Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς, έχω μπερδευτεί ?

Αυτό που ακριβώς έγραψα - πως έχεις μπερδευτεί με τις δαπάνες που μετράνε για τη μείωση φόρου - τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς, έχω μπερδευτεί ?

Δεν ξέρω, τι εννοεί ο Joshua, αλλά πληκτρολόγησε στο Google πχ: ενοίκιο καταστήματος έξοδο και θα δεις.

ΥΓ. Δεν είμαι εξικιομενος τόσο με την τεχνολογία για να σου δώσω λινκ.

Κάτι βρίσκω να λέει ότι άλλαξε από 1/1/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Κάτι βρίσκω να λέει ότι άλλαξε από 1/1/20.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που ακριβώς έγραψα - πως έχεις μπερδευτεί με τις δαπάνες που μετράνε για τη μείωση φόρου - τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

ΑΛΛΟ πράγμα τα έξοδα στο Ε3 του επιχειρηματία και ΑΛΛΟ οι δαπάνες μειώσεις φόρου φυσικών προσώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που ακριβώς έγραψα - πως έχεις μπερδευτεί με τις δαπάνες που μετράνε για τη μείωση φόρου - τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Εδώ τι εννοεί;

Ο νέος νόμος (4646/2019) για τα επαγγελματικά ενοίκια προβλέπει ότι από 01/01/2020 δε εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων «οι δαπάνες ενοικίων, εφόσον η εξόφλησή τους δεν έχει πραγματοποιηθεί με τη χρήση ηλεκτρονικού μέσου πληρωμής ή μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών.»

έξοδα θέλει να πει αντί για έσοδα μάλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εδώ τι εννοεί;

Ο νέος νόμος (4646/2019) για τα επαγγελματικά ενοίκια προβλέπει ότι από 01/01/2020 δε εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων «οι δαπάνες ενοικίων, εφόσον η εξόφλησή τους δεν έχει πραγματοποιηθεί με τη χρήση ηλεκτρονικού μέσου πληρωμής ή μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών.»

έξοδα θέλει να πει αντί για έσοδα μάλλον;

Σωστά είναι διατυπωμένο, τα έξοδα εκπίπτουν από τα έσοδα.

Αυτό πάντως να σου πω την αλήθεια δεν το είχα ξανακούσει, ίσως επειδή επί της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα για τις περισσότερες επιχειρήσεις οι οποίες φορολογούνται βάση τζίρου και όχι βάση εσόδων-εξόδων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σωστά είναι διατυπωμένο, τα έξοδα εκπίπτουν από τα έσοδα.

Αυτό πάντως να σου πω την αλήθεια δεν το είχα ξανακούσει, ίσως επειδή επί της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα για τις περισσότερες επιχειρήσεις οι οποίες φορολογούνται βάση τζίρου και όχι βάση εσόδων-εξόδων.

Βάση τζίρου φορολογουνται ?

Ποιες πχ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βάση τζίρου φορολογουνται ?

Ποιες πχ ?

Πχ η συντριπτική πλειοψηφία των ατομικών επιχειρήσεων που ο τζίρος τους δεν ξεπερνά το 1.500.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικη μου εξελιξη, το μπαχαλο που επικρατει οπως με ενημερωσε ο δικος μου λογιστης, ο λογιστης ενος ενοικιαστη μου ( επαγγελματια ) και ενας ακομα γνωστος και παλι λογιστης, ειναι πολυ μεγαλο. Και λιγο ως πολυ τα πολλα κενα τα αφηνουν ολοι για να απαντηθουν αργοτερα και προσπαθουν να ειναι 100% σωστοι με τα οσα ειναι αυτη τη στιγμη δεδομενα.

Ενδεικτικα να αναφερω, πως σημερα 3 του μηνος, η οφειλη της μητερας μου που ειναι ανω των 70 ετων και μπορει να πληρωθει εως και τις 10/4 ( εληγε 31/3 ) στο taxis φαινεται οχι απλα απληρωτη αλλα τοκιζεται κιολας, ενω δικη μου οφειλη με ληξη επισης στις 31/3, παροτι δικαιουμαι αναστολης μιας και ο ενοικιαστης μου κρατησε την μειωση του 40% για Μαρτιο-Απριλιο και μου εφερε και αντιγραφο της αιτησης με ημερομηνια καταθεσης και παλι την 31/3, φαινεται και αυτη στο συστημα απληρωτη  και τοκισμενη!!!!

Και δεν υπαρχει καμια ενδειξη μηνυματος αναστολης, ειτε μεσα στους λογαριασμους, ειτε στα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πχ η συντριπτική πλειοψηφία των ατομικών επιχειρήσεων που ο τζίρος τους δεν ξεπερνά το 1.500.000€.

Φιλικά, είσαι τελείως λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Φιλικά, είσαι τελείως λάθος.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ο τζίρος μιας επιχείρησης είναι άσχετος με τη φορολογία της?

Για εξήγησε μας που ακριβώς είναι το λάθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, 29gk είπε

Χωρις να σχολιαζω το νοημα του μηνυματος σου, εχεις 2 ανακριβειες που πρεπει να επισημανθουν.

Δεν εβαλε ο ιδιοκτητης ετσιθελικα, παρανομα, καταχρηστικα, με το ζορι, επειδη ετσι γουσταρε ή οτι αλλο την υποχρεωση καταβολης του ενοικιου εως τις 5 του μηνα. Και ουτε και πιεσε ή εξαναγκασε τον ενοικιαστη του. Απλα προκειται για βασικο ορο καθε συμβολαιου η αναγραφη της ημερομηνιας αποδοσης του ενοικιου. Για την ακριβεια, υπαρχει ενα νομιμο περιθωριο, καπου 5 ημερων ή μιας εβδομαδας απο την ημερομηνια που αναγραφει το συμβολαιο για να μην φανει ο ενοικιαστης ως ατυπος ή και δυστροπος. Και αυτο αλλωστε ειναι κατι που ισχυει σε ολες τις συναλλαγες. Πηρες κατι, τοτε θα το πληρωσεις. Και μπορει για εσενα να ειναι "βραχνας", αλλα για ρωτα τους πελατες του πατερα σου τι ειναι για εκεινους οταν πληρωνουν τα ειδη ή τις υπηρεσιες που αγοραζουν.

Το αλλο, ειναι πως οταν καποιος χρωστα και λεει οτι δεν εχει, υπαρχουν τροποι επιβολης εισπραξης. Αυτο ΔΕΝ ειναι απλο και τιποτα δεν εγινε και ξεμπερδεψαμε.

Τελος, δεν ειναι νομιζω περιοδος αυτη για τετοιες....εκδικητικου τυπου αποψεις, γιατι πολυ απλα εαν αυριο τα ενοικια πεσουν αυτο θα σημαινει πως και η καταναλωση αρα και η πελατεια μαζι με την εισπραξη και το κερδος , θα εχουν πεσει.  Τι δηλαδη 1000€ ενοικιο με 10000€ εισπραξη και 3000€ κερδος και τι 500€ εισπραξη με 5000€ εισπραξη  και 1500€ κερδος; Ποια η διαφορα; Ολοι χανουν αντιστοιχα.

Δεν γκρίνιαξε για τον όρο στις 5 κάθε μήνα γιατί με τα δεδομένα της αγοράς (προ ιού) ήξερε πολύ καλά ότι το ενοίκιο μπορεί να βγει μέσα σε 1-2 (καλές) μέρες δουλειάς... Το σημειώνω ως το αστείο της υπόθεσης γιατί πού να ήξεραν οι ιδιοκτήτες όταν έβαζαν τέτοιους όρους ότι θα έρθουν μήνες που δεν θα χουν καμία σημασία; Κι εμείς εκμισθώνουμε σπίτια αλλά δεν βάλαμε ποτέ όρο για συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στο μήνα.

Btw συνεννοήθηκε με τους ιδιοκτήτες κι αφού τους είπε ότι αντικειμενικά εφόσον είναι κλειστό δεν υπάρχει τζίρος, οι ίδιοι δέχτηκαν να καταβάλλουμε μειωμένο ενοίκιο ανεξάρτητα αν είμαστε στα μέτρα. Άρα, το λέω και για άλλες περιπτώσεις που μπορεί να μην το δικαιούνται παρότι έχουν κλείσει (το καλό μας κράτος), να το συζητήσουν με τους ιδιοκτήτες. Οι περισσότεροι θα δείξουν κατανόηση γιατί ξέρουν ότι δεν τους παίρνει ούτε να σου πουν για δικηγόρους ούτε για έξωση. Κανείς δεν θα ενδιαφερθεί να νοικιάσει τίποτα όσο κρατήσει η κρίση. Οπότε ό,τι κι αν εισπράξουν, καλό είναι για αυτούς.

20 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Και γιατί, δεν πήγε στον πίσω δρόμο, να δίνει 200€ ? Ήταν πιασμένο ?

Γιατί δεν θα είχε την ίδια κίνηση;

19 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

Αναφέρει: '' Η δήλωση θα αναφέρει ότι έχει διακοπεί η κύρια δραστηριότητα της επιχείρησής του, γιατί υπάγεται σε κάποιον από τους κωδικούς δραστηριότητας που το Κράτος έχει διατάξει τη διακοπή λειτουργίας τους.  ''

Αν το ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας πχ. 5610 (Δραστηριότητες υπηρεσιών εστιατορίων και κινητών μονάδων εστίασης) είναι σε αυτά που διακόπτεται η δραστηριότητα, αλλά το κατάστημα συνεχίζει μόνο ως delivery, δικαιούται την έκπτωση 40% στο ενοίκιο?

Γνωρίζει κανείς, γιατί έχω διαβάσει και ακούσει και τις δυο απόψεις... 

Ευχαριστώ!

Εφόσον ο κύριος καδ έχει κλείσει (όχι να πλήττεται, προσοχή)  δικαιούται κανονικά τη μείωση ενοικίου. Στην αίτηση, θα βγάλει κανονικά τον πίνακα για τα στοιχεία των εκμισθωτών.Δεν έχει σημασία αν δουλεύει το delivery.

3 ώρες πριν, 29gk είπε

Σε δικη μου εξελιξη, το μπαχαλο που επικρατει οπως με ενημερωσε ο δικος μου λογιστης, ο λογιστης ενος ενοικιαστη μου ( επαγγελματια ) και ενας ακομα γνωστος και παλι λογιστης, ειναι πολυ μεγαλο. Και λιγο ως πολυ τα πολλα κενα τα αφηνουν ολοι για να απαντηθουν αργοτερα και προσπαθουν να ειναι 100% σωστοι με τα οσα ειναι αυτη τη στιγμη δεδομενα.

Ενδεικτικα να αναφερω, πως σημερα 3 του μηνος, η οφειλη της μητερας μου που ειναι ανω των 70 ετων και μπορει να πληρωθει εως και τις 10/4 ( εληγε 31/3 ) στο taxis φαινεται οχι απλα απληρωτη αλλα τοκιζεται κιολας, ενω δικη μου οφειλη με ληξη επισης στις 31/3, παροτι δικαιουμαι αναστολης μιας και ο ενοικιαστης μου κρατησε την μειωση του 40% για Μαρτιο-Απριλιο και μου εφερε και αντιγραφο της αιτησης με ημερομηνια καταθεσης και παλι την 31/3, φαινεται και αυτη στο συστημα απληρωτη  και τοκισμενη!!!!

Και δεν υπαρχει καμια ενδειξη μηνυματος αναστολης, ειτε μεσα στους λογαριασμους, ειτε στα email.

Είσαι σίγουρος ότι έχει ψηφιστεί το μέτρο της αναστολής; Μήπως απλά έχει αναγγελθεί; Μπορεί να είναι και θέμα της γνωστής καθυστέρησης όλων των θεμάτων του κράτους. Π.χ. είπαν και για την έκπτωση 25% στις ασφ. εισφορές ότι θα μετρήσει από του Μαρτίου γιατί του Φεβρουαρίου δεν προλάβαιναν να την βάλουν (είναι να πληρωθούν ως 10/4).

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ο τζίρος μιας επιχείρησης είναι άσχετος με τη φορολογία της?

Για εξήγησε μας που ακριβώς είναι το λάθος μου.

ΣΧΕΔΟΝ όλες οι επιχειρήσεις, φορολογουνται με έσοδα μείον έξοδα.

Ακόμα και εγώ πχ που είμαι αγροτης ειδικού καθεστώτος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ο τζίρος μιας επιχείρησης είναι άσχετος με τη φορολογία της?

Για εξήγησε μας που ακριβώς είναι το λάθος μου.

Πάντως έκανες και εξαρχής λάθος που δεν ήξερες ότι από 1/1/20 πρέπει να μπαίνουν ηλεκτρονικά τα επ. ενοίκια για να περνούν στα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν γκρίνιαξε για τον όρο στις 5 κάθε μήνα γιατί με τα δεδομένα της αγοράς (προ ιού) ήξερε πολύ καλά ότι το ενοίκιο μπορεί να βγει μέσα σε 1-2 (καλές) μέρες δουλειάς... Το σημειώνω ως το αστείο της υπόθεσης γιατί πού να ήξεραν οι ιδιοκτήτες όταν έβαζαν τέτοιους όρους ότι θα έρθουν μήνες που δεν θα χουν καμία σημασία; Κι εμείς εκμισθώνουμε σπίτια αλλά δεν βάλαμε ποτέ όρο για συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στο μήνα.

Btw συνεννοήθηκε με τους ιδιοκτήτες κι αφού τους είπε ότι αντικειμενικά εφόσον είναι κλειστό δεν υπάρχει τζίρος, οι ίδιοι δέχτηκαν να καταβάλλουμε μειωμένο ενοίκιο ανεξάρτητα αν είμαστε στα μέτρα. Άρα, το λέω και για άλλες περιπτώσεις που μπορεί να μην το δικαιούνται παρότι έχουν κλείσει (το καλό μας κράτος), να το συζητήσουν με τους ιδιοκτήτες. Οι περισσότεροι θα δείξουν κατανόηση γιατί ξέρουν ότι δεν τους παίρνει ούτε να σου πουν για δικηγόρους ούτε για έξωση. Κανείς δεν θα ενδιαφερθεί να νοικιάσει τίποτα όσο κρατήσει η κρίση. Οπότε ό,τι κι αν εισπράξουν, καλό είναι για αυτούς.

Γιατί δεν θα είχε την ίδια κίνηση;

Εφόσον ο κύριος καδ έχει κλείσει (όχι να πλήττεται, προσοχή)  δικαιούται κανονικά τη μείωση ενοικίου. Στην αίτηση, θα βγάλει κανονικά τον πίνακα για τα στοιχεία των εκμισθωτών.Δεν έχει σημασία αν δουλεύει το delivery.

Είσαι σίγουρος ότι έχει ψηφιστεί το μέτρο της αναστολής; Μήπως απλά έχει αναγγελθεί; Μπορεί να είναι και θέμα της γνωστής καθυστέρησης όλων των θεμάτων του κράτους. Π.χ. είπαν και για την έκπτωση 25% στις ασφ. εισφορές ότι θα μετρήσει από του Μαρτίου γιατί του Φεβρουαρίου δεν προλάβαιναν να την βάλουν (είναι να πληρωθούν ως 10/4).

Επειδή, και εμένα με ενδιαφέρει για την έκπτωση 25% στις ασφαλιστικές εισφορές, ισχύει η ΜΟΝΟ για οφειλές στην εφορία γιατί δεν βρήκα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...