Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δεν σε τρολάρω αλλά χθες παραιτήθηκε ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας, καταγγέλοντας την Ε.Ε. για λάθος ιδεολογία στο θέμα του χειρισμού του ιού.

μιας και τα ψαχνεις εσυ οπως και πολλοι εδω μεσα, στην επιστολη που εστειλε στους FT αναφερει πως

"my motion and the responses of the governing body are in the domain of public information"

ειναι δυνατο δηλαδη να το βρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το τι ειμαι εγω τι εχω και τι προβληματα εχω δεν νομιζω οτι απασχολει καποιον εδω. Ειπα οτι το να κλαιγομαστε δεν προσφερει κατι, κανει κακο στην ορθη εφαρμογη των μετρων. Να σου ποσταρω δικα σου λογια, στην αρχη ελεγες δεν αντεχουμε να μπει ο μαιος, δεν αντεχουμε να παει μεσα μαη, χθες ειπες οτι τα μετρα θα τελειωσουν το ιουνιο σε οποιον αρεσει. Μεινε στον ιουνιο λοιπον, και γω συμφωνω μαζι σου, μεα στον ιουνιο θα εχει τελειωσι. Γινεται να μη κλαιμε μεχρι τοτε? Διοτι καταλαβαινω οτι θες τον χρονο σου να συνειδητοποιησεις τις προτεραιοτητες που πχ εγω τις εχω βαλει εδω και χρονια, αλλα δεν μας διαβαζει και ο κικιλιας για να τον επιρρεασεις. Τα νευρα του κοσμου σπανει που ειναι κλεισμενοι μεσα και διαβαζουν λανθασμενες αποψεις σαν τις δικες σου. Να αρχιζουμε να τσακωνομαστε εδω για το ιδιο θεμα καθε μερα δεν εχει νοημα. Σεβασου τις αποφασεις.

Λανθασμένη δεν μου λες ότι είναι κάπου η άποψή μου. Είπα και ξαναλέω ότι δεν αντέχουμε οικονομικά ούτε Μάιο να τραβήξει όλο αυτό, αλλά πιστεύω ότι η καραντίνα θα λήξει Ιούνιο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Ως νοήμων άνθρωπος, έχω δικαίωμα να κρίνω τις αποφάσεις και να φωνάζω τι θα έπρεπε να κάνουν καλύτερα. Δεν σε καταλαβαίνω. Αλίμονο αν δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα όσα αποφασίζουν για μας. Εκτός αν θεωρείς όλες τις αποφάσεις σωστές. Έχω άλλη γνώμη, σόρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Στην Σουηδία, όχι εδώ.

Για να το γραφω, σημαινει οτι ζω στη Σουηδια οπως και καποιοι αλλοι συμφορουμιτες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eδω όλη η δήλωση του Ferrari oπως ακριβώς δημοσιευθηκε απο τους financial times

https://g8fip1kplyr33r3krz5b97d1-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/04/Ferrari-statement.pdf

Aξιζει να τη διαβάσει κανεις και να συμπεράνει πολλά. Υπάρχει φυσικά και η απάντηση της Ε.Ε. προς τον Φεράρι

"Now it is time for me to return to the frontier, to the frontlines of the fight against
Covid-19, with real resources and responsibilities, away from offices in Brussels, where
my political skills are clearly inadequate, and again at the true service of those who
need new medical solutions. "

Εδω η απάντηση της Ε.Ε. στην ηλεκτρονική σελίδα της Καθημερινης

https://www.kathimerini.gr/1072954/article/epikairothta/kosmos/aixmes-toy-eyrwpaikoy-symvoylioy-ereynas-enantion-toy-paraith8entos-proedroy-toy

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Για να το γραφω, σημαινει οτι ζω στη Σουηδια οπως και καποιοι αλλοι συμφορουμιτες...

Αν τηρείτε τα μέτρα δεν κινδυνεύετε. Είστε ευπαθής ομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λεγόμενα της Κεραμέως στην εκπομπή του Ευαγγελάτου τώρα, αν και δεν μπορεί να ξέρει πότε θα ανοίξουν τα σχολεία, στην ουσία είπε ότι 27/4-1/5 δεν παίζει να ανοίξουν σχολεία. Για πανεπιστήμια δεν την ρώτησε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν σε ξέρω, αλλά στο θέμα των καρναβαλικων εκδηλώσεων, τι θέση είχες πάρει ΤΟΤΕ ? Να γίνουν η να μην γίνουν ?

Θεωρουσα τραγικο το να γινουν, ανεξαρτητα απο το αν θα υπηρχε διασπορα η οχι, ηταν ανευθυνη σταση οσων συμμετειχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Για να το γραφω, σημαινει οτι ζω στη Σουηδια οπως και καποιοι αλλοι συμφορουμιτες...

Ετοιμάσου για 1000+ συνολικά μέχρι Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Σε μία δήλωση σχεδόν 1.000 λέξεων αναφέρει ότι «έχασε την πίστη του στο σύστημα», κάνει λόγο για «εσωτερική πολιτική καταιγίδα» και δηλώνει «άκρως απογοητευμένος από την ευρωπαϊκή απάντηση στη νόσο Covid-19».
Τον αλήτη που δεν περίμενε να περάσει η πανδημία, τολμάει και κάνει κριτική τώρα!

Το ERC είναι δομημένο με συγκεκριμένο τρόπο ο οποίος δεν δίνει δυνατότητα για επιβολή έρευνας σε συγκεκριμένο αντικείμενο από το συμβούλιο του ERC. Αυτό θεωρούσε ότι έπρεπε να γίνει ο παραιτηθέντας πρόεδρος. Το να αλλάξουν οι δομές και η φιλοσοφία του ERC σε μερικές εβδομάδες και να συμφωνήσουν όλες οι χώρες της ΕΕ σε αυτό νομίζω ότι ήξερε ότι είναι ουτοπικό. Όποτε για αυτόν και άλλου λογους του ζητήθηκε να παραιτηθεί στις 27/3 και αφού παραιτήθηκε θα ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη έρευνα στο πανεπιστήμιο του στην Αμερική.

Εδω και η απάντηση της ΕΕ

On Friday 27 March, all 19 active members of the ERC’s Scientific Council individually and unanimously requested that Mauro Ferrari resign from his position as ERC’s President.

This request was made for four reasons:

  1. During his three-month term in office, Professor Ferrari displayed a complete lack of appreciation for the raison-d’être of the ERC to support excellent frontier science, designed and implemented by the best researchers in Europe. Although voicing his support for this in public pronouncements, the proposals he made to the Scientific Council did not reflect this position. He did not understand the context of the ERC within the EU’s Research and Innovation Programme Horizon 2020.
  2. Since his appointment, Professor Ferrari displayed a lack of engagement with the ERC, failing to participate in many important meetings, spending extensive time in the USA and failing to defend the ERC’s programme and mission when representing the ERC.
  3. In contrast, Professor Ferrari made several personal initiatives within the Commission, without consulting or tapping into the collective knowledge of the Scientific Council, and instead using his position to promote his own ideas.
  4. Lastly, Professor Ferrari was involved in multiple external enterprises, some academic and some commercial, which took a lot of his time and effort and appeared on several occasions to take precedence over his commitment to ERC. The workload associated with these activities proved to be incompatible with the mandate of President of the Scientific Council.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...