Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πρόσβαση σε αρχεία Linux συστημάτων μέσα από τον File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Με παρεξηγήσες sorry, δεν ήθελα να επιτεθώ.

Το linux έχει πολλές διανομές που κάθε μία είναι δομημένη για 

Α) μέγιστη πληρότητα (βαριά διανομή)

Β) για ελαφρότητα λειτουργικού

Γ) Για μεγάλη παραμετροποίηση 

κ.λ.π

Οι διανομε που έχουν εφαρμογές προεγκατεστημένες για επεξεργασία βίντεο , εικόνας κ.λ.π. δεν θα έχουν στις απαιτήσεις τους μεγαλύτερη ζήτηση ισχύος? 

Κάπως έτσι βγαίνουν οι αναγραφόμενες απαιτήσεις.

Το Peppermint 10 πχ που ανέφερα παραπάνω τρέχει και σε τοστιέρα. 

Άρα τα minimum requirements δεν έχουν να κάνουν με αυτό καθαυτό το λειτουργικό αλλά και με τις εφαρμογές που έχουν ήδη προεγκατεστημένες ε; Να υποθέσω όμως ότι αυτές τις ίδιες τις εφαρμογές τις βρίσκεις και στο repository της ίδιας της διανομής ε; Και άλλη μία ερώτηση, έρχονται με εγκατεστημένα μέσα πράγματα και καλά κάνουν, υπάρχουν οι ίδιες οι διανομές και χωρίς όλα τα έξτρα προγράμματα; Για κάποιον ας πούμε που θέλει να εγκαταστήσει μόνο ότι χρειάζεται...για παράδειγμα ένα ubuntu "σκέτο" το ui και το λειτουργικό τι απαιτήσεις θα είχε από hardware; Sorry σε φλόμωσα φιλτατε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως και δεν μας πηρανε χαμπαρι οι λινουξαδες να ερθουνε κατα δω να γινει κολαση...

περα απο την πλακα τωρα...κατεβασα εχτες μια beta του ubuntu 20.04 ...το εβαλα σε στικ και οταν το ειδα το μονο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ..ουαο...

...

ισως η μονη διανομη λινουξ που αξιζει να την εχεις ντουαλμποτ με windows...και μονη της βεβαιως...

 

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Άρα τα minimum requirements δεν έχουν να κάνουν με αυτό καθαυτό το λειτουργικό αλλά και με τις εφαρμογές που έχουν ήδη προεγκατεστημένες ε; Να υποθέσω όμως ότι αυτές τις ίδιες τις εφαρμογές τις βρίσκεις και στο repository της ίδιας της διανομής ε; Και άλλη μία ερώτηση, έρχονται με εγκατεστημένα μέσα πράγματα και καλά κάνουν, υπάρχουν οι ίδιες οι διανομές και χωρίς όλα τα έξτρα προγράμματα; Για κάποιον ας πούμε που θέλει να εγκαταστήσει μόνο ότι χρειάζεται...για παράδειγμα ένα ubuntu "σκέτο" το ui και το λειτουργικό τι απαιτήσεις θα είχε από hardware; Sorry σε φλόμωσα φιλτατε. :-)

καλησπερα,

νομιζω οτι το ubuntu εχει και την επιλογη minimal install (τα απαραιτητα προγραμματα για την καθημερινη χρηση) , τωρα αν αυτο εχει επιππτωση στις απαιτησεις του συστηματος δεν το νομιζω.

ειδικα το ubuntu , λογω του gnome , δινει μινιμουμ απαιτησεις τα π.χ τα 4 gb ram...

εγω παντως που το εβαλα σε ενα αρχαιο μηχανημα core2duo 4 gb ram σερνοτανε...κυριολεκτικα ομως...

εχω ενα ubuntu σε ενα λαπτοπ 8gb ram με i3 και ειναι απολαυση...

δεν κολλαει πουθενα...

(η χρησ που κανω εγω δεν εχει καμια σχεση με επαγγελμα..ειναι απλη καθημερινη χρηση ..βιντεακια, μαιλ, ιντερνετ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

πως και δεν μας πηρανε χαμπαρι οι λινουξαδες να ερθουνε κατα δω να γινει κολαση...

περα απο την πλακα τωρα...κατεβασα εχτες μια beta του ubuntu 20.04 ...το εβαλα σε στικ και οταν το ειδα το μονο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ..ουαο...

...

ισως η μονη διανομη λινουξ που αξιζει να την εχεις ντουαλμποτ με windows...και μονη της βεβαιως...

Προσωπικά την θεωρώ την πιο άσχημη και υπερτιμημένη.

Ψηφίζω Manzaro KDE σαν τοπ και peppermint για παλαιά συστήματα.

Και τα Mint είναι καλά, σίγουρα καλύτερα από τα ubuntu.

Γενικά παιδιά δοκιμάστε . Οι δοκιμές δεν κάνουν κακό. 

Ένα στικάκι δρόμος. 

Δεν σας αρέσει, δες μας κάθεται καλά? 

Επόμενη ... 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Προσωπικά την θεωρώ την πιο άσχημη και υπερτιμημένη.

Ψηφίζω Manzaro KDE σαν τοπ και peppermint για παλαιά συστήματα.

Και τα Mint είναι καλά, σίγουρα καλύτερα από τα ubuntu.

Γενικά παιδιά δοκιμάστε . Οι δοκιμές δεν κάνουν κακό. 

Ένα στικάκι δρόμος. 

Δεν σας αρέσει, δες μας κάθεται καλά? 

Επόμενη ... 

εννοειται,,,και αν εχω δοκιμασει διανομες...μεχρι και κατι απιστευτες που δεν υπαρχουν πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για κάποιον ας πούμε που θέλει να εγκαταστήσει μόνο ότι χρειάζεται...για παράδειγμα ένα ubuntu "σκέτο" το ui και το λειτουργικό τι απαιτήσεις θα είχε από hardware; Sorry σε φλόμωσα φιλτατε. :-)

Οι απαιτήσεις είναι ίδιες , πολλές διανομές βγάζουν 2 ειδών iso...ένα πλήρες (σου έχει το  σουίτες γραφείου, εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας, διάφορα άλλα εργαλεία συστήματος, το steam, βασικά και όχι μόνο δημοφιλή προγράμματα για καθημερινή χρήση, πολλές φορές είναι και γεμάτα με "σαβούρες" στην περίπτωση του Manjaro πχ) και μία ένα δεύτερο iso που περιέχει τον βασικό κορμό της διανομής (αυτό είναι για χρήστες που θέλουν να φέρουν το σύστημα στα μέτρα τους και να βάλουν μόνο τα προγράμματα  που χρησιμοποιούν).... δες το σαν ένα clea winodws 10 χωρίς πρόσθετες σαβούρες. άρα δεν αλλάζουν οι απαιτήσεις.

Και όπως έχουν ειπωθεί και πιο πάνω Manjaro και Mint είναι από τις καλύτερες διανομές εκεί έξω...είναι τόσο καλοφτιαγμένες και λειτουργικές που παίρνουν το χέρι από τον χρήστη και τον πάνε βόλτα ;) 

Όσον αφορά linux και Touch οθόνες η απάντηση είναι Gnome Shell (είναι γραφικό περιβάλλον) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ConstantineP είπε

Οι απαιτήσεις είναι ίδιες , πολλές διανομές βγάζουν 2 ειδών iso...ένα πλήρες (σου έχει το  σουίτες γραφείου, εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας, διάφορα άλλα εργαλεία συστήματος, το steam, βασικά και όχι μόνο δημοφιλή προγράμματα για καθημερινή χρήση, πολλές φορές είναι και γεμάτα με "σαβούρες" στην περίπτωση του Manjaro πχ) και μία ένα δεύτερο iso που περιέχει τον βασικό κορμό της διανομής (αυτό είναι για χρήστες που θέλουν να φέρουν το σύστημα στα μέτρα τους και να βάλουν μόνο τα προγράμματα  που χρησιμοποιούν).... δες το σαν ένα clea winodws 10 χωρίς πρόσθετες σαβούρες. άρα δεν αλλάζουν οι απαιτήσεις.

Και όπως έχουν ειπωθεί και πιο πάνω Manjaro και Mint είναι από τις καλύτερες διανομές εκεί έξω...είναι τόσο καλοφτιαγμένες και λειτουργικές που παίρνουν το χέρι από τον χρήστη και τον πάνε βόλτα ;) 

Όσον αφορά linux και Touch οθόνες η απάντηση είναι Gnome Shell (είναι γραφικό περιβάλλον) ;)

ετσι...

και για τους τολμηρους υπαρχει και το Deepin Linux....

εγω το εβαλα καποια στιγμη , αλλα δεν αισθανομουν καλα..τωρα θα μου πεις παω τουαλετα με το κινητο στο χερι το Deepin σε πειραξε...

απο θεμα εμφανισης παντως ειναι μια κατηγορια μονο του..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ετσι...

και για τους τολμηρους υπαρχει και το Deepin Linux....

εγω το εβαλα καποια στιγμη , αλλα δεν αισθανομουν καλα..τωρα θα μου πεις παω τουαλετα με το κινητο στο χερι το Deepin σε πειραξε...

απο θεμα εμφανισης παντως ειναι μια κατηγορια μονο του..

Πριν καμιά ώρα που κοιτούσα έτσι να περάσει το μεσημέρι και εγώ διανομές, αυτό έψαχνα, είδα βιντεάκια και στο youtube και από εμφάνιση φαινόταν υπέροχο! Στα reviews πάντως συζητάνε ότι είναι από Κίνα κλπ κλπ κλπ... Μάλιστα η κυρία έδρα είναι η Wuhan πως την λένε... Από εκεί δεν βάρεσε μπιέλα η κατάσταση με τον coronavirus; Οι συμπτώσεις της ζωής... 😐

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Volga είπε

Ποια εταιρεία δεν σκέφτεται έτσι; Δηλαδή τι θα έπρεπε να σκέφτεται; 

Δεν έγραψα το σχόλιο για το πως πρέπει να σκέφτονται οι εταιρείες αλλά για κάποιους που θεωρούν ότι σκέφτονται όντως έτσι και δεν υπολογίζουν κόστος και όφελος. 

43 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πριν καμιά ώρα που κοιτούσα έτσι να περάσει το μεσημέρι και εγώ διανομές, αυτό έψαχνα, είδα βιντεάκια και στο youtube και από εμφάνιση φαινόταν υπέροχο! Στα reviews πάντως συζητάνε ότι είναι από Κίνα κλπ κλπ κλπ... Μάλιστα η κυρία έδρα είναι η Wuhan πως την λένε... Από εκεί δεν βάρεσε μπιέλα η κατάσταση με τον coronavirus; Οι συμπτώσεις της ζωής... 😐

Λίαν συντόμως θα έρθει η νέα Corona distro από Κίνα. Κατασκοπευουμε με ασφάλεια τους υπολογιστές σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 8:53 ΠΜ, TopicStrarter είπε

Δεν βλέπω καμία εξέληξη στους άλλους

και το linux μόνο που δεν απέτυχε έχει όλο και περισσότερους χρήστες και πραγματικά το μόνο επιχείρημα σήμερα για έναν χρήστη άσχετο με τους υπολογιστές (Γιατί κάποιος σχετικός πραγματικά δεν έχει δικαιολογία τόσο για δεοντολογικούς λόγους όσο για πρακτικούς ) είναι το ότι δεν μπορεί να παίξει κάποια από τα αγαπημένα του παιχνίδια 

Αν είχε αποτύχει δεν θα έτρεχε η microsoft να κάνει τις πιτσικουλιές που κάνει απλά θα αδιαφορούσε. 

Παραβλέπεις το γεγονός ότι το λίνουξ δεν έχει desktop, σουίτα γραφείου και χειρισμό αρχείων pdf, πέρα από τα παιχνίδια.

Στις 10/4/2020 στις 9:46 ΠΜ, Rockdye είπε

Εσυ αναφερεσαι στο Linux/gnu (και δεν το αναφέρω ως grammar nazi)ενώ η Ms ασχολείται με τον κερνελ. Με τον κερνελ επισης παίζει μπάλα ενδεικτικά η google, SUSE, η redhat, οι Κινέζοι πλέον με το UOS. Δεν αναφερόμαστε καν στις δεκάδες χρήσεις, από μηχάνημα αρμέγματος μέχρι υποστήριξη στον ISS. 
Κατεπεκταση ισχύει το «if you can’t beat them join them” . Αυτή τη στιγμή κατέχει τα μεγαλύτερα opensource repo, GitHub και npm. Αυτή η τακτική είναι συνηθισμένη ακόμα κ σε game publishers όπου για παράδειγμα η τάδε εταιρεία αγοράζει ένα project και κατευθείαν το σκοτώνει. Μην θυμηθούμε πως παλιότερα η Nvidia σκότωσε την 3dfx. 
Η διαφορά είναι όμως ότι στο opensource δεν μπορείς να το εφαρμόσεις αυτό. Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να «αγοράσεις» τα dev teams

Εγώ να πω (και σαν εμπλεκόμενος με το project Apache) ότι το open source δεν δημιουργείται δωρεάν. Κοστίζει επίσης, και κοστίζει και περισσότερο από το εταιρικό (η άναρχη ανάπτυξη θέλει περισσότερο συντονισμό). Και ο πυρήνας του λίνουξ αναπτύσσεται επειδή μεγάλες εταιρίες χορηγούν τεράστια ποσά. Απλά μπείτε στην σελίδα του linux foundation, και μετρήστε πλατινένιους χορηγούς (μισό εκατομμύριο δολάρια κατ' ελάχιστο έκαστος).

Εγώ θα έλεγα ότι με τόσα χρήματα που συγκεντρώνουν, η ανάπτυξη του κέρνελ είναι πολύ φτωχή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουίτα γραφείου έχει το libre office το οποίο σε ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών θα τους καλύψει. Εμένα με καλύπτει σχεδόν σε όλα εκτός της υποστήριξης digital pen... Το άλλο που θα ήθελα από το libre είναι να μπορούσα να έχω σε συντομεύσεις τα βασικά στοιχεία που χρησιμοποιώ στο math (που και στο office 365 δεν έχω συντομεύσεις σε αυτά), για παράδειγμα τετραγωνική ρίζα, αγκύλη δύο ή περισσότερων γραμμών κλπ. Επαναλαμβάνω αυτά σε συντομεύσεις ε, γιατί μια χαρά τα έχει σαν στοιχεία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Εκτός αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει τρελά και μπορώ να έχω τις συντομεύσεις αυτές... Μάλιστα είναι και ένας λόγος αυτό που κατέφυγα στην λύση της wacom pen στο σταθερό παρότι έχω ήδη πένα στο surface go... Για να γράφω με πένα τελικά τα φυλλάδια μου και όχι να τα πληκτρολογώ. Είναι πιο γρήγορο αυτό για μένα μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 6:31 ΜΜ, MikeKata είπε

Διαβάζω "δεν κάνει το Linux, είναι δύσκολο, δεν έχει εφαρμογές" κλπ και νιώθω λες και είμαι στο 2000.

1. Οι περισσότερες διανομές Linux σήμερα είναι πανεύκολες και λειτουργούν με GUI το ίδιο εύκολα (μην πω ότι βρίσκεις πιο εύκολα τις ρυθμίσεις) με τα Windows. Το ότι ο μέσος χρήστης δεν ξέρει που πάνε τα 4 δεν έχει να κάνει με το ότι είναι δύσκολη η διανομή, αλλά με το ότι το λειτουργικό είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Λέγεται δύναμη της συνήθειας. Παράδειγμα, οι ειδήσεις. Τι είναι πιο εύκολο; Να googlαρεις μια είδηση ή να κάτσεις να ψάχνεις στο teletext σελίδα σελιδα; Για εξήγησε στον παππού σου πώς βρίσκουμε ειδήσεις στο Internet και θα του φανεί πυρηνική φυσική μπροστά στο teletext. ΓΙΑΤΊ ΑΥΤΌ ΈΧΕΙ ΜΆΘΕΙ. 

2. Άσχετα με το ποσοστό χρηστών, τα λειτουργικά με Linux kernel έχουν μακράν μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα λειτουργικό Windows. Ο λόγος είναι ο τρόπος που διαχειρίζονται τα δικαιώματα και ότι έχεις ένα μεγάλο pool χρηστών που παρακολουθούν τον κώδικα, σε αντίθεση με ένα περιορισμένο αριθμό υπαλλήλων της Microsoft. 

3. Δεν υπάρχουν εφαρμογές. Indeed. Αυτό δεν είναι θέμα του λειτουργικού όμως. Ίσα ίσα, ένα λειτουργικό με Linux kernel, τις περισσότερες φορές τρέχει μια native εφαρμογή γρηγορότερα από ένα Windows. Μιλάμε για native, με τα κατάλληλα APIs κλπ. Για να μην αναφέρουμε το πάρτυ που κάνει σε σχέση με τη χρήση πόρων. Που έχω ένα laptop του 2008 και σερνόταν με Windows 7 και 10, ενώ με Lubuntu πετάει λες και έχει SSD πάνω και η RAM με Chrome και tabs ανοιχτά δε γεμίζει κάνω από 2.5GB.

Εν κατακλείδι. Το πρόβλημα του Linux που το μπλοκάρει από το να κερδίσει market share, δεν είναι η ποιότητα του σα λειτουργικό (kernel, αλλά μεταξύ μας μιλάμε, ας μην το διευκρινίσω). Αυτή είναι μακράν καλύτερη των Windows. Το πρόβλημα είναι ότι από τη μια έχεις μια εταιρία κολοσσό που ρίχνει χρήμα σε marketing και προώθηση του προϊόντος της και από την άλλη έχεις ένα community based προϊόν που δεν έχει καν σκοπό να αποφέρει κέρδος. Επομένως δεν υπάρχει συμφέρον να πέσει χρήμα σε αυτό. Κάθε εταιρία παίρνει ένα κομμάτι του, το παραμετροποιει όπως θέλει και το χρησιμοποιεί (σε βλέπω Google). Αλλά το ίδιο το Linux kernel στηρίζεται, ως επί το πλείστον, στους χομπιστες developers και μερικές μικρές εταιρίες (σε σχέση με το γίγαντα Microsoft). 

Κάτι που σαν διαφεύγει (από την πλευρά του προγραμματιστή). Το λινουξ είναι το χειρότερο λειτουργικό για να προγραμματίσεις εφαρμογές desktop. Σε αυτό κερδίζουν με διαφορά τα windows, ακολουθεί (με μεγάλη απόσταση) το macOS (ή όπως το λένε σήμερα), και μετά έρχεται ο πόνος του λίνουξ. Το πρόβλημα στο linux είναι η παντελής ανυπαρξία APIs. Αναγκαστικά πρέπει να δεθείς στα άρματα λογισμικού όπως το gnome/kde, τα οποία είναι και τα δύο το ένα καλύτερο από το άλλο, δεν ξέρεις τι να προτοδιαλέξεις.

Υπάρχει λόγος που όλοι προτιμούν windows. Σοβαρά APIs και σταθερότητα.

18 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σουίτα γραφείου έχει το libre office το οποίο σε ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών θα τους καλύψει. Εμένα με καλύπτει σχεδόν σε όλα εκτός της υποστήριξης digital pen... Το άλλο που θα ήθελα από το libre είναι να μπορούσα να έχω σε συντομεύσεις τα βασικά στοιχεία που χρησιμοποιώ στο math (που και στο office 365 δεν έχω συντομεύσεις σε αυτά), για παράδειγμα τετραγωνική ρίζα, αγκύλη δύο ή περισσότερων γραμμών κλπ. Επαναλαμβάνω αυτά σε συντομεύσεις ε, γιατί μια χαρά τα έχει σαν στοιχεία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Εκτός αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει τρελά και μπορώ να έχω τις συντομεύσεις αυτές... Μάλιστα είναι και ένας λόγος αυτό που κατέφυγα στην λύση της wacom pen στο σταθερό παρότι έχω ήδη πένα στο surface go... Για να γράφω με πένα τελικά τα φυλλάδια μου και όχι να τα πληκτρολογώ. Είναι πιο γρήγορο αυτό για μένα μέχρι στιγμής.

Θα τους καλύψει μέχρι το πρώτο bug που θα χάσουν δουλειά και θα το στείλουν από εκεί που ήρθε.

Το libre office έχει εντελώς διαφορετική λογική (είναι περισσότερο typesetting εφαρμογή παρά επεξεργαστής κειμένου) και δεν είναι το ίδιο εύχρηστο. Καλά, για συμβατότητα δεν μιλάμε...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, petasis είπε

Κάτι που σαν διαφεύγει (από την πλευρά του προγραμματιστή). Το λινουξ είναι το χειρότερο λειτουργικό για να προγραμματίσεις εφαρμογές desktop. Σε αυτό κερδίζουν με διαφορά τα windows, ακολουθεί (με μεγάλη απόσταση) το macOS (ή όπως το λένε σήμερα), και μετά έρχεται ο πόνος του λίνουξ. Το πρόβλημα στο linux είναι η παντελής ανυπαρξία APIs. Αναγκαστικά πρέπει να δεθείς στα άρματα λογισμικού όπως το gnome/kde, τα οποία είναι και τα δύο το ένα καλύτερο από το άλλο, δεν ξέρεις τι να προτοδιαλέξεις.

Υπάρχει λόγος που όλοι προτιμούν windows. Σοβαρά APIs και σταθερότητα.

Θα τους καλύψει μέχρι το πρώτο bug που θα χάσουν δουλειά και θα το στείλουν από εκεί που ήρθε.

Το libre office έχει εντελώς διαφορετική λογική (είναι περισσότερο typesetting εφαρμογή παρά επεξεργαστής κειμένου) και δεν είναι το ίδιο εύχρηστο. Καλά, για συμβατότητα δεν μιλάμε...

Έχω πληρωμένο office 365 και εκτός από ένα space λιγότερο που βγαίνει μόνο στις εξισώσεις του office 365 (στην αρχή και στο τέλος της εξίσωσης) σε σχέση με τις εξισώσεις του libre (και όχι δεν κάθομαι στα 42 μου να μάθω τώρα latex για να βγαίνουν όλα τα μαθηματικού περιεχομένου ακριβώς όπως τα θέλω, προτιμώ handwriting recognition και math recognition), σαν μέσος χρήστης δεν έχω παρατηρήσει άλλη συμβατότητα μεταξύ των δύο. Μάλιστα το libre έχει πολύ καλύτερη μετατροπή σε pdf από τα απάλευτα που τυχαίνουν στο office 365 στις μετατροπές του σε pdf. Στο libre ότι ακριβώς βλέπεις στο write αρχείο αυτό ακριβώς όμως βλέπεις και στο pdf. Στο office 365 δεν ισχύει αυτό (αλλάζουν τα διαστήματα λιγάκι κλπ) και έχω παραδείγματα για το ίδιο μάλιστα αρχείο!!! Δεν μου φαίνεται τόσο κακό το libre που το χρησιμοποιώ παράλληλα εδώ και καιρό με το 365... Μια δυο φορές μου έχει τύχει να μην μπορεί για κάποιο λόγο να σώσει το αρχείο αλλά αυτό μου έχει συμβεί και στο 365 και το λύνω βάζοντας στα options να κάνει autosave κάθε τόσο...ε το πολύ πολύ να χάσω καμιά φορά 5 λεπτά δουλειά. Εκεί που προσωπικά με βολεύει το 365 είναι με την πένα... Φυσικά το 365 είναι πιο ολοκληρωμένη σουίτα, έχει outlook, office online, πολύ χώρο στο one drive κλπ. Αλλά θεωρώ ότι για δωρεάν εφαρμογή το libre είναι σούπερ!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε και το Free Office από την SoftMaker, υπάρχει και σε paid έκδοση, το χρησιμοποιώ πλέον και σε Win και σε Linux, αρκετά καλή σουίτα....Τώρα για τις συμβατότητες κλτ, εδώ βλέπουμε πόσο κακό είναι τα μονοπώλια όταν κλειδώνουν πρότυπα κλτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η MS στο θέμα office έχει πάρει το σκαλπ όλων όχι λόγω μόνο της ποιότητας της σουίτας αλλά και λόγω των κινήσεων που έχει κάνει εδώ και 20 χρόνια... Άφησε πολλά πολλά χρόνια τα σπασμένα office, 2003, 2007 κλπ κλπ. Έβαλε όλος ο πλανήτης σχεδόν office, σπασμένα κυρίως και πληρωμένα σε εταιρείες φυσικά, και τώρα λες να αποθηκεύσεις αρχείο από το libre πχ σε odt και ξανασκέφτεσαι "άστο καλύτερα αφού εκεί που θα το στείλω office θα έχουν (πιθανότατα 2003/2007 σπασμενα) και σώζεις docx ελπίζοντας μην γίνει μπάχαλο η φάση στο pc αυτού που θα το στείλεις. Εγώ όταν είναι να στείλω word ή excel χρησιμοποιώ πάντα 365 μην έχουμε τίποτα εμετούς. Θεωρώ ότι η μόνη που θα μπορούσε να κάνει κάτι για το μονοπώλιο είναι η Google βελτιώνοντας υπερβολικά την online σουίτα της... Αλλιώς δυστυχώς δεν έχει επιστροφή η συγκεκριμένη κατάσταση με τις σουίτες γραφείου. 🤔

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η MS στο θέμα office έχει πάρει το σκαλπ όλων όχι λόγω μόνο της ποιότητας της σουίτας αλλά και λόγω των κινήσεων που έχει κάνει εδώ και 20 χρόνια... Άφησε πολλά πολλά χρόνια τα σπασμένα office, 2003, 2007 κλπ κλπ. Έβαλε όλος ο πλανήτης σχεδόν office, σπασμένα κυρίως και πληρωμένα σε εταιρείες φυσικά, και τώρα λες να αποθηκεύσεις αρχείο από το libre πχ σε odt και ξανασκέφτεσαι "άστο καλύτερα αφού εκεί που θα το στείλω office θα έχουν (πιθανότατα 2003/2007 σπασμενα) και σώζεις docx ελπίζοντας μην γίνει μπάχαλο η φάση στο pc αυτού που θα το στείλεις. Εγώ όταν είναι να στείλω word ή excel χρησιμοποιώ πάντα 365 μην έχουμε τίποτα εμετούς. Θεωρώ ότι η μόνη που θα μπορούσε να κάνει κάτι για το μονοπώλιο είναι η Google βελτιώνοντας υπερβολικά την online σουίτα της... Αλλιώς δυστυχώς δεν έχει επιστροφή η συγκεκριμένη κατάσταση με τις σουίτες γραφείου. 🤔

Δεν θα αλλάξει ποτέ η κατάσταση με τις σουίτες γραφείου...απλά θα έρθει το office και στο linux και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...