Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να μην κάναμε όλοι lockdown και να συνεχίζαμε όπως είμαστε παλιά και if it dies, it dies που είπε και ο μποξέρ της σοβιετικής Ένωσης!

received_2602341430025004~2.jpeg

Επεξ/σία από Tetrabitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, argonaut είπε

 Κάποια στιγμή ένας αριθμός από τους πλεονάζοντες θανάτους θα αποδοθεί στον κορωνοϊό και αυτοί οι θάνατοι θα είναι σίγουρα "από".

Επίσης δεν υπήρξε καθόλου "μία μικρή επιτάχυνση".

Κατά μέσο όρο χάθηκαν 10 χρόνια ζωής λόγω θανάτου από κορωνοϊό.

https://www.wsj.com/articles/coronavirus-kills-people-an-average-of-a-decade-before-their-time-11588424401

Median > average σε αυτές τις περιπτώσεις. Ακόμα και ο Τσιοδρας median λέει ξανά και ξανά. Δεν μπορείς π.χ. να μου βάλεις τον έναν που πέθανε 20 χρόνια πιο νωρίς με τους 19 που πέθαναν 1 μήνα και να μου βγάλεις μεσο όρο 1 χρόνο. (12πλασιο από το 95% των περιπτωσεων)

 

Η πραγματικότητα είναι πως δεν ξέρουμε. Αυτό υποστήριξα εγώ. Αυτά που γράφεις τόση ώρα ως "απάντηση" δεν αναιρούν αυτό το γεγονός.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Median > average σε αυτές τις περιπτώσεις. Ακόμα και ο Τσιοδρας median λέει ξανά και ξανά. Δεν μπορείς π.χ. να μου βάλεις τον έναν που πέθανε 20 χρόνια πιο νωρίς με τους 19 που πέθαναν 1 μήνα και να μου βγάλεις μεσο όρο 1 χρόνο. (12πλασιο από το 95% των περιπτωσεων)

Η πραγματικότητα είναι πως δεν ξέρουμε. Αυτό υποστήριξα εγώ. Αυτά που γράφεις τόση ώρα ως "απάντηση" δεν αναιρούν αυτό το γεγονός.

Τη διάμεσο ο τσοδρας την ανέφερε για την ηλικία θανάτων και πολύ καλά έκανε γιατί ο μέσος όρος στη προκειμένη περίπτωση είναι κάπως άκυρος, αν πχ πεθάνουν σε μια μέρα δύο τρεις 85χρονοι και ένας 35αρης ο μέσος όρος πέφτει πολύ και το νούμερο που θα βγει δεν σου λέει απαραίτητα κάτι

Στο κατά πόσο μειώνεται η ζωή οκ να το συζητήσουμε, στο τσιγάρο πχ έτσι αναφέρεται ότι κατά μέσο όρο αφαιρεί δεκαετία, νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος ο μέσος όρος για αυτό το μέγεθος γιατί σου λέει όσο ήταν να ζήσεις μείον 10 απλά πράγματα

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, KilliK είπε

δυστυχως, δεν ισχυει αυτο για την ελλαδα.

στην Σεουλ ομως αρχισανε παλι το μερικο lockdown, μετα απο αυξηση των κρουσματων, κλεινουν τα bars και τα clubs.

https://www.nytimes.com/2020/05/09/world/asia/coronavirus-south-korea-second-wave.html

Αν ηξερε κινεζικα ο κωσ_τας θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα. Ανυπομονω να ακουσω και αλλα απο τους θιασιωτες αντιχαρδαλιαδες αντικορωνοιαδες. Ξερω ξερω δεν πεθαναν απο τον ιο οι ιταλοι και οι ισπανοι, ηταν fake news. Insomina στα καλυτερα του.

33 λεπτά πριν, techPro είπε

Μαζική διαμαρτυρία στη Γερμανία, σε διάφορες πόλεις, υπέρ της άρσης των μέτρων:
https://www.dw.com/en/germany-thousands-of-protesters-slam-isolation-measures/a-53382891

Ξερει γερμανικα ο κωσ_τας, λογικο ακουγεται.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Αν ηξερε κινεζικα ο κωσ_τας θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα. Ανυπομονω να ακουσω και αλλα απο τους θιασιωτες αντιχαρδαλιαδες αντικορωνοιαδες. Ξερω ξερω δεν πεθαναν απο τον ιο οι ιταλοι και οι ισπανοι, ηταν fake news. Insomina στα καλυτερα του.

Εδώ μιλάμε για την Ελλάδα πάντως

Κοίτα αν είναι να γίνει χαμός με την κατάσταση που επικρατεί έξω σήμερα που μιλάμε θα γίνει, οπότε μένει να δούμε

Αν γίνει οκ μόκο, αν δε γίνει τι θα λέμε; 

Μα στην Ιταλία και τη Νέα Υόρκη;

Με αυτή τη λογική να μην μπει ούτε ένας τουρίστας και το success story να πάει περίπατο

Τα fake news δεν έχουν καμιά δουλειά στην εδώ κουβέντα, fake news όποιον διαφωνεί μαζί του τον αποκαλεί ο Τραμπ παρεμπιπτόντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Τη διάμεσο ο τσοδρας την ανέφερε για την ηλικία θανάτων και πολύ καλά έκανε γιατί ο μέσος όρος στη προκειμένη περίπτωση είναι κάπως άκυρος, αν πχ πεθάνουν σε μια μέρα δύο τρεις 85χρονοι και ένας 35αρης ο μέσος όρος πέφτει πολύ και το νούμερο που θα βγει δεν σου λέει απαραίτητα κάτι

Στο κατά πόσο μειώνεται η ζωή οκ να το συζητήσουμε, στο τσιγάρο πχ έτσι αναφέρεται ότι κατά μέσο όρο αφαιρεί δεκαετία, νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος ο μέσος όρος για αυτό το μέγεθος

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι πολύ παραπλανητικό το average σε αυτή την περίπτωση. Έκανα λιανά τον λόγο που το πιστεύω, με συγκεκριμένο παράδειγμα.

Το ιδανικότερο μάλλον είναι αναλυτικά στατιστικά στοιχεία.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Εδώ μιλάμε για την Ελλάδα πάντως

Κοίτα αν είναι να γίνει χαμός με την κατάσταση που επικρατεί έξω σήμερα που μιλάμε θα γίνει, οπότε μένει να δούμε

Αν γίνει οκ μόκο, αν δε γίνει τι θα λέμε; 

Μα στην Ιταλία και τη Νέα Υόρκη;

Με αυτή τη λογική να μην μπει ούτε ένας τουρίστας και το success story να πάει περίπατο

Τα fake news δεν έχουν καμιά δουλειά στην εδώ κουβέντα, fake news όποιον διαφωνεί μαζί του τον αποκαλεί ο Τραμπ παρεμπιπτόντως

Ναι γιατι ως γνωστον  ο ιος στην ελλαδα ηταν διαφορετικος. Εχουμε καλυτερο dna και δεν εχει αεροδρομια. 

Για τους τουριστετς εγω μαζι σου ειμαι, να μη μπει κανενας, αλλα εδω μου φαινεται οτι κανετε αντιπολιτευση και νομιζεται οτι ενδιαφερει αν ειναι success το story. Εγω βλεπω οτι οι ΜΕΘ καλα κρατανε με τα εως τωρα μετρα, που μερικοι κανουν οτι μπορουν για να μη δουλεψουν. 

Ως προς το μοκο φιλε μου, καλο ειναι να κανουμε μοκο αφου δεν εγινε εδω της ποπης και οχι μαγκιες μετα τη ληξη της καραντινας. Ειπαμε μερικοι εφαγαν ολο τους το φαι, εγλυψαν τα δακτυλα και το πιατο και μετα ειπαν οτι δε τους αρεσε το φαι. Εχω δει πολλους τετοιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, argonaut είπε

Ειλικρινά, αυτά δεν έχουν απολύτως καμία σχέση.

Εκείνο που συμβαίνει είναι ότι σε ένα μεγάλο αριθμό χωρών, αν όχι σε όλες, κατά την διάρκεια της πανδημίας έχει παρουσιαστεί τεράστια αύξηση των θανάτων πάνω και πέρα από τους μέσους όρους προηγουμένων ετών.

220a6880-87d6-11ea-9aed-7946c0f1c525-ful

Όλοι αυτοί οι επιπλέον θάνατοι δεν περιλαμβάνονται αναγκαστικά στις τωρινές επίσημες στατιστικές είτε "από" είτε "με". Κάποια στιγμή ένας αριθμός από τους πλεονάζοντες θανάτους θα αποδοθεί στον κορωνοϊό και αυτοί οι θάνατοι θα είναι σίγουρα "από".

Επίσης δεν υπήρξε καθόλου "μία μικρή επιτάχυνση".

Κατά μέσο όρο χάθηκαν 10 χρόνια ζωής λόγω θανάτου από κορωνοϊό.

https://www.wsj.com/articles/coronavirus-kills-people-an-average-of-a-decade-before-their-time-11588424401

Πολυ χρησιμο ποστ, θα φανει στο τελος του χρονου πως θα αναλυθει, το μονο σιγουρο ειναι οτι κοσμος πολυς, εφυγε πριν την ωρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gordonas said:

Διαβάζοντας διάφορα σχόλια με αρνητές του ιού και της όλης επικινδυνότητας, καταλαβαίνω γιατί είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση...

RIP.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Καραντινάκιδες έλιωσα οικογενειακός το Πασαλιμάνι και το Μικρολίμανο.Όλοι έλεγαν ότι ο ιός είναι μια απάτη και έπεσαν θύματα των "έγκριτων" αρμοδίων.

Καταστράφηκε οικονομικά και ψυχολογικά μια ολόκληρη κοινωνία.Το κρίμα στο λαιμό τους.

Αλλη δουλεια δεν εχεις απο το να ρωτας οσους βλεπεις τη γνωμη τους? 

Παντως αυτο που ολοι καταστρεφονται και ολοι μια χαρα ειναι πρεπει να το δουμε, στην αμερικη ουρες στην ιταλια ουρες για φαγητο, στην ελλαδα κλαμα κλαμα μη χασουν τη βολτα στη πλατεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 αλλα εδω μου φαινεται οτι κανετε αντιπολιτευση και νομιζεται οτι ενδιαφερει αν ειναι success το story. 

Μην κρίνεις εξ ιδίων, εγώ προσωπικά αδιαφορώ τελείως για αυτά

Αχρειαστα προβλήματα από την αρχή δεν ήθελα και δεν θέλω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

μεχρι να βγει εμβολιο/φαρμακο, ετσι θαναι η κατασταση. το θεμα ειναι να υπαρχει συνεχομενος ελεγχος για να μην ξεφυγει η κατασταση. που σημαινει οτι η υφεση στην οικονομια θα εξακολουθει να υπαρχει για χρονια.

και κατι ευχαριστο

Coronavirus: Hong Kong researchers find three-drug combination suppresses virus nearly twice as fast as drug held up as major hope against pandemic

Οπως βλεπεις δεν ειναι ευχαριστο νεο για ολους. Πολλοι ειναι κατα των εμβολιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι πολύ παραπλανητικό το average σε αυτή την περίπτωση. Έκανα λιανά τον λόγο που το πιστεύω, με συγκεκριμένο παράδειγμα.

Το ιδανικότερο μάλλον είναι αναλυτικά στατιστικά στοιχεία.

Ναι οκ το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς δεν μπορούν να τα καταλάβουν και πολύ συχνά τα παρουσιάζει και ο καθένας όπως θέλει

Το διαπιστώνω κάθε φορά σε δημοσκοπήσεις εδώ και πολλά χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...