Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, 29gk είπε

Eξακολουθει να υπαρχει η ασαφεια ομως για το εαν συμπεριληφθουν τελικα και πληττομενες επιχειρησεις οπως και το πως θα κερδισει ενας ιδιοκτητης απαλλαγη καταβολης τυχον φορολογικων/ασφαλιστικων χρεων του για τον μηνα Μαρτιο.

Μιλωντας σημερα με φιλο, εισοδηματιας δηλωνει αυτος αν και βασικα ειναι αεργος ( οχι ανεργος ), μεσα στα αλλα μου ειπε πως δεν πληρωσε χτες τη ρυθμιση που εχει με τις 100 δοσεις και ειδε πως στο taxis φαινεται κανονικα το απληρωτο αλλα και ο τοκος! Εχουν πει βεβαια οτι το συστημα θα ειδοποιει αυτοματα οσους εχουν δικαιωμα αναστολης.

Αλλος φιλος τις προαλλες, μου ανεφερε οτι εισπρακτικη συνεχιζει και τον καλει καθημερινα αν και χωρις επιμονη. Ενα -δυο τηλεφωνα τη μερα. Και οταν του ειπα πως αυτο εχει απαγορευτει, μου ειπε πως δεν γνωριζει που να διαμαρτυρηθει.

Φίλε ρώτησα γνωστό μου λογιστή και μου είπε ότι η έκπτωση 40% στα καταστήματα-μαγαζιά ισχύει όταν είναι εντελώς κλειστά και όχι όταν υπολειτουργούν η έχει πέσει ο τσίρος τους και μου είπε επίσης ότι όποιον δεν τον συμφέρει να το κρατήσει απλά το κλείνει και δεν θα του χρηματοδοτεί ο κάθε ιδιοκτήτης το κατάστημα και το επιχειρηματικό ρίσκο το έχει πάντα ο ενοικιαστής-επιχειρηματίας-έμπορος και όχι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, γιατί εάν το είχε και αυτός τότε δεν θα ήταν εκμισθωτής αλλά συνέταιρος και αυτή η έκπτωση τώρα που είναι για τα εντελώς κλειστά καταστήματα-μαγαζιά μπήκε για  λόγους αυτής της έκτακτης κατάστασης που προέκυψε ξαφνικά και για πρώτη φορά στην χώρα μας και δεν θα είναι για συνέχεια.

1 λεπτό πριν, moufas999 είπε

Φίλε ρώτησα γνωστό μου λογιστή και μου είπε ότι η έκπτωση 40% στα καταστήματα-μαγαζιά ισχύει όταν είναι εντελώς κλειστά και όχι όταν υπολειτουργούν η έχει πέσει ο τσίρος τους και μου είπε επίσης ότι όποιον δεν τον συμφέρει να το κρατήσει απλά το κλείνει και δεν θα του χρηματοδοτεί ο κάθε ιδιοκτήτης το κατάστημα και το επιχειρηματικό ρίσκο το έχει πάντα ο ενοικιαστής-επιχειρηματίας-έμπορος και όχι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, γιατί εάν το είχε και αυτός τότε δεν θα ήταν εκμισθωτής αλλά συνέταιρος και αυτή η έκπτωση τώρα που είναι για τα εντελώς κλειστά καταστήματα-μαγαζιά μπήκε για  λόγους αυτής της έκτακτης κατάστασης που προέκυψε ξαφνικά και για πρώτη φορά στην χώρα μας και δεν θα είναι για συνέχεια.

 

Επεξ/σία από moufas999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 406
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και για να λεμε και ολη την αληθεια για τις επιχειρησεις τα μετρα ειναι τα λιγοτερα δυνατα και επ ουδενι δεν κοστιζουν οσα λενε

αρχικα για τους υπαλληλους νομιζω πλην εξαιρεσεων οπως πχ πολυτεκνων οικογενειων,τα χρηματα για να καθεσε και απλα να ζησεις ειναι μια χαρα και καλα εκανε και τα εδωσε αφου απαγορευει την εργασια

ομως για τις επιχειρησεις τιποτα 

η αναστολη που ακριβως σε ελαφρυνει οταν δεν εισπρατεις και θα πρεπει να τα πληρωσεις ολα πιο μετα?αρα τζαμπα μαγκας.

μειωση ενοικιου με το ετσι θελω χρεωσου ιδιοκτητη αρα τζαμπα μαγκας ξανα

για να μην σχολιασω την βοηθεια του τυπου θα σου δωσω δανειο (παιζεται και αυτο) για να πληρωσεις ολες τις υποχρεωσεις και εσυ κρατα την ζημια αλλααααα πληρωνε την με δοσεις

Επεξ/σία από Mixail-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, moufas999 είπε

Φίλε ρώτησα γνωστό μου λογιστή και μου είπα ότι η έκπτωση 40% στα καταστήματα-μαγαζιά ισχύει όταν είναι εντελώς κλειστά και όχι όταν υπολειτουργούν η έχει πέσει ο τσίρος τους και μου είπε επίσης ότι όποιον δεν τον συμφέρει να το κρατήσει απλά το κλείνει και δεν θα του χρηματοδοτεί ο κάθε ιδιοκτήτης το κατάστημα και το επιχειρηματικό ρίσκο το έχει πάντα ο ενοικιαστής-επιχειρηματίας-έμπορος και όχι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, γιατί εάν το είχε και αυτός τότε δεν θα ήταν εκμισθωτής αλλά συνέταιρος και αυτή η έκπτωση τώρα που είναι για τα εντελώς κλειστά καταστήματα-μαγαζιά μπήκε για  λόγους αυτής της έκτακτης κατάστασης που προέκυψε ξαφνικά και για πρώτη φορά στην χώρα μας και δεν θα είναι για συνέχεια.

Δεν αμφισβητω, εσενα, την πληροφορια ή τον λογιστη σου, αλλα με την πλατφορμα ως στις 10 Απριλιου ανοιχτη για αιτησεις τα αφηνω ανοιχτα. Και αυτο επειδη ενοικιαστης μου, που δεν εκλεισε πληρως αλλα δουλευε το delivery του, αποφασισε να κλεισει το Σαββατο που μας περασε και χτες μου ζητησε τα στοιχεια μου για την αιτηση. Σε ερωτηση μου μου απαντησε οτι τα ζητησε ο λογιστης του. Και περιμενω λοιπον.

Μια αλλη απορια μου, σχετικη με αυτο που συζητουμε ειναι τι γινεται οταν η αιτηση κατατεθει. Απλη καταθεση χωρις απαντηση ή υπαρχει απαντηση εγκρισης-απορριψης;

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, VonLoutsos said:

Τον ιδιοκτήτη δεν βλέπω πως προστατεύει το κράτος;

Αν ο νομοθέτης δεν μεριμνούσε για τους μισθωτές (έστω και με τον λάθος τρόπο που το κάνει), τότε θα υπήρχε έκρηξη των αποχωρήσεων των μισθωτών από τις μισθωτικές συμβάσεις. Αν είσαι εκμισθωτής που μισθώνεις χώρο για να λειτουργεί ως κουρείο και αυτός είχε υποχρέωση να σου καταβάλει το 100% του μισθώματος, θα ερχόταν ο μπαρμπέρης και θα σου έλεγε «δεν βγαίνω να σου πληρώνω νοίκι χωρίς να δουλεύω, αποχωρώ από το ακίνητο». Καλή σου τύχη να βρεις νέο μισθωτή εν μέσω κρίσης η οποία δεν ξέρουμε τι διάρκεια θα έχει.

Και αυτό είναι το ευνοϊκό σενάριο. Εάν ο μισθωτής είναι και λίγο αλητάμπουρας, θα μπορούσε να σου πουλήσει τρελίτσα και να μην σου έδινε μία, στην περίπτωση που δεν υπήρχε μέριμνα από τον νομοθέτη. Καλή σου τύχη να διεκδικούσες το μίσθωμά σου με τα δικαστήρια κλειστά και με τα αναγκαστικά μέτρα να έχουν παγώσει μέχρι τον Ιούνιο (και βλέπουμε). Και χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα το κερδίσεις, γιατί το δικαστήριο θα μπορεί κάλλιστα να σου πει «είχε πέσει έξω όλος ο πλανήτης, καλά έκανε και δεν σε πλήρωσε».

Φυσικά τα παραπάνω και τώρα μπορούν να γίνουν, αλλά τώρα έχεις σαν εκμισθωτής μία δικλείδα ασφαλείας να παρουσιάσεις σε ένα δικαστήριο, σε περίπτωση που σου την κάνει ο μισθωτής.

7 hours ago, 29gk said:

Οι ΠΝΠ βασει συνταγματος ισχυουν για 3 μηνες. Το προβλημα ομως εδω, οπως και στις υπολοιπες περιπτωσεις, ειναι πως δεν ειναι αρμοδιοτητα συνταγματολογων που θα κληθουν να κανουν ερμηνειες αλλα δικαστηριων, αστικων που προβλεπω οτι θα εχουν τεραστιο φορτο μετα τη ληξη του συναγερμου. Δεν προδικαζω αποφασεις, αποτελεσματα και τα τοιαυτα αλλα θεωρω σιγουρο τον φορτο και την πολλη δουλεια. Ειναι τεραστιες οι επιπτωσεις οι κοινωνικες- εκει αλλωστε οδηγουν και τα οικονομικα- ΚΑΙ με την ευθυνη της κυβερνησης, εστω λογω αοριστιας και καθυστερησης απλα των ερμηνευτικων, οπου αναγκαστικα κι αυτονοητα οι πολιτες θα κληθουν να κοψουν κυριολεκτικα τον λαιμο τους. Εαν συνεχιστει αυτο το βλεποντας και κανοντας και δεν καταρτιστει ενα ολοκληρωμενο σχεδιο που να καλυπτει τα παντα.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ με αυτό που αναφέρεις για τα δικαστήρια.

Ότι θα στραφεί ο εκμισθωτής εναντίον του μισθωτή που του έδωσε το 60% του ενοικίου; *Πώς θα στραφεί εναντίον του, όταν αυτός έκανε αυτό που προέβλεπε ο νόμος;*

Ή ότι θα στραφούν οι εκμισθωτές εναντίον του κράτους που έβγαλε την ΠΝΠ για το 60%; *Σοβαρά πιστεύεις ότι θα υπάρξει κόσμος που θα πάει δικαστικά για αυτό, έχοντας ελπίδες πως θα το κερδίσει;*

54 minutes ago, 29gk said:

Eξακολουθει να υπαρχει η ασαφεια ομως για το εαν συμπεριληφθουν τελικα και πληττομενες επιχειρησεις οπως και το πως θα κερδισει ενας ιδιοκτητης απαλλαγη καταβολης τυχον φορολογικων/ασφαλιστικων χρεων του για τον μηνα Μαρτιο.

Δεν υπάρχει ασάφεια, ισχύει αυτό που γράφει η ΠΝΠ, όλοι οι λογιστές συγκλίνουν σε αυτό. Δικαιούσαι μείωση ενοικίου μόνο αν είσαι κλειστός.

12 minutes ago, 29gk said:

Δεν αμφισβητω, εσενα, την πληροφορια ή τον λογιστη σου, αλλα με την πλατφορμα ως στις 10 Απριλιου ανοιχτη για αιτησεις τα αφηνω ανοιχτα. Και αυτο επειδη ενοικιαστης μου, που δεν εκλεισε πληρως αλλα δουλευε το delivery του, αποφασισε να κλεισει το Σαββατο που μας περασε και χτες μου ζητησε τα στοιχεια μου για την αιτηση. Σε ερωτηση μου μου απαντησε οτι τα ζητησε ο λογιστης του. Και περιμενω λοιπον.

Μια αλλη απορια μου, σχετικη με αυτο που συζητουμε ειναι τι γινεται οταν η αιτηση κατατεθει. Απλη καταθεση χωρις απαντηση ή υπαρχει απαντηση εγκρισης-απορριψης;

Γνωρίζω κι άλλη περίπτωση καταστήματος που το έκανε αυτό.

Αν αυτό εννοούσες ότι «θα κριθεί στο δικαστήριο», μαζί σου.

Για εμένα αυτοί που λειτούργησαν έτσι, δηλαδή έκλεισαν τα μαγαζιά τους επίτηδες τον Απρίλιο, ενώ τον Μάρτιο δούλευαν κανονικά θα έπρεπε να φάνε την προβλεπόμενη ποινή φυλάκισης. Δεν δικαιούνται την μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Malthador said:

Αν ο νομοθέτης δεν μεριμνούσε για τους μισθωτές (έστω και με τον λάθος τρόπο που το κάνει), τότε θα υπήρχε έκρηξη των αποχωρήσεων των μισθωτών από τις μισθωτικές συμβάσεις. Αν είσαι εκμισθωτής που μισθώνεις χώρο για να λειτουργεί ως κουρείο και αυτός είχε υποχρέωση να σου καταβάλει το 100% του μισθώματος, θα ερχόταν ο μπαρμπέρης και θα σου έλεγε «δεν βγαίνω να σου πληρώνω νοίκι χωρίς να δουλεύω, αποχωρώ από το ακίνητο». Καλή σου τύχη να βρεις νέο μισθωτή εν μέσω κρίσης η οποία δεν ξέρουμε τι διάρκεια θα έχει.

Και αυτό είναι το ευνοϊκό σενάριο. Εάν ο μισθωτής είναι και λίγο αλητάμπουρας, θα μπορούσε να σου πουλήσει τρελίτσα και να μην σου έδινε μία, στην περίπτωση που δεν υπήρχε μέριμνα από τον νομοθέτη. Καλή σου τύχη να διεκδικούσες το μίσθωμά σου με τα δικαστήρια κλειστά και με τα αναγκαστικά μέτρα να έχουν παγώσει μέχρι τον Ιούνιο (και βλέπουμε). Και χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα το κερδίσεις, γιατί το δικαστήριο θα μπορεί κάλλιστα να σου πει «είχε πέσει έξω όλος ο πλανήτης, καλά έκανε και δεν σε πλήρωσε».

Φυσικά τα παραπάνω και τώρα μπορούν να γίνουν, αλλά τώρα έχεις σαν εκμισθωτής μία δικλείδα ασφαλείας να παρουσιάσεις σε ένα δικαστήριο, σε περίπτωση που σου την κάνει ο μισθωτής.

 

Θα ήθελα να μου σχολιάσεις και τα υπόλοιπα όμως που έγραψα.

Γιατί όταν ο ενοικιαστής είναι αλητάμπουρας δεν  καλύπτει το κράτος πουθενά αλλά θέλει κανονικά τους φόρους του. Για να καλύψει εδώ τον εκμισθωτή θα έπρεπε να είχε γράψει τουλάχιστον οτι θα φροντισει να μην φορολογηθούν όταν έρθει η ώρα.
Και με ανοιχτά δικαστήρια αν σου χρωστάει ο άλλος και δεν τον ενδιαφέρει, πάλι δεν κάνεις τίπότα ή πρέπει να χαλάσεις 2χ για να πάρεις(και αν πάρεις) πίσω χ. Εκεί δεν βλέπω το κράτος να μεριμνεί για τον εκμισθωτή.

Υ.Γ: Προφανώς ο καθένας κρίνει με βαση και κάποιες εμπειρίες που έχει. Γενικα όμως έπρεπε να μεριμνήσει και για τον φόρο που θα ζητήσει το κράτος αργότερα. Γιατί πολύ φοβάμαι οτι θα φορολογήσει το χ ενώ ο εκμισθωτής θα έχει εισπράξει 0.6χ για τον κάθε μήνα. Αν είναι και αλητάμπουρας ο μισθωτής τον ήπιες τον φρέντο καπουτσίνο.

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 29gk είπε

Δεν αμφισβητω, εσενα, την πληροφορια ή τον λογιστη σου, αλλα με την πλατφορμα ως στις 10 Απριλιου ανοιχτη για αιτησεις τα αφηνω ανοιχτα. Και αυτο επειδη ενοικιαστης μου, που δεν εκλεισε πληρως αλλα δουλευε το delivery του, αποφασισε να κλεισει το Σαββατο που μας περασε και χτες μου ζητησε τα στοιχεια μου για την αιτηση. Σε ερωτηση μου μου απαντησε οτι τα ζητησε ο λογιστης του. Και περιμενω λοιπον.

Μια αλλη απορια μου, σχετικη με αυτο που συζητουμε ειναι τι γινεται οταν η αιτηση κατατεθει. Απλη καταθεση χωρις απαντηση ή υπαρχει απαντηση εγκρισης-απορριψης;

Φίλε μου δεν γνωρίζω αυτήν την λεπτομέρεια αλλά υποθέτω ότι εκεί που θα γίνει η κατάθεση θα έχει και πληροφορίες για όλην την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ με αυτό που αναφέρεις για τα δικαστήρια.

Ότι θα στραφεί ο εκμισθωτής εναντίον του μισθωτή που του έδωσε το 60% του ενοικίου; *Πώς θα στραφεί εναντίον του, όταν αυτός έκανε αυτό που προέβλεπε ο νόμος;*

Ή ότι θα στραφούν οι εκμισθωτές εναντίον του κράτους που έβγαλε την ΠΝΠ για το 60%; *Σοβαρά πιστεύεις ότι θα υπάρξει κόσμος που θα πάει δικαστικά για αυτό, έχοντας ελπίδες πως θα το κερδίσει;*

 

Το δευτερο. Και μην το υποτιμας, δεν ειναι ολοι το ιδιο, δεν ειναι σιγουρη η εξελιξη και το πως θα ειναι τα πραματα "μετα", οπως και οτι υπαρχουν και οι περιπτωσεις μαζικων προσφυγων. Επισης δικαστηρια εχει η Ελλαδα αλλα υπαρχουν και διεθνη.  Και επαναλαμβανω η χωρα δεν εχει τεθει σε καθεστως εκτακτης αναγκης, ειναι σαφεστατος ο διαχωρισμος της "αναστολης" με την υποχρεωτικη και σαφεστατη απωλεια της "μειωσης" και μιλουμε ηδη για 2 ενοικια τα οποια καλλιστα μπορει να γινουν και 3 και 4 γιατι οχι; Με την ιδια προφαση. Που παει να πει οτι εχουμε πληρη καταργηση στον συγκεκριμενο τομεα της ελευθερης διαχειρισης της περιουσιας του απο τον καθε πολιτη.

Βαλε και στην κατσαρολα οτι υπαρχει ηδη προσφυγη στη δικαιοσυνη για ενα απο τα μετρα της κυβερνησης ( αυτο με τις εκκλησιες ) στην ιδια λογικη πιστευω, οτι οι Τουρκοι αναγκαστηκαν να πληρωσουν αποζημιωσεις για τις περιουσιες Κυπριων που χαθηκαν με πολεμο και οτι ιδιοκτητες οπως και πλητομμενοι, δεν εισαι μονον εσυ κι εγω με τα 1-2 ακινητα των λιγων ευρω μηνιαια αλλα και μεγαλα συμφεροντα. Ειτε ομιλων ειτε και ισχυροτερων πολιτων.

Για αυτο βλεπεις και εχω πολλες αμφιβολιες. Ειναι αλλωστε νωρις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, VonLoutsos said:

Θα ήθελα να μου σχολιάσεις και τα υπόλοιπα όμως που έγραψα.

Γιατί όταν ο ενοικιαστής είναι αλητάμπουρας δεν  καλύπτει το κράτος πουθενά αλλά θέλει κανονικά τους φόρους του. Για να καλύψει εδώ τον εκμισθωτή θα έπρεπε να είχε γράψει τουλάχιστον οτι θα φροντισει να μην φορολογηθούν όταν έρθει η ώρα.
Και με ανοιχτά δικαστήρια αν σου χρωστάει ο άλλος και δεν τον ενδιαφέρει, πάλι δεν κάνεις τίπότα ή πρέπει να χαλάσεις 2χ για να πάρεις(και αν πάρεις) πίσω χ. Εκεί δεν βλέπω το κράτος να μεριμνεί για τον εκμισθωτή.

Υ.Γ: Προφανώς ο καθένας κρίνει με βαση και κάποιες εμπειρίες που έχει. Γενικα όμως έπρεπε να μεριμνήσει και για τον φόρο που θα ζητήσει το κράτος αργότερα. Γιατί πολύ φοβάμαι οτι θα φορολογήσει το χ ενώ ο εκμισθωτής θα έχει εισπράξει 0.6χ για τον κάθε μήνα. Αν είναι και αλητάμπουρας ο μισθωτής τον ήπιες τον φρέντο καπουτσίνο.

Τα μέτρα παίρνονται άμεσα για να λυθούν τα προβλήματα που υπάρχουν τώρα, σήμερα, αύριο, μεθαύριο ή σε 20 μέρες. Το αν θα φορολογηθούν οι εκμισθωτές δεν είναι κάτι άμεσο, φαντάζομαι το κατανοείς και μόνος σου, είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο μακρινό μέλλον, δεν προέχει να νομοθετηθεί ΠΝΠ για αυτό.

Ακόμα και έτσι, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εσύ (ή λογιστής σου) κάνεις φορολογική δήλωση, θα δηλώσεις τα χρήματα που εισέπραξες και γι' αυτά θα φορολογηθείς, γιατί να φορολογηθείς για χρήματα που δεν εισέπραξες; Αυτό ρωτάς; Η ανησυχία σου είναι ότι αν δεν δώσεις το φόρο που αντιστοιχεί στο 0,6X πως θα έρθει ο έφορας και θα σου πει «δώσε το φόρο που αντιστοιχεί στο Χ»; Το θεωρώ λίγο επιστημονική φαντασία να συμβεί, αλλά δεν ξέρω τι είναι πιθανό και τι απίθανο πλέον με αυτά που ζούμε.

14 hours ago, 29gk said:

Το δευτερο. Και μην το υποτιμας, δεν ειναι ολοι το ιδιο, δεν ειναι σιγουρη η εξελιξη και το πως θα ειναι τα πραματα "μετα", οπως και οτι υπαρχουν και οι περιπτωσεις μαζικων προσφυγων. Επισης δικαστηρια εχει η Ελλαδα αλλα υπαρχουν και διεθνη.  Και επαναλαμβανω η χωρα δεν εχει τεθει σε καθεστως εκτακτης αναγκης, ειναι σαφεστατος ο διαχωρισμος της "αναστολης" με την υποχρεωτικη και σαφεστατη απωλεια της "μειωσης" και μιλουμε ηδη για 2 ενοικια τα οποια καλλιστα μπορει να γινουν και 3 και 4 γιατι οχι; Με την ιδια προφαση. Που παει να πει οτι εχουμε πληρη καταργηση στον συγκεκριμενο τομεα της ελευθερης διαχειρισης της περιουσιας του απο τον καθε πολιτη.

Βαλε και στην κατσαρολα οτι υπαρχει ηδη προσφυγη στη δικαιοσυνη για ενα απο τα μετρα της κυβερνησης ( αυτο με τις εκκλησιες ) στην ιδια λογικη πιστευω, οτι οι Τουρκοι αναγκαστηκαν να πληρωσουν αποζημιωσεις για τις περιουσιες Κυπριων που χαθηκαν με πολεμο και οτι ιδιοκτητες οπως και πλητομμενοι, δεν εισαι μονον εσυ κι εγω με τα 1-2 ακινητα των λιγων ευρω μηνιαια αλλα και μεγαλα συμφεροντα. Ειτε ομιλων ειτε και ισχυροτερων πολιτων.

Για αυτο βλεπεις και εχω πολλες αμφιβολιες. Ειναι αλλωστε νωρις.

Κάτσε, να το κάνουμε ταληράκια. Ας υποθέσουμε ότι είσαι εκμισθωτής, νοικιάζεις ένα εστιατόριο για €2000 το μήνα, και για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο σου δίνει €2400 αντί για €4000  (επίτηδες βάζω τέτοια ποσά, γιατί ρεαλιστικά μιλώντας δεν θα βάλει κάποιος δικηγόρο επειδή έχασε ένα πεντακοσάρικο πληρώνοντάς τον ένα χιλιάρικο, νομίζω είναι αυτονόητο). Πας λοιπόν στον δικαστή, του λες «κύριε πρόεδρε, ο Κούλης μου έκανε μπινιά, δεν έπρεπε να μου κόψει το 40% του μισθώματός μου, εγώ ζούσα με αυτά».

Το πιθανότερο είναι ότι θα πας κουβά, γιατί το κράτος έχει βύσμα σε κάτι τέτοια συνήθως και για λόγους ανωτέρας βίας πας σπίτι σου.

Αλλά έστω ότι κερδίζεις τα πανταόλα, πρωτοδικείο, εφετείο και Άρειο Πάγο που με αντίπαλο το κράτος, αυτό σημαίνει για πλάκα 7-8-10 χρόνια (γιατί το κράτος θα το φτάσει στα άκρα), αλλά έστω ότι κερδίζεις σου λέω εγώ.

Μετά; Θα κάνεις νέο δικαστήριο για να διεκδικήσεις από τον μισθωτή αυτά που δεν σου είχε δώσει με νόμο του κράτους; Ή θα κάνεις νέο δικαστήριο στο κράτος για να σε αποζημιώσει για τα μισθώματα που δεν σου έδωσε ο μισθωτής;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Τα μέτρα παίρνονται άμεσα για να λυθούν τα προβλήματα που υπάρχουν τώρα, σήμερα, αύριο, μεθαύριο ή σε 20 μέρες. Το αν θα φορολογηθούν οι εκμισθωτές δεν είναι κάτι άμεσο, φαντάζομαι το κατανοείς και μόνος σου, είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο μακρινό μέλλον, δεν προέχει να νομοθετηθεί ΠΝΠ για αυτό.

Ακόμα και έτσι, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εσύ (ή λογιστής σου) κάνεις φορολογική δήλωση, θα δηλώσεις τα χρήματα που εισέπραξες και γι' αυτά θα φορολογηθείς, γιατί να φορολογηθείς για χρήματα που δεν εισέπραξες; Αυτό ρωτάς; Η ανησυχία σου είναι ότι αν δεν δώσεις το φόρο που αντιστοιχεί στο 0,6X πως θα έρθει ο έφορας και θα σου πει «δώσε το φόρο που αντιστοιχεί στο Χ»; Το θεωρώ λίγο επιστημονική φαντασία να συμβεί, αλλά δεν ξέρω τι είναι πιθανό και τι απίθανο πλέον με αυτά που ζούμε.

Κάτσε, να το κάνουμε ταληράκια. Ας υποθέσουμε ότι είσαι εκμισθωτής, νοικιάζεις ένα εστιατόριο για €2000 το μήνα, και για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο σου δίνει €2400 αντί για €4000  (επίτηδες βάζω τέτοια ποσά, γιατί ρεαλιστικά μιλώντας δεν θα βάλει κάποιος δικηγόρο επειδή έχασε ένα πεντακοσάρικο πληρώνοντάς τον ένα χιλιάρικο, νομίζω είναι αυτονόητο). Πας λοιπόν στον δικαστή, του λες «κύριε πρόεδρε, ο Κούλης μου έκανε μπινιά, δεν έπρεπε να μου κόψει το 40% του μισθώματός μου, εγώ ζούσα με αυτά».

Το πιθανότερο είναι ότι θα πας κουβά, γιατί το κράτος έχει βύσμα σε κάτι τέτοια συνήθως και για λόγους ανωτέρας βίας πας σπίτι σου.

Αλλά έστω ότι κερδίζεις τα πανταόλα, πρωτόδικο, εφετείο και Άρειο Πάγο που με αντίπαλο το κράτος, αυτό σημαίνει για πλάκα 7-8-10 χρόνια (γιατί το κράτος θα το φτάσει στα άκρα), αλλά έστω ότι κερδίζεις σου λέω εγώ.

Μετά; Θα κάνεις νέο δικαστήριο για να διεκδικήσεις από τον μισθωτή αυτά που δεν σου είχε δώσει με νόμο του κράτους; Ή θα κάνεις νέο δικαστήριο στο κράτος για να σε αποζημιώσει για τα μισθώματα που δεν σου έδωσε ο μισθωτής;

 

Σου διεφυγε οτι πιθανον να μην παει ενας-ενας μονος του αλλα ομαδικα και συντονισμενα. Οπως επισης οτι υπαρχουν και συμφεροντα που αθροιζουν μεγαλες ζημιες απο αυτη τη φαση.

Περα ομως απο αυτα, εναντια στον μισθωτη κανεις ιδιοκτητης δεν προκειται να κινηθει και τα οποια πυρα - υποθετικα για την ωρα  - θα στραφουν εναντια στο κρατος. Και η κυβερνηση εδω, εκανε και μια ακομη ζημια η οποια για την ωρα δεν φαινεται. Αφου ολοι ασχολουνται με το χρημα. Εχει βαλει και μια μεγαλη μπομπα λοιπον στα θεμελια της καλης πιστης και των κανονων της ελευθερης αγορας, της καλως εννοουμενης ελευθερης αγορας, οχι μονον επειδη παρεμβηκε με τον τροπο που το εκανε στα ενοικια αλλα και γενικοτερα στις σχεσεις μεταξυ των ιδιωτων. Ακομα και το θεμα με τις επιταγες ειναι σημαντικο, αν και αφορα παρα πολυ λιγους και υπαρχει και η περιπτωση των τραπεζων η οποια μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι παντελως ΑΘΙΚΤΗ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Malthador said:

Τα μέτρα παίρνονται άμεσα για να λυθούν τα προβλήματα που υπάρχουν τώρα, σήμερα, αύριο, μεθαύριο ή σε 20 μέρες. Το αν θα φορολογηθούν οι εκμισθωτές δεν είναι κάτι άμεσο, φαντάζομαι το κατανοείς και μόνος σου, είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο μακρινό μέλλον, δεν προέχει να νομοθετηθεί ΠΝΠ για αυτό.

Ακόμα και έτσι, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εσύ (ή λογιστής σου) κάνεις φορολογική δήλωση, θα δηλώσεις τα χρήματα που εισέπραξες και γι' αυτά θα φορολογηθείς, γιατί να φορολογηθείς για χρήματα που δεν εισέπραξες; Αυτό ρωτάς; Η ανησυχία σου είναι ότι αν δεν δώσεις το φόρο που αντιστοιχεί στο 0,6X πως θα έρθει ο έφορας και θα σου πει «δώσε το φόρο που αντιστοιχεί στο Χ»; Το θεωρώ λίγο επιστημονική φαντασία να συμβεί, αλλά δεν ξέρω τι είναι πιθανό και τι απίθανο πλέον με αυτά που ζούμε.

 

Συμφωνώ οτι δεν είναι κάτι άμεσο γιατί οποιοσδήποτε φόρος θα δηλωθεί του χρόνου.

Την εφορία δεν την ενδιαφέρει τι εισέπραξες για να σε φορολογήσει(ειδικά στα ενοίκια). Κοιτάζει τις ενεργές μισθώσεις που έχεις, πολλαπλασιάζει το μηνιαίο μίσθωμα επί δώδεκα  σε κάθε μίσθωση, προσθέτει και φορολογεί. Έχεις δεν έχεις εισπράξει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Άρα θα πρέπει να μεριμνήσουν (μέχρι του χρόνου προφανώς) οτι το φορολογητέο ποσό είναι 10*μηνιαίο μίσθωμα+2*0.6*μηνιαίο μίσθωμα. Αυτό εννοώ λέγοντας οτι πρέπει να καλύψει και τον εκμισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 minutes ago, 29gk said:

Σου διεφυγε οτι πιθανον να μην παει ενας-ενας μονος του αλλα ομαδικα και συντονισμενα. Οπως επισης οτι υπαρχουν και συμφεροντα που αθροιζουν μεγαλες ζημιες απο αυτη τη φαση.

Δεκτόν.

41 minutes ago, 29gk said:

Περα ομως απο αυτα, εναντια στον μισθωτη κανεις ιδιοκτητης δεν προκειται να κινηθει και τα οποια πυρα - υποθετικα για την ωρα  - θα στραφουν εναντια στο κρατος. Και η κυβερνηση εδω, εκανε και μια ακομη ζημια η οποια για την ωρα δεν φαινεται. Αφου ολοι ασχολουνται με το χρημα. Εχει βαλει και μια μεγαλη μπομπα λοιπον στα θεμελια της καλης πιστης και των κανονων της ελευθερης αγορας, της καλως εννοουμενης ελευθερης αγορας, οχι μονον επειδη παρεμβηκε με τον τροπο που το εκανε στα ενοικια αλλα και γενικοτερα στις σχεσεις μεταξυ των ιδιωτων. Ακομα και το θεμα με τις επιταγες ειναι σημαντικο, αν και αφορα παρα πολυ λιγους και υπαρχει και η περιπτωση των τραπεζων η οποια μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι παντελως ΑΘΙΚΤΗ.

Είμαι εκμισθωτής σε δύο περιπτώσεις. Και στις δύο περιπτώσεις πρόκειται για επιχειρήσεις που δεν τελούν σε αναστολή, αλλά έχουν πτώση τζίρου, καμία δεν δικαιούται μείωση ενοικίου. Η μία μου ζήτησε διευκόλυνση και της την έκανα, η άλλη θα καταβάλει κανονικά το μίσθωμα (φαντάζομαι). Επίσης, είμαι μισθωτής σε δύο επαγγελματικούς χώρους, κανένας δεν τελεί σε αναστολή και οι δύο έχουν πτώση τζίρου. Ο ένας χώρος επί της ουσίας δεν δουλεύει λόγω πτώσης τζίρου και ο εκμισθωτής από μόνος του κάνει μείωση. Ο άλλος χώρος λειτουργεί κανονικά και παρόλο που ξέρω ότι αν ζητήσω στον ιδιοκτήτη διευκόλυνση θα μου την κάνει, δεν θα ζητήσω γιατί μπορώ να καταβάλω το μίσθωμα κανονικά.

Όλα τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα της καλή πίστης.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που το κράτος σου κλείνει την επιχείρηση. Πώς μπορεί να υφίσταται καλή πίστη σε κάτι τέτοιο, όταν ο άλλος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, αφού δεν έχει έσοδα; Θα σου πει ο μισθωτής «δεν μπορώ να σου δώσω ενοίκιο για τους επόμενους δύο μήνες» θα του πεις «κόψε το λαιμό σου». Δεν γίνεται να υπάρξει καλή πίστη σε αυτή την περίπτωση. Το ίδιο και στο κομμάτι των επιταγών, για τους δύο επόμενους μήνες, έχω δεκάδες επιταγές δικές μου και πελατείας μου στον «αέρα». Προσπάθησα να ρυθμίσω τα θέματα, πριν βγει η ΠΝΠ για τις 75 μέρες και έβγαλα άκρη με την συντριπτική πλειοψηφία των προμηθευτών μου. Υπήρξε όμως και περίπτωση που μου είπε «κόψε το λαιμό σου και βρες τα» και εκεί αναγκάστηκα να απαντήσω στο ίδιο ύφος («σφράγισε την και πήγαινε δικαστικώς, καλή τύχη με τα δικαστήρια κλειστά»). Δεν θα έπρεπε το κράτος να νομοθετήσει σχετικά; Δηλαδή πως θα δουλέψει ένα σύστημα υπό τέτοιες συνθήκες μόνο βασιζόμενο στην καλή πίστη; Αφού δεν υπάρχει νόμος που να την επιβάλλει.

Είμαστε σε έκτακτη ανάγκη, ακόμα κι αν δεν έχει κηρυχθεί επίσημα (κακώς δεν έχει γίνει αυτό).

Επίσης, συμφωνώ, θα πρέπει οι τράπεζες να βάλουν το χέρι στην τσέπη και πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα. Καλά τις πληρώναμε τόσα χρόνια, ας πληρώσουν λίγο και αυτές τώρα που υπάρχει ανάγκη.

52 minutes ago, VonLoutsos said:

Συμφωνώ οτι δεν είναι κάτι άμεσο γιατί οποιοσδήποτε φόρος θα δηλωθεί του χρόνου.

Την εφορία δεν την ενδιαφέρει τι εισέπραξες για να σε φορολογήσει(ειδικά στα ενοίκια). Κοιτάζει τις ενεργές μισθώσεις που έχεις, πολλαπλασιάζει το μηνιαίο μίσθωμα επί δώδεκα  σε κάθε μίσθωση, προσθέτει και φορολογεί. Έχεις δεν έχεις εισπράξει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Άρα θα πρέπει να μεριμνήσουν (μέχρι του χρόνου προφανώς) οτι το φορολογητέο ποσό είναι 10*μηνιαίο μίσθωμα+2*0.6*μηνιαίο μίσθωμα. Αυτό εννοώ λέγοντας οτι πρέπει να καλύψει και τον εκμισθωτή.

Υπάρχει κωδικός στην δήλωση που αναφέρεται σε ανείσπρακτα ενοίκια, ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεκτόν.

Είμαι εκμισθωτής σε δύο περιπτώσεις. Και στις δύο περιπτώσεις πρόκειται για επιχειρήσεις που δεν τελούν σε αναστολή, αλλά έχουν πτώση τζίρου, καμία δεν δικαιούται μείωση ενοικίου. Η μία μου ζήτησε διευκόλυνση και της την έκανα, η άλλη θα καταβάλει κανονικά το μίσθωμα (φαντάζομαι). Επίσης, είμαι μισθωτής σε δύο επαγγελματικούς χώρους, κανένας δεν τελεί σε αναστολή και οι δύο έχουν πτώση τζίρου. Ο ένας χώρος επί της ουσίας δεν δουλεύει λόγω πτώσης τζίρου και ο εκμισθωτής από μόνος του κάνει μείωση. Ο άλλος χώρος λειτουργεί κανονικά και παρόλο που ξέρω ότι αν ζητήσω στον ιδιοκτήτη διευκόλυνση θα μου την κάνει, δεν θα ζητήσω γιατί μπορώ να καταβάλω το μίσθωμα κανονικά.

Όλα τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα της καλή πίστης.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που το κράτος σου κλείνει την επιχείρηση. Πώς μπορεί να υφίσταται καλή πίστη σε κάτι τέτοιο, όταν ο άλλος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, αφού δεν έχει έσοδα; Θα σου πει ο μισθωτής «δεν μπορώ να σου δώσω ενοίκιο για τους επόμενους δύο μήνες» θα του πεις «κόψε το λαιμό σου». Δεν γίνεται να υπάρξει καλή πίστη σε αυτή την περίπτωση. Το ίδιο και στο κομμάτι των επιταγών, για τους δύο επόμενους μήνες, έχω δεκάδες επιταγές δικές μου και πελατείας μου στον «αέρα». Προσπάθησα να ρυθμίσω τα θέματα, πριν βγει η ΠΝΠ για τις 75 μέρες και έβγαλα άκρη με την συντριπτική πλειοψηφία των προμηθευτών μου. Υπήρξε όμως και περίπτωση που μου είπε «κόψε το λαιμό σου και βρες τα» και εκεί αναγκάστηκα να απαντήσω στο ίδιο ύφος («σφράγισε την και πήγαινε δικαστικώς, καλή τύχη με τα δικαστήρια κλειστά»). Δεν θα έπρεπε το κράτος να νομοθετήσει σχετικά; Δηλαδή πως θα δουλέψει ένα σύστημα υπό τέτοιες συνθήκες μόνο βασιζόμενο στην καλή πίστη; Αφού δεν υπάρχει νόμος που να την επιβάλλει.

Είμαστε σε έκτακτη ανάγκη, ακόμα κι αν δεν έχει κηρυχθεί επίσημα (κακώς δεν έχει γίνει αυτό).

Επίσης, συμφωνώ, θα πρέπει οι τράπεζες να βάλουν το χέρι στην τσέπη και πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα. Καλά τις πληρώναμε τόσα χρόνια, ας πληρώσουν λίγο και αυτές τώρα που υπάρχει ανάγκη.

Υπάρχει κωδικός στην δήλωση που αναφέρεται σε ανείσπρακτα ενοίκια, ψάξτο.

Συμφωνω, αυτη ειναι και η δικη μου εικονα περα απο φιλοσοφια.

Ενα μονο σχολιο στην περιπτωση που αναρωτιεσαι για το πως μπορει να εφαρμοστει η "καλη πιστη"  οταν το κρατος δεν σου κλεινει την επιχειρηση αλλα η αγορα ειναι κλειστη ετσι κι αλλιως. Καλως ή κακως ισχυει απολυτα η διαχειριση που εκανες οπως και η αντιμετωπιση που ειχες στο θεμα των επιταγων. Ακριβως η ιδια. Συνεννοηση, οχι απαραιτητα κατανοηση αλλα τελος παντων καποια συμφωνια και οπου αυτο ειναι αδυνατο, το "κοψε το λαιμο σου" ειτε απο το ενα ή το αλλο μερος, να λαμβανει την καταλληλη απαντηση.

Και κατι ακομα που μεσα στον χαμο αλλα και με την προιστορια των 10 χρονων μνημονιων επισης διαφευγει, αν και ολοι το γνωριζουμε. Η ολη κατασταση εξελιχθηκε, για εμας τους πολλους τελος παντων που δεν ειχαμε τα μεσα, εντελως ξαφνικα, με πολυ μεγαλη βιαιοτητα και γενικευμενα. Σε τετοιου ειδους πλαισια λοιπον, υπαρχει και αιφνιδιασμος και λαθη γινονται και νευρα αλλα και παντοτε καποιοι λιγοι που θα σκεφτουν πονηρα. Ειτε απο βλακεια, ειτε επειδη δεν καταλαβαν  τι συμβαινει ειτε επειδη απλα ειναι κακοι ανθρωποι.

Θεωρια και αμπελοφιλοσοφια αλλα και ηθελα να το πω, οπως και καλο πιστευω ειναι να το εχουμε γενικα ολοι μας υποψιν. Μπας και παμε παρακατω πιο ευκολα, μετα.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 11:27 ΠΜ, snik είπε

Εχω ατομικη επιχειρηση και ο ΚΑΔ μου ειναι σε αυτους που εχουν αναστολη και εχω κλεισει το καταστημα μου εδω και 3 εβδομαδες. Ο λογιστης μου εκανε την αιτηση και εχει παρει Αρ. Πρωτοκόλλου για τα 800 ευρω.

Εχω καταβαλει το ενοικιο του Μαρτιου στις αρχες του μηνα ολοκληρο και τωρα ειναι να καταβαλω του Απριλιου. Δινω το 60% του ποσου η το 20%; Γιατι διαβασα οτι ισχυει για Μαρτιο & Απριλιο οποτε δεν ξερω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.

το 20 τοις εκατο, για να βγει αθροιστικα το 100 του μαρτιου και το 20 του απριλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, KFitilis said:

το 20 τοις εκατο, για να βγει αθροιστικα το 100 του μαρτιου και το 20 του απριλιου

Τελικα ηταν λαθος τοποθετηση απο πλευρας μου μιας και δεν το ειχα ψαξει, ημουν στους πληττόμενους οποτε με ενημερωσε ο λογιστης του ιδιοκτητη και μετα σε συνεχεια το επαληθευσε ο λογιστης μου οτι δεν εχουμε μειωση εμεις οποτε καταβαλλεται το ενοικιο κανονικα. Αγνωστο αν στο μελλον θα γινει κατι και για τους πληττόμενους, θα φανει στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι πήγαν στα δικαστήρια για τις συντάξεις γιατί κάποιοι δεν ήξεραν να νομοθετούν και  αριθμητικη...κατάφεραν και  πήραν όλοι στο σύνολό τους αναδρομικά και έκαναν και επαναυπολογισμο... 

Οι τραπεζες πλέον είναι ιδιωτικές(νομικα προσωπα βασικα) κ δεν ειναι εφορευουσα αρχη το κράτος ποσο μαλλον  αφού εχασε ποσοστο του..Αυτο αποδείχτηκε και με τις προμηθειες που αύξησαν σεπτεμβρη...γι αυτό κ δεν αλλαξαν πολλά στα δανεια

Επιχειρήσεις ΟΕ ΕΕ Ικε κτλ έως 5 άτομα  παίρνουν και οι ιδιοκτήτες το 800ε

Έμαθα ακόμη και με 1 2  ένσημα κάποιοι θα παρουν κανονικα τα 800ε..απο την αλλη αν καποιος κανει 2 δουλειες κ η μια ειναι ανοιχτη ας βγαζει λιγοτερα  δεν δικαιουται τα 800ε ;)

αν η φορμα των εργοδοτων στην εργανη περασει τοτε λογικα δικαιουται και μειωση ενοικιου.ζητανε αφμ εκμισθωτη? 

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/14035_odigos-epibiosis-ola-osa-prepei-na-xerete-gia-ta-metra-stirixis

https://www.alphafreepress.gr/2020/03/29/oikonomia/epidoma-800-eyro-fek-dimosieytike-i-kya-dikaiouxoi-kai-diadikasia/

-- Τι προβλέπεται για την καταβολή του 60% των μισθωμάτων κύριας κατοικίας για Εργοδότες και Μισθωτούς;

Οι επιχειρήσεις με αναστολή λειτουργίας από το κράτος που υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση στο Π.Σ. « ΕΡΓΑΝΗ», καθώς και οι εργαζόμενοι που θα συμπεριληφθούν στη δήλωση και θα κάνουν αποδοχή, δικαιούνται έκπτωση καταβολής στο ενοίκιο κατά ποσοστό 40%. Το χαρτόσημο ή ο ΦΠΑ επί των μισθωμάτων επαναϋπολογίζεται επί του μειωμένου ποσού.

Εξυπακούεται ότι όσεςεπιχειρήσεις δεν ενταχθούν στα μετρά στήριξης και όσοι εργαζόμενοι δεν αποδεχθούν την ένταξη τους, δε θα δικαιούνται την έκπτωση του ενοικίου. Για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου απαιτείται ο εργαζόμενος να συνδεόταν με σχέση εργασίας με την επιχείρηση κατά το χρόνο έναρξης εφαρμογής των ειδικών και έκτακτων μέτρων περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορονοϊό COVID-19. Αναμένεται διευκρίνηση, διότι στο έντυπο που δημοσιεύθηκε για την επιδότηση ενοικίου φαίνεται να μην εντάσσονται όλες οι πληττόμενες επιχειρήσεις, αλλά μόνο αυτές που έχουν κλείσει με κρατική εντολή. Αυτό θα συμπαρασύρει αντίστοιχα και τους εργαζομένους τους. Θα ενημερωθείτε με διακριτό ενημερωτικό σημείωμα για το θέμα.

επειδη ολοι(υπουργος παιδειας, πνπ ,κυα κτλ) μιλανε μεχρι 20 τ μηνα (πασχα)κατι μ λεει οτι ολα θα ανοιξουν μεχρι τελος μηνα  ελπιζοντας στο διαστημα αυτο( 3-4  βδομαδες) να χουν καταληξει στο σχημα φαρμακων κ σταθεροποιηση κρουσματων

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...