Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ADHD είπε

Ωραιο το άρθρο, κάτι παρόμοιο έγραψαν και οι NYtimes, όταν το έλεγα όμως ότι πήραμε μέτρα γρήγορα μου λέγατε θα μπορούσαμε και καλύτερα, τι κάθεσαι και ακούς τι σου λένε κλπ και ειρωνείες δεξιά και αριστερά (όχι από εσένα)

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πηραμε γρηγορα μέτρα.

Ειπαμε οτι μπορουσαμε και νωρίτερα (επαναλαμβάνω διοτι σε εσένα τα έγραφα, ο ιδιος ο Πατουλης ζητουσε επι 1 εβδομάδα να κλεισουν τα σχολεία ως προεδρος του ιατρικου συλλόγου) και οτι καταλαβαίνω γιατι δεν τα έκλεισε νωρίτερα (οικονομικο κόστος). Μπορούσαμε όμως και αργότερα με καταστροφικές προφανώς συνέπειες κάτι που ευτυχως δεν έγινε. Έχω ήδη δωσει τα ευσημα στον πρωθυπουργό της Ελλάδας που άκουσε, σε αντίθεση με άλλους στο παρελθόν που δεν άκουγαν.

Ο λογαριασμός ειπαμε οτι θα ειναι μεγάλος και ευελπιστουμε (νομιζω εσυ το έγραψες) σε μεγάλη οικονομικη βοηθεια αφου μιλάμε για παγκοσμιο φαινομενο. Δεν είμαι τοσο αισιόδοξος αλλά θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν ξέρω πόσοι τρώνε στα σκουπίδια.

Εδώ, συζητάμε για το ιατρικό κομμάτι.

Επέλεξαν, λόγω του άριστου συστήματος υγείας που έχουν την ΑΝΟΣΙΑ της ΑΓΕΛΗΣ, συνειδητά δηλαδή να αρρωστήσει αρκετος κόσμος, αλλά να τον θεραπεύσουν μέσω του συστήματος υγείας που έχουν. Με βάση τα νούμερα, δεν ξέρω αν τους βγαίνει αυτό.

Παρασκευή και 13, θα είναι ?

Προφανώς όμως έκαναν μια επιλογή..

Δεν είναι μόνο το ιατρικό κομμάτι. 

Στη ζυγαριά μπαίνουν από τη μια οι θάνατοι κυρίως ηλικιωμένων και από την άλλη οι μελλοντικοί άνεργοι.

Είναι θέμα ισορροπίας και προτεραιοτήτων.

Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε και τα δύο..

Όμως αν δώσεις 3-4 χρόνια ζωής σε 10.000 άτομα που θα σώσεις θα καταδικάσεις σε δεκαετίες φτώχειας εκατοντάδες χιλιάδες άλλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε εγω ξερω οτι τα εχτισαν τσαμπα και στη πλατη του κοσμου, τι να το κανω τωρα το φρενο, να παρουν πισω τα χρηματα δεν γινεται. Αφου ομως το σχολιασες ποσος ειναι ο φορος στα 500€ που χρεωνουν (το σκιαγραφικο ειναι απο τη τσεπη μου) για να ξερω?

ο φόρος των εταιρειών είναι 29% (βγάζω έξω προκαταβολές) 

από κει και πέρα όσοι πληρώνονται από εοπυυ δεν παίρνουν αυτά ακριβώς που χτυπάνε , υπάρχουν μειώσεις και στα μηνιαία τους τιμολόγια και ανά εξάμηνο κόβουν μεγάλα σχετικά πιστωτικά για το clawback 

αυτά τα σκηνικά από όσο ξέρω παίζουν απο εποχή μπουμπούκου πιο πριν δεν τα έβλεπα "από πίσω" έτσι κι αλλιώς 

 

δεν δουλεύουν βέβαια για την ψυχή της μάνας του τέτοιες επιχειρήσεις, εννοείται ότι υπάρχει κέρδος με σχετικά χαμηλό ρίσκο σε σχέση με άλλους τομείς 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως ο ΠΟΥ δεν έκανε λάθη. Μπορεί ακόμα και φιλοκινεζικός να είναι, όπως λέει ο Τραμπ. Δεν ξέρω. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Δηλαδή, αν ο ΠΟΥ έλεγε τον Δεκέμβριο είναι μεταδοτικός και υπάρχει κίνδυνος πανδημίας, κλείστε τα  όλα, απαγορεύστε τα ταξίδια εντός και εκτός χώρας και λάβετε μέτρα γιατί θα πεθάνει κόσμος, θα τον άκουγαν?

Αυτοί οι παγκόσμιοι οργανισμοί είναι για να 'χουμε να λέμε ότι και καλά συνεργαζόμαστε σε παγκόσμιο επίπεδο και φροντίζουμε για την ευημερία, την ειρήνη, την ανάπτυξη, την ελευθερία κ.λπ. κ.λπ.!

Μόνο όταν αυτό που προτείνουν ταιριάζει με τα συμφέροντα των G7 & G20, μόνο τότε τους ακούνε!

Αλλά και τότε πάλι δεν λένε μπράβο ΠΟΥ, ΟΗΕ, ΟΥΝΕΣΚΟ κ.λπ. που φροντίσατε και μας ενημερώσατε, αλλά προσπαθεί η κάθε χώρα και κυβέρνηση να δείξει ότι χάρη στις δικές της πρωτοβουλίες και αποφάσεις πήγαν όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και τι? Αμφισβητείς τον αριθμο των θανάτων επειδή είναι "produced by the government" η δεν κατάλαβα καλα?? Θα ηθελες να ειναι produced by ποιον..?

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πηραμε γρηγορα μέτρα.

Ειπαμε οτι μπορουσαμε και νωρίτερα (επαναλαμβάνω διοτι σε εσένα τα έγραφα, ο ιδιος ο Πατουλης ζητουσε επι 1 εβδομάδα να κλεισουν τα σχολεία ως προεδρος του ιατρικου συλλόγου) και οτι καταλαβαίνω γιατι δεν τα έκλεισε νωρίτερα (οικονομικο κόστος). Μπορούσαμε όμως και αργότερα με καταστροφικές προφανώς συνέπειες κάτι που ευτυχως δεν έγινε. Έχω ήδη δωσει τα ευσημα στον πρωθυπουργό της Ελλάδας που άκουσε, σε αντίθεση με άλλους στο παρελθόν που δεν άκουγαν.

Ο λογαριασμός ειπαμε οτι θα ειναι μεγάλος και ευελπιστουμε (νομιζω εσυ το έγραψες) σε μεγάλη οικονομικη βοηθεια αφου μιλάμε για παγκοσμιο φαινομενο. Δεν είμαι τοσο αισιόδοξος αλλά θα δούμε.

Δεν μιλουσα για εσενα συγκεκριμενα το τονισα, οπως ειχα πει και τοτε οταν τα διεθνη μεσα φερνουν την Ελλαδα ως παράδειγμα και με δεδομενο το χαος που επικρατει σε αλλες χωρες και τη ζημια που θα εχουμε στην οικονομια μας (το λεει και στο αρθρο) το θεωρω προσωπικά λιγο καπως να λεμε για "μπορουσαμε και καλυτερα" ας το λεει και ο Πατουλης και ο καθε Πατουλης αλλα οκ δικη μου γνώμη. Ο ΠΘ δεν εκανε και τιποτα το φοβερο για να παρει εύσημα απλα ακολούθησε αυτα που του ειπαν οι επιστήμονες, τυχεροι ειμασταν που ηταν απλα φυσιολογικός και οχι με μυαλα Μπορις/Τραμπ, αν καποιος πρεπει να παρει τα εύσημα οταν και αν τελειωσει αυτη η ιστορια ειναι το επιστημονικό προσωπικό (Τσιοδρας πχ αρεσει δεν αρεσει σε καποιους) καθως και οι γιατροι/νοσηλευτές.

Για την οικονομια μας ναι θα χρειαστει μεγαλη οικονομική βοήθεια και οχι μονο εμεις την οποια ακομα ελπιζω οτι μπορει να δουμε, μια αποτυχια συμφωνίας σε ενα Eurogroup δεν λεει τιποτα απολυτως, λογικα το θεμα θα παει στους αρχηγούς κρατων οπως ειπε και καποιος αλλος πριν. Τουλαχιστον το καλο νεο ειναι οτι η EKT εκανε αποδεκτα τα ελληνικα κρατικα ομολογα ως ενεχυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ο φόρος των εταιρειών είναι 29% (βγάζω έξω προκαταβολές) 

από κει και πέρα όσοι πληρώνονται από εοπυυ δεν παίρνουν αυτά ακριβώς που χτυπάνε , υπάρχουν μειώσεις και στα μηνιαία τους τιμολόγια και ανά εξάμηνο κόβουν μεγάλα σχετικά πιστωτικά για το clawback 

αυτά τα σκηνικά από όσο ξέρω παίζουν απο εποχή μπουμπούκου πιο πριν δεν τα έβλεπα "από πίσω" έτσι κι αλλιώς 

Συνάδελφε, 24% για το 2019 και 20% για το 2020.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, LastWitchHunter είπε

Ας το ελεγε και ας μην τον ακουγαν και τοτε θα καναμε αλλου ειδους συζυτηση.Το θεμα ειναι οτι και αυτός αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων

Η βοριεια εν μεσω κορονοιου στα μουλοχτα ηδη μπηκε στο νατο

πέρι ΠΟΥ και ταιβάν

https://www.bbc.com/news/world-asia-52088167

1 λεπτό πριν, koulkos είπε

Συνάδελφε, 24% για το 2019 και 20% για το 2020.

ναι σωστά 

 

αν και ποτέ δεν ξέρεις.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πηραμε γρηγορα μέτρα.

Ειπαμε οτι μπορουσαμε και νωρίτερα (επαναλαμβάνω διοτι σε εσένα τα έγραφα, ο ιδιος ο Πατουλης ζητουσε επι 1 εβδομάδα να κλεισουν τα σχολεία ως προεδρος του ιατρικου συλλόγου) και οτι καταλαβαίνω γιατι δεν τα έκλεισε νωρίτερα (οικονομικο κόστος). Μπορούσαμε όμως και αργότερα με καταστροφικές προφανώς συνέπειες κάτι που ευτυχως δεν έγινε. Έχω ήδη δωσει τα ευσημα στον πρωθυπουργό της Ελλάδας που άκουσε, σε αντίθεση με άλλους στο παρελθόν που δεν άκουγαν.

Ο λογαριασμός ειπαμε οτι θα ειναι μεγάλος και ευελπιστουμε (νομιζω εσυ το έγραψες) σε μεγάλη οικονομικη βοηθεια αφου μιλάμε για παγκοσμιο φαινομενο. Δεν είμαι τοσο αισιόδοξος αλλά θα δούμε.

Επειδη παντως και εγω της αποψης οτι μπρουσαν να τα παρουν και νωριτερα ημουν, εκ του αποτελεσματος παντα , αφου δε γεμμισαν οι ΜΕΘ τις πρωτες 20 μερες παει να πει οτι προλαβαν. Οτι αλλο γινει απο εδω και περα δε θα εχει σχεση με το ποτε πηραν τα μετρα, αλλα αν επρεπε να παρουν πιο σκληρα μετρα νωριτερα. 100 κλινες μεθ χρησιμοποιουνται, αν τα ειχαμε παρει νωριτερα δε θα αλλαζε κατι. Το στοιχημα πλεον ειναι ποτε θα αρχισει ηα αρση και με τι θα ξεκινησουν. (μαλλον να μπορουμε να κινουμαστε πιο ελευθερα θα ειναι το πρωτο). Αν δεν αρχισουν να γεμμιζουν οι μεθ τοτε, μετα απο μια δυο εβδομαδες θα πανε και στο επομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

πέρι ΠΟΥ και ταιβάν

https://www.bbc.com/news/world-asia-52088167

Ακριβώς αυτό, διεθνής οργανισμός έδρασε και δρα σαν πολιτικό φερέφωνο της Κίνας. Γι' αυτό οι ΗΠΑ σκεφτονται να κόψουν την χρηματοδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaspito είπε

Ακριβώς αυτό, διεθνής οργανισμός έδρασε και δρα σαν πολιτικό φερέφωνο της Κίνας. Γι' αυτό οι ΗΠΑ σκεφτονται να κόψουν την χρηματοδότηση.

και πολύ καλά θα κάνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnbond είπε

Προφανώς όμως έκαναν μια επιλογή..

Δεν είναι μόνο το ιατρικό κομμάτι. 

Στη ζυγαριά μπαίνουν από τη μια οι θάνατοι κυρίως ηλικιωμένων και από την άλλη οι μελλοντικοί άνεργοι.

Είναι θέμα ισορροπίας και προτεραιοτήτων.

Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε και τα δύο..

Όμως αν δώσεις 3-4 χρόνια ζωής σε 10.000 άτομα που θα σώσεις θα καταδικάσεις σε δεκαετίες φτώχειας εκατοντάδες χιλιάδες άλλους..

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Στην Σουηδία, ο στόχος ήταν, αν γίνεται, να μην πεθάνει ΚΑΝΕΙΣ!

Και έχουν ήδη 622.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LastWitchHunter είπε

Προσεχε γιατι τα γραπτα μενουν και η ζωη ειναι μεγαλη τατανα

Σωστα, τα δικα σου δεν ξερω κατα ποσο θα μεινουν αν το πας ετσι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Πήρες τηλέφωνο στην Εθνική και σου είπαν ότι δεν γίνεται?

Εμείς πέρυσι που μετακομίσαμε και έπρεπε να αλλάξουμε διεύθυνση, μόνο η Αλφα μας κουβάλησε!

Σε Εθνική και Eurobank το κάναμε μέσω ebanking από το προφίλ! Υπήρχε επιλογή για επικαιροποίηση, διόρθωση, αλλαγή κ.λπ.

Ναι, δυστυχώς έτσι μου είπαν. Δοκίμασα μέσω ebanking αλλά στο πεδίο ανάρτησης δικαιολογητικού, όπως προανεφερε άλλο μέλος, βγάζει σφάλμα στο 100% της διαδικασίας..

Τέλος πάντων, προφανώς θα το αποφύγω το επισκεπτήριο στην τράπεζα, αφού δε θέλω επουδενί να συμβάλω στην πολυκοσμία οπουδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

Ναι, δυστυχώς έτσι μου είπαν. Δοκίμασα μέσω ebanking αλλά στο πεδίο ανάρτησης δικαιολογητικού, όπως προανεφερε άλλο μέλος, βγάζει σφάλμα στο 100% της διαδικασίας..

Τέλος πάντων, προφανώς θα το αποφύγω το επισκεπτήριο στην τράπεζα, αφού δε θέλω επουδενί να συμβάλω στην πολυκοσμία οπουδήποτε...

Ναι, και σε μας έβγαζε, αλλά ο επιμένων νικά!

Μετά από πολλές προσπάθειες τα δέχθηκε!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πηραμε γρηγορα μέτρα.

Ειπαμε οτι μπορουσαμε και νωρίτερα (επαναλαμβάνω διοτι σε εσένα τα έγραφα, ο ιδιος ο Πατουλης ζητουσε επι 1 εβδομάδα να κλεισουν τα σχολεία ως προεδρος του ιατρικου συλλόγου) και οτι καταλαβαίνω γιατι δεν τα έκλεισε νωρίτερα (οικονομικο κόστος). Μπορούσαμε όμως και αργότερα με καταστροφικές προφανώς συνέπειες κάτι που ευτυχως δεν έγινε. Έχω ήδη δωσει τα ευσημα στον πρωθυπουργό της Ελλάδας που άκουσε, σε αντίθεση με άλλους στο παρελθόν που δεν άκουγαν.

Ο λογαριασμός ειπαμε οτι θα ειναι μεγάλος και ευελπιστουμε (νομιζω εσυ το έγραψες) σε μεγάλη οικονομικη βοηθεια αφου μιλάμε για παγκοσμιο φαινομενο. Δεν είμαι τοσο αισιόδοξος αλλά θα δούμε.

Παιδιά, ας ελπίσουμε κ να ειμαστε αισιόδοξοι ότι θα εξελιχθεί καπως σχετικά ήρεμα όλος αυτός ο χαμός κ ας δούμε την θετική πλευρά του θέματος, να γίνει κάτι σαν "επανεκκίνηση" και διόρθωση των πολλών ελληνικών δυσλειτουργιών, αποτελώντας θετικό παράδειγμα για τους Ευρωπαίους και παγκόσμιους φίλους μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...