Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

To ειχα σκεφτει και εγω το μπασκετ αλλα μετα απο σκεψη δε πηγα. Αν πριν απο εσενα ηταν αλλος με τον ιο τοτε τοσο το γηπεδο οσο και η μπασκετα ειναι φουλ στον ιο οπου μετα θα ακουμπησει η μπαλα σου.

Αλλά στην Καρδίτσα έχουμε 0 επιβεβαιωμενα κρούσματα 🤘🤘

Μάλλον το τσίπρο κάνει δουλειά 

Επεξ/σία από undeadcharisss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Φαντάσου λοιπόν τι νοοτροπία έχουμε γενικώς, που κάνουμε μια φορά το αυτονόητο και θέλουμε και μπράβο. Αλλά οι άλλοι που δε σταματάνε να δουλεύουν και δε βλέπουν ούτε τα παιδιά τους, ερχόμενοι μάλιστα σε άμεση επαφή με την μόλυνση "νταξ κλαιν τη δουλειά τους κάνουν" 

Ξέρω πως δεν το εννοούσες έτσι, γιατί εκτός από αυτά στα οποία απαντάς τώρα έχω δει και τις τοποθετήσεις σου γενικότερα στο θέμα...

Αυτό θα ήθελα να είναι ένα απ'τα κυριότερα (2-3) σημεία που να γίνουν highlight απ'την κρίση, όμως δεν κόβει σε κάποιους να το σπρώξουν να γίνει ένα απ'τα πρώτα θέματα. Οι άνθρωποι που δουλεύουν π.χ. στα σουπερμαρκετ, στα ντελιβερι κλπ για να δικαιολογηθούν οι χαμηλές αμοιβές τους κλπ υπήρχε τρομακτική υποτίμηση της αξίας της εργασίας τους. Τώρα οι συνθήκες στις οποίες ζούμε έβγαλαν στην επιφάνεια την πραγματικότητα, το θέμα είναι να την δούμε αντί να τους λέμε προσωρινά ήρωες και μετά να την ξεχάσουμε εντελώς.

10 ώρες πριν, Παναής είπε

Το σημείο που πρέπει να εστιάσει κανείς όταν σκέφτεται τον Τραμπ αυτή την εποχή είναι πως σκόπευε πριν αρχίσει η κρίση να πάει στις προεδρικές εκλογές με το χαρτί πως βελτίωσε την οικονομία στο χέρι. Τώρα αυτό μάλλον από χαρτί θα μετατραπεί σε αγκάθι, οπότε ψάχνει εξωτερικούς εχθρούς. 

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως ο ΠΟΥ δεν έκανε λάθη. Μπορεί ακόμα και φιλοκινεζικός να είναι, όπως λέει ο Τραμπ. Δεν ξέρω. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Sanjuro said:

Ξέρω πως δεν το εννοούσες έτσι, γιατί εκτός από αυτά στα οποία απαντάς τώρα έχω δει και τις τοποθετήσεις σου γενικότερα στο θέμα...

δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω, αλλα δεν εχει και σημασια.

 

6 minutes ago, Sanjuro said:

αντί να τους λέμε προσωρινά ήρωες και μετά να την ξεχάσουμε εντελώς.

αν επρεπε να διαλεξω, θα προτιμουσα να τους λεμε, εστω και προσωρινα, ηρωες, παρα να δειχνουμε ποσο αχαριστοι ειμαστε λεγοντας "σιγα μωρε, δουλεια τους ειναι". Αυτο το συνδρομο που κουβαλαει μεριδα του κοσμου, να προσπαθει να ξεχωριζει απ τη μαζα ολη την ωρα, ας το κοιταξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

αν επρεπε να διαλεξω, θα προτιμουσα να τους λεμε, εστω και προσωρινα, ηρωες, παρα να δειχνουμε ποσο αχαριστοι ειμαστε λεγοντας "σιγα μωρε, δουλεια τους ειναι". Αυτο το συνδρομο που κουβαλαει μεριδα του κοσμου, να προσπαθει να ξεχωριζει απ τη μαζα ολη την ωρα, ας το κοιταξουν.

Εναλλακτικά θα μπορούσαμε και να τους λέμε προσωρινά ήρωες και να καταλάβουμε πως διαχρονικά υποτιμάμε την αξία της εργασίας τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Το ερωτημα ειναι ποσες μεθ εχουν. Το οτι εχουν επιλεξει τον δρομο των ιδιωτικοποιησεων, και απλα ειναι σε πιο εξεληγμενη φαση σε σχεση με εμας που και εμεις εχουμε επιλεξει τον ιδιο δρομο δε θα το εξετασω τωρα. Τον ιδιο δρομο εχουν επιλεξει και στην παιδεια και σε ολες τις δεκο οι περισσοτερες χωρες (οι περισσοτεροι σταζουν χολη για τους ΔΥ). Το κρατος υποχρεωνει (με το αντιστοιχο αντιτιμο βεβαια) να επιταξει οσες κλινεςΜΕΘ  θελει. Αργησαν ομως για τον λογο που λες. Στοιχιζουν οι επιλογες τους αλλα δε παει να ισχυει οτι εχουν πιο προηγμενο συστημα (και πιο ακριβο).

(σορρυ για τη καθυστέρηση στην απάντηση )

Το ότι έχουν επιλέξει τις ιδιωτικοποιήσεις, δεν αφορά μόνο τα νοσοκομεία αλλά όλη την περίθαλψη.

Ένα παράδειγμα. Αν στην Ελλάδα πάθεις την κακιά αρρώστια, ή κάποιο σοβαρό αυτοάνοσο, θα σου δοθεί απευθείας, ΔΩΡΕΑΝ απο τον εοππυ βιολογικός παράγοντας ή ανάλογα πανάκριβα φάρμακα. Στο Η.Β. αυτά θα τα πάρεις ή όταν βρίσκεσαι σε πολύ προχωρημένο στάδιο ή αν σε ακρωτηριάσουν. Αυτή είναι η διαφορά μας. Και επειδή λόγω του κορονοιού ήταν υποχρεωμένο το κράτος να αναλάβει όλα τα έξοδα περίθαλψης και όχι η ιδιωτική υγεία που υπάρχει εκεί, υπήρξε και αυτή η δικαιολογία περί ανοσίας αγέλης κτλ. Τα ιδια έκανε και ο Τραμπ. Οικονομικό ήταν το θέμα και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν. (δε το λέω εγώ....το BBC και το DW τα λένε κάθε μέρα και ασκουν και σκληρή κριτική ειδικά στον Τραμπ)

Κατά τα άλλα, οι περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες με πρώτη και καλύτερη τη Γερμανία και την Ολλανδία, έχουν αλλάξει ρεπερτόριο και επιστρέφουν στις κρατικοποιήσεις, έχοντας αντιληφθεί πως τα πάντα έχουν ένα μέτρο. Όπου και να κοιτάξεις πλέον στον πλανήτη, εκτός από Άγγλους και Αμερικάνους, ο ιδιωτικός τομέας είναι υποστηρικτικός και ο σκοπός του είναι να καλύπτει κενά του δημόσιου τομέα και φυσικά να παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε ανθρώπους που μπορούν να πληρώσουν. Δεν είναι wisful thinkings κάποιου "σύντροφου". Είναι πραγματικότητα. 

Ήταν μεγάλο το λάθος της απογύμνωσης του ΕΣΥ τις τελευταίες 10ετίες.

Αν δει κανείς σε χάρτη πόσα περιφερειακά κέντρα υπήρχαν τη δεκαετία του 80, πόσα νοσοκομεία και με τι προσωπικό μέσα θα απορήσει με το πως καταφέραμε να θέσουμε εκτός λειτουργίας όλα αυτά τα κέντρα. Μιλάμε οτι τη δεκαετία του 70 σε κάθε χωριό υπήρχε ΜΟΝΙΜΟΣ γιατρός, νοσοκόμα και μαία!  Σαφως και πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να υπάρχει σε κάθε χωριό τόσο προσωπικο, όμως πας σε κωμόπολη και το περιφερειακό ιατρικό κέντρο ειναι εκτός λειτουργίας.

Εδω ένα παράδειγμα αυτής της τραγικότητας που στη συγκεκριμένη περίπτωση κόστισε τη ζωή ενός ανθρώπου.

https://www.tanea.gr/2018/08/06/greece/kamena-vourla-pethane-ekso-apo-to-kleisto-kentro-ygeias/

Στα υπόλοιπα οι ΗΠΑ υποφέρουν

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52209954

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Sanjuro said:

διαχρονικά υποτιμάμε την αξία της εργασίας τους.

Η πραγματικη υποτιμηση ερχεται απ τις κυβερνησεις. Το τι γραφει ο καθε τυχαρπαστος στα φορουμ, εχει αξια μονο στο κεφαλι του. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Έχασα την πίστη μου στο σύστημα»: Παραιτήθηκε ο επικεφαλής επιστήμονας της ΕΕ της μάχης κατά του κορωνοϊού!!!

εχασα λιγο το πατωμα απο τα ποδια μου, ετσι οπως το διαβασα αλλα θα χρειαστει να μαθουμε περισσοτερα. Δεν ξερω, δε μου αρεσει που παραιτηθηκε απο τη θεση του ουτε 4 μηνες αφοτου την πηρε. Απο την μια φανερωνει ποσο ανευθυνη ειναι η σταση της ευρωπης αλλα απο την αλλη και το ποσο ακαταλληλος ηταν για θεση προεδρου ERC. Βεβαιως δεν ξερω ποσα εκανε για να αγανακτησει με τις θεσεις και απραξια τους, αλλα εν μεσω κρισης φευγει. Εαν πραγματι συνεχισει τη συνεισφορα κατα του covid19 με τα μεσα που θα εχει χωρις τη θεση του προεδρου και τον πολιτικο πονοκεφαλο, ελπιζω να δικαιωθει και η κοινοτητα (επιστημονικη και μη) να ωφεληθει.

http://prod-upp-image-read.ft.com/65f5a27e-78dd-11ea-af44-daa3def9ae03

https://www.bbc.com/news/world-europe-52212390

8 λεπτά πριν, Παναής είπε

ε καλα, βγηκε ο τραμπ και ειπε ο, τι λενε εδω και μηνες, να συμφωνησει εστω και καθυστερημενα με γιατρους που επεκριναν τον ΠΟΥ για να φανει 'καλος' στο εκλογικο σωμα. Αντε απ εκει.

 

2 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Κρουσμα κορονοιου σε καταυλισμο Ρομα στη Λαρισα

https://www.onlarissa.gr/2020/04/08/anisychia-sto-dimo-larisas-gia-to-thetiko-kroysma-koronoioy-se-oikismo-roma-sti-nea-smyrni/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη Σουηδία, σε 7922 κρούσματα, το 8% πέθανε (622).

Χώρα, με τον ΙΔΙΟ πληθυσμό με την Ελλάδα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LastWitchHunter είπε

Εντωμεταξυ στα νεωτρα της ευρωζωνης συμφωνησανε οτι διαφωνουνε και τα μαυρα συνεφα μαζευονται

Αυτή η είδηση ειναι ίσως το μοναδικό χειρότερο από τον ίδιο τον ιό! Αν και θεωρω οτι η δικαιολογία μη επιτευξης συμφωνιας δεν ειναι τόσο σοβαρή, οπότε θα βρεθει λύση.

https://www.bbc.com/news/world-europe-52211650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αυτή η είδηση ειναι ίσως το μοναδικό χειρότερο από τον ίδιο τον ιό! Αν και θεωρω οτι η δικαιολογία μη επιτευξης συμφωνιας δεν ειναι τόσο σοβαρή, οπότε θα βρεθει λύση.

https://www.bbc.com/news/world-europe-52211650

Δεν θα βρεθεί πραγματική λύση, μπαλώματα θα κάνουν. Η οικονομία διαλύεται, θα αντέξει μόνο όποιος έχει καβάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Στη Σουηδία, σε 7922 κρούσματα, το 8% πέθανε (622).

Χώρα, με τον ΙΔΙΟ πληθυσμό με την Ελλάδα.

Πόσοι θα τρώνε από τα σκουπίδια εκεί και πόσοι εδώ σε κάνα χρονο δε μας λες ομως... 🤔

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thakiis είπε

Εγώ έχοντας άμεση λόγω επαγγέλματος σχέση με πάρα πολλούς γιατρούς έχω την άποψη ότι η γενίκευση και ηρωοποίηση ή μη ολόκληρων ομάδων ή επαγγελμάτων είναι ανόητη. Ξέρω καθηγητές γιατρούς που κανονίζουν για Πάσχα να ψήσουν με καλεσμένους. Πως θα μου το παίξουν κάτι τέτοιοι ανεύθυνοι τύποι ήρωες; Επίσης οι χειρουργικές είναι γεμάτες ενώ είπαν ότι θα εξυπηρετούν μόνο τα επείγοντα.. αλλά φαίνεται το χιλιαρικάκι είναι επείγον για κάποιους.. Δε θα ηρωοποίησω κανένα τέτοιο λαμόγιο......Και βέβαια αντίστοιχα ξέρω παιδιά που δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ και έχουν ιδιαίτερα ευπαθεί άτομα στην οικογένεια τους αλλά με εξυπηρετούν χωρίς δισταγμό και με κίνδυνο να κολλήσουν και να μεταφέρουν τον ιό. Στα μάτια μου ο δεύτερος εργαζόμενος είναι πιο ήρωας από τον πρώτο. 

Δεν μιλάμε για τους καθηγητάδες μέγαλογιατρους, αλλά για όλο το υπόλοιπο προσωπικό που όντως τραβάει ζόρι. Ίσως όχι στο βαθμό που πιστεύουμε λόγω του ότι τα πράγματα εξελίσσονται καλά  προ το παρόν, αλλά  δεν παύει να βρίσκονται σε μια ατμόσφαιρα πολύ επικίνδυνη.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnbond είπε

Πόσοι θα τρώνε από τα σκουπίδια εκεί και πόσοι εδώ σε κάνα χρονο δε μας λες ομως... 🤔

Η κατασταση ειναι παντου δυσκολη, προφανως καποιες χωρες αντεχουν πολυ παραπανω απο αλλες. Στο βελγιο που ειναι αναλογο πλυθυσμου εχουν εγγραφει 1,3 εκ ατομα στο ταμειο ανεργιας,το συστημα ειναι διαφορετικο βεβαια εκει και πολυ καλυτερο απο εδω αλλα εστω και αυτο το καλυτερο συστημα ποσο καιρο μπορει να αντεξει.

Ο σοιμπλε παντως παλι για λιτοτητα μιλαει αλλα δεν νομιζω να του περασει αυτη την φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

Έγινες ήρωας γιατι?επειδή κάθεσαι στο σπίτι,οποιαδήποτε ώρα γουστάρεις στέλνεις sms και βολτάρεις δίχως αυριο?

Μήπως σε στείλανε σε Καταναγκαστικά έργα η σου έδωσαν κάποιο όπλο να πας στον πόλεμο?

Ήρωας σε καμμια περίπτωση δεν έγινες,υπεύθυνος πολίτης, ίσως.

Όσο για το εαν ειναι ήρωες οι γιατροί,οι νοσηλευτες και το υπολοιπο παραϊατρικό προσωπικό ,σε πληροφορώ οτι,

απο την στιγμή που ερθει ενα ύποπτο κρούσμα σε οποιαδήποτε δομή υγείας,ο γιατρός λαμβάνει με οσα πενιχρά μέσα εχει,τα κατάλληλα μέτρα και τον αντιμετωπιζει σαν θετικό εως οτου βγούνε τα αποτελέσματα.

Κάτσε και σκέψου τι ευθυνες έχουν αυτοι οι άνθρωποι απέναντί στους ασθενείς,στουν εαυτό τους και στις οικογένειες τους,και μετά μίλα

Δε θα σε ρωτήσω ούτε θα πάρω την άδεια σου για το πότε θα μιλήσω. Είσαι γιατρός ή νοσηλευτής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...