Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, pontez2 είπε

(σορρυ για τη καθυστέρηση στην απάντηση )

Το ότι έχουν επιλέξει τις ιδιωτικοποιήσεις, δεν αφορά μόνο τα νοσοκομεία αλλά όλη την περίθαλψη.

Ένα παράδειγμα. Αν στην Ελλάδα πάθεις την κακιά αρρώστια, ή κάποιο σοβαρό αυτοάνοσο, θα σου δοθεί απευθείας, ΔΩΡΕΑΝ απο τον εοππυ βιολογικός παράγοντας ή ανάλογα πανάκριβα φάρμακα. Στο Η.Β. αυτά θα τα πάρεις ή όταν βρίσκεσαι σε πολύ προχωρημένο στάδιο ή αν σε ακρωτηριάσουν. Αυτή είναι η διαφορά μας. Και επειδή λόγω του κορονοιού ήταν υποχρεωμένο το κράτος να αναλάβει όλα τα έξοδα περίθαλψης και όχι η ιδιωτική υγεία που υπάρχει εκεί, υπήρξε και αυτή η δικαιολογία περί ανοσίας αγέλης κτλ. Τα ιδια έκανε και ο Τραμπ. Οικονομικό ήταν το θέμα και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν. (δε το λέω εγώ....το BBC και το DW τα λένε κάθε μέρα και ασκουν και σκληρή κριτική ειδικά στον Τραμπ)

Κατά τα άλλα, οι περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες με πρώτη και καλύτερη τη Γερμανία και την Ολλανδία, έχουν αλλάξει ρεπερτόριο και επιστρέφουν στις κρατικοποιήσεις, έχοντας αντιληφθεί πως τα πάντα έχουν ένα μέτρο. Όπου και να κοιτάξεις πλέον στον πλανήτη, εκτός από Άγγλους και Αμερικάνους, ο ιδιωτικός τομέας είναι υποστηρικτικός και ο σκοπός του είναι να καλύπτει κενά του δημόσιου τομέα και φυσικά να παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε ανθρώπους που μπορούν να πληρώσουν. Δεν είναι wisful thinkings κάποιου "σύντροφου". Είναι πραγματικότητα. 

Ήταν μεγάλο το λάθος της απογύμνωσης του ΕΣΥ τις τελευταίες 10ετίες.

Αν δει κανείς σε χάρτη πόσα περιφερειακά κέντρα υπήρχαν τη δεκαετία του 80, πόσα νοσοκομεία και με τι προσωπικό μέσα θα απορήσει με το πως καταφέραμε να θέσουμε εκτός λειτουργίας όλα αυτά τα κέντρα. Μιλάμε οτι τη δεκαετία του 70 σε κάθε χωριό υπήρχε ΜΟΝΙΜΟΣ γιατρός, νοσοκόμα και μαία!  Σαφως και πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να υπάρχει σε κάθε χωριό τόσο προσωπικο, όμως πας σε κωμόπολη και το περιφερειακό ιατρικό κέντρο ειναι εκτός λειτουργίας.

Εδω ένα παράδειγμα αυτής της τραγικότητας που στη συγκεκριμένη περίπτωση κόστισε τη ζωή ενός ανθρώπου.

https://www.tanea.gr/2018/08/06/greece/kamena-vourla-pethane-ekso-apo-to-kleisto-kentro-ygeias/

Στα υπόλοιπα οι ΗΠΑ υποφέρουν

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52209954

Δε διαφωνουμε σε κατι πανω σε αυτα που λες. Το μονο που θελει διευκρινηση ειναι, αν θεωρεις το επιπεδο της υγειας καθε κρατους καθοριζεται μονο απο το επιπεδο των κρατικων νοσοκομειο και οχι επι του συνολου. Αν η βρετανια καταλαβαινε το προβλημα θα επειρνε τα μετρα που παιρνει τωρα 15 μερες νωριτερα και δε θα ειχε προβλημα. Θα εκανε χρηση του συνολου των μεθ που υπαρχουν στη χωρα (κρατικα και ιδιωτικα) και δε θα συζηταγαμε τετοια τωρα. Αν θες να γινει συζητηση τι πρεπει γενικα να γινει, προσωπικα δε βλεπω διαφορα σε αυτα που λες σε σχεση με τη ΔΕΗ ή την ΕΥΔΑΠ ή την εκπαιδευση. Οταν βαθμολογουν τα πανεπιστημια καθε χωρας δεν βαθμολογουν μονο τα κρατικα πχ.  Τα κρατικα νοσοκομεια στην ελλαδα δεν εχουν ελλειψεις... δημιουργουν τετοιες επειτα μαλιστα απο συνεννοηση σε αντικειμενο που συμφερει τους ιδιωτες. Πχ επειδη κανω πολλες επισκεψεις για μαγνητικες, παω σε ιδιωτεικες μεσω ικα, (δε πληρωνω κατι εγω) και βλεπω το τιμολογιο χρεωσης της κλινικης  στο κρατος. Μιλαμε 500€ στη ξεφτυλα καθε φορα. Με πραγματικο κοστος για το κρατος μονο μερκια ευρω. Να προσθεσω οτι η ιδια η γραμμματεας του κρατικου νοσοκομειου, παιρνει τηλεφωνο και κλεινει τα ραντεβου μου στον ιδιωτη, δεν ειναι καν επιλογη μου να μπω σε λιστα αναμονης. Τους το χτιζουμε δηλαδη το νοσοκομειο εγω και εσυ και μετα μας κουνιουνται οτι εχουν καλυτρο μηχανημα απο το κρατικο. Αυτα ομως ειναι επιλογες. Δεν υπαρχουν μερκιες κρατικοποιησεις, σε καθε κλαδο τα ιδια προβληματα υπαρχουν. Και με τη ΔΕΗ εχω να σου πω παρομοιες ιστοριες δε θα κατω να βαλω ζυγαρια. Ειναι επιλογες του κοσμου, ψηφιζουν και γελαω οταν ταυτοχρονα ψηφιζουν χ,ψ και χαιρονται για το καλο ΕΣΥ. Ειναι αυτο που λες, ηταν καποτε σε καλη κατασταση και απλα ακομα κραταει. Το ιδιο και με το ασφαλιστικο... σε λιγο θα κανουν μονο ιδιωτικες ασφαλισεις και οποιος μπορει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Teras1 είπε

Καμία σχέση.

Αυτοί πάντα ήταν ήρωες ανεξαρτήτως επιδημίας. Αναγκασμένοι να δουλεύουν σε αντίξοες συνθήκες και να ανέχονται τη σκατοψυχία του κάθε Ελληνάρα που απαιτεί να έχει έναν νοσηλευτή πάνω απο το κεφάλι του δικού του ανθρώπου, όταν αυτός ο νοσηλευτής αντιστοιχεί για έναν ολόκληρο όροφο.

Οι γιατροί που κάνουν την δύσκολη δουλειά τους και σώζουν ζωές ενώ αμοίβονται λιγότερο από έναν πωλητή του ιδιωτικού τομέα.

Φυσικά υπάρχουν και τα σάπια φρούτα όπως παντού αλλά αν ήταν η πλειοψηφία να είστε σίγουροι ότι το μέχρι πρόσφατα υποστελεχωμένο και ανεπαρκές σύστημα υγείας θα είχε καταρρεύσει χωρίς καμία επιδημία.

Είμαστε έτοιμοι να κράξουμε ή να μειώσουμε τους πάντες αλλά όταν τους χρειαστούμε και είναι εκεί για μας και τους ανθρώπους μας, τους ευγνωμονούμε. Μετά τα ξεχνάμε όλα και πάλι απο την αρχή.

Φίλε μου άσχετα με τη σημερινή κατάσταση τους υποχρεώνει κάποιος με το ζόρι να κάνουν αυτή την εργασία κ δεν το γνωρίζω εγώ; Εγώ γνωρίζω πως υπάρχουν πολλές χιλιάδες που περιμένουν εναγωνίως να προσληφθούν στον τομέα (τουλάχιστον πριν την πανδημία).

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, undeadcharisss είπε

Αλλά στην Καρδίτσα έχουμε 0 επιβεβαιωμενα κρούσματα 🤘🤘

Μάλλον το τσίπρο κάνει δουλειά 

μπασκετπαιζεις?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, darksoldier είπε

απλα για να μην ξεχνιομαστε γιατι τωρα τελευταια πολυ συχνα τον βλεπω και μου χαλαει η διαθεση

https://www.iefimerida.gr/news/72747/τώρα-η-χρυσή-αυγή-«γλύφει»-τον-πέτρο-γαϊτάνο

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την οικονομική κατάσταση και τον ιο. , Έχει την Ελλάδα ως παράδειγμα προς μίμηση

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-07/stocks-rally-suggests-turning-point-in-coronavirus-fight

 

33 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Φίλε μου άσχετα με τη σημερινή κατάσταση τους υποχρεώνει κάποιος με το ζόρι να κάνουν αυτή την εργασία κ δεν το γνωρίζω εγώ; Εγώ γνωρίζω πως υπάρχουν πολλές χιλιάδες που περιμένουν εναγωνίως να προσληφθούν στον τομέα (τουλάχιστον πριν την πανδημία).

Η δουλειά τους ειναι και θεωρείται μια από τις σημαντικότερες που υπάρχουν διοτι εχει άμεση σχεση με την ανθρωπινη ζωή.

Γιατρός δεν γινεσαι αν δε σου αρέσει η ιατρική. Ειδικά στην ελληνική Ιατρική. Μη μπαίνουμε στο τριπάκι του υπάρχουν και άλλοι και περιμένουν. Οταν εργάζεσαι στη πρωτη γραμμή χωρις εφόδια, έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις αυτά τα εφόδια με κάθε τρόπο. Το να σε βαφτίζουν απλως ήρωα, δεν σημαίνει κάτι.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 Πχ επειδη κανω πολλες επισκεψεις για μαγνητικες, παω σε ιδιωτεικες μεσω ικα, (δε πληρωνω κατι εγω) και βλεπω το τιμολογιο χρεωσης της κλινικης  στο κρατος. Μιλαμε 500€ στη ξεφτυλα καθε φορα. Με πραγματικο κοστος για το κρατος μονο μερκια ευρω. 

επειδή ασχολούμαι με το ζμπορ υπάρχουν τα clawback και τα rebait οπότε αρκετό από αυτό το πράγμα που βλέπεις δεν δίνεται ολόκληρο

(βάλε και την φοβερή φορολογία που παίρνει κι άλλα.. )

 

δεν δικαιλογώ βέβαια τις υψηλές τιμές της ιδιωτικής υγείας, αλλά έχει μπει ένα φρένο τα τελευταία χρόνια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την οικονομική κατάσταση και τον ιο. , Έχει την Ελλάδα ως παράδειγμα προς μίμηση

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-07/stocks-rally-suggests-turning-point-in-coronavirus-fight

Η δουλειά τους ειναι και θεωρείται μια από τις σημαντικότερες που υπάρχουν διοτι εχει άμεση σχεση με την ανθρωπινη ζωή.

Γιατρός δεν γινεσαι αν δε σου αρέσει η ιατρική. Ειδικά στην ελληνική Ιατρική. Μη μπαίνουμε στο τριπάκι του υπάρχουν και άλλοι και περιμένουν. Οταν εργάζεσαι στη πρωτη γραμμή χωρις εφόδια, έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις αυτά τα εφόδια με κάθε τρόπο. Το να σε βαφτίζουν απλως ήρωα, δεν σημαίνει κάτι.

Ωραιο το άρθρο, κάτι παρόμοιο έγραψαν και οι NYtimes, όταν το έλεγα όμως ότι πήραμε μέτρα γρήγορα μου λέγατε θα μπορούσαμε και καλύτερα, τι κάθεσαι και ακούς τι σου λένε κλπ και ειρωνείες δεξιά και αριστερά (όχι από εσένα)

On the coronavirus it seems to have done something right. Greece closed down its economy at the first sign of trouble, just as tourist resorts were about to reopen. It looks to have worked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την οικονομική κατάσταση και τον ιο. , Έχει την Ελλάδα ως παράδειγμα προς μίμηση

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-07/stocks-rally-suggests-turning-point-in-coronavirus-fight

Η δουλειά τους ειναι και θεωρείται μια από τις σημαντικότερες που υπάρχουν διοτι εχει άμεση σχεση με την ανθρωπινη ζωή.

Γιατρός δεν γινεσαι αν δε σου αρέσει η ιατρική. Ειδικά στην ελληνική Ιατρική. Μη μπαίνουμε στο τριπάκι του υπάρχουν και άλλοι και περιμένουν. Οταν εργάζεσαι στη πρωτη γραμμή χωρις εφόδια, έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις αυτά τα εφόδια με κάθε τρόπο. Το να σε βαφτίζουν απλως ήρωα, δεν σημαίνει κάτι.

This chart, produced by the government...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Michael Berry, o γιατρός που έγινε επενδυτής πηγαίνοντας ενάντια στο ρεύμα και προβλέποντας την κατάρρευση των στεγαστικών δανείων το 2008 (δείτε την ταινία The Big Short)
Σχολιάζει την τρέχουσα κατάσταση από το tweeter και δίνει συνέντευξη στο Bloomberg:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-07/michael-burry-slams-virus-lockdowns-in-controversial-tweetstorm

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Δυστυχώς κ πάλι, στην Ελλάδα του 2020, δεν γίνεται ακόμα... :( Ηταν το πρώτο που ρώτησα αν μπορώ μέσω email..

Πήρες τηλέφωνο στην Εθνική και σου είπαν ότι δεν γίνεται?

Εμείς πέρυσι που μετακομίσαμε και έπρεπε να αλλάξουμε διεύθυνση, μόνο η Αλφα μας κουβάλησε!

Σε Εθνική και Eurobank το κάναμε μέσω ebanking από το προφίλ! Υπήρχε επιλογή για επικαιροποίηση, διόρθωση, αλλαγή κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

επειδή ασχολούμαι με το ζμπορ υπάρχουν τα clawback και τα rebait οπότε αρκετό από αυτό το πράγμα που βλέπεις δεν δίνεται ολόκληρο

(βάλε και την φοβερή φορολογία που παίρνει κι άλλα.. )

δεν δικαιλογώ βέβαια τις υψηλές τιμές της ιδιωτικής υγείας, αλλά έχει μπει ένα φρένο τα τελευταία χρόνια 

Φιλε εγω ξερω οτι τα εχτισαν τσαμπα και στη πλατη του κοσμου, τι να το κανω τωρα το φρενο, να παρουν πισω τα χρηματα δεν γινεται. Αφου ομως το σχολιασες ποσος ειναι ο φορος στα 500€ που χρεωνουν (το σκιαγραφικο ειναι απο τη τσεπη μου) για να ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...