Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πρόσβαση σε αρχεία Linux συστημάτων μέσα από τον File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Τώρα εσύ τι κάνεις; καταρχήν τι πάει να πει "πότε ένας χρήστης των windows  θα πεί ότι έχει windows" σε συζήτηση με θέμα τα δύο λειτουργικά είσαι άρα απο εδώ φαίνεται ότι προσπαθείς να πάρεις θέση και φαίνεται και ποια θέση θέλεις να πάρεις .. όταν λες πράγματα του τύπου "ποτέ μα ποτέ δεν έχω δει να υπερασπίζονται" που εκ των πραγμάτων ειναι ψευδές δεν χρειάζεται αποδείξεις (εκτός αν θες να μου πεις ότι όντως δεν είδες ποτέ, αλλά και αυτό να ισχύει δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι απλά επειδή εσύ προσωπικά δεν τους είδες ποτέ μα ποτέ)  απλά εδώ (προσπαθώντας να κάνεις εντύπωση; δεν ξέρω το σκεπτικό τέσπα) δείχνεις ότι παίρνεις ένα μέρος. 

μετά γράφοντας πράγματα του τύπου 

Τι πάει να πεί; κάνεις επίθεση έτσι γιατί αν δεν ξέρεις ποιες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν linux (που έχω βάλει λίστα με δήμους/χώρες και επιχειρήσεις εδώ σε αυτή την συζήτηση) δεν το γράφεις έτσι ρώτας "ρε παιδιά χρησιμοποιεί καμιά επιχείρηση linux;" ή κάτι τέτοιο, έτσι δείχνεις πως απλά έχεις απορία αλλά έτσι όπως το γράφεις εσύ είναι σαν να εννοείς ότι καμιά επιχείρηση (που δεν επωφελείται γιαυτό εξαίρεσες την redhat) δεν χρησιμοποιεί και άρα ρωτάς ειρωνικά. 

Δεν μίλησα ποτέ ειρωνικά,ενω εσυ προσπαθείς(με ψυχολογία 8χρονου) να τα ''γυρίσεις'' κ να βάλεις ''λόγια'' στο στόμα μ,ενω εγω απλά ρωτάω(κ ψύχραιμα)....Κ αν δεις τα μνμ μ,πάντα ε΄΄ιμαι ευγενικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, pekou είπε

Δεν μίλησα ποτέ ειρωνικά,

 

Μόλις τώρα, pekou είπε

(με ψυχολογία 8χρονου

Εγώ μια χαρά σου μίλησα όπως μιλάω σε όλους μέχρι 100% απόδειξης του αντιθέτου όπως είδες ενώ είχα όλες τις ενδείξεις που σου είπα και πριν σου απάντησα σαν να μιλούσα σε χρήστη που όντως έχει στόχο τον παραγωγικό διάλογο και όχι να κάνει fanboyσμούς/trolling οπότε επειδή φαίνεται ξεκάθαρα η διάθεση σου να αντιπαρατεθείς τυφλά στο linux ή να υπερσπιστείς τυφλά τα windows ή και τα δύο αποχωρώ απο τον στείρο διάλογο αυτόν όπως έκανα και σε αντίστοιχη περίπτωση άλλου troll εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pekou είπε

Δεν μίλησα ποτέ ειρωνικά,ενω εσυ προσπαθείς(με ψυχολογία 8χρονου) να τα ''γυρίσεις'' κ να βάλεις ''λόγια'' στο στόμα μ,ενω εγω απλά ρωτάω(κ ψύχραιμα)....Κ αν δεις τα μνμ μ,πάντα ε΄΄ιμαι ευγενικός...

Το να προσπαθεί να βάλει λόγια είναι μάλλον χόμπυ του συγκεκριμένου, ακόμη και κάτω από τα screenshots που έβαλα και στα οποία δεν φαίνεται πουθενά ότι έχω πει ότι το linux είναι για πέταμα ή άχρηστο αλλά απλά ότι δεν είναι χρήσιμο για όλους τους χρήστες, και εκεί λοιπόν από κάτω επιμένει ότι προσπαθώ να βγάλω κακό, στραβό και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο λειτουργικό το linux...εδώ είπα ότι αν κάνεις εγκατάσταση linux σε surface go χάνεις λειτουργικότητα (για τις ανάγκες μου την μισή σίγουρα) και πετάει ότι είπα ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί linux σε laptops!!! Η καραντίνα δεν επηρεάζει το ίδιο όλο τον κόσμο. Υπομονή θέλει. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το να προσπαθεί να βάλει λόγια είναι μάλλον χόμπυ του συγκεκριμένου, ακόμη και κάτω από τα screenshots που έβαλα και στα οποία δεν φαίνεται πουθενά ότι έχω πει ότι το linux είναι για πέταμα ή άχρηστο αλλά απλά ότι δεν είναι χρήσιμο για όλους τους χρήστες, και εκεί λοιπόν από κάτω επιμένει ότι προσπαθώ να βγάλω κακό, στραβό και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο λειτουργικό το linux...εδώ είπα ότι αν κάνεις εγκατάσταση linux σε surface go χάνεις λειτουργικότητα (για τις ανάγκες μου την μισή σίγουρα) και πετάει ότι είπα ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί linux σε laptops!!! Η καραντίνα δεν επηρεάζει το ίδιο όλο τον κόσμο. Υπομονή θέλει. 

Δεν παίζουν κάποιες εφαρμογές

Δεν παίζει σε ένα tablet - notebook που κατασκευάζει η MICROSOFT

Ας πούμε ότι με τα φθηνά σου επιχειρήματα δεν θες να βγάλεις το linux άχρηστο αλλά να μας παραθέσεις την δική σου εμπειρία  η οποία δεν είναι και τεράστια παραπάνω. Και στο evernote αλλά και στο surface go δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Microsoft κρατούσε εχθρική σχέση με το linux έως ότου είδε την Google να το υιοθετεί και να παίρνει όλη την αγορά του mobile.

Οπότε τι πάει να κάνει? Απλό, να το υιοθετήσει εν μερη πριν την καταστρέψει.

Διάβασα όλα τα μηνύματα στο θέμα και πολλά μιλούσαν υποτιμητικά για το Linux.

Δεν ξέρω αν έχετε δει πόσο ολοκληρωμένες και πλήρεις είναι οι τελευταίες μεγάλες διανομές .

Κάνουν τα πάντα, έχουν τεράστια ευελιξία στο γραφικό περιβάλλον, πλέον υπάρχουν ολοκληρωμένες σουΐτες εφαρμογών σε αυτά , ενώ πολλά εξειδικευμένα προγράμματα έχουν πλέον συμβατότητα. Οι απαιτήσεις τους σε ισχύ μηχανημάτων είναι πολύ μικρότερη ή διαχειρισιμη με την επιλογή της διανομής.

Δοκιμάστε ένα Manjaro KDE, ένα Mint, ένα zorin, θα πάθετε πλάκα πόσο μπροστά είναι από τα windows.

Αυτό που κρατάνε τα Windows σαν βασικό λειτουργικό των περισσότερων υπολογιστών είναι η χρήση τους σαν βασικό λειτουργικό από τους OEMS.

Τίποτε άλλο. 

Θα μπορούσε κάλλιστα το 80% του πλανήτη να δουλεύει Linux και μόνο σε χρήση ασύμβατων εφαρμογών ... που πολύ γρήγορα θα γίνονταν συμβατά ... να χρησιμοποιεί windows.

Τρέχω ένα project για ένα φροντιστήριο...

Αλλαγή 10 υπολογιστών  συνδεδεμένων με διαδραστικούς πίνακες που τρέχουν εκπαιδευτικές σουΐτες.

Οι ιδιοκτήτες "άσχετοι" με το αντικείμενο ήθελαν να αγοράσουν έτοιμα συστήματα με προεγκατεστημένο λειτουργικό windows  10 συν άδειες για office κ.λ.π.

Τους παρουσίασα την λύση  

Peppermint 10 OS με Libre office  σε 

AMD R3 2200/3200g APU .

Αγοράστηκαν 2 συστήματα αρχικά για έλεγχο συμβατότητας λειτουργικότητας .

Πέτυχε το project, όλα αλλάζουν σε linux. 

Γλύτωσε η εταιρεία ένα κάρο χρήματα .... για χωρίς λόγο αγορά εφαρμογών και λειτουργικού.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα χρημάτων,  θέμα δυνατοτήτων είναι. Το linux δεν έχει θέση στο desktop όπως και τα Windows σε mobile,  router κτλ. Αυτές οι καταστάσεις δεν ανατρέπονται έτσι απλά από τη μια μέρα στην άλλη.

Το cloud προσπαθεί να προλάβει,  στο desktop δεν έχει να φοβηθεί κάτι. 

Διαβάζω και απόψεις του στυλ "μα η εταιρεία/δημος τάδε και η δείνα έβαλε linux." Sorry αλλά αυτοί ΕΙΧΑΝ και linux. Όπως είχαν και Windows Server και Active Directory.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ptwma είπε

Δεν είναι θέμα χρημάτων,  θέμα δυνατοτήτων είναι. Το linux δεν έχει θέση στο desktop όπως και τα Windows σε mobile,  router κτλ. Αυτές οι καταστάσεις δεν ανατρέπονται έτσι απλά από τη μια μέρα στην άλλη.

Το cloud προσπαθεί να προλάβει,  στο desktop δεν έχει να φοβηθεί κάτι. 

Διαβάζω και απόψεις του στυλ "μα η εταιρεία/δημος τάδε και η δείνα έβαλε linux." Sorry αλλά αυτοί ΕΙΧΑΝ και linux. Όπως είχαν και Windows Server και Active Directory.  

Μια χαρά θέση έχει και ανοίγει περισσότερους ορίζοντες στον απλό χρήστη αφού όλα είναι δωρεάν. 

Τι του λείπει για πες μας;

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Μια χαρά θέση έχει και ανοίγει περισσότερους ορίζοντες στον απλό χρήστη αφού όλα είναι δωρεάν. 

Τι του λείπει για πες μας;

Ότι λείπει στα Windows και δεν υπάρχει ούτε ένα Router με Windows... δε θέλω να μπω σε αυτήν την αντιπαράθεση,  σκεπτομενος άνθρωπος είσαι   προφανώς έχεις την άποψη σου. Καλημέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν παίζουν κάποιες εφαρμογές

Δεν παίζει σε ένα tablet - notebook που κατασκευάζει η MICROSOFT

Ας πούμε ότι με τα φθηνά σου επιχειρήματα δεν θες να βγάλεις το linux άχρηστο αλλά να μας παραθέσεις την δική σου εμπειρία  η οποία δεν είναι και τεράστια παραπάνω. Και στο evernote αλλά και στο surface go δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα

Αν δεις τα screenshot από προηγούμενά μου post και διαβάσεις, θα κατανοήσεις πιστεύω ότι αυτό που είπα (και με αυτό ξεκίνησα την εμπειρία μου) είναι ότι "Το linux δεν καλύπτει όλους τους μέσους χρήστες". Αφού δεν με καλύπτει στη δουλειά μου ρε τι να κάνουμε;;;;; Παρέθεσα συγκεκριμένες εφαρμογές, για συγκεκριμένα πράγματα, σε συγκεκριμένο hardware με τα οποία από το linux δεν καλύπτομαι. Γιατί τώρα για σένα είναι "φθηνά επιχειρήματα" είναι δικό σου ζήτημα και δεν με ενδιαφέρει. Μάλιστα είπα επί λέξη "βρες μου αντίστοιχης λειτουργικότητας εφαρμογές που να με καλύπτουν στην δουλειά μου και έφυγα από τα windows χτες", είπα επίσης "δεν με ενδιαφέρει το λειτουργικό που χρησιμοποιώ αρκεί να μου δίνει τις λειτουργίες που ζητάω ώστε να κάνω την δουλειά με την οποία τρέφω την οικογένειά μου". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω; Και άρχισαν οι υπερασπιστές του linux να πετάνε ότι κατέβει στο κεφάλι τους βάζοντας λόγια που δεν είπα ποτέ. Δεν έχω κάνει edit κανένα μου post μπορεί να τα δει όποιος θέλει. Όσο για το evernote εγώ δεν το ανέφερα αρχικά, ένας με linux το έβαλε στην ίδια κατηγορία με το onenote και ακόμη ένας με linux το είπε σκουπίδι. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί μετά από δοκιμές δεν με καλύπτει. Αν υπήρχαν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ ή αντίστοιχης λειτουργικότητας στο linux θα έφευγα από windows για την δουλειά μου σαφέστατα. Θα τα είχα μόνο για το ελάχιστο gaming που μου επιτρέπει ο ελεύθερος χρόνος μου. Τι στο καλό τόσο φοβερό είναι αυτό που λέω;;; Που είναι τα φθηνά επιχειρήματα. Πλάκα έχετε ορισμένοι...

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η Microsoft κρατούσε εχθρική σχέση με το linux έως ότου είδε την Google να το υιοθετεί και να παίρνει όλη την αγορά του mobile.

Οπότε τι πάει να κάνει? Απλό, να το υιοθετήσει εν μερη πριν την καταστρέψει.

Διάβασα όλα τα μηνύματα στο θέμα και πολλά μιλούσαν υποτιμητικά για το Linux.

Δεν ξέρω αν έχετε δει πόσο ολοκληρωμένες και πλήρεις είναι οι τελευταίες μεγάλες διανομές .

Κάνουν τα πάντα, έχουν τεράστια ευελιξία στο γραφικό περιβάλλον, πλέον υπάρχουν ολοκληρωμένες σουΐτες εφαρμογών σε αυτά , ενώ πολλά εξειδικευμένα προγράμματα έχουν πλέον συμβατότητα. Οι απαιτήσεις τους σε ισχύ μηχανημάτων είναι πολύ μικρότερη ή διαχειρισιμη με την επιλογή της διανομής.

Δοκιμάστε ένα Manjaro KDE, ένα Mint, ένα zorin, θα πάθετε πλάκα πόσο μπροστά είναι από τα windows.

Αυτό που κρατάνε τα Windows σαν βασικό λειτουργικό των περισσότερων υπολογιστών είναι η χρήση τους σαν βασικό λειτουργικό από τους OEMS.

Τίποτε άλλο. 

Θα μπορούσε κάλλιστα το 80% του πλανήτη να δουλεύει Linux και μόνο σε χρήση ασύμβατων εφαρμογών ... που πολύ γρήγορα θα γίνονταν συμβατά ... να χρησιμοποιεί windows.

Τρέχω ένα project για ένα φροντιστήριο...

Αλλαγή 10 υπολογιστών  συνδεδεμένων με διαδραστικούς πίνακες που τρέχουν εκπαιδευτικές σουΐτες.

Οι ιδιοκτήτες "άσχετοι" με το αντικείμενο ήθελαν να αγοράσουν έτοιμα συστήματα με προεγκατεστημένο λειτουργικό windows  10 συν άδειες για office κ.λ.π.

Τους παρουσίασα την λύση  

Peppermint 10 OS με Libre office  σε 

AMD R3 2200/3200g APU .

Αγοράστηκαν 2 συστήματα αρχικά για έλεγχο συμβατότητας λειτουργικότητας .

Πέτυχε το project, όλα αλλάζουν σε linux. 

Γλύτωσε η εταιρεία ένα κάρο χρήματα .... για χωρίς λόγο αγορά εφαρμογών και λειτουργικού.

Δεν κάνουν τα πάντα ξεκολλάτε ρε σεις έλεος. Δεν είναι για όλους. Αφού διάβασες όλα τα post όπως είπες διάβασες και τα δικά μου, δώσε μου λοιπόν διανομή, software που να κάνει ότι το onenote, nebo, scrble, office 365 με την wacom intuos ταμπλέτα μου και το surface go μου (δημιουργία με digital pen φυλλαδίων / σημειώσεων μαθηματικών, με αναγνώριση αλγεβρικών παραστάσεων εξισώσεων και λύση τους κλπ.κλπ.κλπ.), να τυπώνω στον laser εκτυπωτή μου. Να μην φάω την ψυχή μου να στήσω ε!!! Γιατί στα windows είναι 3 λεπτά υπόθεση το καθένα τους, αν μου βρεις αυτά, τα δοκιμάσω και κάνω πάλι την δουλειά μου με την ίδια ευκολία εγώ φεύγω πολύ ευχαρίστως από τα windows για τη δουλειά μου μιας και για το linux κυκλοφορεί πολύ λιγότερο κακόβουλο λογισμικό και δεν στέλνει στοιχεία σχεδόν πουθενά το λειτουργικό. (το ubuntu 18.04 πως έχει minimum requirements μεγαλύτερα από windows 10, τι στο καλό;)

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

https://support.microsoft.com/el-gr/help/4028142/windows-10-system-requirements

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αν δεις τα screenshot από προηγούμενά μου post και διαβάσεις, θα κατανοήσεις πιστεύω ότι αυτό που είπα (και με αυτό ξεκίνησα την εμπειρία μου) είναι ότι "Το linux δεν καλύπτει όλους τους μέσους χρήστες". Αφού δεν με καλύπτει στη δουλειά μου ρε τι να κάνουμε;;;;; Παρέθεσα συγκεκριμένες εφαρμογές, για συγκεκριμένα πράγματα, σε συγκεκριμένο hardware με τα οποία από το linux δεν καλύπτομαι. Γιατί τώρα για σένα είναι "φθηνά επιχειρήματα" είναι δικό σου ζήτημα και δεν με ενδιαφέρει. Μάλιστα είπα επί λέξη "βρες μου αντίστοιχης λειτουργικότητας εφαρμογές που να με καλύπτουν στην δουλειά μου και έφυγα από τα windows χτες", είπα επίσης "δεν με ενδιαφέρει το λειτουργικό που χρησιμοποιώ αρκεί να μου δίνει τις λειτουργίες που ζητάω ώστε να κάνω την δουλειά με την οποία τρέφω την οικογένειά μου". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω; Και άρχισαν οι υπερασπιστές του linux να πετάνε ότι κατέβει στο κεφάλι τους βάζοντας λόγια που δεν είπα ποτέ. Δεν έχω κάνει edit κανένα μου post μπορεί να τα δει όποιος θέλει. Όσο για το evernote εγώ δεν το ανέφερα αρχικά, ένας με linux το έβαλε στην ίδια κατηγορία με το onenote και ακόμη ένας με linux το είπε σκουπίδι. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί μετά από δοκιμές δεν με καλύπτει. Αν υπήρχαν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ ή αντίστοιχης λειτουργικότητας στο linux θα έφευγα από windows για την δουλειά μου σαφέστατα. Θα τα είχα μόνο για το ελάχιστο gaming που μου επιτρέπει ο ελεύθερος χρόνος μου. Τι στο καλό τόσο φοβερό είναι αυτό που λέω;;; Που είναι τα φθηνά επιχειρήματα. Πλάκα έχετε ορισμένοι...

Δεν κάνουν τα πάντα ξεκολλάτε ρε σεις έλεος. Δεν είναι για όλους. Αφού διάβασες όλα τα post όπως είπες διάβασες και τα δικά μου, δώσε μου λοιπόν διανομή, software που να κάνει ότι το onenote, nebo, scrble, office 365 με την wacom intuos ταμπλέτα μου και το surface go μου (δημιουργία με digital pen φυλλαδίων / σημειώσεων μαθηματικών, με αναγνώριση αλγεβρικών παραστάσεων εξισώσεων και λύση τους κλπ.κλπ.κλπ.), να τυπώνω στον laser εκτυπωτή μου. Να μην φάω την ψυχή μου να στήσω ε!!! Γιατί στα windows είναι 3 λεπτά υπόθεση το καθένα τους, αν μου βρεις αυτά, τα δοκιμάσω και κάνω πάλι την δουλειά μου με την ίδια ευκολία εγώ φεύγω πολύ ευχαρίστως από τα windows για τη δουλειά μου μιας και για το linux κυκλοφορεί πολύ λιγότερο κακόβουλο λογισμικό και δεν στέλνει στοιχεία σχεδόν πουθενά το λειτουργικό.

"Θα μπορούσε κάλλιστα το 80% του πλανήτη να δουλεύει Linux και μόνο σε χρήση ασύμβατων εφαρμογών ... που πολύ γρήγορα θα γίνονταν συμβατά (λόγω market share) ... να χρησιμοποιεί windows."

Αυτό το διάβασες; 

Σίγουρα θα υπάρχει, θα το ψάξω. 

Τώρα για το ιδιαίτερο hardware ας έχεις και ειδικό software.  Δεν είπε κανείς να εκλείψουν ώρα windows.

Το σύστημα σου δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα μέσου οικιακού υπολογιστή , ούτε χρήσης... για να αποτελεί και απόδειξη για το ότι χρειάζονται τα προεγκατεστημένα windows στα σταθερά και τα φορητά.

Τα σταθερά των ΟΕΜs  δεν έχουν προεγκατεστημένο Photoshop, ούτε Davinci (συμβατο πλέον με Linux) προεγκατεστημένα. Γιατί να έχουν windows? 

Από άποψη λειτουργικού βάλε πχ  μια Manjaro KDE να δεις πόσο μπροστά είναι. Έτσι μια ματιά . Για τις εφαρμογές, αν αποκτήσει (αυτό δεν θέλει η M$) market share το linux θα τις δεις όλες να πηγαίνουν προς τα εκεί.

Το Ubuntu είναι το Linux? 

Κατάλαβα με τι άνθρωπο μιλώ ...

Από εκεί και πέρα μου δείχνεις τις απαιτήσεις  του άδειου λειτουργικού των windows απέναντι στην πλήρη σουΐτα της Canonical ... 

Το τερμάτισες....

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Το Ubuntu είναι το Linux? 

Κατάλαβα με τι άνθρωπο μιλώ ...

Από εκεί και πέρα μου δείχνεις τις απαιτήσεις  του άδειου λειτουργικού των windows απέναντι στην πλήρη σουΐτα της Canonical ... 

Το τερμάτισες....

Το διάβασα αυτό με το 80% και μπράβο σου που το δέχεσαι γιατί εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που λένε linux για πάσα νόσο και πάσα μακακία. Μέχρι το "To ubuntu είναι το Linux?" μια χαρά το πήγες ειλικρινά και θα δοκιμάσω yolo και την πρότασή σου για Manjaro KDE...από αυτό που κάνω παράθεση και πέρα δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση; Γιατί εξέφρασα μια απορία για το ubuntu;;;; Ούτε ειρωνικό ήταν ούτε τίποτα. Στο μυαλό μου έχω ότι τα linuxοειδή έχουν μικρότερες απαιτήσεις από τα windows γι αυτό ρώτησα...αλλά από περιέργεια θα ήθελα να μάθω με τι άνθρωπο κατάλαβες ότι μιλάς...και τι τερμάτισα ήθελα να ήξερα...θέλω να πιστεύω ότι παρεξήγησες την απορία μου και βιάστηκες να επιτεθείς ενώ μέχρι εκεί για μένα ήσουν ο πιο φυσιολογικός συνομιλητής που μίλησε για Linux εδώ μέσα. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αν δεις τα screenshot από προηγούμενά μου post και διαβάσεις, θα κατανοήσεις πιστεύω ότι αυτό που είπα (και με αυτό ξεκίνησα την εμπειρία μου) είναι ότι "Το linux δεν καλύπτει όλους τους μέσους χρήστες". Αφού δεν με καλύπτει στη δουλειά μου ρε τι να κάνουμε;;;;; Παρέθεσα συγκεκριμένες εφαρμογές, για συγκεκριμένα πράγματα, σε συγκεκριμένο hardware με τα οποία από το linux δεν καλύπτομαι. Γιατί τώρα για σένα είναι "φθηνά επιχειρήματα" είναι δικό σου ζήτημα και δεν με ενδιαφέρει. Μάλιστα είπα επί λέξη "βρες μου αντίστοιχης λειτουργικότητας εφαρμογές που να με καλύπτουν στην δουλειά μου και έφυγα από τα windows χτες", είπα επίσης "δεν με ενδιαφέρει το λειτουργικό που χρησιμοποιώ αρκεί να μου δίνει τις λειτουργίες που ζητάω ώστε να κάνω την δουλειά με την οποία τρέφω την οικογένειά μου". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω; Και άρχισαν οι υπερασπιστές του linux να πετάνε ότι κατέβει στο κεφάλι τους βάζοντας λόγια που δεν είπα ποτέ. Δεν έχω κάνει edit κανένα μου post μπορεί να τα δει όποιος θέλει. Όσο για το evernote εγώ δεν το ανέφερα αρχικά, ένας με linux το έβαλε στην ίδια κατηγορία με το onenote και ακόμη ένας με linux το είπε σκουπίδι. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί μετά από δοκιμές δεν με καλύπτει. Αν υπήρχαν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ ή αντίστοιχης λειτουργικότητας στο linux θα έφευγα από windows για την δουλειά μου σαφέστατα. Θα τα είχα μόνο για το ελάχιστο gaming που μου επιτρέπει ο ελεύθερος χρόνος μου. Τι στο καλό τόσο φοβερό είναι αυτό που λέω;;; Που είναι τα φθηνά επιχειρήματα. Πλάκα έχετε ορισμένοι...

Δεν κάνουν τα πάντα ξεκολλάτε ρε σεις έλεος. Δεν είναι για όλους. Αφού διάβασες όλα τα post όπως είπες διάβασες και τα δικά μου, δώσε μου λοιπόν διανομή, software που να κάνει ότι το onenote, nebo, scrble, office 365 με την wacom intuos ταμπλέτα μου και το surface go μου (δημιουργία με digital pen φυλλαδίων / σημειώσεων μαθηματικών, με αναγνώριση αλγεβρικών παραστάσεων εξισώσεων και λύση τους κλπ.κλπ.κλπ.), να τυπώνω στον laser εκτυπωτή μου. Να μην φάω την ψυχή μου να στήσω ε!!! Γιατί στα windows είναι 3 λεπτά υπόθεση το καθένα τους, αν μου βρεις αυτά, τα δοκιμάσω και κάνω πάλι την δουλειά μου με την ίδια ευκολία εγώ φεύγω πολύ ευχαρίστως από τα windows για τη δουλειά μου μιας και για το linux κυκλοφορεί πολύ λιγότερο κακόβουλο λογισμικό και δεν στέλνει στοιχεία σχεδόν πουθενά το λειτουργικό. (το ubuntu 18.04 πως έχει minimum requirements μεγαλύτερα από windows 10, τι στο καλό;)

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

https://support.microsoft.com/el-gr/help/4028142/windows-10-system-requirements

Καλημερα.

Πραγματικα, δε μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβουν καποιοι.

Εξηγησες αρκετα, οτι το Linux ως λειτουργικο, ειναι μια χαρα, οτι δεν θα ειχες προβλημα να το εχεις ως daily driver, οτι δεν σε ενδιαφερει καν ποιο λειτουργικο θα χρησιμοποιησεις, αρκει να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

Ε, περα απο αυτο, το τοσο πολυ απλο, τι αλλο χρειαζεται να σας πει αυτος ο ανθρωπος ρε παιδια?

Ειναι η δουλεια του, τρεφει την οικογενεια του απο αυτο, ζει απο αυτο.

Αν σας ελεγαν, στο χωρο εργασιας σας, οτι.. ξερετε... απο αυριο και σταδιακα, θα μπορουσαμε να σας αλλαξουμε τον τροπο εργασιας σε κατι διαφορετικο, δυσκολοτερο, και θα χρειαστειτε περισσοτερο χρονο και κοπο να καταφερετε να κανετε αυτα που κανατε και πριν, αλλα οι απαιτησεις της εργασιας σας θα ειναι ακριβως οι ιδιες....εσεις θα το δεχοσασταν? θα το επιλεγατε?

Αφου δεν υπαρχουν τα απαραιτητα εργαλεια, οπου βολευουν αυτο τον ιδιο, να κανει τη δουλεια του, τοτε τι το συζηταμε? Ειναι "αχρηστο" για αυτον.

Μπορει να ειναι οκ για εναν προγραμματιστη, για την κυρια που σερφαρει απλως, για ενα χρηστη οπως εμενα.

Για μια μεγαλη μεριδα ομως, (ειδικοτερα για αυτους που χρησιμοποιουν εξειδικευμενα προγραμματα) δεν κανει, και ουτε θα κανει ποτε, αν δεν φτιαχτουν εφαρμογες ανταξιες των Windows/Mac, οπου θα καλυπτουν τα σημαντικα κενα που αφηνουν οι open source αυτη τη στιγμη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Σίγουρα θα υπάρχει, θα το ψάξω. 

Από άποψη λειτουργικού βάλε πχ  μια Manjaro KDE να δεις πόσο μπροστά είναι. Έτσι μια ματιά . Για τις εφαρμογές, αν αποκτήσει (αυτό δεν θέλει η M$) market share το linux θα τις δεις όλες να πηγαίνουν προς τα εκεί.

Μακάρι το εύχομαι όχι απλά για να φύγω από τα windows αλλά και για να ξυπνήσει η MS και να δώσει καλύτερο λειτουργικό σε όσους μείνουν μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 2:28 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Δεν πιστεύω στην αθώα και αγνή πρόθεση της ms να ασχοληθεί και να υιοθετήσει λειτουργίες του Linux. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους κάτι σκέφτονται που δεν ξέρουμε τι είναι αλλά μπορούμε να το υποθέσουμε στο περίπου, σκέφτονται το συμφέρον του δικού τους OS και κατ' επέκταση της τσέπης τους. Χωρίς τα δύο παραπάνω δεν υπάρχει κανένας λόγος μια εταιρεία να υιοθετήσει μέσα στο προϊόν της στοιχεία ενός άλλου προϊόντος και να το εμφανίζει ξεκάθαρα. Μάλλον δεν θέλει αλλα άτομα να φιλοροησουν και να δοκιμάσουν το Linux με κίνδυνο να απαγκιστρωθουν από τα Windows οπότε μελλοντικά θα προσπαθήσουν να αποκτάς εμπειριες μέσα από αυτό από το δικό τους OS. Μια υπόθεση κάνω βέβαια. 

 

Ποια εταιρεία δεν σκέφτεται έτσι; Δηλαδή τι θα έπρεπε να σκέφτεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το διάβασα αυτό με το 80% και μπράβο σου που το δέχεσαι γιατί εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που λένε linux για πάσα νόσο και πάσα μακακία. Μέχρι το "To ubuntu είναι το Linux?" μια χαρά το πήγες ειλικρινά και θα δοκιμάσω yolo και την πρότασή σου για Manjaro KDE...από αυτό που κάνω παράθεση και πέρα δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση; Γιατί εξέφρασα μια απορία για το ubuntu;;;; Ούτε ειρωνικό ήταν ούτε τίποτα. Στο μυαλό μου έχω ότι τα linuxοειδή έχουν μικρότερες απαιτήσεις από τα windows γι αυτό ρώτησα...αλλά από περιέργεια θα ήθελα να μάθω με τι άνθρωπο κατάλαβες ότι μιλάς...και τι τερμάτισα ήθελα να ήξερα...θέλω να πιστεύω ότι παρεξήγησες την απορία μου και βιάστηκες να επιτεθείς ενώ μέχρι εκεί για μένα ήσουν ο πιο φυσιολογικός συνομιλητής που μίλησε για Linux εδώ μέσα. 🤔

Με παρεξηγήσες sorry, δεν ήθελα να επιτεθώ.

Το linux έχει πολλές διανομές που κάθε μία είναι δομημένη για 

Α) μέγιστη πληρότητα (βαριά διανομή)

Β) για ελαφρότητα λειτουργικού

Γ) Για μεγάλη παραμετροποίηση 

Δ) Για φιλικότητα στον χρήστη.

κ.λ.π

Πολλές είναι και μάπα. Το καλό ειναι πως όποτε θες τις βγάζεις και βαζεις  άλλη. 

Οι διανομες που έχουν εφαρμογές προεγκατεστημένες για επεξεργασία βίντεο , εικόνας κ.λ.π. δεν θα έχουν στις αναγραφόμενες απαιτήσεις τους μεγαλύτερη ζήτηση ισχύος? 

Κάπως έτσι βγαίνουν οι αναγραφόμενες απαιτήσεις.

Το Peppermint 10 πχ που ανέφερα παραπάνω τρέχει και σε τοστιέρα ενώ δίνει πληρότητα. 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...