Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LastWitchHunter είπε

Γιατι ολοι υποθέσεις κανουμε και εγω και εσυ και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα .Οσονουπο θα μαθουμε ποιος εχει δικιο.

Δεν υποστήριξα οτι θα γινει κατι με βεβαιότητα για να εχω δίκιο η άδικο, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι θες να πεις αλλα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Στην Σουηδία, ο στόχος ήταν, αν γίνεται, να μην πεθάνει ΚΑΝΕΙΣ!

Και έχουν ήδη 622.

Ο στοχος ολων ειναι να μη γεμμισουν οι μεθ. Δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ναι, και σε μας έβγαζε, αλλά ο επιμένων νικά!

Μετά από πολλές προσπάθειες τα δέχθηκε!

Όντως; Οκ θα δοκιμάσω τοτε Μ με κάναν άλλον browser ,για να δω μήπως κάνει κάνα θαύμα ο browser της xiaomi ή ο mozilla.

Με mozilla απ' το κινητό, πάλι πόρτα .

Μιας κ είμαστε κατά βάση τεχνολογικό site, το σφάλμα εμφανίζεται αφού φτάσει το 100% στο ανέβασμα εικόνας jpg κ αναφέρει 

Object reference not set to an instance of an object.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ο φόρος των εταιρειών είναι 29% (βγάζω έξω προκαταβολές) 

από κει και πέρα όσοι πληρώνονται από εοπυυ δεν παίρνουν αυτά ακριβώς που χτυπάνε , υπάρχουν μειώσεις και στα μηνιαία τους τιμολόγια και ανά εξάμηνο κόβουν μεγάλα σχετικά πιστωτικά για το clawback 

αυτά τα σκηνικά από όσο ξέρω παίζουν απο εποχή μπουμπούκου πιο πριν δεν τα έβλεπα "από πίσω" έτσι κι αλλιώς 

δεν δουλεύουν βέβαια για την ψυχή της μάνας του τέτοιες επιχειρήσεις, εννοείται ότι υπάρχει κέρδος με σχετικά χαμηλό ρίσκο σε σχέση με άλλους τομείς 

Οποτε στα 500€ να πεσει το πολυ 250-300€ για 2 ωρες δουλεια με πραγματικο κοστος στις δυο ωρες σε κρατικο ποσο λες να πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Στην Σουηδία, ο στόχος ήταν, αν γίνεται, να μην πεθάνει ΚΑΝΕΙΣ!

Και έχουν ήδη 622.

Πώς ακριβώς δε θα πεθάνει κανείς;

Αν είπαν τέτοια πράγματα ή είναι εντελώς χαζοί που δεν το νομίζω ή κορόιδευαν τον κόσμο.

Απλά επέλεξαν την μικρότερη δυνατή ζημιά για την οικονομία αδιαφορώντας για τους επιπλέον νεκρους. 

Άλλωστε οι ηλικιωμένοι που κυρίως πεθαίνουν είναι βαρίδι για την οικονομία αφού χρειάζονται συντάξεις,περίθαλψη κτλ..

Αν αυτό μπορέσεις να το πλασαρεις χωρίς πολιτικό κόστος τότε όλα καλά. Οι Σουηδοί είναι τόσο ψυχρός λαός που παίζει και να το δεχτεί.

Επεξ/σία από johnbond
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnbond είπε

Πώς ακριβώς δε θα πεθάνει κανείς;

Αν είπαν τέτοια πράγματα ή είναι εντελώς χαζοί που δεν το νομίζω ή κορόιδευαν τον κόσμο.

Απλά επέλεξαν την μικρότερη δυνατή ζημιά για την οικονομία αδιαφορώντας για τους επιπλέον νεκρους. 

Άλλωστε οι ηλικιωμένοι που κυρίως πεθαίνουν είναι βαρίδι για την οικονομία αφού χρειάζονται συντάξεις,περίθαλψη κτλ..

Είναι μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ADHD είπε

Και τι? Αμφισβητείς τον αριθμο των θανάτων επειδή είναι "produced by the government" η δεν κατάλαβα καλα?? Θα ηθελες να ειναι produced by ποιον..?

Όχι, λέω ξεκάθαρα ότι το γράφημα είναι "στημένο" με συγκεκριμένο τρόπο για μέγιστο πολιτικό όφελος. Υπάρχουν πολλές χώρες στην Ευρώπη με παρόμοια ή καλύτερα αποτελέσματα από εμάς και χωρίς μεγάλες χρονικές αποκλίσεις στην εμφάνιση πρώτων κρουσμάτων ή πρώτων θανάτων.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
wht7QwY.png

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Ετσι ελεγαν, αλλα οπως βλεπεις δεν υπηρχε τιποτα..

Ε πες ποιος ηταν? Ισως εχασα καποια απαντηση

Αυτό, που έγραψα.

Αν γίνεται, να μην πεθάνει ΚΑΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, johnbond είπε

Προφανώς όμως έκαναν μια επιλογή..

Δεν είναι μόνο το ιατρικό κομμάτι. 

Στη ζυγαριά μπαίνουν από τη μια οι θάνατοι κυρίως ηλικιωμένων και από την άλλη οι μελλοντικοί άνεργοι.

Είναι θέμα ισορροπίας και προτεραιοτήτων.

Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε και τα δύο..

Όμως αν δώσεις 3-4 χρόνια ζωής σε 10.000 άτομα που θα σώσεις θα καταδικάσεις σε δεκαετίες φτώχειας εκατοντάδες χιλιάδες άλλους..

Έχεις δίκιο στο κομμάτι ισορροπίας αλλά λάθος στο κομμάτι της ζυγαριάς, από τη μεριά των "κυρίως ηλικιωμένων". Οι ηλικιωμένοι είναι η μικρή, πρώτη εικόνα. Με τη διασπορά που έχει ο ιός, χωρίς τα κατάλληλα μέτρα, τα νοσοκομεία θα γεμίσουν γρήγορα με γέρους και ευπαθείς ομάδες. Τα νοσοκομεία όμως δεν είναι μόνο για τους κορονοπαθείς. Καρδιακά, εγκεφαλικά, τροχαία κτλ δε θα μπορούν να εξυπηρετηθούν σωστά. Το προσωπικό θα μολυνθεί σε μεγάλο ποσοστό, οπότε ούτε οι υπόλοιπες κλινικές, πχ ογκολογικές/χειρουργικές, θα μπορούν να λειτουργήσουν σωστά, καθώς το προσωπικό θα μολύνει τους ασθενείς οι οποίοι δεν ανήκουν απαραίτητα στις ηλικιωμένες ομάδες, αλλά είναι ευάλωτοι. Το εργατικό δυναμικό θα μειωθεί, άρα και η περίθαλψη περαιτέρω. Στα νησιά ράμματα να χρειαστείς, ούτε κτηνίατρο δε θα βρίσκεις. Αργότερα θα έρθει και η γρίπη, αν δεν έχουμε φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο ανοσίας μέχρι τότε, να δούμε τι θα γίνεται στα άτομα που έχουν γρίπη+κορονοϊό ταυτόχρονα. Αυτά δεν είναι καν το worst case scenario, στο οποίο μπαίνουν και η έλλειψη ανοσίας σε βάθος χρόνου  κ μεταλλάξεις του ιού που καταλήγουν σε στελέχη αρκετά διαφορετικά ώστε να αποφεύγουν την ανοσία. 

Επεξ/σία από fmarulezkd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Δεν μιλάμε για τους καθηγητάδες μέγαλογιατρους, αλλά για όλο το υπόλοιπο προσωπικό που όντως τραβάει ζόρι. Ίσως όχι στο βαθμό που πιστεύουμε λόγω του ότι τα πράγματα εξελίσσονται καλά  προ το παρόν, αλλά  δεν παύει να βρίσκονται σε μια ατμόσφαιρα πολύ επικίνδυνη.  

Στα λόγια μου έρχεσαι. Δε πρέπει να κάνουμε γενίκευση ηρωοποίησης.. παρά πολλοί τραβάνε ζόρια (και η γυναίκα μου δουλεύει εκεί για να μη νομίζεις ότι τα λεω μη έχοντας κάποιον εκεί μέσα και μάλιστα έρχεται σε άμεση επαφή με πιθανά κρούσματα) αλλά όχι όλοι. Σα στάση ζωής δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις είτε θετικές είτε αρνητικές. Και ξέρω ότι από αυτή την γενικευμένη ηρωοποίηση τα λαμόγια και οι καθηγητές θα βγουν κερδισμένοι και ας λουφάζουν τώρα πολλοί από αυτούς. Επίσης θεωρώ ότι και άλλα επαγγέλματα με πολύ λιγότερες απολαβές και προβολή αυτή τη στιγμή κρατούν όρθια τη κοινωνία μας ερχόμενοι σε ανάλογο κίνδυνο και δεχόμενοι πολύ λιγότερες ή και καθόλου ευχαριστίες. Και αυτό με στεναχωρεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θα πάω απο βδομάδα στο γιατρό γιά κάτι ενέσεις που κάνω κάθε μήνα. (άσχετα με τον ιό). Μένω επαρχία καθ η μετακίνηση στο κέντρο Θεσσαλονίκη είναι καμιά ώρα. Τι λόγο να βάλω? Αυτό για φαρμακείο? Και επίσης γιά οδό να βάλω στο κέντρο ή την δική μου γιατι διαβάζω για χιλιομετρικες αποστάσεις πού εξακολουθούν να γράφουν ειδικά εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...