Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Καθιστε μεσα ρε παιδια, ποιες βολτες να πουμε? Καθιστε μεσα και προστατευτειτε απο αυτη την αηδια

Επειδη το βολτες παει σε μενα και πλεον ακουγεται παραλογο να θες να βγεις μια  βολτα.

Ημουν απο αυτους που τηρουσε απ την αρχη το μενουμε σπιτι, δεν ετρεχα για μπανια στις παραλιες, που σημαινει οτι εγω εχω ηδη κανενα 15μερο μεσα στο σπιτι. Μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα ομως, οταν δεν την παλευα, επαιρνα το αμαξι και εκανα μια μισαωρη βολτα να ξεσκασω, απλα βολτα χωρις να κατεβω πουθενα και χωρις να ερθω με κανενα σε επαφη. Πλεον δεν μπορω να κανω το κανω αυτο, δηλαδη θες να μου πεις οτι μια βολτα με αμαξι μπορει να γινει αιτια διασπορας του ιου? Δηλαδη θα τρελαθουμε τελειως θα ξεχασουμε και τον τροπο μεταδοσης των ιωσεων εδω μεσα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, auron12 είπε

Δεν βλέπω πως προκύπτει ότι η ανοσία κρατάει για μερικούς μήνες από αυτές τις πηγές που παρέθεσες. Η μία μάλιστα ξεκινάει με το "δεν ξέρουμε αν και πόσο"

Λοιπόν, προσοχή με τις ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες. Ακόμα και οι θετικές μπορούν να δημιουργήσουν ελπίδα χωρίς να υπάρχει ρεαλιστικό υπόβαθρο και σίγουρα να οδηγήσουν σε απόψεις (που ήδη βλέπουμε) "άλλα μας έλεγαν πριν" μετά από λίγο καιρό. 

(δεν το πιστεύω ότι συνδύασα παρελθόν, παρόν και μέλλον στην ίδια περίοδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Επειδη το βολτες παει σε μενα και πλεον ακουγεται παραλογο να θες να βγεις μια  βολτα.

Ημουν απο αυτους που τηρουσε απ την αρχη το μενουμε σπιτι, δεν ετρεχα για μπανια στις παραλιες, που σημαινει οτι εγω εχω ηδη κανενα 15μερο μεσα στο σπιτι. Μεχρι προτεινος οπως, οταν δεν την παλευα, επαιρνα το αμαξι και εκανα μια μισαωρη βολτα να ξεσκασω, απλα βολτα χωρις να κατεβω πουθενα και χωρις να ερθω με κανενα σε επαφη. Πλεον δεν μπορω να κανω ουτε αυτο, δηλαδη θες να μου πεις οτι μια βολτα με αμαξι μπορει να γινει αιτοα διασπορας του ιου? Δηλαδη θα τρελαθουμε τελειως θα ξεχασουμε και τον τροπο μεταδοσης των ιωσεων εδω μεσα.

στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ, η βόλτα με το αμάξι που δεν μπορώ να κάνω με σκοτώνει 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έξι συστάσεις του ΠΟΥ:
O Γκεμπρεγεσούς αναφέρθηε σε έξι συστάσεις του Οργανισμού προς τα κράτη που έχουν ήδη εφαρμόσει τα μέτρα περιορισμού. «Υπάρχουν έξι βασικές δράσεις που συστήνουμε» είπε και στη συνέχεια απαρίθησε τις συστάσεις

Εκπαιδεύστε το προσωπικό και αναπτύξτε το σύστημα Υγείας
Εφαρμόστε ένα σύστημα για να βρείτε κάθε ύποπτο κρούσμα σε επίπεδο κοινότητας
Αυξήστε τη δυνατότητα και την πρόσβαση σε τεστ για τον ιό
Προσαρμόστε και εξοπλίστε τις εγκαταστάσεις που θα χρησιμοποιήσετε για να περιθάλψετε τα κρούσματα
Αναπτύξτε ένα ξεκάθαρο πλάνο και διαδικασία για την καραντίνα των επαφών ύποπτων κρουσμάτων
Διαθέστε όλη την προσοχή της κυβέρνησης στον περιορισμό του ιού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα σε ολους,

Μια ερωτησουλα μηπως καποιος γνωριζει.

Εχτες ειχαμε μεσω skype μια κουβεντα με φιλους , η συζητηση το εφερε και προς Κωτσοβολο, υπαρχουν αρκετοι που εχουν αγορασει απο το καταστημα αυτο με την λεγομενη δανειοδοτηση, καθε τελος του μηνα πηγαιναν κανονικα στο καταστημα και πληρωναν την δοση τους , τωρα που τα καταστηματα ειναι κλειστα η εχουν απολυθει καποια ατομα η εχουν σταματησει την δουλεια και περιμενουν να τους δηλωσει ο εργοδοτης σε αυτη την πλατφορμα για τα 800 ευρω τι κανουν? πως θα πληρωσουν? Μου ελεγαν εχτες οτι παιρνουν τηλ στον Κωτσο για να ρωτησουν αλλα η γραμμη ειναι εκτος λογω τεχνικων προβληματων.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Και βέβαια είναι παράνομο εκτός αν η κοπέλα του ήταν ανάπηρη πχ κι έπρεπε να πάει να τη φροντίσει. 

Ναι δε βλέπουμε γκόμενους γκομενα αυτό το διάστημα , πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Βγαίνουμε μόνο για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. 

κ το sex στα απαραίτητα είναι!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ, η βόλτα με το αμάξι που δεν μπορώ να κάνω με σκοτώνει 

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο και παλι σπιτι θα γινει αιτια διασπορας του ιου αν ειναι δυνατον , λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο θα γινει αιτια διασπορας του ιου λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

Τι να σου πω ρε συ πραγματικά. Υπάρχει μία πανδημία, μας λένε το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να καθίσουμε όσοι μπορούμε στα σπίτια μας, και για μετακινήσεις μόνο για τα απαραίτητα (σουπερ - φαρμακείο) και μερικοί κάνετε σαν να μην πω τι.....

Δεν σου απαγόρεψαν την βόλτα αν τόσο πολύ το θέλεις... Έχουν προνοήσει για γυμναστική, για βόλτα τον σκύλο... Ε τι σκατά τι θέλετε την βόλτα με το αμάξι???

Και πραγματικά σου μιλάει κάποιος με ένα 3χρονο στο σπίτι που είναι έτοιμο να κατεδαφίσει το σπίτι από την κλεισούρα.... Το παλεύουμε όμως και δεν γκρινιάζουμε!

Έλεος!

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, margaritagr said:

Και βέβαια είναι παράνομο εκτός αν η κοπέλα του ήταν ανάπηρη πχ κι έπρεπε να πάει να τη φροντίσει. 

Ναι δε βλέπουμε γκόμενους γκομενα αυτό το διάστημα , πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Βγαίνουμε μόνο για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. 

Δεν χρειάζονται τέτοιες υπερβολές στην ερμηνεία των μέτρων... Δεν είναι όλα τα ζευγάρια που δεν ζουν συνεχώς μαζί ...15χρονα πιτσιρίκια! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο και παλι σπιτι θα γινει αιτια διασπορας του ιου αν ειναι δυνατον , λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

Φίλε δεν είσαι κλειδωμένος σπίτι σου, γράψε ένα χαρτί ή στείλε ένα sms και βγες έξω για σωματική άσκηση. Δεν σε εμποδίζει κανένας, βγες έξω κάνε διατάσεις περπάτα τρέχα ό,τι θέλεις... Αν το πρόβλημα σου είναι ο εγκλεισμός υπάρχει λύση. Παράλογο είναι να μην προσαρμόζεσαι και να θεωρείς την ανάγκη σου (το αυτοκίνητο) ως απαραίτητη ενώ δεν είναι. Αν πριν έπαιρνες αυτοκίνητογια να ξεσκάσεις, τώρα ξεσκάς με τα πόδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο και παλι σπιτι θα γινει αιτια διασπορας του ιου αν ειναι δυνατον , λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο και παλι σπιτι θα γινει αιτια διασπορας του ιου αν ειναι δυνατον , λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

επειδή και καλά δεν ξέρουν αν εσύ θα πας για πικνικ μετά με άλλους 10 φιλους, αλλά εγώ προσωπικά ανέκαθεν έκανα βόλτες με το αυτοκίνητο προς λιμανάκια βάρκιζα τουλάχιστον να ξεσκάσω και ποτέ μου δεν με ένοιαζε να κατέβω πέρα από ένα τσιγάρο, την οδήγηση απολάμβανα περισσότερο 

επίσης όλες αυτές τις μέρες πριν το ολικό κλείσιμο έβλεπα και τι έπαιζε στους δρόμους και την υπερβολή πολλών μέσων σχετικά με τον κόσμο που ήταν έξω 

 

ως προς την παράνοια συμφωνώ.. το μόνο που έμεινε είναι η βόλτα με τα πόδια , την οποία την κάνω κυρίως για να δουλέψει το σώμα (θα στουμπώσεις από την ακινησία) βαριέμαι άλλωστε περπατήματα και τρεξίματα το πολύ 2 φορές τη βδομάδα να το κάνω , αλλά τώρα είναι και το μόνο που έμεινε για να μην βλέπω 4 τοίχους 

 

επίσης και για το περπάτημα, τώρα βγαίνοντας στη γειτονιά μπορεί να πετύχω και περισσότερο κόσμο, στην αθήνα βρισκόμαστε, βέβαια σε ανοικτό χώρο δε νομίζω ότι παίζει κάτι επικίνδυνο, αλλά τελοσπάντων 

τελευταία φορά πριν το φουλ κλείσιμο  που πήγα για περπάτημα πήγα κάπως παραπέρα με το αυτοκίνητο σε βουνό και μόνο μια φορά  διασταυρώθηκα με κόσμο ενώ προχωρούσα καμιά ώρα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Και βέβαια είναι παράνομο εκτός αν η κοπέλα του ήταν ανάπηρη πχ κι έπρεπε να πάει να τη φροντίσει. 

Ναι δε βλέπουμε γκόμενους γκομενα αυτό το διάστημα , πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Βγαίνουμε μόνο για τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. 

Εφόσον τα μέτρα έχουν προληφθεί για να μην υπάρχει διασπορά παίρνουμε τα εξης 2 σενάρια

Μια γιαγιά πηγαίνει λαϊκή super market φαρμακείο κλπ που όπως λες είναι απαραίτητα έχοντας βγει στην εβδομάδα 3-4 φορες

Στο άλλο σενάριο έχω μπει στο αμάξι μου ώστε να πάω στο σπίτι της κοπέλας μου δηλαδή από σπίτι σε σπίτι

Ποιος από τους 2 στο παράδειγμα που σου έφερα έχει συναναστραφεί με περισσότερο κόσμο άρα έχει και αυξημένο κίνδυνο να κολλήσει η να μεταδώσει?

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν χρειάζονται τέτοιες υπερβολές στην ερμηνεία των μέτρων... Δεν είναι όλα τα ζευγάρια που δεν ζουν συνεχώς μαζί ...15χρονα πιτσιρίκια! :) 

Ποια ήταν η υπερβολη ; 

Δεν έχει καμία σχέση η ηλικία είτε είναι 29 είτε 35 είτε 45. Κι εμένα ο βαφτησιμιος μου (το γράψα σωστα;) 20χρ μένει μόνος του και δε πάει να δει τους γονείς του που είναι σ άλλο δήμο.

Και φίλο έχω που ετοιμαζόταν ν αγοράσει σπίτι με τη δικιά του και τώρα κάθονται ο καθένας στο δικό του.

Και γνωστή έχω που παντρεύεται φθινόπωρο κι επειδή μένουν σ άλλες πόλεις με τον γαμπρό δεν έχουν  επαφή. 

Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Ούτε γκόμενους/συντροφους/μνηστηρες πες το όπως θες, ούτε φίλους ούτε γονείς δε μπορούμε να πάμε να δούμε αν δεν ειναι απόλυτη ανάγκη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου, με αυτον τον κωρονοιο εχει επικρατησει παρανοια. Λες για βολτα και καποιοι σου κανουν επιθεση λες και πας να κανεις δν ξερω και εγω τι. Λες και και μια βολτα με το αυτοκινητο και παλι σπιτι θα γινει αιτια διασπορας του ιου αν ειναι δυνατον , λες και δεν ειναι ανθρωπινο να μην την παλευεις 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ειναι παραλογο να θες μια βολτα με το αμαξι να ξεσκασεις.

Όταν αρχίζω να αισθάνομαι όπως εσύ, σκέφτομαι ότι υπάρχουν κάποιες χιλιάδες άτομα που εργάζονται στην υγεία και είναι σε τοξικό περιβάλλον την μισή μέρα. 

Επίσης άλλοι τόσοι εργάζονται υποχρεωτικά .

Όλοι αυτοί θα σκότωναν για να κάτσουν σπίτι δέκα μέρες.  Οπότε μου φεύγει η όρεξη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...