Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Πήρε το μάτι κανενός τι γίνεται με τις άδειες ειδικού σκοπού στον ιδιωτικό για παιδιά νηπιαγωγείων/βρεφικών; Ο εργοδότης μου δεν ξέρει κάτι, στο ίντερνετ πέτυχα 2-3 άρθρα πως συνεχίζεται επ αόριστον στον δημόσιο τομέα. 

Με τον ιδιωτικό που τελειώνει σήμερα, τι γίνεται;

Παράταση μέχρι το τέλος της σχολικής περιόδου είπε ο Βρούτσης αλλά δεν βρήκα επίσημη υπουργική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι ίδιοι που λέγατε ότι θα γίνουμε Ιταλία, τώρα λέτε ότι θα γίνει δεύτερη καραντίνα. Τίποτα δεν θα γίνει, το ξεχάσαμε ήδη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συσκευές UV για αποστείρωση κάνουν δουλειά για τον covid-19;  π.χ. για να βάζω κλειδιά, κινητό, πορτοφόλι κλπ όταν επιστρέφω σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το φοβάμαι κι εγώ πολύ και αν γίνει θα μας πάει πάρα πολύ πίσω. Αν είναι να γίνει πρέπει αυτή τη βδομάδα κιόλας να δούμε διάφορα.

 Μακάρι να μη γίνει και να τη γλιτώσουμε έτσι φτηνά.

Ετσι λεγαμε και για τα καρναβαλια, τον κοσμος στις εκκλησιες, τις συναθροισεις το Πασχα.Τελικα δεν ειχαμε αυξηση...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kifinas είπε

Παράταση μέχρι το τέλος της σχολικής περιόδου είπε ο Βρούτσης αλλά δεν βρήκα επίσημη υπουργική απόφαση.

τα ίδια κι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας διάφορα σχόλια με αρνητές του ιού και της όλης επικινδυνότητας, καταλαβαίνω γιατί είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση...

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valkon είπε

Οι ίδιοι που λέγατε ότι θα γίνουμε Ιταλία, τώρα λέτε ότι θα γίνει δεύτερη καραντίνα. Τίποτα δεν θα γίνει, το ξεχάσαμε ήδη. 

Το αν θα γινει δευτερη καραντινα εξαρταται απο το αν αυξηθει αρκετα η χρηση στις ΜΕΘ.
Στο πρωτο κυμα, αν και ατακτουληδες, το συστημα δεν ζοριστηκε.

Πες πως δεν μασαμε ευκολα εμεις απο τον ιο, δεν μασανε και αυτοι που μας εστειλε ο κακος γειτονας, αλλα αν παρα τις αρνητικες προβλεψεις,

πλακωσουν τουριστες, αρκετοι μεγαλης ηλικιας και αρχισουν να καταλαμβανουν τις δικες μας ΜΕΘ εκει θα αρχισουν τα γλεντια.
Καραντινα δευτερη οχι απο τον κακο Ελληνα, αλλα απο τον ευαισθητουλη τουριστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσε το πανηγύρι, δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι

Χαμηλώνουν τα φώτα σιγά σιγά, τα κανάλια αρχίζουν και ψάχνουν για φρέσκο αίμα γιατί αυτό πάλιωσε τώρα και δεν έχει πια θεαματικότητα. Η "καραντίνα" τελειώνει, ο ιός SARS-nCOV2φτούκαιβγαίνω θα μπει στο ράφι με τα εποχιακά είδη μέχρι να δούμε τι θα το κάνουμε του χρόνου, οι τίτλοι αλλάζουν από "Θα πεθάνουμε όλοι" και "Θα μας φάει η μαρμάγκα" στο "Οι επιζήσαντες!!!" και "Έβηξα 3 φόρες και έκανα κακά, αποκλειστική συνέντευξη με τον ήρωα που γλίτωσε απ'του χάρου τα δόντια" άλλα οκ, συνεχίζουμε..

Οι Τσιοδράκιδες θα συνεχίσουν την μάχη στα αναχώματα με τους Ιοαννιδάκιδες για το πόσο κάνουν 1+1 βάση στατιστικών μελετών, οι φαρμακοβιομηχανίες θα συνεχίσουν να πληρώνουν τους επιδημιολόγους/λοιμοξιολόγους για να βγουν τα αποτελέσματα 1+1=3 (βάση στατιστικών μελετών πάντα), ο κόσμος θα βρίζει που έμεινε χωρίς λεφτά και θα πάρει 15 μάσκες να καλύψουν το προγούλι, η Vanguard και η Blackrock θα λένε μπράβο στον Fauci που τους γέμισε τα πορτοφόλια με το θαύμα της Gilead και εμείς θα κοιτάξουμε να γεμίσουμε την μυστική αποθήκη στο Ρέντη με Remdesivir (στην θέση των Tamiflu) περιμένοντας με ανυπομονησία για όταν/αν/ίσως/μπορεί/θαδούμε βγει το θαυματουργό εμβόλιο. Τουλάχιστον θα είμαστε πιο προετοιμασμένοι και θα κοιτάξουμε καλύτερα τους όρους επιστροφής τους (άλλα μπορεί και όχι). Όχι τίποτα άλλο άλλα θα πει ο μπάρμπαΠΟΥθαπεθάνουμεόλοι ότι θα χρειαστούμε 17 δόσεις το άτομο και αφού τα πάρουμε θα αλλάξει γνώμη.. (το παθαίνει αυτό). Θα βγουν και μερικοί σε στιλ Underground μετά από κάποιο καιρό στην επιφάνεια και θα ρωτάνε, τελείωσε; Εκεί Θα πεταχτεί ο Βασιλάκης (όχι ο Καΐλας, ο άλλος) και θα πει όχι, έχουμε ακόμα.. και με το πονηρό του χαμόγελο θα σκέφτεται "I told you so".

Ο Βασιλάκης (όχι ο Καΐλας, ο άλλος) είχε το καημό από μικρός να σώσει το κόσμο από ιούς μάλλον. Γι'αυτό όποιο ιό θα σηκώσεις θα τον βρεις από κάτω.. Κάπουα στιγμή προσπάθησε να κάνει εμβόλιο σε ένα υπολογιστή με Windows 3.1 άλλα δεν του πέτυχε (εξ ου και τα προβλήματα με τους ιούς στα Windows) οπότε λέει άσε, θα ασχοληθώ με τους ανθρώπους, πιο εύκολοι είναι. Βρίσκει τον μπάρμπαΠΟΥθαπεθάνουμεόλοι και κανονίζει ένα ωραίο πανικό (ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!) και να η ευκαιρία.. Δίνεις λεφτά στο μπάρμπαΠΟΥ και τα παίρνεις πίσω απ'τήν GSK,Gilead,Roche,Pfizer κτλ.. καλή φάση, και την δουλειά σου κάνεις και τζάμπα..Να γυρνάει..

Παρέλειψα πολλά άλλα αρχίζω και βαριέμαι να είμαι ειλικρινής, πάμε για άλλα (καννα Έβρο, καννα Ιράν.. κάτι θα βρούμε)

Ιστορίες για αγρίους..(όχι;) Άλλα τουλάχιστον βγήκε ένα καλό από αυτό..

Spoiler

Μάθαμε ότι πρέπει να πλύνουμε τα χέρια μας

 

  • Like 6
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gordonas είπε

Διαβάζοντας διάφορα σχόλια με αρνητές του ιού και της όλης επικινδυνότητας, καταλαβαίνω γιατί είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση...

Δεν έχω κόρη, δυστυχώς.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, christos_75 είπε

Ευτυχως τηρουνται οι αποστασεις παντου

Βίος και πολιτεία ο παππάς στον προφήτη Ηλία

όσοι ανεβαίνουν στον Υμηττό και μένουν στην περιοχή ξέρουν για τι λέω

Επεξ/σία από fawks0123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eleni220 είπε

Έχει οριστεί κάποιο "όριο" νέων κρουσμάτων, το οποίο αν ξεπεράσουμε, θα οδηγηθούμε σε εκ νέου lockdown?

Είχα ακούσει ότι αν ο δείκτης Ρ0 (δείκτης μεταδοτικότητας) ανέβει στο 1 (τώρα είναι 0,4 κάτι) θα ξαναπαρθούν μέτρα.

Δεν ξέρω αν εννοούσαν lock down, μάλλον όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει βίντεο παλιό με τον Τραμπ να "προφητεύει" ότι ο ιός δεν θα υπάρχει τον Απρίλιο που πέρασε.

Για τους "αρνητές ιών" υπάρχουν ολόκληρα "κινήματα", ακόμα και για το AIDS πιο παλιά:

https://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/30077

 

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...