Προς το περιεχόμενο

Apple: Σταμάτησε την πώληση του iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν κατάλαβα καλά, με 455€ θα το έπαιρνες; Ή θέλεις να σου πληρώσει η Apple τον ΦΠΑ; 

Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Η Apple θέλει να βγάζει κέρδος. Σιγά μην ασχοληθεί με την τσέπη σου. Εξάλλου, όπως βλέπεις, μια χαρά τα μαζεύει η Apple τα πορτοκάλια. Δεν περιμένει από σένα. 

Έχεις και εσύ τα ζόρια σου...

Κοιτα  τι κάνεις εσύ και άσε με εμένα ..

Όσο για τα πορτοκάλια ασχολιαστο...

Εγώ αναφέρομαι απρόσωπα σε επιχειρηματίες εσύ μου κάνεις επίθεση...

Αν την βρίσκεις έτσι κανένα πρόβλημα...🤣😛

Να το κοιτάξεις όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 hours ago, Chris_BMW said:

Και για πες μας εσυ που είσαι και κομματάκι έξυπνος .

 Τι ακριβώς έκανε η Samsung με το s10 e και το s10 lite ? 
 
Τουλάχιστον η Apple έβαλε τον Α13 μέσα ...

Έξυπνος απ τα λιδλ 

 

TO s10e βγήκε μαζί με τα υπόλοιπα, κυκλοφόρησε την πρώτη μέρα.δεν το έβγαλε 3μιση χρόνια μετα και ούτε με το ίδιο σασί του s5 (αν δεχτούμε ότι το νέο se είναι ολόιδιο με το iPhone 6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Antilogos1975 said:

Έχεις και εσύ τα ζόρια σου...

Κοιτα  τι κάνεις εσύ και άσε με εμένα ..

Όσο για τα πορτοκάλια ασχολιαστο...

Εγώ αναφέρομαι απρόσωπα σε επιχειρηματίες εσύ μου κάνεις επίθεση...

Αν την βρίσκεις έτσι κανένα πρόβλημα...🤣😛

Να το κοιτάξεις όμως...

Δεν σου κάνω επίθεση. Περιγράφω την κατάσταση. Και ξαναρωτάω, μια που δεν απάντησες. Τα 44€ είναι το πρόβλημα σου και δεν το παίρνεις ή δεν έχεις καταλάβει ότι τα 399$ είναι χωρίς φόρο;

Ποια είναι η προσιτή τιμή για σένα;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν σου κάνω επίθεση. Περιγράφω την κατάσταση. Και ξαναρωτάω, μια που δεν απάντησες. Τα 44€ είναι το πρόβλημα σου και δεν το παίρνεις ή δεν έχεις καταλάβει ότι τα 399$ είναι χωρίς φόρο;

Όχι βέβαια...τα 44 ευρώ δεν είναι πρόβλημα ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, etheo είπε

δλδ αυτή την εύκολη σκέψη που κάνουν μερικοί με την απλή αλλαγή ισοτιμίας eur-usd και απευθείας βγάζουν οτι όλα τα προιόντα ειναι με αυξημένες τιμές στην ελλάδα , ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω.

έχει η κάθε ελληνική εταιρεία πρόσβαση σε εύκολη χρηματοδότηση ? για να το κάνω λιανά - η ελληνική εταιρεία για πρέπει να αγοράσει απο κάποιον διανομέα (πχ quest μιας και αναφερόμαστε σε apple προιόντα) και θα πρέπει να πληρώσει αν όχι μετρητά , στην καλύτερη με επιταγή 45 ή 60 ημερών. Για να γίνει αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να βρει χρήματα μιας και αυτό δεν θα ειναι το μοναδικό προιόν μέσα στο κατάστημα της. άρα? τράπεζα και δανεισμός , αυτό σημαίνει και κόστος χρήματος που το υπολογίζεις ανάλογα με το ποσό δανεισμού (πχ 2 - 3 - 4%) βάλτε τώρα με το μυαλό σας το συγκεκριμένο ποσό για ΟΛΑ τα είδη μέσα σε ένα κατάστημα. Επίσης κόστος εισαγωγών - κόστος διαχείρησης (logistic , αποθήκης)

Συνεπώς δείτε και τα πράγματα απο άλλη σκοπιά και όχι από την απλή αλλαγή νομίσματος.

 

 

Εδώ το σκεπτικό τους για την κοστολόγηση προϊόντων απο τις εταιρίες είναι: "Οι βίδες κάνουν 0,10€ η καθεμία, + 40€ η RAM + 100€ το αλουμίνιο + 10% κέρδος = έπρεπε να το πουλάει 180€", χωρίς να υπολογιστεί ποτέ R&D, Marketing, Λειτουργικά έξοδα κτλ κτλ, θα υπολογίσουν τέτοια περίπλοκα πράγματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Antilogos1975 said:

Όχι βέβαια...τα 44 ευρώ δεν είναι πρόβλημα ...

Sorry τότε. Νόμιζα ότι υποστήριζες τη λογική του φίλου που λέει γιατί το πάνε από 399$ (369€~) στα 499€, παρουσιάζοντάς το σαν να έβαλε η Apple καπέλο στη Ελλάδα 130€. Ίσως δεν κατάλαβα καλά. Ή κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, etheo είπε

δλδ αυτή την εύκολη σκέψη που κάνουν μερικοί με την απλή αλλαγή ισοτιμίας eur-usd και απευθείας βγάζουν οτι όλα τα προιόντα ειναι με αυξημένες τιμές στην ελλάδα , ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω.

έχει η κάθε ελληνική εταιρεία πρόσβαση σε εύκολη χρηματοδότηση ? για να το κάνω λιανά - η ελληνική εταιρεία για πρέπει να αγοράσει απο κάποιον διανομέα (πχ quest μιας και αναφερόμαστε σε apple προιόντα) και θα πρέπει να πληρώσει αν όχι μετρητά , στην καλύτερη με επιταγή 45 ή 60 ημερών. Για να γίνει αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να βρει χρήματα μιας και αυτό δεν θα ειναι το μοναδικό προιόν μέσα στο κατάστημα της. άρα? τράπεζα και δανεισμός , αυτό σημαίνει και κόστος χρήματος που το υπολογίζεις ανάλογα με το ποσό δανεισμού (πχ 2 - 3 - 4%) βάλτε τώρα με το μυαλό σας το συγκεκριμένο ποσό για ΟΛΑ τα είδη μέσα σε ένα κατάστημα. Επίσης κόστος εισαγωγών - κόστος διαχείρησης (logistic , αποθήκης)

Συνεπώς δείτε και τα πράγματα απο άλλη σκοπιά και όχι από την απλή αλλαγή νομίσματος.

Δεν θα διαφωνήσω με το συλλογισμό σου αλλά σκέψου ότι για το ίδιο προιον υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην ευρωπαική και την αμερικανική αγορά της τάξης του +36% περίπου. Ποσοστό που δεν δικαιολογείται από το αυξημένο κόστος χρήματος της ελληνικής ή οποιασδήποτε ευρωπαικής εταιρείας που εμπορέυεται τα προιοντα της apple. Π.χ το SE στην Γαλλία πωλείται για 489e & στη Γερμανία για 479 αξίχει να αναφερθεί ότι Γερμανική οικονομία και επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε δανεισμό χρήματος με τα χαμηλότερα επιτόκια παγκοσμίως. Τα συμπεράσματα δικά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, MR_Dimi said:

Δεν θα διαφωνήσω με το συλλογισμό σου αλλά σκέψου ότι για το ίδιο προιον υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην ευρωπαική και την αμερικανική αγορά της τάξης του +36% περίπου. Ποσοστό που δεν δικαιολογείται από το αυξημένο κόστος χρήματος της ελληνικής ή οποιασδήποτε ευρωπαικής εταιρείας που εμπορέυεται τα προιοντα της apple. Π.χ το SE στην Γαλλία πωλείται για 489e & στη Γερμανία για 479 αξίχει να αναφερθεί ότι Γερμανική οικονομία και επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε δανεισμό χρήματος με τα χαμηλότερα επιτόκια παγκοσμίως. Τα συμπεράσματα δικά σου...

+36% βγαίνει αν συγκρίνεις τιμές άνευ φόρων με τιμές με φόρο, το οποίο δεν χρειάζεται να εξηγήσω ότι είναι λάθος.
Το 399$ είναι ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟΥΣ.

Οπότε:, σύμφωνα με τους υπολογισμούς σου 399$=367€Χ36%=499€, μόνο που στη Ελλάδα, χωρίς φόρους, κάνει 402€. Δηλαδή λιγότερο από 10%. πάνω στο 367€

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Sorry τότε. Νόμιζα ότι υποστήριζες τη λογική του φίλου που λέει γιατί το πάνε από 399$ (369€~) στα 499€, παρουσιάζοντάς το σαν να έβαλε η Apple καπέλο στη Ελλάδα 130€. Ίσως δεν κατάλαβα καλά. Ή κατάλαβα;

Όχι βέβαια...

Εγώ απλά είπα ότι εμείς σαν καταναλωτές ψάχνουμε την καλύτερη τιμή

ότι η εταιρία θα έχει και κερδη εννοείται...κι όχι μόνο η εταιρία αλλά και οι μεσάζοντες.

Μένω Γερμανία.εδω βλεπω preorder από 479 ευρώ

Για εμένα προσωπικά για αυτό το τηλέφωνο η τιμή είναι αποδεκτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Antilogos1975 said:

Όχι βέβαια...

Εγώ απλά είπα ότι εμείς σαν καταναλωτές ψάχνουμε την καλύτερη τιμή

ότι η εταιρία θα έχει και κερδη εννοείται...κι όχι μόνο η εταιρία αλλά και οι μεσάζοντες.

Μένω Γερμανία.εδω βλεπω preorder από 479 ευρώ

Για εμένα προσωπικά για αυτό το τηλέφωνο η τιμή είναι αποδεκτή.

19% δεν είναι ο φόρος στη Γερμανία; 402€ προ φόρου δηλαδή. Κι εδώ τόσο έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

19% δεν είναι ο φόρος στη Γερμανία; 402€ προ φόρου δηλαδή. Κι εδώ τόσο έχει. 

Έτσι..

(479/119)*100 ~ 402,521 € 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

+36% βγαίνει αν συγκρίνεις τιμές άνευ φόρων με τιμές με φόρο, το οποίο δεν χρειάζεται να εξηγήσω ότι είναι λάθος.
Το 399$ είναι ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟΥΣ.

Οπότε:, σύμφωνα με τους υπολογισμούς σου 399$=367€Χ36%=499€, μόνο που στη Ελλάδα, χωρίς φόρους, κάνει 402€. Δηλαδή λιγότερο από 10%. πάνω στο 367€

Ναι το ξανακοίταξα, η τιμή 399$ στις ΗΠΑ είναι πράγματι χωρίς τον φόρο, τελική τιμή βγαίνει 434,41$ (399,65€) συνεπώς η διαφορά από τα 499€ της ελληνικής τιμής περιορίζεται στο 24,8% στην τιμή με φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, MR_Dimi said:

Ναι το ξανακοίταξα, η τιμή 399$ στις ΗΠΑ είναι πράγματι χωρίς τον φόρο, τελική τιμή βγαίνει 434,41$ (399,65€) συνεπώς η διαφορά από τα 499€ της ελληνικής τιμής περιορίζεται στο 24,8% στην τιμή με φόρους.

Δεν ξέρω πώς έβγαλες το 434$ αλλά αν θες να συγκρίνεις το κόστος αγοράς, πρέπει να το κάνεις στην προ φόρων τιμή. Ο φόρος δεν είναι κόστος. Οπότε η διαφορά είναι 402-367=35€. Αύξηση 9,1%
Αν θες να κάνεις τη σύγκριση με φόρους, τότε είναι 499 - 455 (367+24%)= 44€. Αύξηση 9,2%

Το 24,8% πώς το έβγαλες;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Μαέστρος εκεί είναι ο αρχιμηχανικός .

Επειδή ουσιαστικά διευθύνει την « Ορχήστρα» των μηχανικών 

 Σορυ που δεν το εξήγησα .

 Δεν είναι ότι δεν θέλει να δώσει 1500 για τηλέφωνο . Είναι ότι δεν τον βολεύει . Πως αλλιώς να το εξηγήσω ρε παιδιά .

 Εδώ  ο άλλος μου έβαλε λυπημένη φατσούλα (είναι στεναχωρημένος) γιατί οι ανάγκες του αδερφού μου είναι αυτές που περιέγραψα ..

 Έλα Χριστέ μου μέρες που είναι ..έχει πρόβλημα ο κόσμος ...

Δεν εχεις καταλαβει τις φατσουλες, κατα τα αλλα σωστα τα λες, περιμενα κι εγω πολλα απο το se, κυριως ενα redesign αλλα θα κανιβαλιζε πωλησεις απο τα μεγαλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...