Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LastWitchHunter είπε

Αλλος  με γυναικα δανειο και παιδι μαλλον ΟΧΙ .Οποτε μη βιαζεσται να κρίνεται.

φίλε εγώ δεν κρίνω, καταλαβαίνω απόλυτα.. απλά με τόσες υποχρεώσεις δεν ξέρω αν θες να έχεις και άλλο ένα τραβολόγημα γιατί συνήθως η φάση πάει όπου φτωχός και η μοίρα του..

ο αφεντικός πολύ συχνά δεν έχει ανάγκη.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν ξέρει κανείς τι παίζει όσο είναι σε αναστολή η σύμβαση μου μπορώ να παραιτηθώ και να πιάσω άλλου δουλειά; Η μπορώ να πιάσω αλλου και να παραιτηθώ από την τωρινή μου μόλις λήξει η αναστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν ξέρει κανείς τι παίζει όσο είναι σε αναστολή η σύμβαση μου μπορώ να παραιτηθώ και να πιάσω άλλου δουλειά; Η μπορώ να πιάσω αλλου και να παραιτηθώ από την τωρινή μου μόλις λήξει η αναστολή;

και γιατι να μην περιμενεις να σε διωξει να παρεις και οτι δικαιουσε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

και γιατι να μην περιμενεις να σε διωξει να παρεις και οτι δικαιουσε ;

Μόλις τώρα, _kos_tas_ είπε

Γιατί απαγορεύτηκαν οι απολύσεις μήπως;

Επειδη απαγορευτηκαν οι απολυσεις και θα πρεπει να περιμενω 45 μερες και δεν θελω να χασω την ευκαιρια που μου εχει δωθει τωρα για αλλη δουλεια.

Κυριως ρωταω επειδη απαγορευτηκαν οι απολυσεις, ισχυει η απαγορευση και σε περιπτωση παραιτησης?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Επειδη απαγορευτηκαν οι απολυσεις και θα πρεπει να περιμενω 45 μερες και δεν θελω να χασω την ευκαιρια που μου εχει δωθει τωρα για αλλη δουλεια.

Κυριως ρωταω επειδη απαγορευτηκαν οι απολυσεις, ισχυει η απαγορευση και σε περιπτωση παραιτησης?

το νόμιμο είναι ότι μπορείς να δουλέψεις άλλου δηλ δεύτερο εργοδότη χωρίς να σε απολύσουν ή παραιτηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα εργαζομένων που αναρτά η κάθε επιχείρηση με τους υπαλλήλους της, αναγράφεται ο ΚΑΔ της. Αν ο ΚΑΔ της είναι μέσα στους κωδικούς εταιρειών που το κράτος επισημα αναγνώρισε ότι πλήττονται απο τα μέτρα, οι υπάλληλοι τους δικαιούνται το επίδομα,ακόμα και αν δεν έχει κλείσει η επιχείρηση φαντάζομαι,σωστα? Πχ μπορεί να υπάρχει εταιρεία που η δουλειά της να εχει επιρρεαστει ας πουμε κατά 50%,αλλα εχει ακόμα δουλειά και δε μπορεί να κλείσει. Με τη μείωση της δουλειάς όμως, μειώνονται και τα έσοδα της, οπότε δε θα μπορεί να πληρώσει κανονικά τους μισθούς, μπορει να τους δίνει μειωμένους. Οι υπάλληλοι της δεν δικαιούνται νόμιμα το βοήθημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jkidd13 είπε

Στον πίνακα εργαζομένων που αναρτά η κάθε επιχείρηση με τους υπαλλήλους της, αναγράφεται ο ΚΑΔ της. Αν ο ΚΑΔ της είναι μέσα στους κωδικούς εταιρειών που το κράτος επισημα αναγνώρισε ότι πλήττονται απο τα μέτρα, οι υπάλληλοι τους δικαιούνται το επίδομα,ακόμα και αν δεν έχει κλείσει η επιχείρηση φαντάζομαι,σωστα? Πχ μπορεί να υπάρχει εταιρεία που η δουλειά της να εχει επιρρεαστει ας πουμε κατά 50%,αλλα εχει ακόμα δουλειά και δε μπορεί να κλείσει. Με τη μείωση της δουλειάς όμως, μειώνονται και τα έσοδα της, οπότε δε θα μπορεί να πληρώσει κανονικά τους μισθούς, μπορει να τους δίνει μειωμένους. Οι υπάλληλοι της δεν δικαιούνται νόμιμα το βοήθημα?

Πώς βρίσκω τους ΚΑΔ; έχω κωδικό από την εταιρία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Πώς βρίσκω τους ΚΑΔ; έχω κωδικό από την εταιρία μου. 

Στη δική μου εταιρεία τον ξερω γιατί τον γράφει στο έγγραφο που αναγράφονται οι εργαζομένοι και οι συμβάσεις τους,το όποιο το εχουμε αναρτημένο σε έναν πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jkidd13 είπε

Στη δική μου εταιρεία τον ξερω γιατί τον γράφει στο έγγραφο που αναγράφονται οι εργαζομένοι και οι συμβάσεις τους,το όποιο το εχουμε αναρτημένο σε έναν πινακα.

Και εγώ τον ξέρω πήρα τηλέφωνο. Που βρίσκουμε τις λίστες όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μια βοήθεια! Αρχικα να πω πως δουλεύω σε εστιατόριο και μου εχει ανασταλεί η σύμβαση (οπως μου ειπε ο εργοδοτης) εδω και 2 εβδομάδες σχεδόν. 

Μπαίνω σήμερα να συμπληρώσω την αίτηση τα στοιχεια ολα δείχνουν σωστά! Ομως!! Οταν πάω στο σημείο λιγο πριν τον iban λεει το παρακάτω.

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/19862, με την παρούσα δηλώνω ότι: Η σύμβαση εργασίας μου με την ανωτέρω επιχείρηση έχει ανασταλεί
Και εχει συμπληρωμένο απο μόνο του πιο κάτω:
λόγω προσωρινής αναστολής λειτουργίας της επιχείρησης με εντολή δημόσιας αρχής.

 Τι εννοεί ο ποιητής;  Το μαγαζί δουλεύει μόνο delivery οχι τραπέζια κλπ. 
Μήπως εννοεί αυτο; ¨Η θα επρεπε να γράφει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, greed είπε

Καλημέρα! Μια βοήθεια! Αρχικα να πω πως δουλεύω σε εστιατόριο και μου εχει ανασταλεί η σύμβαση (οπως μου ειπε ο εργοδοτης) εδω και 2 εβδομάδες σχεδόν. 

Μπαίνω σήμερα να συμπληρώσω την αίτηση τα στοιχεια ολα δείχνουν σωστά! Ομως!! Οταν πάω στο σημείο λιγο πριν τον iban λεει το παρακάτω.

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/19862, με την παρούσα δηλώνω ότι: Η σύμβαση εργασίας μου με την ανωτέρω επιχείρηση έχει ανασταλεί
Και εχει συμπληρωμένο απο μόνο του πιο κάτω:
λόγω προσωρινής αναστολής λειτουργίας της επιχείρησης με εντολή δημόσιας αρχής.

 Τι εννοεί ο ποιητής;  Το μαγαζί δουλεύει μόνο delivery οχι τραπέζια κλπ. 
Μήπως εννοεί αυτο; ¨Η θα επρεπε να γράφει κάτι άλλο;

Αυτό δεν το επιλέγει ο εργοδότης (το αν έκλεισε ή αν επλήγη) πάει με τον κύριο κωδικό δραστηριότητας  του και είναι προσυμπληρωμενο και στην δική του αίτηση

Ο κύριος κωδικός του προφανώς θα ήταν το εστιατόριο που τα έκλεισε το δημόσιο, το ντελιβερι συνήθως μπαίνει ως δευτερεύουσα δραστηριότητα

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω μια ερωτηση, που δεν ξερω αν εχει ηδη τεθει, καθως ειναι πολλα τα ποστ. 

 

στην περιπτωση αναστολης συμβασης και ληψης του 800ευρου,  με την ασφαλεια των εργαζομενων, τι γινεται?   θα καλυφθει απο το κρατος η διαρκεια που ειναι σε αναστολη? η θα χαθει εντελως αυτο το διαστημα?    ρωταω καθως ειναι ειδικη περιπτωση λογω κορονοιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cabdik είπε

θα κανω μια ερωτηση, που δεν ξερω αν εχει ηδη τεθει, καθως ειναι πολλα τα ποστ. 

στην περιπτωση αναστολης συμβασης και ληψης του 800ευρου,  με την ασφαλεια των εργαζομενων, τι γινεται?   θα καλυφθει απο το κρατος η διαρκεια που ειναι σε αναστολη? η θα χαθει εντελως αυτο το διαστημα?    ρωταω καθως ειναι ειδικη περιπτωση λογω κορονοιου. 

Καλύπτεται από το κράτος απ'ότι έχουν πει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...