Προς το περιεχόμενο

Υπερχρεώσεις Συνεργείων (Εμπειρίες μου!)


Jethro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΜΑΖΙ σου αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι ειναι ολοι κλεφτες.

Στον ιδιωτικό τομεα δεν υπάρχει κλέφτης, ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όσο θέλει και ο πελάτης έχει υποχρέωση να ρωτήσει πρίν πάρει την απόφαση του. Αυτό είναι ξεκάθαρο σε κάθε επάγγελμα. Κλέφτης θα έλεγα είναι αυτός που πληρώνεται για κάτι και δεν κάνει καλά την δουλειά του, οχι αυτός που ζητάει 100€ για δουλειά 20 λεπτών και ο πελάτης το δέχεται (ή έχει την επιλογή να το κάνει μονος του). Το ρητό που λέω στους πελάτες μου είναι "Αυτή η δουλεια χρειάζεται χρόνο + χρήμα, αν δεν έχεις χρόνο να διαθέσεις τότε χρειάζεται χρήμα + χρήμα".

Αναφορά σε κείμενο

Γιαυτό πάμε σε επαγγελματία, πληρώνεις για να κάνει σωστή δουλεία στο 100% με γνώση του αντικειμένου. Είναι ξεκάθαρη μια εργασία.

100 δεν θα είναι ποτέ μα ποτέ. Γιατί πολύ απλά το 100% χρειάζεται διπλάσιο -τριπλάσιο χρόνο από το 90%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, lary7 είπε

Στον ιδιωτικό τομεα δεν υπάρχει κλέφτης, ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όσο θέλει και ο πελάτης έχει υποχρέωση να ρωτήσει πρίν πάρει την απόφαση του. Αυτό είναι ξεκάθαρο σε κάθε επάγγελμα. Κλέφτης θα έλεγα είναι αυτός που πληρώνεται για κάτι και δεν κάνει καλά την δουλειά του, οχι αυτός που ζητάει 100€ για δουλειά 20 λεπτών και ο πελάτης το δέχεται (ή έχει την επιλογή να το κάνει μονος του). Το ρητό που λέω στους πελάτες μου είναι "Αυτή η δουλεια χρειάζεται χρόνο + χρήμα, αν δεν έχεις χρόνο να διαθέσεις τότε χρειάζεται χρήμα + χρήμα".

100 δεν θα είναι ποτέ μα ποτέ. Γιατί πολύ απλά το 100% χρειάζεται διπλάσιο -τριπλάσιο χρόνο από το 90%.

Εδώ διαφωνώ, με την εμπειρία μου πχ για την αντλία νερού. Μου ζήτησαν να το πάω πχ απο το πρωι να το πάρω απογευμα, θα είχαν ολόκληρη μέρα για την επισκευή. Για μια επισκευή που εν τέλει απο δική μου ενασχόληση δεν πήρε ουτε μια ώρα.

Άρα αν δεν κάνανε το 100% θα ήταν τραγικό.

Ή θα είναι σωστοί επαγγελματίες που θα κάνουν σωστά τη δουλεία τους στο 100% και να χρεώνουν παραπάνω (αντιπροσωπία) ή θα κανουν 80-90% και θα χρεώνουν λιγότερο ΑΛΛΑ θα σου λενε μεγαλε εκανα οτι μπορούσα.

Και δεν είπα για κλέφτες πουθενά, εγώ έγραψα για κοροϊδία όταν μου λενε οτι θα κανουν τρομερή δουλεία και εν τέλει ηταν ελάχιστη. Ε με κοροιδευανε στα μουτρα μου. Αν μου λεγανε φιλε εγω τοσα χρεωνω και θέλω μια ωρα να το φτιαξω ΜΕΓΑΛΕ εισαι ντομπρος. Τοσο κοστολογείς την εργασία σου αλλα μου φαινονται πολλα όμορφα και απλά. Οταν όμως για να δικαιολογήσουν το υπερογκο ποσο σου λενε οτι έχει τρομερή δουλεία εκεί ψάχνουν θύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα και πρεπει να επιβραβεύουμε το καλο επαγγελματια και να τιμωρουμε τον κακο.Οχι να τούς βαζουμε σε ενα τσουβαλι όλους για να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε μαγκες και καλυτεροι ...........................απο το τσουβαλι.............

10 λεπτά πριν, lary7 είπε

Στον ιδιωτικό τομεα δεν υπάρχει κλέφτης, ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όσο θέλει και ο πελάτης έχει υποχρέωση να ρωτήσει πρίν πάρει την απόφαση του. Αυτό είναι ξεκάθαρο σε κάθε επάγγελμα. Κλέφτης θα έλεγα είναι αυτός που πληρώνεται για κάτι και δεν κάνει καλά την δουλειά του, οχι αυτός που ζητάει 100€ για δουλειά 20 λεπτών και ο πελάτης το δέχεται (ή έχει την επιλογή να το κάνει μονος του). Το ρητό που λέω στους πελάτες μου είναι "Αυτή η δουλεια χρειάζεται χρόνο + χρήμα, αν δεν έχεις χρόνο να διαθέσεις τότε χρειάζεται χρήμα + χρήμα".

100 δεν θα είναι ποτέ μα ποτέ. Γιατί πολύ απλά το 100% χρειάζεται διπλάσιο -τριπλάσιο χρόνο από το 90%.

 

4 λεπτά πριν, Jethro είπε

Και δεν είπα για κλέφτες πουθενά, εγώ έγραψα για κοροϊδία όταν μου λενε οτι θα κανουν τρομερή δουλεία και εν τέλει ηταν ελάχιστη. Ε με κοροιδευανε στα μουτρα μου. Αν μου λεγανε φιλε εγω τοσα χρεωνω και θέλω μια ωρα να το φτιαξω ΜΕΓΑΛΕ εισαι ντομπρος. Τοσο κοστολογείς την εργασία σου αλλα μου φαινονται πολλα όμορφα και απλά. Οταν όμως για να δικαιολογήσουν το υπερογκο ποσο σου λενε οτι έχει τρομερή δουλεία εκεί ψάχνουν θύματα.

Για υπερχρέωση μίλησες γενικα και αοριστα Ουτε για δουλεια ουτε για χρονο.Σε πληθυντικό κιολας για να μην σου ξεφυγει και κανενας ασε που τελικα κανεις δεν μπορει να ξερει και αν ολα αυτα που λες αληθευουν

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Σωστα και πρεπει να επιβραβεύουμε το καλο επαγγελματια και να τιμωρουμε τον κακο.Οχι να τούς βαζουμε σε ενα τσουβαλι όλους για να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε μαγκες και καλυτεροι ...........................απο το τσουβαλι.............

Για υπερχρέωση μίλησες γενικα και αοριστα Ουτε για δουλεια ουτε για χρονο.Σε πληθυντικό κιολας για να μην σου ξεφυγει και κανενας ασε που τελικα κανεις δεν μπορει να ξερει και αν ολα αυτα που λες αληθευουν

Πάλι όταν έχω πολλές αρνητικές εμπειρίες προφανώς θα μιλήσω σε πληθυντικό.

Ανέφερες και πριν ότι λέω παραμύθια σε όσα έκανα, αλλά δεν μου αντικρουσες σε ποιο από όλα σε όσα έγραψα ήταν λανθασμένα.

Αν είναι να κατηγορείς να το κάνεις με επιχείρημα. Σωστός αντίλογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή δουλειά πρέπει να πληρώνεται

Τώρα ο TS αποφάσισε να ανοίξει συνεργείο ο ίδιος (βρήκε χώρο,χρόνο, εργαλεία, ανταλλακτικά), αφού όπως λέει ξεκίνησε από χόμπι και όχι μόνο έφτιαξε το αμάξι, αλλά το πείραξε κιόλας επεμβαίνοντας σε ουσιαστικές λειτουργίες χωρίς καμία πιστοποίηση/εκμάθηση και χωρίς οποιαδήποτε διδασκαλία.

Από το ίντερνετ και τα φορα. Αυτοδίδακτος. Και εμπιστεύεται το αμάξι να κυκλοφορεί στο δρόμο

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Η καλή δουλειά πρέπει να πληρώνεται

Τώρα ο TS αποφάσισε να ανοίξει συνεργείο ο ίδιος (βρήκε χώρο,χρόνο, εργαλεία, ανταλλακτικά), αφού όπως λέει ξεκίνησε από χόμπι και όχι μόνο έφτιαξε το αμάξι, αλλά το πείραξε κιόλας επεμβαίνοντας σε ουσιαστικές λειτουργίες χωρίς καμία πιστοποίηση/εκμάθηση και χωρίς οποιαδήποτε διδασκαλία.

Από το ίντερνετ και τα φορα. Αυτοδίδακτος. Και εμπιστεύεται το αμάξι να κυκλοφορεί στο δρόμο

Ε όπως και τα συνεργεία που αντιμετώπισα "απο εμπερεία" τα φτιάχνουν χωρις εκπαίδευση για μοντέλο/μάρκα που επεμβενουν με generic προγραμματα.

Γιατι να μην εμπιστευτω; δεν έκανα αλχημίες δικές μου, προυπάρχουν στο όχημα τα οποιά τα δηλώνεις να λειτουργήσουν. Ουαου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Η καλή δουλειά πρέπει να πληρώνεται

Τώρα ο TS αποφάσισε να ανοίξει συνεργείο ο ίδιος (βρήκε χώρο,χρόνο, εργαλεία, ανταλλακτικά), αφού όπως λέει ξεκίνησε από χόμπι και όχι μόνο έφτιαξε το αμάξι, αλλά το πείραξε κιόλας επεμβαίνοντας σε ουσιαστικές λειτουργίες χωρίς καμία πιστοποίηση/εκμάθηση και χωρίς οποιαδήποτε διδασκαλία.

Από το ίντερνετ και τα φορα. Αυτοδίδακτος. Και εμπιστεύεται το αμάξι να κυκλοφορεί στο δρόμο

Ναι, ξέχασα. Έπρεπε να βγάλει ΕΠΑΛ για να είναι σωστός και πιστοποιημένος "μάστορας" ώστε να μπορεί να αλλάξει μια αντλία νερού.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway το topic το ανοιξα να ρωτήσω αν εχει βρει κάποιος κάνα έμπιστο συνεργείο να πηγαίνω με ξεκάθαρα λόγια με τις φόλες που έχω φάει τον τελευταίο καιρό γιαυτό είπα και τον πόνο μου.

Μάλλον κανείς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, magnam είπε

Ναι, ξέχασα. Έπρεπε να βγάλει ΕΠΑΛ για να είναι σωστός και πιστοποιημένος "μάστορας" ώστε να μπορεί να αλλάξει μια αντλία νερού.

ΟΧΙ απλα να σεβεται αυτούς που ειναι σωστοι επαγγελματιες και δεν κλεβουν ουτε υπερχρεωνουν αππλα κανουν σωστα την δουλεια τους και αμείβονται για αυτην

Το οτι αλλαξε μια τρομπα νερου καλα κανει και δικαίωμα του ειναι.Ουτε πείραξε κανενα ουτε εφαγε το ψωμι κανενος

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΟΧΙ απλα να σεβεται αυτούς που ειναι σωστοι επαγγελματιες και δεν κλεβουν ουτε υπερχρεωνουν αππλα κανουν σωστα την δουλεια τους και αμείβονται για αυτην

Το οτι αλλαξε μια τρομπα νερου καλα κανει και δικαίωμα του ειναι.Ουτε πείραξε κανενα ουτε εφαγε το ψωμι κανενος

Δεν νομίζω να αρνήθηκε ποτέ την ύπαρξη σωστών επαγγελματιών. Προφανώς και υπάρχουν! Απλώς είπε πως δεν έχει βρει μέχρι στιγμής κάποιον.

Και η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω ότι υπερβάλει, γιατί στην επαρχία για παράδειγμα που μένω εγώ, είναι πολύ λίγα τα συνεργεία, και πολλές φορές για να πας σε άλλο πρέπει να κάνεις 50 λεπτά δρόμο. Ε, και δεν είναι εύκολο να γυρίσεις τόσες περιοχές για να βρεις τον σωστό επαγγελματία που σίγουρα υπάρχει.

Προσωπικό παράδειγμα: Νόμιζα πως αυτός της περιοχής μου ήταν άριστος, μέχρι που άρχισε να μου λέει για έξτρα ζημιές που δεν υπήρχαν. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν αλλού σωστοί επαγγελματίες. Απλώς στην περιοχή μου δεν υπάρχουν.

Επεξ/σία από magnam
Τυπογραφικά.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

ΟΧΙ απλα να σεβεται αυτούς που ειναι σωστοι επαγγελματιες και δεν κλεβουν ουτε υπερχρεωνουν αππλα κανουν σωστα την δουλεια τους και αμείβονται για αυτην

Το οτι αλλαξε μια τρομπα νερου καλα κανει και δικαίωμα του ειναι.Ουτε πείραξε κανενα ουτε εφαγε το ψωμι κανενος

Σέβομαι το προσωπικό του συνεργείου της αντιπροσωπείας (την μόνη θετική εμπειρία όσον αφορά την εργασία και τα λόγια) απλά είναι πλέον εκτός εγγύησης και δεν επιθυμώ τις παραπάνω χρεώσεις.

Αναλυτικοί σε ότι κάνανε και με εργασία στο 100%. Ούτε φαινόταν ότι είχαν πειράξει βίδα και ούτε μια μουτζούρα δεν έβρισκα και το πλένανε στο τέλος. Επαγγελματίες μέχρι αηδίας.

Εδώ προφανώς και με ενοχλούσαν οι υπέρογκες χρεώσεις αλλά ήταν ξεκάθαροι σε αυτά που κάνανε χωρίς να μου λένε ότι έχει τρομερή δουλεία. Λέγανε κοστίζει τόσο θέλουμε 1-2 ώρες (πάντα κατόπιν ραντεβού) με τιμολόγια και όλα. Ένιωθα την ασφάλεια ότι έγινε σωστή η δουλεία με ειλικρίνεια. Ένα τέτοιο συνεργείο ψάχνω με λογικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Jethro είπε

Εδώ διαφωνώ, με την εμπειρία μου πχ για την αντλία νερού. Μου ζήτησαν να το πάω πχ απο το πρωι να το πάρω απογευμα, θα είχαν ολόκληρη μέρα για την επισκευή. Για μια επισκευή που εν τέλει απο δική μου ενασχόληση δεν πήρε ουτε μια ώρα.

Άρα αν δεν κάνανε το 100% θα ήταν τραγικό.

Ή θα είναι σωστοί επαγγελματίες που θα κάνουν σωστά τη δουλεία τους στο 100% και να χρεώνουν παραπάνω (αντιπροσωπία) ή θα κανουν 80-90% και θα χρεώνουν λιγότερο ΑΛΛΑ θα σου λενε μεγαλε εκανα οτι μπορούσα.

Και δεν είπα για κλέφτες πουθενά, εγώ έγραψα για κοροϊδία όταν μου λενε οτι θα κανουν τρομερή δουλεία και εν τέλει ηταν ελάχιστη. Ε με κοροιδευανε στα μουτρα μου. Αν μου λεγανε φιλε εγω τοσα χρεωνω και θέλω μια ωρα να το φτιαξω ΜΕΓΑΛΕ εισαι ντομπρος. Τοσο κοστολογείς την εργασία σου αλλα μου φαινονται πολλα όμορφα και απλά. Οταν όμως για να δικαιολογήσουν το υπερογκο ποσο σου λενε οτι έχει τρομερή δουλεία εκεί ψάχνουν θύματα.

Oταν θα πας ένα αμάξι σε συνεργείο για αντλία νερού ,εκτός και αν το πας με γερανο,θα είναι ζεστό.Θα πρέπει να κρυώσει για να το φτιάξουν .Και δεν θα περιμένουν πάνω απο το αμάξι σου πότε θα κρυώσει,θα προχωράνε με άλλα αμάξια.Οπότε όταν θα υπάρχει slot για το δικό σου θα το φτιάξουν.Μην τα κάνεις τόσο τραγικά τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, magnam είπε

Ναι, ξέχασα. Έπρεπε να βγάλει ΕΠΑΛ για να είναι σωστός και πιστοποιημένος "μάστορας" ώστε να μπορεί να αλλάξει μια αντλία νερού.

Καλα εσυ αδελφε μου αλλαζεις αντλια πετρελαίου οπως ειπες πριν στην αντλια νερού κανουμε συζήτηση ; 

Παιδια ειναι ευκολα ολα , γρυλακια τακους και ξεκινήστε .

Εμείς προσωπικά οποιος ερθει και μας πει , -εχω αυτο το πρόβλημα και εκανα αυτο και εκεινο και πανω στη συζήτηση πετάξει το  -μονος το φτιάχνω και εγω ξερω και να σου πω .

Α. Η τον διώχνω , εχει τυχη και ακομψα να πω εαν μπει το αμαξι μεσα θα κλείσεις το στομα σου .

Β. Τον μετράω τι μερος του λόγου ειναι και τον βάζω μεσα οπου και θα τον δουλεψουμε με το μέγιστο δυνατό κέρδος.

Διότι πολύ απλα δεν ειναι πελάτης και ουτε θα ξανά έρθει , οποτε 0νικο σεβας στο τιμολόγιο του.

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Καλα εσυ αδελφε μου αλλαζεις αντλια πετρελαίου οπως ειπες πριν στην αντλια νερού κανουμε συζήτηση ; 

Παιδια ειναι ευκολα ολα , γρυλακια τακους και ξεκινήστε .

Εμείς προσωπικά οποιος ερθει και μας πει , -εχω αυτο το πρόβλημα και εκανα αυτο και εκεινο και πανω στη συζήτηση πετάξει το  -μονος το φτιάχνω και εγω ξερω και να σου πω .

Α. Η τον διώχνω , εχει τυχη και ακομψα να πω εαν μπει το αμαξι μεσα θα κλείσεις το στομα σου .

Β. Τον μετράω τι μερος του λόγου ειναι και τον βάζω μεσα οπου και θα τον δουλεψουμε με το μέγιστο δυνατό κέρδος.

Διότι πολύ απλα δεν ειναι πελάτης και ουτε θα ξανά έρθει , οποτε 0νικο σεβας στο τιμολόγιο του.

Το γεγονός πως στη Σχολή Μηχανοδήγησης ή στον Ουλαμό Συντηρήσεως έχω αλλάξει αντλία πετρελαίου, δεν σημαίνει και πως θα την άλλαζα ποτέ στο αυτοκίνητό μου. Το έχω γράψει κιόλας ξεκάθαρα.

Και ναι, δεν είναι πυρηνική φυσική. Και όσο κι εάν κοπανιέστε, δεν πρόκειται να γίνει πυρηνική φυσική η αλλαγή μιας αντλίας. Σίγουρα υπάρχουν πολλές δυσκολίες, κάτι το οποίο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το αυτοκίνητο με το οποίο έχεις να κάνεις, αλλά είπαμε..... 

Συγγνώμη, αλλά τι εννοείς πως τον διώχνεις; Αρνείσαι την παροχή υπηρεσιών σε πελάτη που προτίθεται να σε πληρώσει για την δουλειά σου; Τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό, και ίσως παράνομο εάν υπάγεται στον ν.3304/2005.

Κατάλαβα με τι επαγγελματίες έχουμε να κάνουμε......

Επεξ/σία από magnam
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...