Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

εγω να πω οτι απο την 1η στιγμη επειδη δεν περασα απο την προηγουμενη γενια και ειχα μεινει με το ταπεινο μου XBOX 360 ειχα πει οτι οτι αν εχουν ιδια τιμη οι 2 κονσολες θα πηγαινα στο PS5 . Οταν ανακοινωθηκαν οι τιμες τους ομως βαζοντας κατω τα υπερ και τα κατα και στην ηλικια των 42 που κακα τα ψεμματα τα 60 - 70 € για ενα παιχνιδι δεν ειναι ευκολο πραγμα κατεληξα στο Series X . Πληρωσα περιπου 80 € πηρα 26 μηνες Game pass εχω λιωσει στο gaming καθε βραδυ 2 ωρες και τσιμπησα και 3-4 παιχνιδια κανονικα retail ή digital γιατι τα ηθελα ( MK11 , Crash Trilogy , Crash 4 , Tomb Raider ) Και ειμαι υπερ ευχαριστημενος . Αν ειχα καταληξει στο PS5 θα ειχα σκασει 500 για την κονσολα και θα ειχα 1-2 παιχνιδια το πολυ για να παιξω ! Δεν μετανιωνω στιγμη την κινηση μου για το Series X . Το προβλημα ειναι οτι εχω φιλους που ηρθαν σπιτι ειδαν την <<βιβλιοθηκη>> μου με τα παιχνιδια που εχω προσβαση να παιξω σε σχεση με τα του PS5 και η απαντηση τους ηταν ναι αλλα δεν εχεις God Of War και Gran Turismo .... 

 ε κλασσικά πάντα κάποιος θα έχει κάτι να πει , who cares.  Απλά με 500ε δεν θα είχες μόνο 1-2 παιχνίδια να παίξεις και στο ps5 σίγουρα αν και δεν συγκρίνεται με το pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Daredevil είπε

 ε κλασσικά πάντα κάποιος θα έχει κάτι να πει , who cares.  Απλά με 500ε δεν θα είχες μόνο 1-2 παιχνίδια να παίξεις και στο ps5 σίγουρα αν και δεν συγκρίνεται με το pass.

θα ειχα 1-2 το πολυ παιχνιδια να παιξω εννοω οτι θα ειχα μια κονσολα που δεν θα μπορουσα καθε μηνα να σκαω 70 - 80 € για να παρω ενα παιχνιδι γιατι στα 42 οι προτεραιοτητες ειναι το παιδι το ρευμα το νερο το τηλεφωνο το αεριο το σπιτι και μετα αν περισσεψουν λεφτα και το παιχνιδι που χαλβαδιαζεις 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

θα ειχα 1-2 το πολυ παιχνιδια να παιξω εννοω οτι θα ειχα μια κονσολα που δεν θα μπορουσα καθε μηνα να σκαω 70 - 80 € για να παρω ενα παιχνιδι γιατι στα 42 οι προτεραιοτητες ειναι το παιδι το ρευμα το νερο το τηλεφωνο το αεριο το σπιτι και μετα αν περισσεψουν λεφτα και το παιχνιδι που χαλβαδιαζεις 

Αδερφέ προσωπικά είσαι από τα άτομα αυτής της πλευράς που σέβομαι γιατί βγάζεις μια αγάπη για τη κονσόλα σου και το gaming και όχι ένα μίσος για την αντίπερα πλευρά. Χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω τον ρομαντικό και σχεδόν παιδικό τρόπο που βλέπεις το gaming. Πραγματικά κάνεις σαν παιδί όταν βλέπεις κάτι να σ'ενθουσιάσει και δε το λέω με κακό τρόπο καθώς έτσι έπρεπε όλοι να είμαστε.

Να σου πω βέβαια ότι και στην αντίπερα πλευρά δε σκάμε 80άρια αβέρτα. Υπάρχουν τα PS Plus games, υπάρχουν οι προσφορές και ευτυχώς ή δυστυχώς δε βγαίνει κάθε βδομάδα κάτι που να αξίζει.

Ωστόσο, πέρα από το οικονομικό κομμάτι έχεις αναφέρει και το κομμάτι του χρόνου που για κάποιους που είναι στη δική σου φάση (όπως εγώ) με παιδιά σκυλιά γατιά, έχει παρόμοια βαρύτητα με τα λεφτά. Δεν έχω δόξα τω θεώ τρομερό οικονομικό θέμα να συντηρώ το χόμπι μου αλλά έχω τρομερό πρόβλημα με το χρόνο. Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να παίζω πολλά παιχνίδια συνεπώς αναγκαστικά παίζω μόνο αυτά που θεωρώ τοπ σε σχέση με τα γούστα μου τα οποία δεν έχει νόημα να τα αναφέρω εδώ και να ξεκινήσει εκ νέου νέο vs. 

Θέλω να πω ότι δε μπορούμε να μιλάμε στο gaming μόνο για λεφτά. Είναι υπέροχο το gamepass, γλιτώνεις πάρα πολλά λεφτά, δοκιμάζεις πάρα πολλά games που δε θα αγόραζες, έχεις πάρα πολλές επιλογές, στη χώρα που ζούμε και τη τωρινή οικονομική κατάσταση ίσως είναι και αναγκαίο σε κάποια σπίτια που από οικονομικής πλευράς...αλλά δεν είναι η μία και μόνη επιλογή. Το gaming υπήρχε και πριν το gamepass μη το ξεχνάμε αυτό.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Θέλω να πω ότι δε μπορούμε να μιλάμε στο gaming μόνο για λεφτά. Είναι υπέροχο το gamepass, γλιτώνεις πάρα πολλά λεφτά, δοκιμάζεις πάρα πολλά games που δε θα αγόραζες, έχεις πάρα πολλές επιλογές, στη χώρα που ζούμε και τη τωρινή οικονομική κατάσταση ίσως είναι και αναγκαίο σε κάποια σπίτια που από οικονομικής πλευράς...αλλά δεν είναι η μία και μόνη επιλογή. Το gaming υπήρχε και πριν το gamepass μη το ξεχνάμε αυτό.

δεν ειναι η μονη επιλογη. ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη. Καποιος που δεν σκοπευει να παρει 4Κ τηλεοραση, με 300e και το game pass, μπορει να παιζει παιχνιδια νεας γενιας για χρονια. Και μπορει στο διαστημα αυτο να μαζεψει λεφτα για ενα PS5, για να παιξει τις δικες του αποκλειστικοτητες, οι οποιες ουτως η αλλως θα αργησουν να βγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν ειναι η μονη επιλογη. ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη. Καποιος που δεν σκοπευει να παρει 4Κ τηλεοραση, με 300e και το game pass, μπορει να παιζει παιχνιδια νεας γενιας για χρονια. Και μπορει στο διαστημα αυτο να μαζεψει λεφτα για ενα PS5, για να παιξει τις δικες του αποκλειστικοτητες, οι οποιες ουτως η αλλως θα αργησουν να βγουν.

Είναι η καλύτερη οικονομικά επιλογή. Όχι η καλύτερη επιλογή γενικά. Όπως εξήγησα για μένα η ποσότητα δε παίζει ρόλο αλλά το να έχει τα παιχνίδια που θέλω. Επίτηδες αποφεύγω τη λέξη ποιότητα γιατί και αυτό είναι κάτι ας πούμε υποκειμενικό σε κάποιο βαθμό και θα φέρει εντάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://wccftech.com/forza-horizon-5-runs-at-4k30-on-xbox-series-x-ray-tracing-only-active-in-forzavista/

Εαν ισχύει το 4K@30fps σε arcade racing οπως το FH5 και μαλιστα με το RT να ειναι ενεργοποιημένο μόνο στο forzavista mode, είναι epic fail και για γέλια. 

EDIT: Τουλάχιστον θα έχει σίγουρα 60fps mode in game αλλά παλι το RT μόνο στο car browsing - forzavista! Την παλεύουν ρε! Κατεβάστε ανάλυση, βαλτε reconstruction και δώστε μας RT reflections (ας ειναι reconstructed) στα 60fps in game!  Αλλιώς τα έδειχναν στην παρουσίαση και αλλιώς τα αποκαλύπτουν μετά. Μια χαρά RT reflections είχαν τα αμάξια στο gameplay trailer και μια χαρά ικανότατο είναι το XsX για να το πετύχουν! 1st party game είναι, τι Ubisoftο μακακίες ειναι αυτές?  

https://forzamotorsport.net/en-us/news/Forza-Horizon-5-Coming-to-Mexico

Επεξ/σία από nekrik
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αδερφέ προσωπικά είσαι από τα άτομα αυτής της πλευράς που σέβομαι γιατί βγάζεις μια αγάπη για τη κονσόλα σου και το gaming και όχι ένα μίσος για την αντίπερα πλευρά. Χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω τον ρομαντικό και σχεδόν παιδικό τρόπο που βλέπεις το gaming. Πραγματικά κάνεις σαν παιδί όταν βλέπεις κάτι να σ'ενθουσιάσει και δε το λέω με κακό τρόπο καθώς έτσι έπρεπε όλοι να είμαστε.

Να σου πω βέβαια ότι και στην αντίπερα πλευρά δε σκάμε 80άρια αβέρτα. Υπάρχουν τα PS Plus games, υπάρχουν οι προσφορές και ευτυχώς ή δυστυχώς δε βγαίνει κάθε βδομάδα κάτι που να αξίζει.

Ωστόσο, πέρα από το οικονομικό κομμάτι έχεις αναφέρει και το κομμάτι του χρόνου που για κάποιους που είναι στη δική σου φάση (όπως εγώ) με παιδιά σκυλιά γατιά, έχει παρόμοια βαρύτητα με τα λεφτά. Δεν έχω δόξα τω θεώ τρομερό οικονομικό θέμα να συντηρώ το χόμπι μου αλλά έχω τρομερό πρόβλημα με το χρόνο. Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να παίζω πολλά παιχνίδια συνεπώς αναγκαστικά παίζω μόνο αυτά που θεωρώ τοπ σε σχέση με τα γούστα μου τα οποία δεν έχει νόημα να τα αναφέρω εδώ και να ξεκινήσει εκ νέου νέο vs. 

Θέλω να πω ότι δε μπορούμε να μιλάμε στο gaming μόνο για λεφτά. Είναι υπέροχο το gamepass, γλιτώνεις πάρα πολλά λεφτά, δοκιμάζεις πάρα πολλά games που δε θα αγόραζες, έχεις πάρα πολλές επιλογές, στη χώρα που ζούμε και τη τωρινή οικονομική κατάσταση ίσως είναι και αναγκαίο σε κάποια σπίτια που από οικονομικής πλευράς...αλλά δεν είναι η μία και μόνη επιλογή. Το gaming υπήρχε και πριν το gamepass μη το ξεχνάμε αυτό.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου . Είμαι Gamer από το μακρινό 1985 όταν η μάνα μου έφερε από το Βέλγιο ένα Atari 800 XL και τότε έσκαγα λεφτά και μετά στον Amstrad έσκαγα λεφτά και στην Amiga 500 μου και στην 1200 μου και στο Game Boy και στα PC αν έχω σκάσει ένα σορό λεφτά και στο Mega Drive , 32 X , DreamCast , PS1 , PS2 , XBOX 360 γενικά το χόμπι μου μπορεί να μου έχει κοστίσει και ένα καινούργιο αυτοκίνητο . Αλλά ξέρεις πόσες φορές έκλαψα τα λεφτά που έδωσα γιατί το καρπούζι ήταν μάπα ; ( Mortal Kombat 1 Game boy ακόμα σε βρίζω ) . Στο Game Pass έχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω πριν πάρω . Ναι μεν υπάρχει το PS Plus αλλά δεν έχει την πληθώρα επιλογών του Game Pass αλλά είναι ελευθερία . Είναι η στιγμή που μπορεί να έσκασα 70 € για να πάρω το 1 παιχνίδι να το έλιωσα με 100 ώρες game play αλλά όταν θα χρειαστεί να ξεμπουκώσω γιατί βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια κάθε βράδυ που θα καθίσω στην τηλεόραση μου στο XBOX θα ανοίξω το Game Pass Και θα κατεβάσω 1-2-5 παιχνίδια να ξεδώσω . Ποτέ δεν ήμουν άνθρωπος του VS ίσα ίσα που συνήθως ήμουν υποστηριχτής του καλύτερα πολλές εταιρείες παρά μονοπώλιο επί εποχής SNES vs MegaDrive ακόμα και Atari VS Amiga και πάντα θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός η τιμή των κονσολών θα ήταν στον Θεό . Δεν νομίζω ότι η Sony ή η Microsoft για να μην εκτεθώ είχε μονοπώλιο και στην αγορά υπήρχε μόνο το PlayXBOX σαν κονσόλα θα είχε 500 € και οι εταιρείας θα έχαναν χρήματα απο το Hardware . Ο ανταγωνισμός είναι πάντα υπέρ του καταναλωτή και σε συνέπεια υπέρ της τσέπης μου σου του . 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nekrik said:

https://wccftech.com/forza-horizon-5-runs-at-4k30-on-xbox-series-x-ray-tracing-only-active-in-forzavista/

Εαν ισχύει το 4K@30fps σε arcade racing οπως το FH5 και μαλιστα με το RT να ειναι ενεργοποιημένο μόνο στο forzavista mode, είναι epic fail και για γέλια.   

το οτι ειναι arcade racing που κολλαει με αυτο? πρωτον θα εχει 60 fps mode δευτερον ειναι cross gen οποτε rt καλυτερα να περιμενεις του χρονου απο motorsport που θα ειναι full current gen αλλα το πιο βασικο το ειδες το παιχνιδι? Σου φανηκε για γελια ή οτι ειχε ασχημα γραφικα?🙄

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Είναι η καλύτερη οικονομικά επιλογή. Όχι η καλύτερη επιλογή γενικά. Όπως εξήγησα για μένα η ποσότητα δε παίζει ρόλο αλλά το να έχει τα παιχνίδια που θέλω. Επίτηδες αποφεύγω τη λέξη ποιότητα γιατί και αυτό είναι κάτι ας πούμε υποκειμενικό σε κάποιο βαθμό και θα φέρει εντάσεις.

λαθος. οταν εχεις μια αφθονια παιχνιδιων σε ποιοτητα και ποκιλια, και ειναι η πιο προσιτη  στην  gaming αγορα, αυτο την κανει την καλυτερη επιλογη γενικα απο τον υπολοιπο ανταγωνισμο.

απο την αλλη, οταν εσυ επιλεγεις κατι για να παιξεις κατι συγκεκριμενο, αυτο το κανει προσωπικη επιλογη.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, privateer είπε

το οτι ειναι arcade racing που κολλαει με αυτο? πρωτον θα εχει 60 fps mode δευτερον ειναι cross gen οποτε rt καλυτερα να περιμενεις του χρονου απο motorsport που θα ειναι full current gen αλλα το πιο βασικο το ειδες το παιχνιδι? Σου φανηκε για γελια ή οτι ειχε ασχημα γραφικα?🙄

Για γέλια είναι το οτι έδειξαν Ingame gameplay με RT reflections κανονικότατα και μάλιστα το παλικάρι απο την ομάδα ανάπτυξης αναφέρθηκε σε RT (προφανώς In game και οχι στο photo mode Lol ) ενώ αποδυκνύεται το αντίθετο! Οτι άλλο ειπωθεί είναι τραγικό damage control! Προφανώς το παιχνίδι φαίνεται πολύ ωραίο αλλά ουσιαστικά δεν είδαμε το πραγματικό image quality (αφού το βίντεο ήταν με RT ξεκάθαρα και τελικά θα ειναι χωρίς). Εαν η τελική έκδοση δεν διαφέρει απο αυτό που έδειξαν, τότε θα έχουμε ενα πανέμορφο game, το οποίο θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο όμορφο!   

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ή χωρίς RT, αυτό που έδειξαν στο FH5 είναι εντυπωσιακό και ξεπερνά με άνεση οποιοδήποτε racer αυτή τη στιγμή.

Το μόνο που ελπίζω είναι ένα performance mode χωρίς πολλές θυσίες με σταθερό 60άρι σε 1440p. Και ας μην έχει καθόλου RT.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gamepass είναι τεράστιο εργαλείο και μακροπρόθεσμα μπορεί να αλλάξει ακόμα και τις ισορροπίες που υφίστανται αυτήν την στιγμή στην βιομηχανία. Το ίδιο ισχύει φυσικά για όποιες παραπλήσιες υπηρεσίες προκύψουν. Μπορεί λοιπόν οι μεγάλοι παίκτες της βιομηχανίας σήμερα να είναι οι Activ-Bliz, Ubi, EA κτλ αλλά μελλοντικά να έχουν προστεθεί (ή και να έχουν αφαιρεθεί) και άλλες εταιρίες. 

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του ψηφιακού περιεχομένου αλλά είναι αδύνατον να αγνοηθούν οι εξελίξεις. Γενικώς τα έγραφα και στις πρώτες σελίδες του θέματος επομένως δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι σε πράγματα που πλέον είναι κατανοητά σε περισσότερο κόσμο.

Το παιχνίδι των ενεργών συνδρομητών είναι ήδη κερδισμένο από το gamepass μελλοντικά. Οι υπόλοιποι είτε θα ακολουθήσουν, είτε θα προσαρμοστούν.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...