό πλέον θα αποτύχει επειδή είναι κακό" δεν μπορω να καταλαβω πως το εχεις βγαλει ειδικα οταν μερικα απο τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας εχουν παει απατο απο πωλησεις, θα εβαζα καμια λιστα απο 20+ παιχνιδια που αξιζαν πολυ καλυτερα απο οτι καταφεραν αλλα θα βγουμε off-topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...