Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει γενικά η ψευδαίσθηση ότι επειδή έπεσαν τα κρούσματα με το lockdown δε θα ξανανεβουν τώρα με το άνοιγμα. 

Είναι σαν να απαγορεύουμε την οδήγηση,να εκμηδενίζονται τα τροχαία και να ελπίζουμε ότι μόλις την επιτρέψουμε ξανα τα τροχαία θα είναι χαμηλότερα από πριν..

  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρε το μάτι κανενός τι γίνεται με τις άδειες ειδικού σκοπού στον ιδιωτικό για παιδιά νηπιαγωγείων/βρεφικών; Ο εργοδότης μου δεν ξέρει κάτι, στο ίντερνετ πέτυχα 2-3 άρθρα πως συνεχίζεται επ αόριστον στον δημόσιο τομέα. 

Με τον ιδιωτικό που τελειώνει σήμερα, τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ισχύει. Μάσκες κανείς και για να μην πω ούτε αποστάσεις σε καταστήματα αθλητικών που τσέκαρα. Οκ, δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα θα μου πεις. Πιο πολύ αυτό με τα χέρια θα μας κάψει. Πιάνουν σακούλες, λεφτά, πράγματα και μετά τα κινητά και τα ρούχα τους. Είναι δεδομένο ότι σε 15-20 μέρες θα έχουμε μεγάλη αύξηση κρουσμάτων και καλό είναι να προετοιμαζόμαστε για β' κύκλο lockdown...

Το φοβάμαι κι εγώ πολύ και αν γίνει θα μας πάει πάρα πολύ πίσω. Αν είναι να γίνει πρέπει αυτή τη βδομάδα κιόλας να δούμε διάφορα.

 Μακάρι να μη γίνει και να τη γλιτώσουμε έτσι φτηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το φοβάμαι κι εγώ πολύ και αν γίνει θα μας πάει πάρα πολύ πίσω. Αν είναι να γίνει πρέπει αυτή τη βδομάδα κιόλας να δούμε διάφορα.

 Μακάρι να μη γίνει και να τη γλιτώσουμε έτσι φτηνά.

Αν γίνει σε εμάς κάποιος "χαμός" που δεν έγινε ποτέ παρά το τι έλεγαν οι διάφορες Κασσάνδρες, τότε τι να πουν σε άλλες χώρες; Δεν θα έπρεπε να ανοίξουν ποτέ

Ας σκεφτούμε και λίγο θετικά ότι πολύ απλά δεν θα γίνει τίποτα και θα συνεχίσουμε τις ζωές μας

Μπορεί και να γίνει έτσι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Eleni220 είπε

Έχει οριστεί κάποιο "όριο" νέων κρουσμάτων, το οποίο αν ξεπεράσουμε, θα οδηγηθούμε σε εκ νέου lockdown?

Κάτι άκουσα ότι το όριο είναι τα 50 κρούσματα την ημέρα.Πάνω από αυτό το όριο θα ξανασκεφτούν να επιβάλουν περιορισμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Τύπωσε μπλουζάκια 

Βάλε κονκάρδες 

Σήκωσε λάβαρο στην ταράτσα με την φάτσα του 

Με τα γόνατα στην Παναγία της Τήνου κτλπ 

Και πολλά ακόμα μπορείς να κάνεις αν θέλεις για τον εν λόγω επιστήμονα 

Αν θέλεις πες του να σου δώσει αρ. Λογαριασμού για να ρίξεις μια καταθεση, έτσι για το καλό. 

Μετά τις ρουβιτσες τελικά ήρθαν και οι τσιοδριτσες 😋😁

Τι διαβάζουμε θεέ μου 😂

BTW όλα συνεχίζουν έξω φυσιολογικά, τέλικα δεν καταστράφηκε ο κόσμος και έζησαν,κάνε μια βόλτα να το δεις ο ίδιος και γκρέμισε το καταφύγιο δεν χρειάζεται  😋

Στην Ελλάδα, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τύπωσε μπλουζάκια 

Βάλε κονκάρδες 

Σήκωσε λάβαρο στην ταράτσα με την φάτσα του 

Με τα γόνατα στην Παναγία της Τήνου κτλπ 

Και πολλά ακόμα μπορείς να κάνεις αν θέλεις για τον εν λόγω επιστήμονα 

Αν θέλεις πες του να σου δώσει αρ. Λογαριασμού για να ρίξεις μια καταθεση, έτσι για το καλό. 

Μετά τις ρουβιτσες τελικά ήρθαν και οι τσιοδριτσες 😋😁

Τι διαβάζουμε θεέ μου 😂

BTW όλα συνεχίζουν έξω φυσιολογικά, τέλικα δεν καταστράφηκε ο κόσμος και έζησαν,κάνε μια βόλτα να το δεις ο ίδιος και γκρέμισε το καταφύγιο δεν χρειάζεται  😋

Πες οτι θες, εμενα μου αρκει οτι εμεινες σπιτι και ειτε ηθελες ειτε οχι εφαρμοζες τα μετρα που επρεπε. Τωρα να τρως πρωτα ολο το φαι σου να γλυφεις το πιατο και μετα να λες δε μου αρεσε μονο γελιο προκαλει.

Τωρα για τη τελευταια σου προταση, εγω κανω αυτο που πρεπει, και θα το κανεις και εσυ.  Εχει τελειωσει η καραντινα, ξυπνα, για αλλο μιλαμε.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, sdragon είπε

Με τόσα αντισυπτικά και απολύμανση και πλύσιμο χεριών σε λίγα χρόνια θα κινδυνεύουμε από ανθεκτικά μικρόβια.

Καλά αυτό παίζει

 

https://www.google.com/amp/s/www.vox.com/platform/amp/future-perfect/2019/5/7/18535480/drug-resistance-antibiotics-un-report

 

Και μιλάμε για πολύ πιο σοβαρό κίνδυνο από κορονοϊούς και γριπούλες

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...