Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Λέτε τώρα με τόν κορονοϊο και την τουρκική λίρα και για την δικαιοσύνη των μεταναστών να κάνει κανένα μπαμ ο Ερντογάν μιας που τα έχει πιει σε όλους τους άλλους τομείς. Πιστεύω ήρθε η ώρα να ενώσει τους Τούρκους εναντίον τωμ κακών Ελλήνων και Εβραίων που θέλουν το Αιγαίο δικό τους. Τι λέτε;

Μολών Λαβέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fawks0123 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πιο λινκ σου πλάσαρα σαν μαρτυρία κατοίκου;

Έγραψα για 2 γεγονότα 1ον ότι επειδή έχω πάει για διασκέδαση αρκετές φορές στην πλατεία δεν ισχύουν αυτά που λέει για ναρκωτικά ο Δήμαρχος με αφορμή κάτι που έγραψε ο gordonas

1η μαρτυρία δικιά μου δεν σου κάνει

2ον έχω μια πελάτισσα που έχει μαγαζί στην αγίου ιωάννου  στον δρόμο που είναι η πλατεία και είναι και κάτοικος περιοχής και την ρώτησα τι έγινε με την Αγία Παρασκευή και μου είπε το και το δεν ισχύει όσα λέει ο Ζορμπάς έχει θέμα με την ανάπλαση της πλατείας για τα τραπεζοκαθίσματα λόγο των αντιδράσεων των δημοτών  και με αυτό απάντησα στον χρήστη sanjuro σε μια σχετική ερώτηση που έκανε για το θέμα

2η μαρτυρία δεν σου κάνει και μου λες λινκ; και σου βάζω 2 λινκ ένα με τις συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου και άλλο ένα από την εφσυν, βαριέσαι να ψάξεις στις συνεδριάσεις για την ανάπλαση της πλατείας  και μου ζητάς και άλλο λινκ και σου βάζω λινκ από την σελίδα του δήμου σχετικά με την ανάπλαση της πλατείας.

το λινκ από την efsyn έχει δήλωση της Ελένης Παγκαλία στέλεχος τοπικής παράταξης που λέει ότι 

δήλωση και από τον πρώην δήμαρχο Γιάννη Σταθόπουλο στη εφσυν

2  επώνυμες αναφορές  τύπου «μαρτυρίες κατοίκου της περιοχής». όπως τις χαρακτήρισες 

3η μαρτυρία γράφει ένα παιδί δημότης της Αγίας Παρασκεύης που επιβεβαιώνει όσα αναφέρω για την πλατεία , ούτε αυτό σου κάνει 

δλδ έχουμε στο σύνολο 3 διαφορετικές μαρτυρίες και 2 επώνυμες δηλώσεις μαζί με τον σύνδεσμο από την σελίδα του Δήμου για την ανάπλαση της πλατείας 

και τι έρχεσαι και λες μετά από αυτό ότι η εφσυν είναι κομματοποιημένη που είναι δικό σου πρόβλημα γιατί η προκατάληψή σου δεν σε αφήνει να εξετάσεις αν αυτά που έγραψε η εφημερίδα ισχύουν ή όχι

δεν σε νοιάζει ότι η εφσυν έδωσε βήμα για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη,δεν σε νοιάζει το δικαίωμα στο να κάνει ρεπορτάζ για τα ψέμματα που ειπώθηκαν απ΄την πλευρά του Ζορμπά,μόνο όποιον εσύ θεωρείς αντικειμενικό δέχεσαι σαν αξιόπιστο

προφανώς και εκεί βρίσκεται όλη η ουσία της συζήτησης που κάνουμε,στο ad hominem επιχείρημα σου

γράφεις για offtopic επίσης χωρίς να έχεις σκεφτεί ότι το ανατροφοδοτείς συνέχεια λόγο των προκαταλήψεων σου όταν αναγκάζομαι να σου κάνω 50αρακια τα αυτονόητα 

αυτό ρωτάς εξαρχής

και εδώ καταλήγεις 

αυτό που ήξερες ήδη δεν σε βοήθησε κ πολύ στην αρχή,έπρεπε να σε ρωτήσω αν μπορείς ή όχι να συνδέσεις όσα γεγονότα σου παρέθεσα για να μου το απαντήσεις 

και γράφεις καταλήγοντας 

δεν σε ρωτάω γιατί χρησιμοποιείς πληθυντικό,ούτε θα απολογηθώ γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι η άποψη μου δεν έχει κάποιο σκοπό και ούτε με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια τι άποψη έχεις για μένα,ούτε θα σου απαντήσω πως συνδέεται ο κορωνοϊός με την Αγία Παρασκευή,είναι χάσιμο χρόνου 

Οπότε έχουμε:

1. την δίκη σου μαρτυρια (που έχει ιδιαίτερη βάση μιας και εχεις πάει πολλές φορές για διασκέδαση, όπως λες).

2. την μαρτυρία της πελάτισσα σου

3. την δήλωση ενός (προφανώς αντικειμενικού) στελέχους της τοπικής οργάνωσης «φυσάει κόντρα»

4. δηλωση πρώην δημαρχου (επίσης περιμένω αντικειμενική άποψη από τον όποιο πρώην δήμαρχο, όποιος και αν είναι αυτός...)

5. την «δήλωση ενός παιδιού, δημότη της Αγίας Παρασκευης»

Μνημείο αντικειμενικότητας και έγκυρης ενημέρωσης είναι όλα αυτά, πως μου διέφυγε, σορρυ!

Δλδ ρε φίλε σοβαρά... Ειδικά το 3 & το 4 θεωρείς ότι θα πούνε την ΑΠΟΛΥΤΗ αλήθεια χωρίς καμία υπερβολή ή ψέμα ώστε να «προασπίσουν» τα συμφέροντα τους; Κ οι υπόλοιποι 3 πως ξέρουμε τι είναι και τι κίνητρα έχουν για να πουν ότι πουν; Τους θεωρούμε τελείως αντικειμενικούς αυτομάτως για κάποιο λόγο; Εσυ μπορεί, εγώ επιφυλάσσομαι... Και το ίδιο ισχύει και για την “άλλη πλευρά” βεβαιως...


Το μόνο ενδιαφέρον φίλε, για το οποίο θα άξιζε ισως να χάσεις χρόνο, είναι αυτό στο οποίο αποφεύγεις να απαντήσεις, απλά γιατί δεν υπαρχει απάντηση. Δλδ το «τι σχέση έχει ο κορωνοϊός με το πολιτικό θέμα στην Αγία Παρασκευή» κ γιατί τρώτε τόσες σελίδες να το συζητάτε εδώ μέσα... 

Spoiler

Η πλάκα είναι ότι το λες σε στυλ ότι κάποια συνδεση υπάρχει στο μυαλό σου, αλλά δεν θέλεις να μας διαφωτίσεις, για να μην χάνεις χρόνο. Εντωμεταξύ αυτό, αφού (πραγματικά) έχασες τόσο χρόνο γράφοντας το λογύδριο περί της αγανάκτησης σου που δεν πιστεύω την εφζυν. 😆

Btw, εσύ πιστεύεις πως ότι γράφεται εκεί είναι αλήθεια προφανώς, όπως ο άλλος πιστεύει ότι είναι αλήθεια ότι γράφουν στο Σκαι κλπ. Η αλήθεια είναι ότι έχει δικαίωμα ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει. Και ναι, μου αρέσει που η εφσυν αναφέρει την άλλη πλευρά. Απλά πρέπει να ξέρω και σε τι βαθμό είναι αλήθεια αυτά π διαβάζω κ εκεί όπως και στα υπόλοιπα ΜΜΕ. Κ ξέρεις γιατί; 
Γιατι άλλοι τόσοι (από την «αντίθετη» παράταξη), λένε τα ίδια από την ανάποδη. Ένας δήμαρχος και εκεί, δυο δημοτικοί σύμβουλοι, ένα «παιδί», μια πελάτισσα κλπ κλπ.

Εγώ ως ανεξάρτητος παρατηρητής δλδ πρέπει να πιστέψω απαραιτήτως πως ο ένας από τους δυο λέει την ΑΠΟΛΥΤΗ αλήθεια; Και αν ναι, πως γίνεται η επιλογή αυτή; Βάση προσωπικών πεποιθήσεων και πιστεύω μου; 
 

Εδώ σε θέλω.

Αν το έπιασες το υπονοούμενο, θα κατάλαβες ότι δεν υπαρχει λόγος να εκνευρίζεσαι που άλλοι (προσωπικα εγώ) είναι λίγο επιφυλακτικοί και δεν τρώνε αμάσητο ότι τους σερβίρουν τέτοιου τύπου media είτε ΠΘ λέγονται είτε εφσυν. Κάποιοι καταγράφουν τις αναφορές αλλά δεν τις κάνουν σημαία. 

Τωρα για το πως μέσα στη θολούρα σου αντιλήφθηκες ότι θεωρώ εγώ τον Ζορμπα αντικειμενικό (ποιος είναι αυτός btw? υποθέτω ο δήμαρχος?), αν θες απάντησε, από που προέκυψε;
Για να μην χάνεις κ άλλο χρόνο, θα σου πω εγώ: από την φαντασία σου... μαζί με τα και καλά ad hominem επιχειρήματα μου. Μάθαμε τώρα και το ad hominem κ το κοτσάρουμε παντού, είτε κολλάει, είτε όχι, έτσι για τη μόστρα...😂


Αν πραγματικά πιστεύετε ότι ο κόσμος εδώ ενδιαφέρεται γι αυτό το θέμα, ανοίξτε  ένα σχετικό θρεντ κ κάντε κουβέντα εκεί. Αν δεν έρθει κόσμος, θα είναι η απόδειξη ότι έχει κουράσει κ εδώ. Αν έρθει, θα το συζητήσετε διεξοδικά, χωρίς να σας ενοχλούν τα ξεκάρφωτα 😆 ποστ για τον κορονοιο... Είπες την άποψη, έβαλες και τα λινκ, αναδείχτηκε το θέμα, οποίος θέλει διαβάζει, κρίνει, πιστεύει, ενημερώνεται κλπ... Μην ξοδέψετε όμως άλλες 15 σελίδες να συζητάτε μεταξύ σας τι γίνεται στην πλατεία (είτε υπέρ είτε κατά του δημάρχου κλπ), με φήμες και «μαρτυρίες» εκατερωθεν.

Ο κορονοιος είναι το θέμα.

Και μην κανείς άλλο πενηνταράκια. Δεν ζήτησα ποτέ εξηγήσεις. Είναι απλή και ξεκάθαρη η άποψη σου. Τα πενηνταράκια απλά είναι η δικαιολογία που προβάλεις για να την γράφεις ξανά και ξανά (καμία 50αριά φορές).

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ας κάνω μια ερώτηση περί της μεταδοτικότητας το καλοκαίρι.

Οι διάφοροι ιοί όπως οι γρίπες, το καλοκαίρι πρακτικά μηδενίζονται. Ο κωρονοϊός ως πιο μεταδοτικός αναμένεται μεν να μειωθεί αλλά όχι να φύγει τελείως.

Ο κύριος τρόπος μετάδοσής τους, θεωρείται η αναπνοή, δηλαδή αναπνέει κάποιος ή βήχει κοντά σου και εσύ το εισπνέεις. Το να πιάνεις μολυσμένες επιφάνειες και μετά να βάζεις τα χέρια στο στόμα, θεωρείται δευτερεύον τρόπος μετάδοσης.

Όταν έχει πολλή ζέστη πχ τα καλοκαίρια με 35 βαθμούς, μπορώ να καταλάβω ότι ο 2ος τρόπος μετάδοσης μειώνεται πάρα πολύ. Ο ιός σε μια επιφάνεια παραμένει ενεργός για κάποιες ώρες ή μέρες. Με την ζέστη αυτός ο χρόνος πέφτει κατά πολύ πχ σε λίγα λεπτά ή ώρες οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσει κάποιος.

Όμως πως γίνεται η ζέστη να επηρεάζει την απευθείας εισπνοή του ιού? Μόνο εμένα κάτι δεν μου κολλάει? Η ερώτηση ισχύει γενικά, όχι μόνο για τον κωρονοϊό

Δε τον επηρεάζει άμεσα. Αυτό που έπηρεαζει είναι οι άνθρωποι - περνάμε περισσότερο χρόνο σε εξωτερικά μέρη, ανοίγουμε περισσότερο τα παράθυρα κτλ  κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μεγάλη μου θλίψη βλέπω αρκετούς γνωστούς, φίλους και συγγενείς να συμμερίζονται απόψεις σχετικά με τον ιό που δεν περίμενα να συμμερίζονται. Άτομα με εκπαίδευση πανεπιστημίου να λένε ηλιθιότητες κόντρα στην εκπαίδευσή τους. Ένα μικρό guideline με κομπιλέισο από επιχειρήματα που παπαγαλίζουν έτσι ώστε  να μπορείτε να τα αποκρούσετε:

 

1. «Τον έφτιαξαν οι Κινέζοι σε εργαστήριό τους.»

Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις συνομωσιολογίες, οπότε η απλούστερη απάντηση σε αυτό είναι δύο λέξεις «ναι, και;». Δεν πρόκειται ο ψεκασμένος να ξεψεκαστεί, οπότε δεν υπάρχει χώρος για λογικά επιχειρήματα, απλά ακολουθούμε την τακτική του irrelevant.

---------------------------

2. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν νόμους ελέγχου του παγκόσμιου πληθυσμού.»

Η απάντηση: «δηλαδή έκαναν gala 500 νοματαίοι, από τον πλανητάρχη μέχρι τον δήμαρχο του San Marino και είπαν θα αμολήσουμε ελεύθερη μια χλαπάτσα για ελέγξουμε τους πάντες και να τους επιβάλουμε το σατανικό μας σχέδιο; Το οποίο σχέδιο λέει τι; Ας θυσιάσουμε μερικές εκατοντάδες δισεκατομμύρια δολλάρια από τις τσέπες μας;»

---------------------------

3. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν δυσμενείς εργασιακούς νόμους.»

Η απάντηση: «επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν ξέρεις τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες και τι μέτρα έχουν παρθεί, για πες ο Κούλης έστειλε τον ιό για να περάσει τέτοιους νόμους;»

---------------------------

4. «Ξέρεις κανέναν στον κύκλο σου που να κόλλησε;»

Αυτό είναι από τα αγαπήμενα μου, μιας και έχω όντως γνωστούς που κόλλησαν, αλλά το αποκρύπτω επιμελώς για να απαντήσω «τώρα που το αναφέρεις, δεν ξέρω και κανέναν που να κόλλησε HIV, τζάμπα χωνόμαστε με σκουφάκι τόσα χρόνια και χάνουμε την μισή χαρά».

---------------------------

5. «Γιατί ανοίγουν τώρα τα μαγαζιά, ισχύει κάτι διαφορετικό σε σχέση με όταν έκλεισαν;»

Με δεδομένο ότι το άτομο που έχουμε απέναντί μας δεν έχει προβλήματα όρασης τον ρωτάμε με φροντίδα αν βλέπει καλά τριγύρω του τους ανθρώπους που φοράνε μάσκες, γάντια και τηρούν αποστάσεις. Άρα ναι, κάτι διαφορετικό υπάρχει στον αέρα.

---------------------------

6. «Γιατί έλεγαν το ΧΥΖ έτσι, ενώ τώρα λένε το ΧΥΖ αλλιώς.»

Η απάντηση: «μιας και είσαι επιστήμονας, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι επιστήμες είναι δυναμικές και όσο αλλάζουν τα δεδομένα, τόσο αλλάζουν και τα αποτελέσματα των δεδομένων».

---------------------------

7. «Τελικά το τίμημα ήταν μικρό, δεν άξιζε να κλείσουν όλες οι οικονομίες για τόσους λίγους νεκρούς.»

Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου προσωπικά, γιατί αφενός πάει κόντρα στην κοινή λογική, αφετέρου πάει κόντρα και στην κοινή ηθική. Συνήθως σε αυτό απαντάω πιο έντονα: «μπρο, κατ' αρχάς οι νεκροί είναι λίγοι ακριβώς επειδή πάρθηκαν μέτρα, αν δεν παίρνονταν θα πέθαιναν περισσότεροι. Και για πες 300k είναι λίγοι νεκροί, κατά την γνώμη σου πόσοι θα ήταν αρκετοί για να μην χαλαστεί η τσέπη σου;». Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε ότι αν δεν παίρνονταν μέτρα και οι νεκροί θα ήταν περισσότεροι και το πλήγμα στην οικονομία θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο, αφού θα αναγκαζόμασταν να κλείσουμε τα πάντα αργότερα.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 19
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Malthador said:

Με μεγάλη μου θλίψη βλέπω αρκετούς γνωστούς, φίλους και συγγενείς να συμμερίζονται απόψεις σχετικά με τον ιό που δεν περίμενα να συμμερίζονται. Άτομα με εκπαίδευση πανεπιστημίου να λένε ηλιθιότητες κόντρα στην εκπαίδευσή τους. Ένα μικρό guideline με κομπιλέισο από επιχειρήματα που παπαγαλίζουν έτσι ώστε  να μπορείτε να τα αποκρούσετε:

1. «Τον έφτιαξαν οι Κινέζοι σε εργαστήριό τους.»

Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις συνομωσιολογίες, οπότε η απλούστερη απάντηση σε αυτό είναι δύο λέξεις «ναι, και;». Δεν πρόκειται ο ψεκασμένος να ξεψεκαστεί, οπότε δεν υπάρχει χώρος για λογικά επιχειρήματα, απλά ακολουθούμε την τακτική του irrelevant.

---------------------------

2. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν νόμους ελέγχου του παγκόσμιου πληθυσμού.»

Η απάντηση: «δηλαδή έκαναν gala 500 νοματαίοι, από τον πλανητάρχη μέχρι τον δήμαρχο του San Marino και είπαν θα αμολήσουμε ελεύθερη μια χλαπάτσα για ελέγξουμε τους πάντες και να τους επιβάλουμε το σατανικό μας σχέδιο; Το οποίο σχέδιο λέει τι; Ας θυσιάσουμε μερικές εκατοντάδες δισεκατομμύρια δολλάρια από τις τσέπες μας;»

---------------------------

3. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν δυσμενείς εργασιακούς νόμους.»

Η απάντηση: «επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν ξέρεις τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες και τι μέτρα έχουν παρθεί, για πες ο Κούλης έστειλε τον ιό για να περάσει τέτοιους νόμους;»

---------------------------

4. «Ξέρεις κανέναν στον κύκλο σου που να κόλλησε;»

Αυτό είναι από τα αγαπήμενα μου, μιας και έχω όντως γνωστούς που κόλλησαν, αλλά το αποκρύπτω επιμελώς για να απαντήσω «τώρα που το αναφέρεις, δεν ξέρω και κανέναν που να κόλλησε HIV, τζάμπα χωνόμαστε με σκουφάκι τόσα χρόνια και χάνουμε την μισή χαρά».

---------------------------

5. «Γιατί ανοίγουν τώρα τα μαγαζιά, ισχύει κάτι διαφορετικό σε σχέση με όταν έκλεισαν;»

Με δεδομένο ότι το άτομο που έχουμε απέναντί μας δεν έχει προβλήματα όρασης τον ρωτάμε με φροντίδα αν βλέπει καλά τριγύρω του τους ανθρώπους που φοράνε μάσκες, γάντια και τηρούν αποστάσεις. Άρα ναι, κάτι διαφορετικό υπάρχει στον αέρα.

---------------------------

6. «Γιατί έλεγαν το ΧΥΖ έτσι, ενώ τώρα λένε το ΧΥΖ αλλιώς.»

Η απάντηση: «μιας και είσαι επιστήμονας, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι επιστήμες είναι δυναμικές και όσο αλλάζουν τα δεδομένα, τόσο αλλάζουν και τα αποτελέσματα των δεδομένων».

---------------------------

7. «Τελικά το τίμημα ήταν μικρό, δεν άξιζε να κλείσουν όλες οι οικονομίες για τόσους λίγους νεκρούς.»

Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου προσωπικά, γιατί αφενός πάει κόντρα στην κοινή λογική, αφετέρου πάει κόντρα και στην κοινή ηθική. Συνήθως σε αυτό απαντάω πιο έντονα: «μπρο, κατ' αρχάς οι νεκροί είναι λίγοι ακριβώς επειδή πάρθηκαν μέτρα, αν δεν παίρνονταν θα πέθαιναν περισσότεροι. Και για πες 300k είναι λίγοι νεκροί, κατά την γνώμη σου πόσοι θα ήταν αρκετοί για να μην χαλαστεί η τσέπη σου;». Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε ότι αν δεν παίρνονταν μέτρα και οι νεκροί θα ήταν περισσότεροι και το πλήγμα στην οικονομία θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο, αφού θα αναγκαζόμασταν να κλείσουμε τα πάντα αργότερα.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπαίνω καν στο κόπο να απαντήσω και αλλάζω την κουβέντα όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που πιστεύει σε συνομωσιολογίες να αλλάξει γνώμη, οπότε γιατί να μπω σε αυτή την διαδικασία και να σπαταλήσω άδικα ενέργεια.

Η παροιμία λέει: "άσε τον τρελό στην τρέλα του"

Ένα πρόσφατο παράδειγμα, όπου μιλάγαμε για την κατάσταση που επικρατεί και έφτασε η κουβέντα στο εμβόλιο για τον ιο:

- "Είναι όλα κανονισμένα, θα βγάλουν το εμβόλιο όποτε αυτοί θέλουν αυτοί."

Αν προσπαθούσα να του αλλάξω γνώμη με βάση την κοινή λογική, θα καταλήγαμε σε ένα αδιέξοδο. Οπότε απλά λες ένα ξερό, "ναι ναι" και του αλλάζεις την κουβέντα. Simple as that.

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα μας χτυπησει ο ιος κατακαλοκαιρο. Στην Ιταλια να προσθεσω, οτι ειχαν πεθανει εδω και καιρο αλλα τους φυλαγαν σε ψυγεια, για να τους παρουσιασουν ολους μαζι.

Την καταστροφη φερνεις με τετοια ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Με μεγάλη μου θλίψη βλέπω αρκετούς γνωστούς, φίλους και συγγενείς να συμμερίζονται απόψεις σχετικά με τον ιό που δεν περίμενα να συμμερίζονται. Άτομα με εκπαίδευση πανεπιστημίου να λένε ηλιθιότητες κόντρα στην εκπαίδευσή τους. Ένα μικρό guideline με κομπιλέισο από επιχειρήματα που παπαγαλίζουν έτσι ώστε  να μπορείτε να τα αποκρούσετε:

1. «Τον έφτιαξαν οι Κινέζοι σε εργαστήριό τους.»

Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις συνομωσιολογίες, οπότε η απλούστερη απάντηση σε αυτό είναι δύο λέξεις «ναι, και;». Δεν πρόκειται ο ψεκασμένος να ξεψεκαστεί, οπότε δεν υπάρχει χώρος για λογικά επιχειρήματα, απλά ακολουθούμε την τακτική του irrelevant.

---------------------------

2. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν νόμους ελέγχου του παγκόσμιου πληθυσμού.»

Η απάντηση: «δηλαδή έκαναν gala 500 νοματαίοι, από τον πλανητάρχη μέχρι τον δήμαρχο του San Marino και είπαν θα αμολήσουμε ελεύθερη μια χλαπάτσα για ελέγξουμε τους πάντες και να τους επιβάλουμε το σατανικό μας σχέδιο; Το οποίο σχέδιο λέει τι; Ας θυσιάσουμε μερικές εκατοντάδες δισεκατομμύρια δολλάρια από τις τσέπες μας;»

---------------------------

3. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν δυσμενείς εργασιακούς νόμους.»

Η απάντηση: «επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν ξέρεις τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες και τι μέτρα έχουν παρθεί, για πες ο Κούλης έστειλε τον ιό για να περάσει τέτοιους νόμους;»

---------------------------

4. «Ξέρεις κανέναν στον κύκλο σου που να κόλλησε;»

Αυτό είναι από τα αγαπήμενα μου, μιας και έχω όντως γνωστούς που κόλλησαν, αλλά το αποκρύπτω επιμελώς για να απαντήσω «τώρα που το αναφέρεις, δεν ξέρω και κανέναν που να κόλλησε HIV, τζάμπα χωνόμαστε με σκουφάκι τόσα χρόνια και χάνουμε την μισή χαρά».

---------------------------

5. «Γιατί ανοίγουν τώρα τα μαγαζιά, ισχύει κάτι διαφορετικό σε σχέση με όταν έκλεισαν;»

Με δεδομένο ότι το άτομο που έχουμε απέναντί μας δεν έχει προβλήματα όρασης τον ρωτάμε με φροντίδα αν βλέπει καλά τριγύρω του τους ανθρώπους που φοράνε μάσκες, γάντια και τηρούν αποστάσεις. Άρα ναι, κάτι διαφορετικό υπάρχει στον αέρα.

---------------------------

6. «Γιατί έλεγαν το ΧΥΖ έτσι, ενώ τώρα λένε το ΧΥΖ αλλιώς.»

Η απάντηση: «μιας και είσαι επιστήμονας, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι επιστήμες είναι δυναμικές και όσο αλλάζουν τα δεδομένα, τόσο αλλάζουν και τα αποτελέσματα των δεδομένων».

---------------------------

7. «Τελικά το τίμημα ήταν μικρό, δεν άξιζε να κλείσουν όλες οι οικονομίες για τόσους λίγους νεκρούς.»

Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου προσωπικά, γιατί αφενός πάει κόντρα στην κοινή λογική, αφετέρου πάει κόντρα και στην κοινή ηθική. Συνήθως σε αυτό απαντάω πιο έντονα: «μπρο, κατ' αρχάς οι νεκροί είναι λίγοι ακριβώς επειδή πάρθηκαν μέτρα, αν δεν παίρνονταν θα πέθαιναν περισσότεροι. Και για πες 300k είναι λίγοι νεκροί, κατά την γνώμη σου πόσοι θα ήταν αρκετοί για να μην χαλαστεί η τσέπη σου;». Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε ότι αν δεν παίρνονταν μέτρα και οι νεκροί θα ήταν περισσότεροι και το πλήγμα στην οικονομία θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο, αφού θα αναγκαζόμασταν να κλείσουμε τα πάντα αργότερα.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα μιας και εγω βιωνω αντιστοιχες καταστασεις. 

Το παρακατω βιντεο ταιριαζει με ολα τα παραπανω

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Λέτε τώρα με τόν κορονοϊο και την τουρκική λίρα και για την δικαιοσύνη των μεταναστών να κάνει κανένα μπαμ ο Ερντογάν μιας που τα έχει πιει σε όλους τους άλλους τομείς. Πιστεύω ήρθε η ώρα να ενώσει τους Τούρκους εναντίον τωμ κακών Ελλήνων και Εβραίων που θέλουν το Αιγαίο δικό τους. Τι λέτε;

Στη Λιβυη δεν τα εχει πιει, και με δεδομενη την υποχωρητικοτητα της Ελλάδας, πιθανοτατα κερδιζει κομματι του Αιγαιου. Παρα τις κορωνες για δυναμικη απαντηση σε τουρκικο χτυπημα, αυτη τη στιγμη βασιζομαστε στη συμμαχια με Αιγυπτο και Ισραηλ για να τον κραταμε καπως στη θεση του , καθως το αποθεμα του σε εξυπνα οπλα μεγαλου βεληνεκους δεν μπορουμε να το αντιμετωπισουμε. Μπαμ δεν βλεπω να γινεται, θα παρει μεριδιο και στην Κυπρο, οι ευρωπαιοι εταιροι θα τα κανονισουν για να χασουμε ειρηνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων εχθές:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Kuwait 9% 7208
South Africa 8% 8895
Brazil 7% 145892
Pakistan 7% 26435
Mexico 7% 29616
Qatar 6% 20201
Colombia 6% 10051

2. Ποσοστό αύξησης για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα εχθές

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 1321785 2.3%
Spain 260117 1.3%
Italy 217185 0.6%
UK 211364 2.2%
Russia 187859 6.0%
France 176079 0.7%
Germany 170588 0.7%

3. Τα κρούσματα ανήλθαν σε 4.009.291, αυξημένα κατά 97.128, και ποσοστό 2,48% (έναντι 2,52% προχθές και 2,56% την προηγουμένη)

Τα θύματα ανήλθαν σε 275.976, με 5.550 νέα και ποσοστό 2,05% (έναντι 2,11% και 2,64%)

Αναλυτικά οι λίστες εδώ:
https://grbusinessforum.com/forum/leitourgia-epixeirisis/korwnoϊos-kai-epixeiriseis/page/1000/1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Malthador said:

7. «Τελικά το τίμημα ήταν μικρό, δεν άξιζε να κλείσουν όλες οι οικονομίες για τόσους λίγους νεκρούς.»

Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου προσωπικά, γιατί αφενός πάει κόντρα στην κοινή λογική, αφετέρου πάει κόντρα και στην κοινή ηθική. Συνήθως σε αυτό απαντάω πιο έντονα: «μπρο, κατ' αρχάς οι νεκροί είναι λίγοι ακριβώς επειδή πάρθηκαν μέτρα, αν δεν παίρνονταν θα πέθαιναν περισσότεροι. Και για πες 300k είναι λίγοι νεκροί, κατά την γνώμη σου πόσοι θα ήταν αρκετοί για να μην χαλαστεί η τσέπη σου;». Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε ότι αν δεν παίρνονταν μέτρα και οι νεκροί θα ήταν περισσότεροι και το πλήγμα στην οικονομία θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο, αφού θα αναγκαζόμασταν να κλείσουμε τα πάντα αργότερα.

Ειδικά αυτό είναι ντροπή και το διαβάζεις κι εδώ μέσα

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 2 γνωστοί μου ( ετσι και αλλιώς ειναι υπερβολικοί γενικά ) φοράνε ο ίδιοι στο ιχ τους μαζι με την οικογένεις μάσκα και μου λένε ειναι υποχρεωτική έχουμε διαβάσει την ΚΥΑ , αν δεν φοράς θα φάς πρόστιμο , το έψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα κάπου κατι οσο αφορά την υποχρεωτική χρήση μάσκας στο ιδιωτικό σου ΙΧ , υφίσταται κατι τέτοιο οτι ειναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας αλλιώς έχει πρόστιμα και συγκεκριμένα για το ιδιωτικό σου ιχ ? , αν ισχύει κατι τετοιο αν μπορείτε βάλτε μου την ΚΥΑ που το αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, santac είπε

Μα νομίζω έχει ξεκαθαρίσει το θέμα ότι δεν είναι υποχρεωτική. Το συζητούσαμε σελίδες πίσω

Μάλλον είδαν αυτην την κυα https://www.fortunegreece.com/article/epitrepete-apo-simera-i-metafora-dio-epivaton-se-taxi-ke-ich/  που λεει ναι μεν για σχολικά λεωφορεία αλλα αναφέρει '' για τα επιβατηγά οχήματα ιδιωτικής χρήσης (Ε.Ι.Χ.) μέχρι επτά (7) θέσεων '' , αλλα νομίζω οτι δεν ειναι για τα ιδιωτικά προσωπικά ΙΧ μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:   Αν δεν είχε τεράστια δύναμη η Προπαγάνδα των ΜΜΕ και η Κοινωνική Μηχανική των κρατούντων,

ο γερμανικός λαός κατεστραμμένος οικονομικά, κοινωνικά και ψυχολογικά μετά απο την ήττα του 1ου Παγκοσμίου Πολέμου,

δεν θα τα έβαζε ξανά με όλους και όλα, ξεκινώντας έναν τεράστιο 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο... 
Μιλάμε για απόλυτη ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ σε πλανητικό επίπεδο, διότι στο τέλος ενεπλάκησαν σχεδόν όλοι.

Οπότε ας κοιτάξουμε λίγο ψύχραιμα και ας μην τρώμε ότι μας σερβίρουν αμάσητα τα ΜΜΕ.
 

ΥΣ.  "in Ioannis Ioannidis PhD  I trust"  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SPANK είπε

Μάλλον είδαν αυτην την κυα https://www.fortunegreece.com/article/epitrepete-apo-simera-i-metafora-dio-epivaton-se-taxi-ke-ich/ που λεει ναι μεν για σχολικά λεωφορεία αλλα αναφέρει '' για τα επιβατηγά οχήματα ιδιωτικής χρήσης (Ε.Ι.Χ.) μέχρι επτά (7) θέσεων '' , αλλα νομίζω οτι δεν ειναι για τα ιδιωτικά προσωπικά ΙΧ μας 

Το φεκ που λες είναι αυτό

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/astheneies/koine-upourgike-apophase-27731-2020.html

 

και δεν βλέπω να λέει αυτό που λένε ότι διάβασαν οι γνωστοί σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...