Προς το περιεχόμενο

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ποιος είναι ο woke τότε; Εσύ λες ότι μας ταΐζουν σανό αλλά παρόλα αυτά πας και πληρώνεις να δεις κάτι που από την αρχή πιστεύεις ότι είναι σανό και μετά κράζεις που επιβεβαιώνεται η άποψη σου (από εσένα)

Όταν πάω να δω ταινία fast food superhero της Marvel η μοναδική μου απαίτηση είναι να περάσω δυο ώρες ευχάριστα στο κινηματογράφο.Όπως έχω προαναφέρει οι απαιτήσεις από πλευράς σεναρίου, σκηνοθεσία και ερμηνειών σε αυτού του είδους των ταινιών είναι πολύ χαμηλές. Η συγκεκριμμένη ταινία όμως ήταν τόσο φόλα που  δεν μπόρεσε να καλύψει ακόμα και τις τόσο χαμηλές μου απαιτήσεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης εμένα με ενόχλησε και με ξενέρωσε αρκετά το γεγονός ότι αν δεν έχεις δει αρκετά πράγματα από το MCU δυσκολεύεσαι πολύ να βγάλεις άκρη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Riveboy είπε

Επίσης εμένα με ενόχλησε και με ξενέρωσε αρκετά το γεγονός ότι αν δεν έχεις δει αρκετά πράγματα από το MCU δυσκολεύεσαι πολύ να βγάλεις άκρη.

Αν πας στο 11ο επεισοδιο της 3ης σεζον μιας σειρας, θα βγαλεις ακρη?

Αν δεν εχεις χρονο/βαριεσαι να δεις τα υπολοιπα, δες ενα recap. Ή εστω doctor strange και wandavision και θα εχεις πιασει τα περισσοτερα

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PapaPalpatine είπε

Κανείς δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ειδικά απο fast food super hero ταινία της Marvel αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να πληρεί κάποιες ελάχιστες βασικές απαιτήσεις σεναρίου , σκηνοθεσίας και ερμηνείων.

Το endgame ήταν καλούτσικη ταινία απλά ο περισσότερος κόσμος τη θεωρεί πολύ καλή ταινία επειδή ήταν το grand finale που κτιζόταν τόσα χρόνια μέσα από τις προηγούμενες ταινίες.

Και εγώ γελάω με το σανό που ταίζει η Marvel ορισμένους και δεν έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη να το αντιληφθούν.

Όταν μπορέσεις, περιμένω ένα quote στην απάντηση μου για το wokeness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, KaRouLi said:
Spoiler

Το LGBTQ background δε με πείραξε, γιατί αυτό είναι και στα comics. Αυτό που με πείραξε ήταν που, έστω και για μερικά λεπτά, ήταν toe to toe με ένα από τα δυνατότερα οντα στο Multiverse, χωρίς εκπαίδευση. 

 

 

On 06/05/2022 at 10:48, Kostasspil said:

Αυτό που με χάλασε ήταν ότι κάποια πράγματα έδειχναν rushed,

  Reveal hidden contents

ότι δεν αφιέρωσαν όσο χρόνο έπρεπε σε άλλα Universes και ότι ο χαρακτήρας της Chavez μπήκε μόνο και μόνο επειδή οι γονείς της ήταν gay. Από κει που τα 'χει χαμένα και δεν έχει κανέναν έλεγχο πάνω στις δυνάμεις της, ξαφνικά απ' το πουθενά  κάνει master και πάει toe to toe με το πιο δυνατό πλάσμα του κόσμου.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε κάποια στιγμή το Director's Cut γιατί είμαι σίγουρος ότι η Disney θα έβαλε το χέρι της.

 

Εγραψα ακριβως το ιδιο. Κι εμενα αυτο ηταν απ' τα πραγματα που με χαλασαν παρολο που συνολικα τη βρηκα πολυ καλη ταινια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Εγραψα ακριβως το ιδιο. Κι εμενα αυτο ηταν απ' τα πραγματα που με χαλασαν παρολο που συνολικα τη βρηκα πολυ καλη ταινια

Χαχα, δε το είχα δει!! :D Ναι, κι εγώ θα ήθελα την director's cut. Next time, θέλουμε 18+ ταινία Disney. (never ever?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, PapaPalpatine said:

Δηλαδή δεν παρατήρησες ότι ο πρωταγωνιστής Dr strange παρουσιάζεται σε όλη τη ταινία του σαν white male trash ; Δύσκολο να περάσει απαρατήρητο κάτι τέτοιο όταν η ταινία στο υπενθυμίζει συνέχεια.

  Reveal hidden contents

Η Mary Sue skywalker america hugo chavez είναι female character of colour που μιλάει ισπανικά ,έχει LGBTQ background ,ταξιδεύει λαθραία στα universes και *αμάει και δέρνει χωρίς εκπαίδευση και στην πραγματικότητα εκείνη saves the day και όχι ο dr strange.

Υπάρχουν και άλλα female characters of colour και γενικότερα female characters που προωθούνται στη ταινία εις βάρος του dr strange θυμίζοντας μας συνέχεια πόσο ανεπαρκής είναι σαν χαρακτήρας. Δεν είναι κάτι που περνάει εύκολα απαρατήρητο γιατί η ταινία το κάνει από την αρχή ως το τέλος.

Και τέλος το ποιος νικάει πραγματικά τον villain στο φινάλε έχει τη σημασία του.

Edit 1: Μάζεψα το spoiler

Εdit:2:Αν και δεν έχει σχέση με το wokeness της ταινίας ένα ακόμη πράγμα που με ενόχλησε και δείχνει πόσο του πεταματού έχουν το dr stange είναι ότι δεν είναι  καν ο

  Reveal hidden contents

sorcerer supreme

γιατί στη θέση αυτή πρέπει να έχουμε κινέζο χαρακτήρα σε σημαντική θέση και με σημαντικό timescreen μπας και πουλήσει η ταινία στην Ασία.

Overanalysing much? Γελασα πολυ με το 

Spoiler

ταξιδευει λαθραια(!!!!) στα Universe. Υπαρχει ας πουμε νομιμος τροπος;;

Μην ψάχνεις ελαττώματα εκεί που δεν υπάρχουν. Η ταινία είχε τα θεματάκια της όπως όλες του MCU, καμία πολιτική ατζέντα δεν σκόπευε να προωθήσει. 

Επίσης τη μέρα τη σώζει

Spoiler

η ίδια η Wanda, η λευκή straight, όχι η woman of colour

 

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Overanalysing much? Γελασα πολυ με το

Γέλα όσο θες αλλά το όνομα του χαρακτήρα ,η γλώσσα που μιλάει , το οικογενειακό background του και ότι ταξιδεύει κυνηγημένος παραπέμπουν έντονα σε  minority illegal immigrant. Δεν χρειάζεται και ιδιαίτερο overanalyzing γιατί  η ταινία το κάνει προφανές.

Επεξ/σία από PapaPalpatine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το background της είναι απλά το source material. Τους κράζουμε δικαίως όταν αλλάζουν τα φώτα στους χαρακτήρες, δεν θα το κάνουμε κι όταν μένουν πιστοί στο κόμικ. Δεν στέκει το "ταξιδεύει λαθραία"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χαρακτήρας εμφανίστηκε στα κόμικ το 2011 και είναι είναι ο πρώτος λατινο-αμερικανός LGBTQ χαρακτηρας της Marvel που πρωταγωνιστεί σε σειρά κόμικ. Δεν γίνεται περισσότερο woke χαρακτήρας από αυτόν.Είμαι βέβαιος ότι σε αυτό το χαρακτήρα η Marvel θα έμενε πιστή στο source material. Το ταξιδεύει λαθραία το έγραψα για να αναδείξω ότι ο χαρακτήρας της στη ταινία παραπέμπει έντονα σε minority illegal immigrant. Ίσως το ταξιδεύει κυνηγημένη θα ήταν καλύτερη ορολογία μιας και μιλάμε για ταινίες φαντασίας.

Επεξ/σία από PapaPalpatine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, SabotazNic said:

Αν πας στο 11ο επεισοδιο της 3ης σεζον μιας σειρας, θα βγαλεις ακρη?

 

Πάνω σ' αυτο πάντως αν και συμφωνώ, θυμάμαι μια δήλωση του Fiege που έλεγε ότι το ΜοΜ θα είναι έτσι φτιαγμένο που δε χρειάζεται να έχεις δει το Wandavision, πράγμα που δε συνεβη. Όποιος είχε μείνει στο Endgame, είχε τεράστιο gap. Λογικό μεν, αλλά μην λες στον κόσμο ότι δε χρειάζεται να παρακολουθείς όλο το story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Πάνω σ' αυτο πάντως αν και συμφωνώ, θυμάμαι μια δήλωση του Fiege που έλεγε ότι το ΜοΜ θα είναι έτσι φτιαγμένο που δε χρειάζεται να έχεις δει το Wandavision, πράγμα που δε συνεβη. Όποιος είχε μείνει στο Endgame, είχε τεράστιο gap. Λογικό μεν, αλλά μην λες στον κόσμο ότι δε χρειάζεται να παρακολουθείς όλο το story.

Είπα να μείνει στο endgame? 1ο Doctor strange και Wanda vision, όπως ξανά έγραψα, αρκεί για να καταλάβεις τι γίνεται. Εξάλλου, αυτό λέω και έμμεσα με το παραπάνω σχόλιο μου, όπως δεν θα καταλάβεις τι γίνεται σε μια σειρά στην 3η σεζόν, έτσι δεν θα καταλάβεις και εδώ τι γίνεται στο mcu αν το πιάσεις τώρα χωρίς κανένα background

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, SabotazNic said:

Είπα να μείνει στο endgame?

Οχι, το 2ο ενικο τ χρησιμοποιησα για τον Fiege που εδινε την εντυπωση πως δε χρειαζεται να εχεις δει την ενδιαμεση ιστορια πριν το ΜοΜ

Συγκεκριμενα γι αυτη την ταινια γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει να χεις δει και το Loki και το SM: NWH για να μπεις στη λογικη του Multiverse

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Δυστυχως ομως κανενα Multiverse δεν ειδαμε... Εχει μια σκηνη (δεν ειναι σποιλερ καθως εχει βγει σε τραιλερ) που ο Strange και η America παρασυρονται σε διαφορα universes (ακομα και σε ενα που ειναι υγρο χρωμα) που φανταζομαι ολοι ενθουσιαστηκαμε για το που μπορει να παει αυτη η ταινια δημιουργικα και απο αποψη ιστοριας.

Και μετα αντι να εξερευνηθει αυτη η πιθανοτητα, φαγαμε στη μουρη ατελειωτο exposition για την Wanda και τα παιδια της. Πραγματικα εκνευριζομαι οσο το σκεφτομαι για το παραπλανητικο μαρκετινγκ.

 

Επεξ/σία από thermo-sifounas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...