Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, aekoupoli είπε

7729 ΚΑΔ που εχω εγω ειναι στην κρατικη εντολη βλεπω.Αλλα λογιστης ειπε δεν δικαιουμαι

αυτό από που το βλεπω φιλε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοεις σε τι ΚΑΔ ανηκει η επιχειρηση που δουλευεις?Στο λεει ο εργοδοτης σου,αλλιως εδω εχει αναλυτικα το καθε ΚΑΔ σε πια κατηγορια ανηκει

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

 

Βασικα τωρα που παρατηρησα το ΚΑΔ που ανηκω υπαρχει σε 2 κατηγοριες και σε κρατικη εντολη και σε καδ που πληττονται.Βγαλε ακρη...

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Εννοεις σε τι ΚΑΔ ανηκει η επιχειρηση που δουλευεις?Στο λεει ο εργοδοτης σου,αλλιως εδω εχει αναλυτικα το καθε ΚΑΔ σε πια κατηγορια ανηκει

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

Εμας δεν εκλεισε  μπηκε σε αναστολη αρα δεν ειμαστε καν στη λιστα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Εννοεις σε τι ΚΑΔ ανηκει η επιχειρηση που δουλευεις?Στο λεει ο εργοδοτης σου,αλλιως εδω εχει αναλυτικα το καθε ΚΑΔ σε πια κατηγορια ανηκει

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

Βασικα τωρα που παρατηρησα το ΚΑΔ που ανηκω υπαρχει σε 2 κατηγοριες και σε κρατικη εντολη και σε καδ που πληττονται.Βγαλε ακρη...

Έχεις πάρει από τον εργοδότη την δήλωσή του; Εκεί που έχει και τον αριθμό πρωτοκόλλου και αναφέρει τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολή, οικειοθελή αποχώρηση, απόλυση κλπ; Εκεί αν δεις έχει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας με βάση τον τζίρο. Είναι το ίδιο; Αν είναι διαφορετικό, και το 2ο πχ είναι στην κατηγορία "πλήττονται", μάλλον πας με αυτό και χάνεις το ενοίκιο. Βασικά πάντως, ότι και να είναι, θα φανεί όταν έρθει η ώρα της δήλωσης, αφού διάβασα ότι το κομμάτι με το ενοίκιο κύριας κατοικίας εμφανίζεται μόνο αν το δικαιούσαι. Θα το δω και στην πράξη σε μια εβδομάδα εγώ, αφού το ΑΦΜ μου λήγει σε 9.

@Lalakis1975 Για σένα σίγουρα είσαι στην κατηγορία "πλήττονται" άρα δεν δικαιούσαι την μείωση ενοικίου. Το αν δικαιούσαι το 800άρι είναι αν σε δήλωσε ο εργοδότης στην δήλωση που έκανε. Αν την έκανε, φαντάζομαι στην κοινοποίησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε. Για  ΟΕ με 2 εταίρους που έχει κλείσει με απόφαση της κυβέρνησης από τις 14/3 τα 800 ευρω και για τους 2 ως εταιρεία ή 800 για τον κάθε εταίρο;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amber78 είπε

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε. Για  ΟΕ με 2 εταίρους που έχει κλείσει με απόφαση της κυβέρνησης από τις 14/3 τα 800 ευρω και για τους 2 ως εταιρεία ή 800 για τον κάθε εταίρο;

Ευχαριστώ 

Και για τους 2.

ΥΓ. Αν είχε 10, τι θα γινόταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AnaZab είπε

Τα επιδόματα ανεργίας παρατείνονται, όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα έχουν έκπτωση 40% στο ενοίκιό τους, οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται με τηλεργασία ενώ όλοι οι εργαζόμενοι με παιδιά έως 15 ετών μπορούν να λάβουν ειδική άδεια.

δηλαδή όλους αφορά αυτό που είπε ο πρωθυπουργός πριν λίγο;μόνο αυτοί που είναι σε αναστολή λειτουργίας ; 

Όλοι θα πάρουν τα πάντα εκτός από εμάς του πλούσιους που είμαστε σε αναστολή σύμβασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Έχεις πάρει από τον εργοδότη την δήλωσή του; Εκεί που έχει και τον αριθμό πρωτοκόλλου και αναφέρει τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολή, οικειοθελή αποχώρηση, απόλυση κλπ; Εκεί αν δεις έχει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας με βάση τον τζίρο. Είναι το ίδιο; Αν είναι διαφορετικό, και το 2ο πχ είναι στην κατηγορία "πλήττονται", μάλλον πας με αυτό και χάνεις το ενοίκιο. Βασικά πάντως, ότι και να είναι, θα φανεί όταν έρθει η ώρα της δήλωσης, αφού διάβασα ότι το κομμάτι με το ενοίκιο κύριας κατοικίας εμφανίζεται μόνο αν το δικαιούσαι. Θα το δω και στην πράξη σε μια εβδομάδα εγώ, αφού το ΑΦΜ μου λήγει σε 9.

@Lalakis1975 Για σένα σίγουρα είσαι στην κατηγορία "πλήττονται" άρα δεν δικαιούσαι την μείωση ενοικίου. Το αν δικαιούσαι το 800άρι είναι αν σε δήλωσε ο εργοδότης στην δήλωση που έκανε. Αν την έκανε, φαντάζομαι στην κοινοποίησε.

 

Οχι δεν εχω παρει την δηλωση,απλα μου ειπε σημερα ολα ετοιμα απο τον λογιστη του και μου ειπε και τον αριθμο καδ που ανηκει.Ναι θα δουμε την μερα που θα ανοιξει και για εμας η πλατφορμα τελικα τι ισχυει,μαλλον θα ειναι αυτο που λες,δεν μπορω να δω εγω το καδ του καπου ε?

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Έχεις πάρει από τον εργοδότη την δήλωσή του; Εκεί που έχει και τον αριθμό πρωτοκόλλου και αναφέρει τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολή, οικειοθελή αποχώρηση, απόλυση κλπ; Εκεί αν δεις έχει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας με βάση τον τζίρο. Είναι το ίδιο; Αν είναι διαφορετικό, και το 2ο πχ είναι στην κατηγορία "πλήττονται", μάλλον πας με αυτό και χάνεις το ενοίκιο. Βασικά πάντως, ότι και να είναι, θα φανεί όταν έρθει η ώρα της δήλωσης, αφού διάβασα ότι το κομμάτι με το ενοίκιο κύριας κατοικίας εμφανίζεται μόνο αν το δικαιούσαι. Θα το δω και στην πράξη σε μια εβδομάδα εγώ, αφού το ΑΦΜ μου λήγει σε 9.

@Lalakis1975 Για σένα σίγουρα είσαι στην κατηγορία "πλήττονται" άρα δεν δικαιούσαι την μείωση ενοικίου. Το αν δικαιούσαι το 800άρι είναι αν σε δήλωσε ο εργοδότης στην δήλωση που έκανε. Αν την έκανε, φαντάζομαι στην κοινοποίησε.

Μου έστειλε η εταιρία έναν κωδικό που πρπει νσ βάλω όταν κάνω αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Την έπτωση ενοικίου πως την παίρνεις δεν έχω καταλάβει. Δείχνεις την αίτηση στον ιδιοκτήτη; Μπορεί να αρνηθεί; 

την παιρνεις λενε μονο αν η κυβερνηση εχει κλεισει την δουλεια σου ,αν εισαι σε αναστολη συμβασης την χανεις γιατι εισαι πλούσιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

την παιρνεις λενε μονο αν η κυβερνηση εχει κλεισει την δουλεια σου ,αν εισαι σε αναστολη συμβασης την χανεις γιατι εισαι πλούσιος!

Αυτό οκ το έχω καταλάβει, πως θα λειτουργήσει δεν έχω καταλάβει και ποιος θα καλύψει τους ιδιοκτήτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό οκ το έχω καταλάβει, πως θα λειτουργήσει δεν έχω καταλάβει και ποιος θα καλύψει τους ιδιοκτήτες. 

Η κυβέρνηση θα τους καλύψει κάποιο διάστημα με εφορία κλπ από ότι κατάλαβα. 

Μην σου πω ότι τους συμφέρει κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό οκ το έχω καταλάβει, πως θα λειτουργήσει δεν έχω καταλάβει και ποιος θα καλύψει τους ιδιοκτήτες. 

αν δικαιουσαι εκπτωση εχει η φορμα πεδια να συμπληρωσεις τα στοιχεια του ιδιοκτητη (αφμ κλπ) το τυπωνεις του το δινεις και αυτος δικαιουται τα ευεργετηματα του νομου (παραταση οφειλων μεχρι αυγουστο αν θυμαμαι καλα και 25% εκπτωση αν πληρωθουν μεχρι τοτε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν δικαιουσαι εκπτωση εχει η φορμα πεδια να συμπληρωσεις τα στοιχεια του ιδιοκτητη (αφμ κλπ) το τυπωνεις του το δινεις και αυτος δικαιουται τα ευεργετηματα του νομου (παραταση οφειλων μεχρι αυγουστο αν θυμαμαι καλα και 25% εκπτωση αν πληρωθουν μεχρι τοτε)

Άρα δεν μπορεί να αρνηθεί; 'Η μπορεί και χάνει την παράταση; Γιατί μπορεί να μην έχει οφειλές, άρα δεν κερδίζει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...