Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πρόσβαση σε αρχεία Linux συστημάτων μέσα από τον File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, woopsi είπε

Τι είναι πιο εύκολο, ένα sudo apt install chromium (μιας και δεν σας κάνει ο firefox) ή να μπαίνεις στο internet, να ψάχνεις να βρεις το σωστό exe, να το κατεβάζεις, να το τρέχεις, να περιμένεις να εγκατασταθεί; 

Το  1ο.  Τι κάνει ο περισσότερος κόσμος; Το 2ο.  Γιατί; Γιατί έτσι έμαθε.  Τι συμπέρασμα βγάζει ο κόσμος αυτός για το 1ο; Πως είναι δύσκολο γιατί είναι διαφορετικό.

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Τραγικό, όταν μπερδεύεις την χρήση ενός graphical interface που γίνεται με απλό και κατανοητό τρόπο και με καθημερινή γλώσσα (google chrome), και το οποίο το κάνεις κάθε μέρα για να σερφάρεις, με την χρήση εντολών. Μην φτιάξει ποτέ website...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aypnia είπε

 

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχω δουλέψει πρόσφατα Mint λογικά θα το έχει στο appstore αν δεν το έχει εκει σίγουρα θα το έχει στο snapstore (κάτι σαν εναλλακτική του κάθε appstore της κάθε διανομής) 

Για να το κάνεις εγκατάσταση ο πιο γρήγορος τροπος είναι να κάνεις paste αυτό σε ένα shell( το μαύρο παράθυρο ή αλλιώς γραμμή εντολών στα windows)

πατάς 

sudo apt update <--- δεν χρειάζεται αλλά καλό ειναι να το κάνεις. sudo είσαι εσύ SuperUser DO o superuser διατάσσει το apt (Advanced Package Tool )να κάνει update

μετά 

sudo apt install snapd  <--- Ο superuser διατάσσει το apt να κάνει install το πρόγραμμα snapd

Τώρα έχεις το snapstore και μπορείς να το ανοίξεις και να βρεις τον opera μέσα να κάνεις κλικ στο opera και να πατήσεις εγκατάσταση 

ή ακόμη πιο γρήγορα μιας και ήδη είσαι στο shell για να μην βγαίνεις και ανοίγεις και ψάχνεις κάνεις paste και την τρίτη εντολή

sudo snap install opera <-- Ο SuperUser (δηλαδή εσύ ο αρχηγός/admin που λέμε ) διατάσσει το πρόγραμμα snap (το snapstore) να κάνει install το πρόγραμμα opera 

και τελείωσες έχεις το opera σε λίγα sec.

 

1 ώρα πριν, aypnia είπε

 
Μεσα στο raspbirian δεν μου δειχνει το snapd  ενώ το εχει περάσει. 
Και
error : snap opera is not available on stable for this arcistenture i386 

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις και την βοήθεια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Διαβάζω "δεν κάνει το Linux, είναι δύσκολο, δεν έχει εφαρμογές" κλπ και νιώθω λες και είμαι στο 2000.

1. Οι περισσότερες διανομές Linux σήμερα είναι πανεύκολες και λειτουργούν με GUI το ίδιο εύκολα (μην πω ότι βρίσκεις πιο εύκολα τις ρυθμίσεις) με τα Windows. Το ότι ο μέσος χρήστης δεν ξέρει που πάνε τα 4 δεν έχει να κάνει με το ότι είναι δύσκολη η διανομή, αλλά με το ότι το λειτουργικό είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Λέγεται δύναμη της συνήθειας. Παράδειγμα, οι ειδήσεις. Τι είναι πιο εύκολο; Να googlαρεις μια είδηση ή να κάτσεις να ψάχνεις στο teletext σελίδα σελιδα; Για εξήγησε στον παππού σου πώς βρίσκουμε ειδήσεις στο Internet και θα του φανεί πυρηνική φυσική μπροστά στο teletext. ΓΙΑΤΊ ΑΥΤΌ ΈΧΕΙ ΜΆΘΕΙ. 

2. Άσχετα με το ποσοστό χρηστών, τα λειτουργικά με Linux kernel έχουν μακράν μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα λειτουργικό Windows. Ο λόγος είναι ο τρόπος που διαχειρίζονται τα δικαιώματα και ότι έχεις ένα μεγάλο pool χρηστών που παρακολουθούν τον κώδικα, σε αντίθεση με ένα περιορισμένο αριθμό υπαλλήλων της Microsoft. 

3. Δεν υπάρχουν εφαρμογές. Indeed. Αυτό δεν είναι θέμα του λειτουργικού όμως. Ίσα ίσα, ένα λειτουργικό με Linux kernel, τις περισσότερες φορές τρέχει μια native εφαρμογή γρηγορότερα από ένα Windows. Μιλάμε για native, με τα κατάλληλα APIs κλπ. Για να μην αναφέρουμε το πάρτυ που κάνει σε σχέση με τη χρήση πόρων. Που έχω ένα laptop του 2008 και σερνόταν με Windows 7 και 10, ενώ με Lubuntu πετάει λες και έχει SSD πάνω και η RAM με Chrome και tabs ανοιχτά δε γεμίζει κάνω από 2.5GB.

Εν κατακλείδι. Το πρόβλημα του Linux που το μπλοκάρει από το να κερδίσει market share, δεν είναι η ποιότητα του σα λειτουργικό (kernel, αλλά μεταξύ μας μιλάμε, ας μην το διευκρινίσω). Αυτή είναι μακράν καλύτερη των Windows. Το πρόβλημα είναι ότι από τη μια έχεις μια εταιρία κολοσσό που ρίχνει χρήμα σε marketing και προώθηση του προϊόντος της και από την άλλη έχεις ένα community based προϊόν που δεν έχει καν σκοπό να αποφέρει κέρδος. Επομένως δεν υπάρχει συμφέρον να πέσει χρήμα σε αυτό. Κάθε εταιρία παίρνει ένα κομμάτι του, το παραμετροποιει όπως θέλει και το χρησιμοποιεί (σε βλέπω Google). Αλλά το ίδιο το Linux kernel στηρίζεται, ως επί το πλείστον, στους χομπιστες developers και μερικές μικρές εταιρίες (σε σχέση με το γίγαντα Microsoft). 

Νομίζω χανόμαστε στην μετάφραση. 

Όσα γράφεις αποδεικνύουν γιατί δεν κάνει το linux, τουλάχιστον δίχως τεράστια επένδυση (όπως έγραψα πριν).

Όλα αυτά που το κάνουν δυνατό esoteric για power users-χομπίστες και πολύ ορισμένες εταιρικές εφαρμογές, είναι πράγματα που δεν βλέπει ο μέσος χρήστης. 

Αυτά που αριθμείς είναι τα βασικά που περιμένει ο μέσος ιδιωτικός/εταιρικός χρήστης. 
Δυστυχώς δεν είναι θέμα μάρκετινγκ, αλλά και τρίτων που πρέπει να αναπτύξουν λογισμικό και να κάνουν την απαραίτητη διασύνδεση με τα ήδη δημοφιλή OS. 

 

 

 

 

 

 

28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τραγικό, όταν μπερδεύεις την χρήση ενός graphical interface που γίνεται με απλό και κατανοητό τρόπο και με καθημερινή γλώσσα (google chrome), και το οποίο το κάνεις κάθε μέρα για να σερφάρεις, με την χρήση εντολών. Μην φτιάξει ποτέ website...

Το αυτό. 

Αν είναι δυνατόν να λέμε ότι η γραφή εντολών είναι το ίδιο εύκολη με το point+click GUI...

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, markos9 είπε

Μεσα στο raspbirian δεν μου δειχνει το snapd  ενώ το εχει περάσει. 
Και
error : snap opera is not available on stable for this arcistenture i386 

ναι αυτό συμβαίνει γιατί έχεις raspberry pi που είναι arm επεξεργαστή και όχι x86 (πχ intel ή AMD) και επομένως δεν είναι όλες οι εφαρμογές συμβατές 

 

Πάτα sudo apt-get install iceweasel που είναι ένα fork του firefox συμβατό με ARM

21 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το αυτό. 

Αν είναι δυνατόν να λέμε ότι η γραφή εντολών είναι το ίδιο εύκολη με το point+click GUI...

Δεν είναι υπολογιστής αυτό που έχεις είναι ενα PCB εννοείται δεν θα έχεις τις ανέσεις του υπολογιστή... 

αλλά απότι βλέπω εδώ έχει και το raspberry το δικό του store https://itsfoss.com/raspberry-pi-get-its-own-app-store/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Νομίζω χανόμαστε στην μετάφραση. 

Όσα γράφεις αποδεικνύουν γιατί δεν κάνει το linux, τουλάχιστον δίχως τεράστια επένδυση (όπως έγραψα πριν).

Όλα αυτά που το κάνουν δυνατό esoteric για power users-χομπίστες και πολύ ορισμένες εταιρικές εφαρμογές, είναι πράγματα που δεν βλέπει ο μέσος χρήστης. 

Αυτά που αριθμείς είναι τα βασικά που περιμένει ο μέσος ιδιωτικός/εταιρικός χρήστης. 
Δυστυχώς δεν είναι θέμα μάρκετινγκ, αλλά και τρίτων που πρέπει να αναπτύξουν λογισμικό και να κάνουν την απαραίτητη διασύνδεση με τα ήδη δημοφιλή OS. 

Το αυτό. 

Αν είναι δυνατόν να λέμε ότι η γραφή εντολών είναι το ίδιο εύκολη με το point+click GUI...

Πώς ακριβώς αυτά που γράφω αποδεικνύουν "ότι δεν κάνει"; Ίσα ίσα που σου επεξηγώ γιατί ένα αντικειμενικά καλύτερο λειτουργικό υποβιβάζεται από τη δύναμη του marketing. Και εξηγώ το "αντικειμενικά καλύτερο".
1. Έχει το ίδιο point'n click με τα Windows. Είμαστε στο 2020. Δε χρειάζεσαι γραμμή εντολών αν είσαι casual χρήστης. Όπως δε χρειάζεσαι cmd στα Windows. Είναι εκεί, αλλά δεν είναι απαραίτητο.
2. Έχει τον ίδιο τρόπο εγκατάστασης εφαρμογών αν θες κατεβάζοντας το τάδε εκτελέσιμο αρχείο. Στα συν είναι ότι μπορείς να προσθέσεις repos, να βάλεις στο παιχνίδι το τερματικό κλπ. Επίσης έχει ακόμα πιο εύκολο τρόπο εγκατάστασης γιατί έχει το store εδώ και πολλά, πολλά χρόνια.
3. Τι είναι ευκολότερο για το μέσο χρήστη; Να κάθεται να κάνει update κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά (Windows) και να μένει πίσω σε εκδόσεις και λειτουργικότητα ή να αναλαμβάνει το OS να του κάνει update τα πάντα αυτόματα; Ακόμα και χωρίς τερματικό. Το GUI εργαλείο είναι εκεί. Και μάλιστα, ειδικά στα Ubuntu σαν προεπιλογή.
4. Τι είναι πιο εύκολο για ένα μέσο χρήστη; Να κάτσει να κάνει format και reinstall όταν ένα update του στείλει το σύστημα στα θυμαράκια και δεν του bootάρει καν ή π.χ να γυρίσει σε προηγούμενη έκδοση του kernel απλά από το bootloader; 
Έπιασα λοιπόν αυτά που κάνει ένας "μέσος χρήστης". Δεν μπαίνω καν στη σχέση registry tweaks, missing dlls κλπ και το πόσο πιο  εύκολο είναι να διορθώσεις ένα πρόβλημα σε Linux σύστημα.
Βλέπεις λοιπόν, ότι δεν είναι θέμα "ευκολίας" του λειτουργικού, αλλά συνήθειας. Και η συνήθεια χτίζεται με marketing όπως εξήγησα και στο 2ο μισό του σχολίου μου όπου αναλύω ΓΙΑΤΙ οι διανομές Linux δεν έχουν πιάσει. Και εκτός από marketing, με άλλες τακτικές. Είναι το ίδιο που κάνει η Apple με το ecosystem της. Αυτό κάνει και η MS που στηρίζεται σε μια βάση devs που ξέρουμε όλοι πώς δημιουργήθηκε. Το ίδιο που έκανε για παράδειγμα όταν σκότωσε το NetScape με τον IE κάνοντάς τον απαραίτητο στο σύστημα για να πάρει market share. Όλα αυτά είναι επιχειρηματικές κινήσεις και δεν έχουν να κάνουν ΚΑΘΟΛΟΥ με την ποιότητα και την ευκολία του λειτουργικού. Είναι πολύ ευκολότερο να αναπτύξεις ένα προϊόν όταν έχεις μία ομάδα ατόμων που φτιάχνουν ένα roadmap και ξέρεις το target group σου (Microsoft) σε σχέση με ένα αποκεντρωμένο προϊόν που δεν έχει σκοπό το κέρδος και αναπτύσσεται από άτομα με διαφορετικούς σκοπούς (Linux kernel). Και θα το ξαναπώ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ναι αυτό συμβαίνει γιατί έχεις raspberry pi που είναι arm επεξεργαστή και όχι x86 (πχ intel ή AMD) και επομένως δεν είναι όλες οι εφαρμογές συμβατές 

Πάτα sudo apt-get install iceweasel που είναι ένα fork του firefox συμβατό με ARM

Δεν είναι υπολογιστής αυτό που έχεις είναι ενα PCB εννοείται δεν θα έχεις τις ανέσεις του υπολογιστή... 

αλλά απότι βλέπω εδώ έχει και το raspberry το δικό του store https://itsfoss.com/raspberry-pi-get-its-own-app-store/

Το λογισμικο αυτο το εχω και σ ενα νετμπουκ με ατομ ποιο πολυ για εκει θελω οπερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, markos9 είπε

δεν μου δειχνει το snapd  ενώ το εχει περάσει. 

ναι δικό μου λάθος όταν αναφέρθηκα στο ότι "μπορείς να κλικάρεις" το snapd είναι το snapD(AEMON)

DAEMON είναι πρόγραμμα που τρέχει ως υπηρεσία στο παρασκήνιο εδώ είναι το βασικό κομμάτι του snap ο κώδικας που τρέχει δηλαδή με αυτό μπορείς να δώσεις εντολές snap install XXXX και να τα εγκαταστήσει εφόσον ειναι συμβατά φυσικά 

 

για να εγκαταστήσεις το γραφικό περιβάλλον πατάς 

 sudo snap install snap-store

5 λεπτά πριν, markos9 είπε

Το λογισμικο αυτο το εχω και σ ενα νετμπουκ με ατομ ποιο πολυ για εκει θελω οπερα

Ναι αλλά το πρόβλημα σου ειναι το hardware... ο ΑΤΟΜ που έχεις ειναι ARM και άρα διαφορετική αρχιτεκτονική απο τους κλασικούς επεξεργαστές x86 πχ intel και AMD.

 

 

Αυτό ειναι βασικό θέμα γιατί όταν γράφει κάποιος ένα πρόγραμμα το γράφει με βάση του σε τι επεξεργαστή θα τρέχει. Opera για ARM δεν υπάρχει. 

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Τραγικό, όταν μπερδεύεις την χρήση ενός graphical interface που γίνεται με απλό και κατανοητό τρόπο και με καθημερινή γλώσσα (google chrome), και το οποίο το κάνεις κάθε μέρα για να σερφάρεις, με την χρήση εντολών. Μην φτιάξει ποτέ website...

Το κάθε ένα έχει τα καλά και τα κακά του εδώ ας πούμε ο markos9 θα googlare το μισό διαδίκτυο για να βρει και θα έψαχνε και θα έψαχνε..

Τώρα πάτισε 3 εντολές (με το κύριο κορμό ίδιας λογικής δηλαδή sudo που σημαίνει admin θέλει κάτι apt που είναι το πρόγραμμα που εγκαθιστά πακέτα install που είναι η εντολή για εγκατάσταση snapd

 

μετά sudo snap install opera παλι απλό και κατανοητό (ο admin ζητά απο το snap να εγκαταστήσει τον opera) και πήρε αμέσως απάντηση ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι συμβατή η αρχιτεκτονική του.. το ότι δεν κατάλαβε το μήνυμα είναι θέμα ίσως με τα αγγλικά του η με την εξοικείωση του με τους υπολογιστές αλλά ειναι πραγματικά πολύ πιο γρήγορο.

 

Δεν έδωσε όλα τα στοιχεία εξ αρχής (όταν ρώτησε κάνοντας μου quote εγώ πίστευα πως έτρεχε desktop με mint και εφόσον θεώρησα ότι δεν το βλέπει στο appstore του mint -που μου φάνηκε και περίεργο αλλά εκ των υστέρων εξηγείται γιατί τρέχει raspbian - του έδωσα την εναλλακτική ) και πιστεύω το να κάνει copy paste τις 3 εντολές που ουσιαστικά είναι σαν μια εντολή (απο θέμα διαφοράς στην διάταξη) κέρδισε χρόνο σε σχέση με το να ακολουθούσε λινκ να αποθήκευε τα αρχεία και να πατούσε να τα τρέξει. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ναι δικό μου λάθος όταν αναφέρθηκα στο ότι "μπορείς να κλικάρεις" το snapd είναι το snapD(AEMON)

DAEMON είναι πρόγραμμα που τρέχει ως υπηρεσία στο παρασκήνιο εδώ είναι το βασικό κομμάτι του snap ο κώδικας που τρέχει δηλαδή με αυτό μπορείς να δώσεις εντολές snap install XXXX και να τα εγκαταστήσει εφόσον ειναι συμβατά φυσικά 

για να εγκαταστήσεις το γραφικό περιβάλλον πατάς 

 sudo snap install snap-store

Ναι αλλά το πρόβλημα σου ειναι το hardware... ο ΑΤΟΜ που έχεις ειναι ARM και άρα διαφορετική αρχιτεκτονική απο τους κλασικούς επεξεργαστές x86 πχ intel και AMD.

Αυτό ειναι βασικό θέμα γιατί όταν γράφει κάποιος ένα πρόγραμμα το γράφει με βάση του σε τι επεξεργαστή θα τρέχει. Opera για ARM δεν υπάρχει. 

Καταλαβα. Οπερα δεν.
Παντως σ ευχαριστω για το στορ μιας και δεν ήξερα οτι υπήρχε κατι τετοιο.
Τωρα, κατι απανω σ αυτο. 
Πως μπορω να το βαλω στην επιφάνεια εργασίας μιας και μου πηρε ωρα να το βρω μετα την εγκατασταση (μεσα απο την αναζήτηση το βρηκα).

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, markos9 είπε

Καταλαβα. Οπερα δεν.
Παντως σ ευχαριστω για το στορ μιας και δεν ηξερα οτι υπιρχε κατι τετοιο.
Τωρα, κατι απανω σ αυτο. 
Πως μπορω να το βαλω στην επιφάνεια εργασίας μιας και μου πηρε ωρα να το βρω μετα την εγκατασταση (μεσα απο την αναζήτηση το βρηκα).

είπαμε εγώ εκφράστηκα λάθος εκ παραδρομής,  εγκατέστησες πρίν με αυτό που σου είπα το snapD που ειναι το daemon που ειναι απλά υπηρεσία στο παρασκήνιο χωρίς γραφικό περιβάλλον για να εγκαταστήσεις το γραφικό περιβάλλον πάτα  

sudo snap install snap-store

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

είπαμε εγώ εκφράστηκα λάθος εκ παραδρομής,  εγκατέστησες πρίν με αυτό που σου είπα το snapD που ειναι το daemon που ειναι απλά υπηρεσία στο παρασκήνιο χωρίς γραφικό περιβάλλον για να εγκαταστήσεις το γραφικό περιβάλλον πάτα  

sudo snap install snap-store

Το εχω κανει αυτο το εχω βρει κανονικα. Τωρα θελω π.χ. να το βάλω στην επιφάνεια για εύκολη πρόσβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, markos9 είπε

Το εχω κανει αυτο το εχω βρει κανονικα. Τωρα θελω π.χ. να το βάλω στην επιφάνεια για εύκολη πρόσβαση. 

είναι στο usr/share/applications ? κάνε απλά copy paste στην επιφάνεια εργασίας ή κάνε log off login και θα εμφανιστεί λογικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, woopsi είπε

Τι είναι πιο εύκολο, ένα sudo apt install chromium (μιας και δεν σας κάνει ο firefox) ή να μπαίνεις στο internet, να ψάχνεις να βρεις το σωστό exe, να το κατεβάζεις, να το τρέχεις, να περιμένεις να εγκατασταθεί; 

Το  1ο.  Τι κάνει ο περισσότερος κόσμος; Το 2ο.  Γιατί; Γιατί έτσι έμαθε.  Τι συμπέρασμα βγάζει ο κόσμος αυτός για το 1ο; Πως είναι δύσκολο γιατί είναι διαφορετικό.

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Δεν το παρουσιάζεις σωστά.

Το σωστό είναι sudo apt install app1 app2 app3 ...... app 1000

Μετά από κάθε format με μία εντολή μπορείς να έχεις τις εφαρμογές σου και πάλι στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

είναι στο usr/share/applications ? κάνε απλά copy paste στην επιφάνεια εργασίας ή κάνε log off login και θα εμφανιστεί λογικά

Ουφ, μετά από λίγη ώρα τα κατάφερα.
Σ ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω, να μην σε ζάλισα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

πολλές αν όχι όλες (αρκεί βέβαια να έχει ενημερωθεί το kernel τα τελευταία 4 χρόνια ή κάπου εκει αν τρέχει linux ανενημέρωτα απο τον καιρό του νόε τότε θα έχεις θέματα) 

Δεν είμαι του αντικειμένου αλλά αυτός το τύπος εδώ ασχολείται με αυτό και τρέχει αποκλειστικά FOSS άλλα υποθέτω υπάρχουν https://www.davidrevoy.com/blog

Λοιπόν τώρα μου φαίνεται ψάχνεις να βρεις γωνία στο δεκάρικο γιατί πέρα ότι μιλάς για εξειδικευμένες χρήσεις (δεν νομίζω ο μέσος χρήστης να ξέρει τι ειναι η wacom πόσο μάλλον να χρησιμοποιεί ταμπλετ της) βάζεις και ακραία παραδείγματα μια "κλειστή"συσκευή της MICROSOFT λογικό ειναι να μην "ξεκλειδωθεί" με το που εμφανίζεται είναι σαν να ρωτάς στο iphone μου μπορώ να βάλω android ? 

αλλά το 2018 βλέπω τα περισσότερα έχουν ξεκλειδωθεί  https://www.slashgear.com/surface-go-with-linux-review-almost-the-perfect-open-source-notepad-25558990/ εκτός απο τις κάμερες αλλά σε forum που έριξα μια ματιά πάνω στο θέμα τώρα δουλεύουν και αυτές. 

Microsoft whiteboard, https://openboard.ch/index.en.html

scrble,onenote https://evernote.com/ 

nebo https://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/stylus-labs-write-handwriting-notes-app-linux

Και ξανά αυτά χωρίς να πολυασχολούμαι με το θέμα είχα απλά μια ταμπλέτα με πενάκι πριν χρόνια για να περνάει η ώρα.. και χρειάστηκα 5 λεπτά google για όλα τα παραπάνω άρα αυτό μου λέει ότι δεν ξόδεψες ούτε 5 λεπτά για να ασχοληθείς οπότε δεν νομίζω να σου φταίει το linux για αυτό. 

Ούτε καν οι εφαρμογές που έβαλες δεν έχουν την ίδια λειτουργικότητα με τα αντίστοιχα που σου είπα!!! Το evernote έχει writing recognition και math recognition and solving??? Έχει το write math recognition σαν το nebo???? Στο μόνο που δεν θα διαφωνούσα πλήρως είναι το openboard που το έχω χρησιμοποιήσει και σε windows και είναι ικανοποιητικό. Τα άλλα δεν έχουν καμιά σχέση!!! Σε παρακαλώ λοιπόν μην λες ότι να ναι και δημιουργείς εντυπώσεις! Όσο για το surface go άστο πιάσε ένα από την asus ή την hp που έχουν και οι δύο αντίστοιχα μηχανάκια και ρίχτου linux...μισό θα μείνει...για το πόσο έχω ή δεν έχω ασχοληθεί με το linux και το πόσο έχω ψάξει την υποστήριξη που έχει σε digitizers άστο να το ξέρω...δεν έχουν οι εφαρμογές του ούτε την μισή λειτουργικότητα των αντίστοιχων για τα windows. Φυσικά και για αυτό δεν φταίει τo linux. Εγώ όμως σαν μέσος χρήστης δεν νοιάζομαι ποιος φταίει νοιάζομαι να κάνω την δουλειά μου όπως θέλω χωρίς να προσεύχομαι όταν συνδέσω μια συσκευή για το αν θα μπορέσω να την λειτουργήσω στο linux. Όσο δεν μου το δίνει το linux αυτό δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πάω. Άσε λοιπόν τα άκυρα. Δουλεύω αυτές τις εφαρμογές που σου είπα πολύ καιρό και δεν έχει αντίστοιχων δυνατοτήτων στο linux να χτυπιέσαι κάτω. Τα υπόλοιπα επαναστάτης χωρίς αιτία είσαι...α και μια αντίστοιχη με το office 365 με την υποστήριξη της πένας του περιμένω...άσε ρε παλίκαρε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...