Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα δε το πιστευω οτι εκατσες να γραψεις τετοιο κατεβατο. Πες μου οτι το εκανες copy paste απο καποιον αλλον αργοσχολο. 

Παντως το οτι υπαρχει τετοιο κεφι μετα απο την επιτυχια δε το περιμενα. Ειπαμε πηγαν ολα καλα, αλλα μερικοι δε κρατιεστε απο τη χαρα σας. Να πω οτι βρηκαν και εμβολιο να το καταλαβω.

 

Μιλάμε κάποιοι κάνετε αμαν για εμβόλιο.. Επιβολή υπέρμετρου φόβου ή αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλων ;;

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolosl είπε

Μιλάμε κάποιοι κάνετε αμαν για εμβόλιο.. Επιβολή υπέρμετρου φόβου ή αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλων ;;

Άσε να μαντέψω: αυτισμός, αλουμίνιο ή υδράργυρος;
Τι έχει σήμερα το μενού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosssss είπε

Πλύση εγκεφάλων φίλε.

Εγώ πάω κάθε μέρα πλυντήριο, αν θες δίνω διεύθυνση.;)

πλυντήριο δεν χρειάζομαι δόξα τω θεό... και καθε μέρα κιόλας. κάτσε.

Τώρα νομίζω ότι (που δεν θα τις χρειαστώ) και τις διευθύνσεις τις έχω : ελληνικών μμε φαντάζομαι θα μου στείλεις ;; τις ξέρω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _kos_tas_ είπε

6 μόνο κρούσματα λέει η πολιτική προστασία κινδυνολογίας και παπαπαρολογίας αναγκάζοντας και τους τελευταίους αμετανόητους καραντινάτους να βγάλουν το κεφαλάκι τους έξω από την οικία

Τελικά αποδείχθηκε ότι το lockdown ήταν μια τεράστια απάτη, κατέστρεψαν οικονομικά και ψυχολογικά εκατοντάδες συμπολίτες μας και έκαναν ένα απλό γιατρουδάκο να πρέπει να κρύβεται.

Έχεις απόλυτο δίκιο, έπρεπε να τα αφήσουμε όλα yolo, να είχαμε νεκρούς σε αριθμούς αντίστοιχους με Ολλανδία/Σουηδία (ούτε καν δε θα πω για θανάτους ανά 1M αντίστοιχα με Ιταλία/Ισπανία/Γαλλία)

Να έβγαινε μετά το _kos_tas_ και να αρχίσει να κράζει για τα μέτρα που δεν πήραμε, ότι μας αφήσανε στην τύχη μας

Άλλωστε τόσα χρόνια έτσι έχει μάθει να ζει, μόνο να κράζει και κριτικές εκ τους ασφαλούς, άλλωστε τζάμπα είναι

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ioankav είπε

Άσε να μαντέψω: αυτισμός, αλουμίνιο ή υδράργυρος;
Τι έχει σήμερα το μενού;

Έχεις δίκιο να φοβάσαι φίλε μου .. μέχρι ενός σημείου κατ'εμε δικαιολογημένα. Πληρώθηκαν αδρά οι ειδήμονες του φόβου και της τρομοκρατίας και σας μοίρασαν φόβο τσάμπα τελείως.. Καλή δυναμη.

Επεξ/σία από apostolosl
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _kos_tas_ είπε

Η 15 επόμενες ημέρες είναι κρίσιμες λέμε.Συνέχισε την τρομολαγνία.

Συνέχισε να είσαι τόσο yolo στη ζωή σου

ΑΑΑΑ μην ξεχάσεις να φτιάξεις και καπέλο από αλουμινόχαρτο για να μη σε χτυπάει η ακτινοβολία, ξέρεις εσύ

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, argonaut είπε

Τι σχέση έχει ο αριθμός των τεστ με τους πλεονάζοντες θανάτους;  Ή η μέση ηλικία;

Αυτοί οι θάνατοι είναι με Κορωνοιο; Εσύ έβγαλες και το "με Κορωνοιο" είσαι στο θάνατοι σκέτο στη φωτογραφία που παρέθεσες.

 

Από χώρα σε χώρα οι παράγοντες είναι διαφορετικοί. Αναλόγως με μια σειρά παραγόντων η κάθε χώρα έχει διαφορετικό βαθμό εξάπλωσης και death rate.

Πολλές ερμηνείες μπορούν να υπάρξουν αναλόγως με τις ειδικές περιστάσεις κάθε χώρας.

Παραδείγματα:

Μια χώρα της οποίας το σύστημα υγείας είχε την δυνατότητα να ανταποκριθεί δεν είναι το ίδιο με μια που δεν μπόρεσε. Αυτό δεν έχει να κανει μόνο με τον ιό.

Μια χώρα με τρομακτικό χειμερινό τουρισμό, κουλτουρα υψηλού συγχρωτισμου, λίγα τεστ τουλάχιστον αρχικά και υψηλή μέση ηλικία (Ιταλία) δεν ειναι το ίδιο σχετικά με το άκρως αντίθετο π.χ. Γερμανία.

 

Όμως πέρα απ'αυτά έχει και την σημασία του το γεγονός πως σχεδόν όλοι αυτοί που πεθαίνουν από κορωνοιο έχουν και άλλα σοβαρά νοσήματα. Υπάρχει η πιθανότητα να μιλάμε (θα το γράψω ωμά δεν υπάρχει άλλος τρόπος) στις περισσότερες περιπτώσεις για μια σχετικά μικρή επιτάχυνση των θανάτων τους. Σε πολλές περιπτώσεις πιθανώς περισσότερο επηρεασμένη απ'την θλιβερή ανεπάρκεια (λογο νεοφιλελε πολιτικών λιτοτητας κλπ) των ντόπιων συστημάτων υγείας παρά από τον ιό.

 

Όπως και να'χει όλα αυτά είναι εντελώς άσχετα με το γεγονός πως το μοναδικό κριτήριο για τους θανάτους που παρουσιάζουν ως θανάτους από κορωνοιο είναι αν είχαν κορωνοιο (αν ήταν με Κορωνοιο) οι ασθενείς. Τώρα αν 95% ή 90% ή 70% κλπ  απ'αυτούς πήγαν από κορωνοιο είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silverado είπε

16000000 ληγμενα.

Link για 16εκ ληγμένα υπάρχει; Γιατί εγώ θυμάμαι 3.5 εκ ήταν οι δόσεις τελικά

Αλλά εντάξει ξέρει καλύτερα ο silverado...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ioankav είπε

Link για 16εκ ληγμένα υπάρχει; Γιατί εγώ θυμάμαι 3.5 εκ ήταν οι δόσεις τελικά

Αλλά εντάξει ξέρει καλύτερα ο silverado...

Αν δεν θυμάσαι καλά ... Γιατί δεν ρωτάς αυτούς που σε ενημερώνουν καθημερινώς να σου πουν...; οι 2 από τους 3 ήταν και το 2009 στις συνεντεύξεις τύπου... ξέρουν πολύ καλά.

Επεξ/σία από apostolosl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolosl είπε

Αν δεν θυμάσαι καλά ... Γιατί δεν ρωτάς αυτούς που σε ενημερώνουν καθημερινώς να σου πουν... οι 2 από τους 3 ήταν και το 2009 στις συνεντεύξεις τύπου... ξέρουν πολύ καλά.

Άλλος ένας, link ότι ήταν 16 εκ έχεις;

 Εγώ θυμάμαι, εσύ δε θυμάσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, KilliK είπε

αυτο που συμβαινει στις ΗΠΑ απο αρχες Μαιου, ειναι απιστευτο. κυβερνηση και πολιτειες εχουν αποφασισει να θυσιασουν ανθρωπινες ζωες, ανοιγουν τα παντα, αγνοώντας τα μετρα χαλαρωσης που οι ιδιοι ανακοινωσαν, ενω παραμεριζουν τις επιστημονικες ομαδες που προειδοποιουν για δευτερο κυμα επιδημιας. και ολα αυτα προκειμενου να σωσουν το χρηματιστηριο και την επανεκλογη του Τραμπ. ακομη και ο ιδιος ειπε προσφατα, οτι οι καθημερινοι θανατοι ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτουν οι πολιτες ως μερος της ρουτινας τους. δεν θελω να σκεφτομαι τι εχει να συμβει παγκοσμιως, οταν οι πρωτες μη αναστρεψιμες καταστροφες της κλιματικης αλλαγης, κανουν την εμφανιση τους.

Να δεις τι έχει να συμβεί όταν φτάσουν και στην Ελλάδα να υπάρχουν 1-2 εκατομμύρια άνεργοι. Δεν είναι απλά τα πράγματα. Επίσης οι κυβερνήτες αποφασίζουν στην Αμερική και όχι η ομοσπονδιακή κυβέρνηση. Δυστυχώς τα μέτρα περιορισμού δεν απέδωσαν όπως έπρεπε. Αν συνεχιστούν θα γίνει κοινωνική έκρηξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Φάση" πάντως είχε σήμερα που σε απάντηση ερώτησης περί τεστ σκαρφίστηκαν στατιστικό στοιχείο "αριθμός τεστ ανά νεκρό" στο οποίο τα πάμε πολύ καλά. Απ'τα πιο αστεία πράγματα που έχω ακούσει τελευταία.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...