Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τα κρούσματα και οι θάνατοι πάνε σε "σκαλοπάτια" κάθε μέρα. Στην αρχή είχαμε 20-30 κρούσματα τη μέρα και 0-2 θανάτους για λίγες μέρες, μετά 40-60 κρούσματα και 2-4 θανάτους και εδώ και 2-3 μέρες είμαστε στα 80-100 κρούσματα τη μέρα και 5-7 θανάτους..

Ακολουθεί εκθετική συνάρτηση. Επισης ειναι το γνωστο, case case, cluster cluster, boom! (peak prosperity στο YouTube), εμείς ειμαστε στο cluster ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να φροντίζεις να ακούς τις ανακοινώσεις και να μη διαβάζεις μόνο τους τίτλους! 

Ανοιξα τν τηλεραση φιλε μου και βλεπω να γραφει αυτο, μιλουσε ο χαρδαλιας εκεινη τν ωρα. Συγνωμη αλλα αν ηταν το 1314 τυπογραφικο και ο τσιορδας ανακοινωσε αλλο νουμερο δεν φταιω εγω, ας μαθουν οι δημοσιογραφοι να κανουνε σωστα την δουλειας τους.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει δεν θα είναι το ίδιο με το '67-'74, καμία σχέση. Η μόνη περίπτωση στρατού στο δρόμο θα ήταν αν αυξάνονταν πολύ τα κρούσματα και υπήρχε και αρκετή ανυπακοή στα μέτρα. Το πρώτο δεν συμβαίνει, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όσο για το δεύτερο υπάρχει σίγουρα ανυπακοή από κάποιους αλλά δεν είναι γενικευμένη. Για κάποιον που κάνει αυτό που πρέπει δεν θα αλλάξει κάτι, απλά ότι θα υπάρχει στρατός στον δρόμο, αλλά εντάξει θα είναι για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Προσωπικά όσες φορές έχω βγει έξω και έχω πάει από κεντρικούς δρόμους, αστυνομία δεν έχω δει ούτε για δείγμα. Οπότε αν απαιτηθεί περισσότερη επιτήρηση και η αστυνομία δηλώσει αδυναμία τότε θα βγει στρατός, αλλά χωρίς τανκς και τέτοια προφανώς, αλλά μόνο περίπολα φαντάζομαι.

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε μετά από το βίντεο με το κεφαλοκλείδωμα..

Κάποιοι έγραψαν για στρατό στους δρόμους για να λογικευτούν ορισμένοι.κ κάποιοι για τανκς  παγκοσμίως..γράφτηκε επίσης πως δεν θα παίζει κρυφτό ο κάθε Μητσοτάκης οπότε ας βγουν ..εκεί ήταν η ένστασή μου..να προσέχουμε τι γράφουμε κ τι ζητάμε..

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Εγω αρχιζω να πιστευω οτι μας δουλευουν  ψιλο γαζι. Βλεπω τωρα ερτ και λεει 82 νεα κρουασματα σημερα και συνολικα πλεον 1314. Τα χθεσινα συνολικα κρουσματα ητανε 1212 το θυμαμαι 100% μου εμεινε ο αριθμος. Μαλλον δεν ξερω εγω προσθεση και 1212+82 = 1314.

Υπάρχουν και 20 κρούσματα σε πλοίο έξω από τον Πειραιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

 

3 λεπτά πριν, forgotten είπε

κυπρο που ζω δεν υπαρχει στρατος στους δρομους και δεν ξερω ποιος το μεταδιδει αυτο , στη κυπρο υπαρχει αστυνομια εξω και ελεγχει εαν εστειλες μηνυμα ,εχεις δικαιωμα για μια εξοδο μονο και μια βολτα με το κατοικιδιο... 

Σε αυτο αναφέρομαι, οχι σαν εξυπνακιας στελνω μηνύματα συνέχεια και ειμαι ολη μερα εξω γιατι απλα δεν μπορώ να κρατήσω μια υποτυπώδη καραντίνα. Δεν αναφερόμουν σε οσους τηρουν τα μετρα οπως εσυ και εγω..

Με το στρατο μαλλον εχεις μπερδευτεί λιγο, κανεναν δεν θα κανει να νιωθει καλα διοτι αυτο σημαινει οτι παμε πολυ πολυ χάλια, εσυ επιμένεις προφανως ιδεολογικά και οχι πρακτικά να κανεις συνειρμους με το παρελθον και να αναφέρεσαι σε ενα ποστ εδω η στην γενικη παρουσια του στους δρομους η οποια θα σου προκαλεσει τρομο. Θα το αφησω και εγω εδω γιατι μαλλον δεν συνεννοούμαστε σε αυτο το θεμα.. Αλλα για μια τελευταια φορα ΚΑΝΕΙΣ δεν θελει η δεν πρέπει να θελει να δει στρατο στους δρομους διοτι τοτε θα μιλαμε για καταστροφη και οντως θα προκαλεσει τρομο αλλα για αλλους λογους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Pwpwpw said:

Ανοιξα τν τηλεραση φιλε μου και βλεπω να γραφει αυτο, μιλουσε ο χαρδαλιας εκεινη τν ωρα. Συγνωμη αλλα αν ηταν το 1314 τυπογραφικο και ο τσιορδας ανακοινωσε αλλο νουμερο δεν φταιω εγω, ας μαθουν οι δημοσιογραφοι να κανουνε σωστα την δουλειας τους.

Το κάνεις ακόμη χειρότερο ε... 😛 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Ανοιξα τν τηλεραση φιλε μου και βλεπω να γραφει αυτο, μιλουσε ο χαρδαλιας εκεινη τν ωρα. Συγνωμη αλλα αν ηταν το 1314 τυπογραφικο και ο τσιορδας ανακοινωσε αλλο νουμερο δεν φταιω εγω, ας μαθουν οι δημοσιογραφοι να κανουνε σωστα την δουλειας τους.

το ειπαμε... 1212 χθες + 82 νεα κρουσματα στη χωρα +20 σε κρουαζιεροπλοιο = 1314

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μας έδωσε η Κίνα 8.5 εκατομμύρια μασκες (όχι δωρεάν). Τώρα ελπίζω να μην υπάρχει έλλειψη σε όσους τις χρειάζονται. 

Η μάσκα δεν είναι παλτό να το φοράς 5-10 χρόνια!

Είναι για λίγη ώρα αλλιώς μετατρέπεται σε μια πηγή μικροβίων και μόλυνσης κολλημένη στο πρόσωπο!

Και φυσικά στα νοσοκομεία τις αλλάζουν συνέχεια, δεν τις πλένουν/αποστειρώνουν για να τις ξαναχρησιμοποιήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

1212 κρούσματα μέχρι χθες, +82 νέα σήμερα, άρα σε σύνολο έχουμε 1294... Αλλά σήμερα ανακοινώθηκαν 1314 συνολικά!

Το σημαντικο και ανησυχητικο δεν ειναι τα κρουσματα αλλά οι 7 νεκροι και ΚΥΡΙΩΣ οι 16 νεοι διασωληνομενοι που φτασαμε 85 ξαφνικα.
Κρισιμη στιγμη ειναι αυτη και πρεπει να αυξηθουν τα μετρα και η προσοχη ολων μας για να μην ξεφυγουμε ενω τα πηγαινουμε τοσο καλα σχετικα.

Απο την αλλη ειπε οτι ο νεος κορωνοϊος στην Ελλαδα εχει σκοτωσει σε 1 μηνα τους μισους απο οτι εχει σκοτωσει η γριπη σε 7 μηνες φετος.
Επρεπε να προσθεσει οτι αυτοι οι θανατοι απο τον νεο κορωνοϊο ειναι ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ! Φανταστειτε ποσους περισσοτερους και υπερπολλαπλασιους θα ειχαμε αν κυκλοφορουσαν ολοι κανονικα χωρις καραντινα ή μέτρα. Αδιανοητο!

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μας έδωσε η Κίνα 8.5 εκατομμύρια μασκες (όχι δωρεάν). Τώρα ελπίζω να μην υπάρχει έλλειψη σε όσους τις χρειάζονται. 

Αν λες τα 8.5 εκατομμύρια μάσκες που ήρθαν σήμερα, είναι απλές χειρουργικές μάσκες, τις αγόρασε το ίδρυμα Ωνάση για το σύστημα υγείας και όχι για τα καταστήματα. 13 εκατομμύρια δώρισε, τα 8.5 ήρθαν σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Μια απορια εχω: Μα καλα ποσο Μ@@@@@@ ειναι και ταξιδεουν με κρουαζιεροπλοια???? Εδω ο κοσμος χανεται και το μ@@@@@ χτενιζεται..ειναι να απορεις..

Αν αναφέρεσαι για αυτό που ακούστηκε ως κρουαζιερόπλοιο, είναι επιβατηγό-οχηματαγωγό πλοίο που  από όσο ξέρω συνήθως έκανε το ΧΑΝΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ. Αυτήν την φορά ναυλώθηκε από Τούρκους...

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/990913/koronoios-sta-20-anevikan-ta-epivevaiomena-krousmata-sto-elvenizelos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...