Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μπορεί να έψαχνες για την ανάπλαση της πλατείας, δεν ήταν ξεκάθαρο. Άλλα οκ, θα το έχω υπόψιν πριν "βοηθήσω" 🙂

😀

Μόνο τη στιγμή που αρνείσαι κάθε βοήθεια, γίνεσαι αληθινά ελεύθερος... Ποσό μάλλον κάθε «βοήθεια». 

48 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Φαντάζομαι αν δε δοθεί στη δημοσιότητα έγγραφο υπογεγραμμένο από το δήμαρχο, τον πρωθυπουργό, τον πρόεδρο της ΕΚΤ και τον πλανητάρχη με τίτλο "Θα βάλω τραπέζια στην πλατεία", όλα τα άλλα είναι κακοήθειες και fake news

Έχεις μπερδευτεί και γράφεις μπαρούφες... Δες παραπάνω μπας και ξεμπερδευτείς... (No apology needed)

=======

In other news: χτες πήγε φίλος μου και έπαιξε ...χαρτιά. 45 μέρες λέει είχε μείνει μέσα και είπε να ξεσκάσει. Εχασε 100€ κ όταν έφευγε από εκεί, συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να έχει μαζί του αντισηπτικό ή ισως να φορούσε γάντια επειδή αντάλλασσε τραπουλόχαρτα με 10 άτομα όλο το βράδυ... δεν κοιμήθηκε μετά από το άγχος του...

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι υπερβολικός. Από την άλλη, είναι και λίγο σαν λοταρία ολο αυτό...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πριν να «βοηθήσεις στην πλοήγηση», να ξερεις για τι ψάχνουμε.. Ο φιλος μίλησε για μαρτυρία της κατοίκου & απο πάνω είχε βάλει ένα λινκ. Που είναι η μαρτυρία στο λινκ που έβαλε;

Και βασικα από ότι κατάλαβα ο ισχυρισμός είναι ότι μαζεύτηκαν αυτοί εκεί, για να μην μπουν τα τραπεζοκαθίσματα; 😂

Επισης να υποθέσω ότι σε όλες τις πλατείες για παρόμοιους λόγους μαζεύτηκαν; 

Έβαλα το λινκ για να δεις ότι όντως η πλατεία για την οποία μιλάμε έχει μπει σε διαδικασία ανάπλασης.Δεν ισχυρίστηκε κανείς νομίζω ότι μαζεύτηκε κόσμος για τα τραπεζοκαθίσματα, απλά ο Δήμαρχος έχει κόντρα με τους πολίτες που αντιδρούν,αφορμή έψαχνε για να περάσει τις θέσεις του και να πουλήσει εκδούλευση σε όσους εξυπηρετεί. Για αυτό έστειλε ΜΑΤ,για αυτό και απαξίωσε μια πολυσύχναστη πλατεια ισχυριζόμενος ότι είναι άντρο ναρκωτικών που όπως έγραψε ο papars που είναι κάτοικος της περιοχής είναι μια πλατεία που μαζεύει όλες τις ηλικίες και σφύζει ζωής, και τέλος είπε πως δεν υπάρχει πρόσβαση στην πλατεία από τους δημότες και ότι έρχεται κόσμος από Παιανία,Γέρακα,Αιγάλεω κτλ για να δείξει ότι δεν υπάρχει κόντρα με τους δημότες του και να αναφέρει ένα ακόμα πρόβλημα της φαντασίας του ώστε να ενισχύσει την θέση του.

Δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να τα ενώσεις όλα αυτά για να καταλάβεις ότι ο Δήμαρχος λέει ψέμματα για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα όσων έχουν όφελος από την ανάπλαση.Ξέρεις πολλούς δημάρχους να στέλνουν ΜΑΤ σε πολίτες,ούτε αυτό σε υποψιάζει ότι υπάρχει κάτι άλλο από πίσω;Έγραψα για την γειτονιά μου πχ όπου εκεί που συχνάζει ο κόσμος το βράδυ ήρθε τις προάλλες ένα περιπολικό και έκαναν συστάσεις,δεν στείλανε τα ΜΑΤ

και δεν ξέρω αν διάβασες και το ποστ του papars για να βγάλεις και από εκεί συμπέρασμα τι παίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmmpii είπε

Έτσι για το τυπικό ρε παιδί μου..
 

Σου δίνει 2 link.


Του απαντάς για τα δύο link.

Σου ξανα απαντάει για τα δύο link

Του απαντάς κάνοντας ενοποίηση των δύο διαφορετικών απαντήσεων που σου έδωσε

Τυπικός ...αλλανταλωνισμός.
Να ξεμπερδευτείς είπα, όχι να τα μπερδέψεις (και να μπερδευτείς και εσυ) ακόμα περισσότερο... 😂

1 ώρα πριν, fawks0123 είπε

Έβαλα το λινκ για να δεις ότι όντως η πλατεία για την οποία μιλάμε έχει μπει σε διαδικασία ανάπλασης

Γιατί, αμφέβαλα καθόλου περί αυτού; 
 

1 ώρα πριν, fawks0123 είπε

Δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να τα ενώσεις όλα αυτά για να καταλάβεις ότι ο Δήμαρχος λέει ψέμματα για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα όσων έχουν όφελος από την ανάπλαση.Ξέρεις πολλούς δημάρχους να στέλνουν ΜΑΤ σε πολίτες,ούτε αυτό σε υποψιάζει ότι υπάρχει κάτι άλλο από πίσω;Έγραψα για την γειτονιά μου πχ όπου εκεί που συχνάζει ο κόσμος το βράδυ ήρθε τις προάλλες ένα περιπολικό και έκαναν συστάσεις,δεν στείλανε τα ΜΑΤ

Να το συνδέσω μια χαρά φίλε... Ηδη ξέρω ότι πολιτικός που θα κοιτάξει την ευημερία των κατοίκων και όχι την τσέπη του και των επιχειρήσεων, δεν υπάρχει σήμερα... Δεν είναι και πολύ δύσκολη η σύνδεση. 
 

Αλλο είναι το θέμα μου. Το offtopic και η αναξιοπιστία των λινκ... 

Προσωπικά μπαίνω εδώ για να διαβάσω για την απειλή του κορονοϊου, όπως είναι και το θεμα για το συγκεκριμένο τοπικ.

Και όταν διαβάζω τόσα posts για το θέμα «πλατεία», λέω οκ, offtopic, αλλά έχει ενδιαφέρον, ας διαβάσω... και ας πατήσω και κάνα  λινκ...  

και πατάω το ένα λινκ που πλασάρεται ως «μαρτυρία κατοίκου» και βλέπω ότι δεν είναι μαρτυρία κατοίκου...

Πατάω το άλλο, βλέπω είναι από efsyn, με το άρθρο γεμάτο αναφορες τύπου «μαρτυρίες κατοίκου της περιοχής»...  

Μα ρε παίδες, αν έβαζε κάποιος λινκ από το ΠΘ πχ, οι μαρτυρίες των κατοίκων της περιοχής θα έλεγαν τα ακριβώς αντίθετα, έτσι δεν είναι;

Συζητάτε λοιπόν άσχετα θέματα σε άσχετο τοπικ μεταφέροντας απόψεις κομματοποιημένων εφημερίδων (...εσείς βάλατε τα λινκ όχι εγώ).

(Να διευκρινήσω εδώ ότι σε εσάς πχ μπορεί να φαίνεται ανόητος οποίος βάζει «βαμμένο» λινκ από το ΣΚΑΙ, σε αυτούς μπορεί να φαίνεται ανόητος οποίος βάζει «βαμμένο»  λινκ από efsyn... Σε εμένα, λοιπόν, επιτρέψτε μου να πω ότι φαίνονται εξίσου ανόητοι όσοι βάζουν «βαμμένο»  λινκ από οποιοδήποτε από τα δυο, για τους ίδιους ακριβώς λόγους). 

Όποτε, δεν φτάνει που βγαίνετε off τοπικ, βγαίνετε και χωρίς καμία ουσία παράλληλα. 

Βρε, μηπως είδατε κόσμο και είπατε να κάνετε «παρέμβαση» για να ακουστεί η άποψη σας για το θέμα;

οκ, το κάνατε. Παμε παρακάτω...

Αλλοιώς, να μπει τότε ο καθένας να αναδείξει θέματα που τον απασχολούν, να αλλάξουμε και τον τίτλο «Κορονοιός: η ευκαιρία να ακουστεί η άποψη σου για οτιδήποτε» και είμαστε κομπλέ.
====

Εκτός αν τελικά, κάποιος πιστεύει ότι σχετίζεται κάπως ο κορονοϊος με τη συγκέντρωση εκεί, με τα ματ, το δήμαρχο, την πρεζα, κ όλα τα παρόμοια, οπότε περιμένω όποιον το πιστεύει να μου εξηγήσει το πως..
 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, logistoulis said:

Καλά όλα είναι σχετικά

Πχ η πολυτέλεια να πεθάνει στο μέρος που γεννήθηκε σε σχέση με ένα οποιοδήποτε ξενοδοχείο με ξένους κοστίζει επίσης και πολύ συχνά αρκετά παραπάνω από τη σύνταξη του

Ή και το να σε έχουν σπίτι τα παιδιά σου δεν είναι και το πλέον εύκολο πράγμα και έχω δει να το επιλέγουν αρκετοί παρότι έχουν την οικονομική δυνατότητα για το οτιδήποτε

Μη συγκρινομαστε με τους ξένους, έξω στα 18 χωρίζουν οι δρόμοι (και πρακτικά και ουσιαστικά) εδώ τραβάει πολύ το θέμα με τα καλά και τα κακ

Απο τα μεγαλυτερα hoaxes αυτο. Μια χαρα συνεχιζουν να βασιζονται στους γονεις τους μετα τα 18. Οταν εμενα σε πολη με πολλους φοιητητες, καθε σκ εξαφανιζονταν ολοι οι ντοπιοι γιατι πηγαιναν στους γονεις τους. Συνηθως μετα τις σπουδες τους και αφου βρισκουν σχετικα ευκολα δουλεια μενουν μονοι τους. Αλλα εχω δει και 27+ που μενουν ακομα με τους γονεις τους παρολο που επερναν καλο μισθο.

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα μια πάνινη μάσκα από το φαρμακείο στα 5,50 ευρώ. Το πανί έχει 0% προστασία στον σύμφωνα με την προηγούμενη εικόνα που ανέβασα, αλλά είμαι νόμιμος και γλιτώνω το πρόστιμο.

Το eshop έχει προσφορά πακέτο μασκών για λίγες ώρες ακόμα

ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ FFP1 NR D ΣΕΤ 50ΤΜΧ

από 59 € μόνο 29.90 €
 
Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Εχασε 100€ κ όταν έφευγε από εκεί, συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να έχει μαζί του αντισηπτικό ή ισως να φορούσε γάντια επειδή αντάλλασσε τραπουλόχαρτα με 10 άτομα όλο το βράδυ... δεν κοιμήθηκε μετά από το άγχος του...

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι υπερβολικός. Από την άλλη, είναι και λίγο σαν λοταρία ολο αυτό...

Οι πιθανοτητες λενε οτι προς το παρόν μια στις χιλιες να κολησε γιατι ειναι λιγα τα ενεργα κρουσματα σε κυκλοφορια. Με λιγη ακομα προσπαθεια ομως παιζει να ανατρεψουμε την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patclo είπε

Οι πιθανοτητες λενε οτι προς το παρόν μια στις χιλιες να κολησε γιατι ειναι λιγα τα ενεργα κρουσματα σε κυκλοφορια. Με λιγη ακομα προσπαθεια ομως παιζει να ανατρεψουμε την κατασταση.

Εδώ έχασε ένα 100αρικο, ο κινεζοϊός είναι το λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε τώρα με τόν κορονοϊο και την τουρκική λίρα και για την δικαιοσύνη των μεταναστών να κάνει κανένα μπαμ ο Ερντογάν μιας που τα έχει πιει σε όλους τους άλλους τομείς. Πιστεύω ήρθε η ώρα να ενώσει τους Τούρκους εναντίον τωμ κακών Ελλήνων και Εβραίων που θέλουν το Αιγαίο δικό τους. Τι λέτε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Λέτε τώρα με τόν κορονοϊο και την τουρκική λίρα και για την δικαιοσύνη των μεταναστών να κάνει κανένα μπαμ ο Ερντογάν μιας που τα έχει πιει σε όλους τους άλλους τομείς. Πιστεύω ήρθε η ώρα να ενώσει τους Τούρκους εναντίον τωμ κακών Ελλήνων και Εβραίων που θέλουν το Αιγαίο δικό τους. Τι λέτε;

Των κακών Εβραίων το πιθανότερο να τους κλάσει μια μάντρα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Λέτε τώρα με τόν κορονοϊο και την τουρκική λίρα και για την δικαιοσύνη των μεταναστών να κάνει κανένα μπαμ ο Ερντογάν μιας που τα έχει πιει σε όλους τους άλλους τομείς. Πιστεύω ήρθε η ώρα να ενώσει τους Τούρκους εναντίον τωμ κακών Ελλήνων και Εβραίων που θέλουν το Αιγαίο δικό τους. Τι λέτε;

Δεν θα γίνει τίποτα. Η Τουρκία θα μπει στο ΔΝΤ και θα τραβήξει τα δικά της. Ας δούμε και εμείς τα δικά μας προβλήματα γιατί δεν έχουμε και λίγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Τυπικός ...αλλανταλωνισμός.
Να ξεμπερδευτείς είπα, όχι να τα μπερδέψεις (και να μπερδευτείς και εσυ) ακόμα περισσότερο... 😂

Γιατί, αμφέβαλα καθόλου περί αυτού; 
 

Να το συνδέσω μια χαρά φίλε... Ηδη ξέρω ότι πολιτικός που θα κοιτάξει την ευημερία των κατοίκων και όχι την τσέπη του και των επιχειρήσεων, δεν υπάρχει σήμερα... Δεν είναι και πολύ δύσκολη η σύνδεση. 
 

Αλλο είναι το θέμα μου. Το offtopic και η αναξιοπιστία των λινκ... 

Προσωπικά μπαίνω εδώ για να διαβάσω για την απειλή του κορονοϊου, όπως είναι και το θεμα για το συγκεκριμένο τοπικ.

Και όταν διαβάζω τόσα posts για το θέμα «πλατεία», λέω οκ, offtopic, αλλά έχει ενδιαφέρον, ας διαβάσω... και ας πατήσω και κάνα  λινκ...  

και πατάω το ένα λινκ που πλασάρεται ως «μαρτυρία κατοίκου» και βλέπω ότι δεν είναι μαρτυρία κατοίκου...

Πατάω το άλλο, βλέπω είναι από efsyn, με το άρθρο γεμάτο αναφορες τύπου «μαρτυρίες κατοίκου της περιοχής»...  

Μα ρε παίδες, αν έβαζε κάποιος λινκ από το ΠΘ πχ, οι μαρτυρίες των κατοίκων της περιοχής θα έλεγαν τα ακριβώς αντίθετα, έτσι δεν είναι;

Συζητάτε λοιπόν άσχετα θέματα σε άσχετο τοπικ μεταφέροντας απόψεις κομματοποιημένων εφημερίδων (...εσείς βάλατε τα λινκ όχι εγώ).

(Να διευκρινήσω εδώ ότι σε εσάς πχ μπορεί να φαίνεται ανόητος οποίος βάζει «βαμμένο» λινκ από το ΣΚΑΙ, σε αυτούς μπορεί να φαίνεται ανόητος οποίος βάζει «βαμμένο»  λινκ από efsyn... Σε εμένα, λοιπόν, επιτρέψτε μου να πω ότι φαίνονται εξίσου ανόητοι όσοι βάζουν «βαμμένο»  λινκ από οποιοδήποτε από τα δυο, για τους ίδιους ακριβώς λόγους). 

Όποτε, δεν φτάνει που βγαίνετε off τοπικ, βγαίνετε και χωρίς καμία ουσία παράλληλα. 

Βρε, μηπως είδατε κόσμο και είπατε να κάνετε «παρέμβαση» για να ακουστεί η άποψη σας για το θέμα;

οκ, το κάνατε. Παμε παρακάτω...

Αλλοιώς, να μπει τότε ο καθένας να αναδείξει θέματα που τον απασχολούν, να αλλάξουμε και τον τίτλο «Κορονοιός: η ευκαιρία να ακουστεί η άποψη σου για οτιδήποτε» και είμαστε κομπλέ.
====

Εκτός αν τελικά, κάποιος πιστεύει ότι σχετίζεται κάπως ο κορονοϊος με τη συγκέντρωση εκεί, με τα ματ, το δήμαρχο, την πρεζα, κ όλα τα παρόμοια, οπότε περιμένω όποιον το πιστεύει να μου εξηγήσει το πως..
 

Spoiler

 

Πιο λινκ σου πλάσαρα σαν μαρτυρία κατοίκου;

Έγραψα για 2 γεγονότα 1ον ότι επειδή έχω πάει για διασκέδαση αρκετές φορές στην πλατεία δεν ισχύουν αυτά που λέει για ναρκωτικά ο Δήμαρχος με αφορμή κάτι που έγραψε ο gordonas

1η μαρτυρία δικιά μου δεν σου κάνει

2ον έχω μια πελάτισσα που έχει μαγαζί στην αγίου ιωάννου  στον δρόμο που είναι η πλατεία και είναι και κάτοικος περιοχής και την ρώτησα τι έγινε με την Αγία Παρασκευή και μου είπε το και το δεν ισχύει όσα λέει ο Ζορμπάς έχει θέμα με την ανάπλαση της πλατείας για τα τραπεζοκαθίσματα λόγο των αντιδράσεων των δημοτών  και με αυτό απάντησα στον χρήστη sanjuro σε μια σχετική ερώτηση που έκανε για το θέμα

2η μαρτυρία δεν σου κάνει και μου λες λινκ; και σου βάζω 2 λινκ ένα με τις συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου και άλλο ένα από την εφσυν, βαριέσαι να ψάξεις στις συνεδριάσεις για την ανάπλαση της πλατείας  και μου ζητάς και άλλο λινκ και σου βάζω λινκ από την σελίδα του δήμου σχετικά με την ανάπλαση της πλατείας.

το λινκ από την efsyn έχει δήλωση της Ελένης Παγκαλία στέλεχος τοπικής παράταξης που λέει ότι 

Αναφορά σε κείμενο

Θεωρούμε ότι αυτή η κίνηση δεν ήταν τυχαία. Επικαλέστηκαν γεγονότα που δεν έγιναν για να δικαιολογήσουν τη βία και την καταστολή σε μια πλατεία, που η βασική διαφοροποίησή της με την κάτω πλατεία της Αγίας Παρασκευής είναι πως δεν έχει καθόλου τραπεζοκαθίσματα, τα οποία επιθυμούσε διακαώς η σημερινή δημοτική αρχή» δηλώνει στην «Εφ.Συν.» η Ελένη Παγκαλιά από την παράταξη «Φυσάει Κόντρα», υπογραμμίζοντας πως σε «κάθε περίπτωση θεωρούμε αναγκαίο ο καθένας μας να τηρεί τα μέτρα κοινωνικής απόστασης».

δήλωση και από τον πρώην δήμαρχο Γιάννη Σταθόπουλο στη εφσυν

 

Αναφορά σε κείμενο

Σε δηλώσεις του στην «Εφ.Συν.» ο πρώην δήμαρχος Αγίας Παρασκευής Γιάννης Σταθόπουλος έκανε λόγο για έναν δήμαρχο «ο οποίος μπήκε σαν ταύρος εν υαλοπωλείω στην πλατεία καλώντας τα ΜΑΤ. Δυσφημεί μια ολόκληρη περιοχή με τις γελοιότητες περί διακίνησης ναρκωτικών σε μια πλατεία όπου κάθε καλοκαίρι έχουμε κάθε βράδυ πάνω από 1.000 άτομα, τα οποία στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έχουν καμία σχέση με ναρκωτικά. Ασφαλώς πρέπει να προσέξουμε το φαινόμενο των συναθροίσεων, αλλά όχι με ΜΑΤ και καταστολή, με πρόληψη, ενημέρωση και περιφρούρηση των χώρων».

 

2  επώνυμες αναφορές  τύπου «μαρτυρίες κατοίκου της περιοχής». όπως τις χαρακτήρισες 

3η μαρτυρία γράφει ένα παιδί δημότης της Αγίας Παρασκεύης που επιβεβαιώνει όσα αναφέρω για την πλατεία , ούτε αυτό σου κάνει 

δλδ έχουμε στο σύνολο 3 διαφορετικές μαρτυρίες και 2 επώνυμες δηλώσεις μαζί με τον σύνδεσμο από την σελίδα του Δήμου για την ανάπλαση της πλατείας 

και τι έρχεσαι και λες μετά από αυτό ότι η εφσυν είναι κομματοποιημένη που είναι δικό σου πρόβλημα γιατί η προκατάληψή σου δεν σε αφήνει να εξετάσεις αν αυτά που έγραψε η εφημερίδα ισχύουν ή όχι

δεν σε νοιάζει ότι η εφσυν έδωσε βήμα για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη,δεν σε νοιάζει το δικαίωμα στο να κάνει ρεπορτάζ για τα ψέμματα που ειπώθηκαν απ΄την πλευρά του Ζορμπά,μόνο όποιον εσύ θεωρείς αντικειμενικό δέχεσαι σαν αξιόπιστο

προφανώς και εκεί βρίσκεται όλη η ουσία της συζήτησης που κάνουμε,στο ad hominem επιχείρημα σου

γράφεις για offtopic επίσης χωρίς να έχεις σκεφτεί ότι το ανατροφοδοτείς συνέχεια λόγο των προκαταλήψεων σου όταν αναγκάζομαι να σου κάνω 50αρακια τα αυτονόητα 

αυτό ρωτάς εξαρχής

Αναφορά σε κείμενο

Αυτό πάλι το ξέρουμε από ποια πηγή; Εννοώ, μπορεί κάλλιστα να είναι αλήθεια αλλά έχουν ακουστεί τόσα και τόσα για το θέμα αυτής της πλατείας... 

και εδώ καταλήγεις 

Αναφορά σε κείμενο

Ηδη ξέρω ότι πολιτικός που θα κοιτάξει την ευημερία των κατοίκων και όχι την τσέπη του και των επιχειρήσεων, δεν υπάρχει σήμερα... Δεν είναι και πολύ δύσκολη η σύνδεση

αυτό που ήξερες ήδη δεν σε βοήθησε κ πολύ στην αρχή,έπρεπε να σε ρωτήσω αν μπορείς ή όχι να συνδέσεις όσα γεγονότα σου παρέθεσα για να μου το απαντήσεις 

και γράφεις καταλήγοντας 

Αναφορά σε κείμενο

 

Βρε, μηπως είδατε κόσμο και είπατε να κάνετε «παρέμβαση» για να ακουστεί η άποψη σας για το θέμα;

οκ, το κάνατε. Παμε παρακάτω...

 

δεν σε ρωτάω γιατί χρησιμοποιείς πληθυντικό,ούτε θα απολογηθώ γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι η άποψη μου δεν έχει κάποιο σκοπό και ούτε με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια τι άποψη έχεις για μένα,ούτε θα σου απαντήσω πως συνδέεται ο κορωνοϊός με την Αγία Παρασκευή,είναι χάσιμο χρόνου 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λήξει το θέμα με την πάνω πλατεία Αγίας Παρασκευής, να αναφέρω ότι το πατρικό μου σπίτι είναι ένα στενό πιο πάνω όποτε μεγάλωσα σε αυτή την πλατεία. όποτε κατεβαίνω από το Λονδίνο στην Ελλάδα μένω εκεί. Μπορώ να σας επιβεβαιώσω ότι μετά τις 10.00 - 11.00 το βράδυ η διακίνηση και η χρήση ναρκωτικών γίνεται απροκάλυπτα και χωρίς καν να τηρούνται τα προσχήματα.... Μικρές δόσεις ναρκωτικών διακινούνται σε ανοιχτή θέα.

Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και παρά πολλά χρόνια αν όχι δεκαετίες, και οι μόνιμοι κάτοικοι διαμαρτύρονται πολύ έντονα. Απλά τώρα με αφορμή των κορωνοιο κάποιοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και έγινε γνωστό το θέμα στο πανελλήνιο. Δεν είναι θέμα συνωστισμού, είναι θέμα ναρκωτικών και υποβάθμισης της περιοχής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω μια ερώτηση περί της μεταδοτικότητας το καλοκαίρι.

Οι διάφοροι ιοί όπως οι γρίπες, το καλοκαίρι πρακτικά μηδενίζονται. Ο κωρονοϊός ως πιο μεταδοτικός αναμένεται μεν να μειωθεί αλλά όχι να φύγει τελείως.

Ο κύριος τρόπος μετάδοσής τους, θεωρείται η αναπνοή, δηλαδή αναπνέει κάποιος ή βήχει κοντά σου και εσύ το εισπνέεις. Το να πιάνεις μολυσμένες επιφάνειες και μετά να βάζεις τα χέρια στο στόμα, θεωρείται δευτερεύον τρόπος μετάδοσης.

Όταν έχει πολλή ζέστη πχ τα καλοκαίρια με 35 βαθμούς, μπορώ να καταλάβω ότι ο 2ος τρόπος μετάδοσης μειώνεται πάρα πολύ. Ο ιός σε μια επιφάνεια παραμένει ενεργός για κάποιες ώρες ή μέρες. Με την ζέστη αυτός ο χρόνος πέφτει κατά πολύ πχ σε λίγα λεπτά ή ώρες οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσει κάποιος.

Όμως πως γίνεται η ζέστη να επηρεάζει την απευθείας εισπνοή του ιού? Μόνο εμένα κάτι δεν μου κολλάει? Η ερώτηση ισχύει γενικά, όχι μόνο για τον κωρονοϊό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...