Προς το περιεχόμενο

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγο γύρισα και δυστυχώς η ταινία ήταν μεγάλη φόλα . Δεν την προτείνω για κινηματογράφο.

Κάποιες παρατηρήσεις.

Κάποια βασικά πράγματα όπως το σενάριο η σκηνοθεσία και οι ερμηνείες δεν πιάνουν ούτε τη βάση για Marvel ταινία που είναι ήδη χαμηλή. Κρατάω μια επιφύλαξη για τη σκηνοθεσία γιατί όπως αναφέρθηκε το τελικό cut ¨ηταν της Disney και όχι του σκηνοθέτη.

Αρκετή woke προπαγάνδα μέσα για λαθρομετανάστες , oμοφοφυλόφιλους και φεμινιστές. Το φεμινιστικό woke στην ταινία είναι και το χειρότερο γιατί γίνεται και εις βάρος του πρωταγωνιστή ο οποίος θα πρέπει να είναι αποτυχημένος , σατανικός ,συναισθηματικά ασταθής και θα πρέπει πάντα οι γυναίκες της ταινίας να δίνουν τη λύση.Δεν θα με ένοιαζε αν η ταινία λεγόταν  Female Avengers ή κάτι παρόμοιο αλλά η ταινία είναι για τον Dr Strange και ο χαρακτήρας του χαντακώνεται άδικα για να προωθηθεί το wokeness στοιχείο στη ταινία.

Ο villain υποχρησιμοποιείται στη ταινία αν και με το villain δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί είμαι μεγάλος θαυμαστής του. Μου άρεσε που σε κάποια σημεία του είχαν δώσει κάποιες horror σκηνές μου θύμισε λίγο το video game Fear.

Είχα μια ελπίδα ότι τουλάχιστον θα έχουμε επική αναμέτρηση στο τέλος μεταξύ καλού και villain αλλά μάταια.

Υπήρξαν κάποιες κάμεο εμφανίσεις αλλά ήταν αδιάφορες γιατί ήταν είτε δευτεροκλασάτοι ηθοποιοί είτε ερείπια ηθοποιοί είτε ηθοποιοί σε ρόλο όπου με το που τους έβλεπες ήθελες να βάλεις τα γέλια.

Τα αστεία ήταν σε τελείως άκυρες στιγμές και δεν έβγαζαν κανένα γέλιο. Σου έδιναν την εντύπωση ήθελαν να σε κάνουν γελάσεις με το ζόρι.

θα μπορούσα να γράψω παραπάνω αλλά δεν νομίζω ότι είναι ταινία που αξίζει το κόπο.

 

 

Επεξ/σία από PapaPalpatine
  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυτυχως η ταινια δεν ηταν καλη παροτι ο Doctor Strange ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας. Ηταν σα να βλεπω WandaVision season 2, ειλικρινα πολυ αδυναμο το storyline με την Wanda και τα παιδια της, βαρεθηκαμε.

Το καλυτερο σημειο, δηλαδη το court των Illuminati διηρκησε μονο 7-8 λεπτα, η τελικη μαχη ηταν απο τις χειροτερες Marvel final acts ever. Και φυσικα σε μια ταινια Doctor Strange φαγαμε στη μαπα περισσοτερο την Wanda παρα τον κεντρικο χαρακτηρα. 

Ακομα και τα πολυδιαφημισμενα Horror vibes της ταινιας και το στυλ του Ραιμι, υποτιθεμενο gore και jump scares ηταν για γελια, αν εννοουν horror για 10χρονα, τοτε ναι.

Μια τεραστια χαμενη ευκαιρια για μενα, ενω θα μπορουσαν να κανουν μια ταινια που να εξερευνα διαφορα universes και πολλους χαρακτηρες, εκαναν μια τηλεοπτικη σεζον WandaVision. 6/10 απο μενα

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, PapaPalpatine είπε

Αρκετή woke προπαγάνδα μέσα για λαθρομετανάστες , oμοφοφυλόφιλους και φεμινιστές. Το φεμινιστικό woke στην ταινία είναι και το χειρότερο γιατί γίνεται και εις βάρος του πρωταγωνιστή ο οποίος θα πρέπει να είναι αποτυχημένος , σατανικός ,συναισθηματικά ασταθής και θα πρέπει πάντα οι γυναίκες της ταινίας να δίνουν τη λύση.Δεν θα με ένοιαζε αν η ταινία λεγόταν  Female Avengers ή κάτι παρόμοιο αλλά η ταινία είναι για τον Dr Strange και ο χαρακτήρας του χαντακώνεται άδικα για να προωθηθεί το wokeness στοιχείο στη ταινία.

Θα ήθελες να πεις λίγο γιατί είναι woke? Επειδή δε το παρατήρησα εγώ και το αντιπαθώ όσο δε πάει. 

Π.χ, το backstory της Chavez, δεν είναι αυτό που μας δώσανε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ειδα κραυγαλεο woke στην ταινια, μια σκηνη ενος λεπτου ειχε που ηταν σα flashback με την οικογενεια της Chavez, αλλα αυτο ειναι το backstory της απο τα comics οποτε δεν πειραξε καθολου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά την κατατάσσω μέσα στις καλύτερες ταινίες του είδους!

Επιτέλους μια marvel ταινία που δεν ήταν για μικρά παιδιά!

Είχα την κόρη μου μαζί και τον ανηψιό μου (14αρων), τελειώνει η ταινία γυρνάω προς την κόρη μου και την βλέπω κατακόκκινη και μέσα στο κλάμα, καταστεναχωρηθηκε με το τέλος :D :D :D 

Το τι ανάλυση έπεσε μέχρι να φτάσουμε σπίτι, δεν λέγεται, μια πολύ ωραία βραδιά!

Επεξ/σία από bill987
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Θα ήθελες να πεις λίγο γιατί είναι woke? Επειδή δε το παρατήρησα εγώ και το αντιπαθώ όσο δε πάει. 

Π.χ, το backstory της Chavez, δεν είναι αυτό που μας δώσανε? 

Δηλαδή δεν παρατήρησες ότι ο πρωταγωνιστής Dr strange παρουσιάζεται σε όλη τη ταινία του σαν white male trash ; Δύσκολο να περάσει απαρατήρητο κάτι τέτοιο όταν η ταινία στο υπενθυμίζει συνέχεια.

Spoiler

Η Mary Sue skywalker america hugo chavez είναι female character of colour που μιλάει ισπανικά ,έχει LGBTQ background ,ταξιδεύει λαθραία στα universes και *αμάει και δέρνει χωρίς εκπαίδευση και στην πραγματικότητα εκείνη saves the day και όχι ο dr strange.

Υπάρχουν και άλλα female characters of colour και γενικότερα female characters που προωθούνται στη ταινία εις βάρος του dr strange θυμίζοντας μας συνέχεια πόσο ανεπαρκής είναι σαν χαρακτήρας. Δεν είναι κάτι που περνάει εύκολα απαρατήρητο γιατί η ταινία το κάνει από την αρχή ως το τέλος.

Και τέλος το ποιος νικάει πραγματικά τον villain στο φινάλε έχει τη σημασία του.

Edit 1: Μάζεψα το spoiler

Εdit:2:Αν και δεν έχει σχέση με το wokeness της ταινίας ένα ακόμη πράγμα που με ενόχλησε και δείχνει πόσο του πεταματού έχουν το dr stange είναι ότι δεν είναι  καν ο

Spoiler

sorcerer supreme

γιατί στη θέση αυτή πρέπει να έχουμε κινέζο χαρακτήρα σε σημαντική θέση και με σημαντικό timescreen μπας και πουλήσει η ταινία στην Ασία.

Επεξ/σία από PapaPalpatine
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είναι ψιλο αυτονόητο, μιας και μιλάμε για καινούργια ταινία, προσοχή με τα spoilers παιδιά.....

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, PapaPalpatine είπε

Δηλαδή δεν παρατήρησες ότι ο πρωταγωνιστής Dr strange παρουσιάζεται σε όλη τη ταινία του σαν white male trash ; Δύσκολο να περάσει απαρατήρητο κάτι τέτοιο όταν η ταινία στο υπενθυμίζει συνέχεια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η Mary Sue skywalker america hugo chavez είναι female character of colour που μιλάει ισπανικά ,έχει LGBTQ background ,ταξιδεύει λαθραία στα universes και *αμάει και δέρνει χωρίς εκπαίδευση και στην πραγματικότητα εκείνη saves the day και όχι ο dr strange.

Υπάρχουν και άλλα female characters of colour και γενικότερα female characters που προωθούνται στη ταινία εις βάρος του dr strange θυμίζοντας μας συνέχεια πόσο ανεπαρκής είναι σαν χαρακτήρας. Δεν είναι κάτι που περνάει εύκολα απαρατήρητο γιατί η ταινία το κάνει από την αρχή ως το τέλος.

Και τέλος το ποιος νικάει πραγματικά τον villain στο φινάλε έχει τη σημασία του.

 

Ως Trash εννοείς τα ελαττώματα του ως χαρακτήρας? Cocky, αλαζόνας, συμπεριφέρεται σαν να του ανήκουν τα πάντα? Γιατί έτσι μας τον παρουσιάσανε στη πρώτη ταινία. Σαν κάποιον που δε θα έκανες εύκολα παρέα. 

Spoiler

Η έλλειψη εμπιστοσύνης που του δείχνουν οι Illuminati, μαζί με την Κρίστιν το βρίσκω δικαιολογήμενο, δεν το είδα σαν woke.

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος, σε spoilers?

Spoiler

Το LGBTQ background δε με πείραξε, γιατί αυτό είναι και στα comics. Αυτό που με πείραξε ήταν που, έστω και για μερικά λεπτά, ήταν toe to toe με ένα από τα δυνατότερα οντα στο Multiverse, χωρίς εκπαίδευση. 

Όσον για το ποιος νικάει τον villain, δεν μου κάνει εντύπωση ούτε με χαλάει.

Spoiler

Η Scarlet Witch είναι δυνατότερη από τον Sorcerer Supreme, άρα και από τον Dr. Strange. Το ότι η ήττα της ήρθε από την Chavez, όχι με άμεση αναμέτρηση, αλλά πλαγίως, εμένα μου άρεσε καθώς έδενε και με το τι έγινε στο WandaVision. Η αγάπη για τα παιδιά της ήταν τελικά αυτό που την σταμάτησε. Cliche, προβλέψιμο, αλλά καλύτερο από το να την νικήσει ο Dr.Strange ή/και η Chavez. Προτιμώ να διατηρούνται οι κλίμακες δύναμης στο MCU όσο γίνεται περισσότερο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά νομίζω ότι κάθε φορά που διαβάζω κριτικές για ταινίες Marvel εδώ μέσα, όλοι έχουν απαιτήσεις να είναι η καλύτερη ταινία όλων τον εποχών, πάνε με προσδοκίες στον θεό και μετά γκρινιάζουν. 

Η ταινία δεν ήταν επιπέδου Endgame, ήταν όμως μια πολύ ωραία ταινία (βάζω ένα 7.8/10) και άξιζε και την μεγάλη οθόνη γιατί είχε αρκετά σημεία που απλά δεν γίνεται να τα εκτιμήσεις στην τηλεόραση.

Γελάω με τα σχόλια περί woke κλπ. Να κοιταχτείτε όσοι τα γράφετε, μην κάνετε τόσο overthink τα πάντα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MrRush είπε

Sorry αλλά νομίζω ότι κάθε φορά που διαβάζω κριτικές για ταινίες Marvel εδώ μέσα, όλοι έχουν απαιτήσεις να είναι η καλύτερη ταινία όλων τον εποχών, πάνε με προσδοκίες στον θεό και μετά γκρινιάζουν. 

Η ταινία δεν ήταν επιπέδου Endgame, ήταν όμως μια πολύ ωραία ταινία (βάζω ένα 7.8/10) και άξιζε και την μεγάλη οθόνη γιατί είχε αρκετά σημεία που απλά δεν γίνεται να τα εκτιμήσεις στην τηλεόραση.

Γελάω με τα σχόλια περί woke κλπ. Να κοιταχτείτε όσοι τα γράφετε, μην κάνετε τόσο overthink τα πάντα.

Κανείς δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ειδικά απο fast food super hero ταινία της Marvel αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να πληρεί κάποιες ελάχιστες βασικές απαιτήσεις σεναρίου , σκηνοθεσίας και ερμηνείων.

Το endgame ήταν καλούτσικη ταινία απλά ο περισσότερος κόσμος τη θεωρεί πολύ καλή ταινία επειδή ήταν το grand finale που κτιζόταν τόσα χρόνια μέσα από τις προηγούμενες ταινίες.

Και εγώ γελάω με το σανό που ταίζει η Marvel ορισμένους και δεν έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη να το αντιληφθούν.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ταινια ηταν. Καλυτερη απο Thor 2, Black Panther, Chi China, Ant-Man 1-2, Spiderman 1-2 ισως και 3, Eternals, Black widow, IronMan 3, Doctor Strange 1, δλδ τι θελουμε; Να περασει και το Infinity War;

Επισης το Wandavision αποκταει επιτελους ενα φιναλε, απο τις κορυφαιες σειρες της μαρβελ.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλπιζα να βλεπαμε και τον 

Spoiler

white vision. Λετε να τον δουμε καθολου? Γενικα διαβασα οτι με αυτον τον τροπο, αφηνουν ανοιχτο καθε ενδεχομενο να επιστρεψει η Wanda, ειτε αυτου του κοσμου (earth 616), ειτε του διπλα, μιας και απο οτι φανηκε εκει λειπει ο Vision.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα και εγώ!! Πολύ καλή ταινία μου άρεσε αρκετά και θα την ξανά δω.

Spoiler

Σε αυτή ταινία φαίνεται πόσο ζωντοβολο ήταν ο Captain America.

Επίσης μια απορία που είχα πάντα ήταν  πως με αυτή την ασπίδα που την πετάει με τόση δύναμη δεν είχε πάρει κεφάλια. 

Και η απάντηση ήρθε όταν η Wanda έκοψε στην μέση την Captain Carter ή απλά τη κάρφωσε, δεν κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής αλλά ελπίζω το πρώτο.

 

tony-shes-not-a-us-citizen-steve-buts-in-oh-5749464.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, PapaPalpatine είπε

Κανείς δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ειδικά απο fast food super hero ταινία της Marvel αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να πληρεί κάποιες ελάχιστες βασικές απαιτήσεις σεναρίου , σκηνοθεσίας και ερμηνείων.

Το endgame ήταν καλούτσικη ταινία απλά ο περισσότερος κόσμος τη θεωρεί πολύ καλή ταινία επειδή ήταν το grand finale που κτιζόταν τόσα χρόνια μέσα από τις προηγούμενες ταινίες.

Και εγώ γελάω με το σανό που ταίζει η Marvel ορισμένους και δεν έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη να το αντιληφθούν.

Ποιος είναι ο woke τότε; Εσύ λες ότι μας ταΐζουν σανό αλλά παρόλα αυτά πας και πληρώνεις να δεις κάτι που από την αρχή πιστεύεις ότι είναι σανό και μετά κράζεις που επιβεβαιώνεται η άποψη σου (από εσένα)

37 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ηλπιζα να βλεπαμε και τον 

  Απόκρυψη περιεχομένων

white vision. Λετε να τον δουμε καθολου? Γενικα διαβασα οτι με αυτον τον τροπο, αφηνουν ανοιχτο καθε ενδεχομενο να επιστρεψει η Wanda, ειτε αυτου του κοσμου (earth 616), ειτε του διπλα, μιας και απο οτι φανηκε εκει λειπει ο Vision.

 

Έχει υπογράψει μεγάλο συμβόλαιο η ηθοποιός άρα νομίζω έχει μέλλον στο universe μαζί με αυτόν που έγραψες

20 λεπτά πριν, orfeas26 είπε

Μόλις γύρισα και εγώ!! Πολύ καλή ταινία μου άρεσε αρκετά και θα την ξανά δω.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε αυτή ταινία φαίνεται πόσο ζωντοβολο ήταν ο Captain America.

Επίσης μια απορία που είχα πάντα ήταν  πως με αυτή την ασπίδα που την πετάει με τόση δύναμη δεν είχε πάρει κεφάλια. 

Και η απάντηση ήρθε όταν η Wanda έκοψε στην μέση την Captain Carter ή απλά τη κάρφωσε, δεν κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής αλλά ελπίζω το πρώτο.

 

tony-shes-not-a-us-citizen-steve-buts-in-oh-5749464.png

Wanda too stronk!11!1

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η Scarlet Witch είναι δυνατότερη από τον Sorcerer Supreme, άρα και από τον Dr. Strange. Το ότι η ήττα της ήρθε από την Chavez, όχι με άμεση αναμέτρηση, αλλά πλαγίως, εμένα μου άρεσε καθώς έδενε και με το τι έγινε στο WandaVision. Η αγάπη για τα παιδιά της ήταν τελικά αυτό που την σταμάτησε. Cliche, προβλέψιμο, αλλά καλύτερο από το να την νικήσει ο Dr.Strange ή/και η Chavez. Προτιμώ να διατηρούνται οι κλίμακες δύναμης στο MCU όσο γίνεται περισσότερο.

 

Spoiler

Συμφωνώ με τον τρόπο που νικήθηκε η Wanda... από το να βλέπαμε ένα χάλι σαν εκείνο που ο Spider man νίκησε τον Dr.Strange με Πυθαγόρειο θεώρημα καλύτερα αυτό.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...