Προς το περιεχόμενο

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sheik είπε

Κι αυτή η Wanda κόλλημα, παντρέψου μωρή δεν χάθηκαν οι άντρες ούτε είσαι στέρφα 😅😅😅😅

Εεε καλά...ούτως ή άλλως χαμένα τα είχε.Απο τόσους μπρατσαραδες πήγε και διάλεξε το ρομπότ 🤖!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ταινιάκι βλεπόταν ευχάριστα , δεν ήταν φυσικά επίπεδο infinity war , αλλά ούτε και ασύνδετο χάλι τύπου eternals. 7/10 απο μένα.

Spoiler

Μου άρεσε ο Krasinski σαν reed richards έστω και για τα λίγα λεπτά που φάνηκε.
Μακάρι να ξεκινούσαν σχέδια για να κάνουν το Secret Wars σε ταινίες - φυσικά δεν περιμένω τη θεική πρώτη version των αρχών του 80 , αλλά ακόμα και η τελευταία του hickman θα με κάλυπτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε υπόψιν σας πάντα ότι τα 30' που λέγεται ότι κόπηκαν, είναι πάρα πολύς χρόνος. Δεν ξέρουμε τι άλλο είχε στο μυαλό του ο Ράιμι. Ίσως περισσότερο Multiverse, ίσως κι άλλα cameos. Who knows

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thermo-sifounas είπε

Δυστυχως ομως κανενα Multiverse δεν ειδαμε... Εχει μια σκηνη (δεν ειναι σποιλερ καθως εχει βγει σε τραιλερ) που ο Strange και η America παρασυρονται σε διαφορα universes (ακομα και σε ενα που ειναι υγρο χρωμα) που φανταζομαι ολοι ενθουσιαστηκαμε για το που μπορει να παει αυτη η ταινια δημιουργικα και απο αποψη ιστοριας.

Και μετα αντι να εξερευνηθει αυτη η πιθανοτητα, φαγαμε στη μουρη ατελειωτο exposition για την Wanda και τα παιδια της. Πραγματικα εκνευριζομαι οσο το σκεφτομαι για το παραπλανητικο μαρκετινγκ.

Μια χαρα σποϊλερ εκανες τωρα ολη τη ταινια ομως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, catmaster είπε

ο ταινιάκι βλεπόταν ευχάριστα , δεν ήταν φυσικά επίπεδο infinity war , αλλά ούτε και ασύνδετο χάλι τύπου eternals. 7/10 απο μένα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μου άρεσε ο Krasinski σαν reed richards έστω και για τα λίγα λεπτά που φάνηκε.
Μακάρι να ξεκινούσαν σχέδια για να κάνουν το Secret Wars σε ταινίες - φυσικά δεν περιμένω τη θεική πρώτη version των αρχών του 80 , αλλά ακόμα και η τελευταία του hickman θα με κάλυπτε.

 

Spoiler

Ειναι ξεκαθαρο με την αναφορα στα incursions (συγκρουσεις συμπαντων) πως το πανε προς τη μεταφορα του Secret Wars του 2015. Κατ εμε η προσφατη σειρα (2015)ειναι πιο ενδιαφερουσα απο τη version των 80ς αλλα θελει 3 ταινιες σιγουρα για να αποδοθει σωστα (Τime Runs Out, Secret Wars, Battleworld) καθως εμπλεκονται διπλασιοι χαρακτηρες απ το Infinity War saga και ειναι σαφως πιο μεγαλεπηβολο.

Οσον αφορα τον Krasinsky, οντως εμφανισιακα ειναι ο ιδανικος Reed Richards και η γυναικα του Εmily Blunt θα ταν ιδανικη Sue Storm, βεβαια στην ταινια με χαλασε λιγο το παιξιμο του αν και ολιγολεπτο, τον βρηκα ανευρο.

Αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι οτι εγινε αναφορα στο οτι εχει 2 παιδια, οποτε πιθανοτατα στο Fantastic4 θα δουμε τον γιο του Franklin RIchards, ισως το πιο ισχυρο ον στο MCU, που μπορει να δημιουργει και να καταστρεφει συμπαντα με το μυαλο του.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου είπε, πως επειδή δεν εχω δει τις σειρές (μόλις δυο επεισόδια) των Wandavision k Loki, να μη κράξω αν δε καταλάβω τη ταινία!

οντως ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Φιλος μου είπε, πως επειδή δεν εχω δει τις σειρές (μόλις δυο επεισόδια) των Wandavision k Loki, να μη κράξω αν δε καταλάβω τη ταινία!

οντως ? 

Για το wandavision εχει δίκιο -υπάρχει το "μαγκάφιν" που δημιουργεί σύνδεση μεταξύ σειράς και ταινίας.
Για το loki δεν θα το έλεγα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Φιλος μου είπε, πως επειδή δεν εχω δει τις σειρές (μόλις δυο επεισόδια) των Wandavision k Loki, να μη κράξω αν δε καταλάβω τη ταινία!

οντως ? 

Για το WandaVision σε ενα βαθμο ναι, λογω γεγονοτων που εξηγουν την συμπεριφορα της Wanda διοτι αλλιως θα σου φανει εντελως ξεκαρφωτο αυτο που συμβαινει. Διαβασε απλα μια περιληψη αν δεν σε ψηνει να το δεις.

 

Το Loki, περα απο το οτι εισαγει την εννοια του multiverse , δεν εχει καποια αμεση συνδεση με τα γεγονοτα του Dr.Strange

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, panagiotis54 said:

 

Spoiler

Δεν έχει δίκιο σε μερικά που σχολιάζει όπως πχ στο γιατί η γουαντα δεν ζητάει απλά από την Αμερικα να την μεταφέρει οικειοθελώς το οποίο το εξηγεί και η ίδια η ταινία. 

Λίγο παραπάνω μεροληπτικος γενικώς αν και τις περισσότερες φορές συμφωνώ με αυτά που λέει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2022 at 23:28, orfeas26 said:

Εεε καλά...ούτως ή άλλως χαμένα τα είχε.Απο τόσους μπρατσαραδες πήγε και διάλεξε το ρομπότ 🤖!!

Βρέθηκε μια που όντως κοιτάει το χαρακτήρα και την κράζουμε;;; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία σούμα το παραπάνω βίντεο, με πολύ σωστά και valid points. Κρατάω το frustrating mess και προσθέτω και disappointing γιατί είχε όντως potential να δείξει κάτι πολύ σουπερ ντουπερ όσο αναφορά το multiverse. Δε λέω, το τρειλερ σαν αλλιώς να μου τα ΄λεγε ή εγώ να το περίμενα αλλιώς αλλά βγήκα από την αίθουσα και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν, ευτυχώς που δεν έδωσα £29 (33 ευρώ!) να την δω στο ΙΜΑΧ. Γιατί ναι, είναι σαν Wandavision season 2, feat. Dr. Strange. Και ομολογώ ότι πάντα είχα πολύ μεγάλη συμπάθεια στην Γουάντα γιατί έχει ένα αρκετό dramatic background - οι γονείς, μετά ο αδελφός, μετά ο Vision - που ίσως να εξηγεί κάποιες πράξεις της, αλλά εδώ λες, ντάξει κοπελιά, το 'χεσες.  

Speaking of multiverse - και λίγο οφφ τοπικ - είδα μετά από δύο μέρες το Everything Everywhere All at Once, και η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Δε νομίζω ότι έχω δει πιο bonkers film για/με το multiverse που να παίζει με αυτή την ιδέα και το αποτέλεσμα να είναι τόσο φρέσκο και εντελώς bonkers αλλά τολμηρό και παιχνιδιάρικο και αστείο. Ναι οκ, δεν έχει τους περιορισμούς και την ιστορία του MCU αλλά μου άρεσε που είδα μια πιο τολμηρή και διαφορετική εκδοχή για το ίδιο θέμα. Να με συγχωρείτε για το εκτός θέματος (δεν βρήκα παρόμοιο θέμα), ελπίζω να σας αρέσει η πρόταση αν είστε ήδη φαν του είδους και της ιδέας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Βρέθηκε μια που όντως κοιτάει το χαρακτήρα και την κράζουμε;;; :P 

Γι αυτό είναι φαντασία οι ταινία.Σιγα μην κοιτούσε τέτοιος κόμματος το "καλό" παιδί. Θα είχε μπει σε friendzone από την σέντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γκάρυ έβγαλε review με αρκετά σπόιλερς. Ωιμέεεεε

 

 

Στις 9/5/2022 στις 9:26 ΠΜ, catmaster είπε

Για το wandavision εχει δίκιο -υπάρχει το "μαγκάφιν" που δημιουργεί σύνδεση μεταξύ σειράς και ταινίας.
Για το loki δεν θα το έλεγα....

Το μαγκάφιν προέρχεται από το Agents of Shield, οπότε κάποιος πρέπει να πάει ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ για να καταλάβει τι γίνεται. 

Και αυτή είναι η μούφα της ταινίας που όχι μόνο ο Dr Strange είναι κομπάρσος στην ταινία του, αλλά πρέπει κάποιος να δει κάμποσες διαφορετικές σειρές την τελευταία δεκαετία για να καταλάβει τι γίνεται που πάλι είναι ένας αχταρμάς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Apoll είπε

Ο Γκάρυ έβγαλε review με αρκετά σπόιλερς. Ωιμέεεεε

 

 

Το μαγκάφιν προέρχεται από το Agents of Shield, οπότε κάποιος πρέπει να πάει ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ για να καταλάβει τι γίνεται. 

Και αυτή είναι η μούφα της ταινίας που όχι μόνο ο Dr Strange είναι κομπάρσος στην ταινία του, αλλά πρέπει κάποιος να δει κάμποσες διαφορετικές σειρές την τελευταία δεκαετία για να καταλάβει τι γίνεται που πάλι είναι ένας αχταρμάς. 

 

Δυστηχως όλο το MCU, ακόμα και η phase 1, είναι βασισμένο στην νοοτροπία των crossovers στα comics… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...