Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Edel είπε

Ίσως έχει απαντηθεί, αλλά ρωτάω σοβαρά. Εγώ μένω νότια προάστια, η κοπέλα βόρεια προάστια. Είναι παράνομο να βρεθούμε σπίτι μου; επειδή δεν υπάρχει κωδικός ''επίσκεψης''? 

Πες της να στειλει μηνυμα για παροχη φροντιδας σε ατομα που χρήζουν ανάγκης (νομιζω το 5).

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δυστυχώς φίλε έχω μερικά κακά παραδείγματα.. επίσης κι εμείς πόσο θα συνεχίσουμε να έχουμε δουλειά; 

άντε τώρα πες έχουμε δυσανάλογα πολλή, να τραβήξει μέχρι τον απρίλιο.. μετά τι;  βέβαια μόλις ξανανοίξουν τα πράγματα θα κλαίμε θα πνιγούμε κανονικά και δεν θα έχουμε κάτσει και ιδιαίτερα

οι επιχειρηματίες καλά βολεύτηκαν και μπήκαν σε όσους πλήττονται, οι υπάλληλοι μαζί με το σωρό και θα φάνε και το παλούκι να βγάλουν τη βρωμοδουλειά 

από τη μία πάλι καλά που έχουμε ακόμα κάποια ρουτίνα, αλλά με όλο αυτό το ψυχολογικό φόρτο δεν ξέρω αν αξίζει. μία μου έλεγε ότι μόλις τελειώσει όλο αυτό θα πάει να κάνει κάτι τελείως άλλο, δεν θέλει να ξαναμπεί σε λογιστήριο 

Ναι ...ο όγκος της δουλειάς θα πέσει τον επόμενο μήνα.Αμα πάμε σε καθολολικο lockdown ,θα εχουμε και εμεις θεμα.

Το επιμελητήριο μας είναι άφαντο ... και όταν με το καλό τελειώσουμε με αυτή την υπόθεση θα έχουμε να διεκπεραιώσουμε τα τρέχοντα και σκούπα τα πάντα από Μάρτιο.

Οκ ...οποιος έχει εναλλακτικές ,καλώς ,οι υπόλοιποι πίσω στον αγώνα.Εγώ θα πω ,κάντε οικονομίες.Βλέπω κόσμο που κάνει φουλ ψώνια και διαδικτυακές αγορές και προιόντα απο φαρμακεία που θα καταλήξουν στην κούτα βλέπε οξύμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Στα αυτοάνοσα, ο οργανισμός επιτίθεται σε υγιή κύτταρα

Το ανοσοποιητικό μας, κανονικά, όταν ασθενούμε, εντοπίζει έναν "εισβολέα" στο σώμα και του επιτίθεται, για να τον "σκοτώσει". Όταν, όμως, έχεις δικά σου κύτταρα, τα οποία ξαφνικά ο οργανισμός αντιμετωπίζει ως "εισβολείς", ή ξένα σώματα/ξένους ιστούς που όμως τους θέλεις (τα μοσχεύματα, στις περιπτώσεις μεταμοσχεύσεων) οι γιατροί χορηγούν στον ασθενή σκευάσματα τα οποία καταστέλουν το ανοσοποιητικό, ώστε να πάψει να επιτίθεται στο "ξένο" ή ξένο σώμα.

Η γνωστότερη, εικάζω, ουσία που προκαλεί ανοσοκαταστολή και χορηγείται σε ασθενείς με χρόνια/αυτοάνοσα είναι η κορτιζόνη. 

Επομένως, όσοι λαμβάνουν θεραπεία για αυτοάνοσα, βρίσκονται σε κατάσταση ανοσοκαταστολής, και γι' αυτό εξ ορισμού είναι περισσότερο ευάλωτοι στις εποχικές/νοσοκομειακές λοιμώξεις.

Θξ για το update, δεν τα γνώριζα αναλυτικά.

4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Καθιστε μεσα ρε παιδια, ποιες βολτες να πουμε? Καθιστε μεσα και προστατευτειτε απο αυτη την αηδια

Με εκνευρίζουν, είναι λες και έχουν ξεμείνει από games και anime και δεν έχουν τι να κάνουν.

4 λεπτά πριν, Edel είπε

Ίσως έχει απαντηθεί, αλλά ρωτάω σοβαρά. Εγώ μένω νότια προάστια, η κοπέλα βόρεια προάστια. Είναι παράνομο να βρεθούμε σπίτι μου; επειδή δεν υπάρχει κωδικός ''επίσκεψης''? 

Υπάρχει, το #6, περί σωματικής άσκησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akpe είπε

Το now ειναι το ζουμι.Η ανοσια κραταει για μερικους μηνες απο οτι λενε οι ερευνες μεχρι στιγμης.

Επεξ/σία από auron12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Snoob είπε

H ρευματοειδής αρθρίτιδα είναι αυτοάνοσο, η δεύτερη συχνότερη μορφή φλεγμονώδους αρθρίτιδας.

Τα αυτοάνοσα, ακριβώς επειδή πρόκειται για νοσήματα τα οποία προκαλούν μη ομαλή αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος του ανθρώπου, σε συνδυασμό με το ότι είναι χρόνιες παθήσεις, αυτομάτως κατατάσουν όσους νοσούν από αυτά στις ευπαθείς κατηγορίες.

Γι' αυτό και ο σάλος όταν οι συμπολίτες μας όρμησαν στα σκευάσματα με χλωροκίνη, καθώς η χλωροκίνη έχει αντιφλεγμονώδη δράση και χρησιμοποιείται σε σκευάσματα που χορηγούνται σε ασθενείς με αυτοάνοσα.

Μία διόρθωση.

Δεν ανήκουν αυτομάτως όλοι όσοι πάσχουν από αυτοάνοσα στις ευπαθείς ομάδες αλλά όσοι λαμβάνουν ανοσοκατασταλτική φαρμακευτική θεραπεία. Δεν τους εκθέτει στον κίνδυνο η νόσος, αλλά η φαρμακευτική αγωγή.

Για την περίπτωση που γίνεται ο λόγος, στην ρευματοειδή αρθρίτιδα, εξ' όσων γνωρίζω, τα φάρμακα που δίνονται είναι κατά κόρον ανοσοκατασταλτικά, πιθανόν να υπάρχει σύνδεση, ειδικά αν η κοπέλα ήταν σε ongoing θεραπεία.

 

update: τώρα είδα το επόμενο post σου

Επεξ/σία από lightsout
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, auron12 είπε

Το now ειναι το ζουμι.Η ανοσια κραταει για μερικους μηνες απο οτι λενε οι ερευνες μεχρι στιγμης.

Πηγή or else.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Πηγή or else.

https://www.wpr.org/do-you-get-immunity-after-recovering-case-coronavirus

https://www.livescience.com/coronavirus-spread-after-recovery.html

Επεξ/σία από auron12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannislibe είπε

Ο κίνδυνος μόλυνσης από τον ιό ισχύει για όλους ανεξαιρέτως απλώς οι νεότεροι χωρίς άλλα προβλήματα υγείας το περνούν είτε χωρίς συμπτώματα είτα πολύ ελαφρά.Και ο μεγάλος κίνδυνος είναι αυτός ακριβώς δλδ  ενώ είναι φορείς επειδή δεν  νοσούν διασπείρουν άθελά τους τον ιό στην κοινότητα .

Μια διόρθωση...

 

Οι περισσότεροι νεότεροι χωρίς αλλά προβλήματα υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Στα αυτοάνοσα, ο οργανισμός επιτίθεται σε υγιή κύτταρα

Το ανοσοποιητικό μας, κανονικά, όταν ασθενούμε, εντοπίζει έναν "εισβολέα" στο σώμα και του επιτίθεται, για να τον "σκοτώσει". Όταν, όμως, έχεις δικά σου κύτταρα, τα οποία ξαφνικά ο οργανισμός αντιμετωπίζει ως "εισβολείς", ή ξένα σώματα/ξένους ιστούς που όμως τους θέλεις (τα μοσχεύματα, στις περιπτώσεις μεταμοσχεύσεων) οι γιατροί χορηγούν στον ασθενή σκευάσματα τα οποία καταστέλουν το ανοσοποιητικό, ώστε να πάψει να επιτίθεται στο "ξένο" ή ξένο σώμα.

Η γνωστότερη, εικάζω, ουσία που προκαλεί ανοσοκαταστολή και χορηγείται σε ασθενείς με χρόνια/αυτοάνοσα είναι η κορτιζόνη. 

Επομένως, όσοι λαμβάνουν θεραπεία για αυτοάνοσα, βρίσκονται σε κατάσταση ανοσοκαταστολής, και γι' αυτό εξ ορισμού είναι περισσότερο ευάλωτοι στις εποχικές/νοσοκομειακές λοιμώξεις.

εγώ πάντως θα ήθελα να δω και αν παίζει καμιά έρευνα με τα αυτοάνοσα και τον συγκεκριμένο ιο

 

με είχε βάλει σε σκέψεις το ότι σε κάποιους υπεραντιδρα το ανοσοποιητικό και καταστρέφει τους πνεύμονες και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια σχέση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Edel είπε

Ίσως έχει απαντηθεί, αλλά ρωτάω σοβαρά. Εγώ μένω νότια προάστια, η κοπέλα βόρεια προάστια. Είναι παράνομο να βρεθούμε σπίτι μου; επειδή δεν υπάρχει κωδικός ''επίσκεψης''? 

Παράνομο δεν είναι , απλώς δεν πρέπει να το κάνετε... μπορει ενας απο εσάς να είναι φορέας και να μην το ξέρετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια είναι παράνομο εκτός αν η κοπέλα του ήταν ανάπηρη πχ κι έπρεπε να πάει να τη φροντίσει. 

Ναι δε βλέπουμε γκόμενους γκομενα αυτό το διάστημα , πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Βγαίνουμε μόνο για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Και βέβαια είναι παράνομο εκτός αν η κοπέλα του ήταν ανάπηρη πχ κι έπρεπε να πάει να τη φροντίσει. 

Ναι δε βλέπουμε γκόμενους γκομενα αυτό το διάστημα , πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Βγαίνουμε μόνο για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. 

Όταν το κάτω κεφάλι υπερισχύει του πάνω τέτοιες κουβέντες θα κάνουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...