Προς το περιεχόμενο

Επίδομα covid-καθηγητες σε ιδιωτικές δομές και φροντιστηρια


alex19871987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά ζύγισα τα υπέρ και τα κατά:

Από την μια αν έχω ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου με τον εργοδότη τότε ΣΙΓΟΥΡΑ, κάποια στιγμή θα πάρω τα χρήματα. Αλλιώς υπάρχει κάποιο ρίσκο στην αντιπαραβολή των αρ.πρωτ. να μην σε βρουν.

Προτιμάω δηλαδή να τα πάρω σίγουρα, παρά νωρίτερα με λιγότερες πιθανότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, amakrido είπε

Προσωπικά ζύγισα τα υπέρ και τα κατά:

Από την μια αν έχω ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου με τον εργοδότη τότε ΣΙΓΟΥΡΑ, κάποια στιγμή θα πάρω τα χρήματα. Αλλιώς υπάρχει κάποιο ρίσκο στην αντιπαραβολή των αρ.πρωτ. να μην σε βρουν.

Προτιμάω δηλαδή να τα πάρω σίγουρα, παρά νωρίτερα με λιγότερες πιθανότητες.

Πάντως εδώ το λέει ξεκάθαρα..

Εργαζόμενοι, των οποίων οι συμβάσεις εργασίας τους έχουν ανασταλεί και έχουν ήδη υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση σε αντιστοίχιση με την αρχική δήλωση του εργοδότη τους, δεν απαιτείται να προβούν σε νέα υπεύθυνη δήλωση, καθώς λαμβάνεται υπόψη η αρχική τους δήλωση.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48408/nees-odhgies-apo-to-ypergasias-gia-epixeirhseis-kai-ergodotes-ekpaideytikwn-domwn-toy-idiwtikoy-tomea?fbclid=IwAR2nkiVwtIHiXTrHv-xW_sFWSCFHOjLUOCWFOSEjPTtvcMWdI8-rwx4fkTo

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα παίζει πολλοί εργοδότες μαζί με τους λογιστές κακώς να μας έβαλαν να κάνουμε τροποποιήση καθως δεν κατάλαβαν πως δεν χρειάζεται απαραίτητα και για αυτό να μην πληρωθηκαμε στις 15/04.σωστα?

Αλλά στην αρχή λέει όσες έχουν γίνει από τις 24/03 αναστολές εργοδοτών και από 01/04 αιτήσεις εργαζομένων θεωρούνται ως μη γενομενες..τι να πω

Επεξ/σία από alex19871987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Newbie12 είπε

Πάντως εδώ το λέει ξεκάθαρα..

Εργαζόμενοι, των οποίων οι συμβάσεις εργασίας τους έχουν ανασταλεί και έχουν ήδη υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση σε αντιστοίχιση με την αρχική δήλωση του εργοδότη τους, δεν απαιτείται να προβούν σε νέα υπεύθυνη δήλωση, καθώς λαμβάνεται υπόψη η αρχική τους δήλωση.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48408/nees-odhgies-apo-to-ypergasias-gia-epixeirhseis-kai-ergodotes-ekpaideytikwn-domwn-toy-idiwtikoy-tomea?fbclid=IwAR2nkiVwtIHiXTrHv-xW_sFWSCFHOjLUOCWFOSEjPTtvcMWdI8-rwx4fkTo

"Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις που τυχόν έχουν ήδη υποβληθεί από 24.3.2020, από επιχειρήσεις-εργοδότες της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσης, καθώς και οι Υπεύθυνες Δηλώσεις εργαζομένων που τυχόν έχουν υποβληθεί από 1.4.2020, για λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 4 του Κεφ.Α.1 της αριθμ. 12998/232/2020 κοινής υπουργικής απόφασης, λογίζονται ως μη γενόμενες."

Στο ίδιο άρθρο στην αρχή 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, amakrido είπε

"Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις που τυχόν έχουν ήδη υποβληθεί από 24.3.2020, από επιχειρήσεις-εργοδότες της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσης, καθώς και οι Υπεύθυνες Δηλώσεις εργαζομένων που τυχόν έχουν υποβληθεί από 1.4.2020, για λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 4 του Κεφ.Α.1 της αριθμ. 12998/232/2020 κοινής υπουργικής απόφασης, λογίζονται ως μη γενόμενες."

Στο ίδιο άρθρο στην αρχή 😂

Αυτό αφορά τις επιχειρήσεις στις οποίες υπήρξαν αλλαγές από την πρώτη αίτηση που έκαναν.Ουσιαστικα όλο αυτό γίνετε κυρίως για όσους κάνουν μάθημα διαδικτυακά, ενώ δηλώνουν ότι είναι κλειστοί. Εκείνοι είναι που πρέπει να κάνουν τροποποίηση στην αρχική τους αίτηση, αλλιώς αν δεν υπάρχει κάποια αλλαγή τότε δεν απαιτείται να αλλάξουμε κάτι στην αίτηση μας.

Οσο αναφορά τις πληρωμές, κανενας υπάλληλος ιδιωτικής εκπαίδευσης δεν πληρώθηκε αυτό το τριήμερο (15-17 του μηνός), γιατί οι εργοδότες μπορούν να κάνουν τροποποίηση τις αρχικές δηλώσεις ή να στείλουν ορθή επανάληψη από 13 μέχρι 20 Απριλίου, όποτε οι πληρωμές σε όλους θα γίνουν με το επόμενο κύμα, δηλαδή 25-27 Απριλίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, η δική μου ερμηνεία της ΚΥΑ είναι ότι ΟΛΟΙ οι εργοδότες ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ αίτηση, ακόμα και αν ήταν ΙΔΙΑ με την προηγούμενη.

Αυτά από εμένα, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο στο παρόν νήμα 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amakrido είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, η δική μου ερμηνεία της ΚΥΑ είναι ότι ΟΛΟΙ οι εργοδότες ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ αίτηση, ακόμα και αν ήταν ΙΔΙΑ με την προηγούμενη.

Αυτά από εμένα, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο στο παρόν νήμα 😊

Μπορεί και να έχεις δίκιο, πάντως σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε..Προσωπικά ο δικός μας λογιστής είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε καινούργια, άλλοι λογιστές λένε με λίγα λόγια κάντε ότι γουστάρετε... Που να βγάλεις άκρη μετά; Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη, κανεις απ' οσους δουλευαν σε φροντιστηριο δεν εχει πληρωθει, σωστα; Γιατι κοντευει να μας παει η πιεση 20 ολη μερα σημερα με τη γυναικα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giorgos2187 said:

Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη, κανεις απ' οσους δουλευαν σε φροντιστηριο δεν εχει πληρωθει, σωστα; Γιατι κοντευει να μας παει η πιεση 20 ολη μερα σημερα με τη γυναικα μου...

Η μητερα μου ειναι καθηγητρια σε φροντιστηριο, οπως και πολλοι γνωστοι μου. Ουτε ενας δεν εχει παρει τα χρηματα. Και λιγο που το εψαξα, σε διαφορα sites συζητανε καθηγητές και ολοι λενε οτι δεν εχουν μπει τα χρήματα στους λογαριασμούς τους.. Πρωτα τα εκλεισαν τα φροντιστήρια και τελευταίους θα πληρώσουν τους εργαζόμενους αυτου του κλαδου; Απλα έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω το συνδικαλιστικο οργανο των καθηγητων απαιτησε αλλαγες, οι αλλαγες απαιτησαν νεα ΚΥΑ και νεα προθεσμια δηλωσεων απο τους ιδιοκτητες. Η προθεσμια αυτη ληγει στις 20 Απριλιου, οποτε λογικα οι συγκεκριμενοι θα μπουν στον 2ο γυρο πληρωμων στις 27 Απριλιου

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=217461\

η σχετικη ΚΥΑ ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

απο οσο ξερω το συνδικαλιστικο οργανο των καθηγητων απαιτησε αλλαγες, οι αλλαγες απαιτησαν νεα ΚΥΑ και νεα προθεσμια δηλωσεων απο τους ιδιοκτητες. Η προθεσμια αυτη ληγει στις 20 Απριλιου, οποτε λογικα οι συγκεκριμενοι θα μπουν στον 2ο γυρο πληρωμων στις 27 Απριλιου

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=217461\

η σχετικη ΚΥΑ ^

Πολλά γίνανε, και σε ιδιωτικά σχολεία, και σε ΚΞΓ και σε ΦΜΕ, και σε βρεφονηπιακούς σταθμούς.

Όπως και να 'χει ναι, χρειάστηκε καινούρια ΚΥΑ και καινούριες προθεσμίες ΑΛΛΑ θα μπορούσαν να είχαν γίνει μερικές μέρες νωρίτερα έτσι ώστε να προλαβαίναμε (ίσως) να πληρωνοντουσαν μαζί με τους άλλους.

Μην ξεχνάμε ότι οι εκπαιδευτικές δομές κλείσανε τη δεύτερη εβδομάδα του Μαρτίου, πολλοί δεν πρόλαβαν να πληρωθούν ούτε καν τον Φεβρουάριο (και δεν τον έχουν πληρωθεί ακόμη), το οποίο σημαίνει ότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν μείνει πανί με πανί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ναι αλλά ένας εργαζόμενος με όλη αυτή τη σύγχυση αν έκανε τροποιηση άσχετα αν δεν χρειάζεται θα έχει θέμα??η θα πληρωθεί κανονικα??

Μην αγχώνεσαι αν έκανες τροποποίηση, μια χαρά εισαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, 

Έχει κανείς κάποιο νέο?

Πληρωθηκατε?

Μου είπαν να μην κάνω τροποποιητική δήλωση, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα.

Έχω να δω μισθό 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τίποτα.σου είπαν να μην κάνεις τροποποίηση γιατί είσαι καλυμμένος με την αρχική??άμα κάνεις τροποποίηση έχεις θέμα??εγώ έκανα υποβολή αίτησης με τον τελευταίο αριθμό πρωτοκόλλου του εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...