Προς το περιεχόμενο

Apple: Σταμάτησε την πώληση του iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικότερα είναι ακριβότερα τα iPhone στην Ευρώπη. Αναλογικά είναι η καλύτερη τιμή που έχω δει ποτέ σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Ιταλία που έχει 2% μικρότερο ΦΠΑ και παραδοσιακά ήμασταν 20~30€ ακριβότεροι και στο SE έχουμε την ίδια τιμή!

3 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Δεν εχεις καταλαβει τις φατσουλες, κατα τα αλλα σωστα τα λες, περιμενα κι εγω πολλα απο το se, κυριως ενα redesign αλλα θα κανιβαλιζε πωλησεις απο τα μεγαλα.

Το redesign, που δεν θα είναι redesign αλλά επιστροφή στο κλασσικό στυλ του iPhone 5, θα έρθει στα μεγάλα. Το SE ήταν αδύνατον να έχει νέο σχεδιασμό, όπως ακριβώς δεν είχε και το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

56 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω πώς έβγαλες το 434$ αλλά αν θες να συγκρίνεις το κόστος αγοράς, πρέπει να το κάνεις στην προ φόρων τιμή. Ο φόρος δεν είναι κόστος. Οπότε η διαφορά είναι 402-367=35€. Αύξηση 9,1%
Αν θες να κάνεις τη σύγκριση με φόρους, τότε είναι 499 - 455 (367+24%)= 44€. Αύξηση 9,2%

Το 24,8% πώς το έβγαλες;

ok καλύτερα η σύγκριση να γίνεται σε net prices στο ίδιο νόμισμα. Συνεπώς:

ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΕΥΡΏ

Ελλάδα: 402€ - ΗΠΑ: 367€ ΔΙΑΦΟΡΑ: 9.5% περίπου (ΕΧΕΙς ΔΙΚΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΟΤΙΜΙΕΣ ΠΡΙΝ)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Δεν εχεις καταλαβει τις φατσουλες, κατα τα αλλα σωστα τα λες, περιμενα κι εγω πολλα απο το se, κυριως ενα redesign αλλα θα κανιβαλιζε πωλησεις απο τα μεγαλα.

Τις έχω καταλάβει .

 Δεν είπα κάτι για το confused! Λογικό είναι όταν ο άλλος ακούει μαέστρος και Mercedes να είναι μπερδεμένος !

 Αναφέρθηκα στο λυπημένος ! Γιατί να είναι κάποιος λυπημένος με τις ανάγκες του άλλου όταν αυτός ο άλλος είναι ... ικανοποιημένος !

 Κατά τα αλλά αν παρακολουθείς την Apple μόνο ευχαριστημένος πρέπει να είσαι που έβαλε τουλάχιστον την e sim στο τηλέφωνο .

 Η αλήθεια είναι πως και εγώ περίμενα το κάτι παραπάνω κυρίως στον τομέα της μπαταρίας καθότι έλλειψη 3D Touch σίγουρα θα μπορούσε να βάλει μια πάνω από 2000.

 Και η αυτονομία της συσκευής σε συνδυασμό με τον A13 θα απογειωνόταν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MR_Dimi είπε

ok καλύτερα η σύγκριση να γίνεται σε net prices στο ίδιο νόμισμα. Συνεπώς:

ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΕΥΡΏ

Ελλάδα: 402€ - ΗΠΑ: 367€ ΔΙΑΦΟΡΑ: 9.5% περίπου (ΕΧΕΙς ΔΙΚΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΟΤΙΜΙΕΣ ΠΡΙΝ)

*τα 434$ είναι η τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής στις ΗΠΑ MΕ ΦΠΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kifinas είπε

Το redesign, που δεν θα είναι redesign αλλά επιστροφή στο κλασσικό στυλ του iPhone 5, θα έρθει στα μεγάλα. Το SE ήταν αδύνατον να έχει νέο σχεδιασμό, όπως ακριβώς δεν είχε και το πρώτο.

O καθενας εχεις τους ευσεβεις του ποθους.

επισης καποτε το se ηταν αδυνατο να κυκλοφορησει σαν ιδεα γενικα, να που κυκλοφορησε.

μην κανουμε αναλυσεις εκ του ασφαλους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε χάνω. Όχι, το SE (το αρχικό SE) δεν ήταν αδύνατον να κυκλοφορήσει. Η Apple είχε κάνει προσπάθεια για ένα φθηνό "νέο" τηλέφωνο με το 5C, απέτυχε και όλοι περίμεναν τι θα άλλαζε. Και εκεί ήρθε το πρώτο SE. Βλέποντας λοιπόν το αρχικό κόλπο που πήγε καλά, ήταν αναμενόμενο να ξαναδούμε το ίδιο έργο. Σασί και οθόνη από τα παλιά, νέο επεξεργαστή και καλή κάμερα και έφυγε.

Αν είχε άλλο σχεδιασμό θα είχε άλλο όνομα και σίγουρα άλλη τιμή. Δεν ξέρω πως το ονομάζεις, σε μένα είναι απλά αναμενόμενο σύμφωνα με το παρελθόν.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, MR_Dimi said:

*τα 434$ είναι η τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής στις ΗΠΑ MΕ ΦΠΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Α οκ.

Αυτή η συζήτηση πάντως για τις διαφορές τιμών δεν ξέρω πόσο νόημα έχει, αν δεν ξέρουμε τη χοντρική που αγοράζουν οι επίσημοι resellers σε κάθε χώρα και αν αυτή περιλαμβάνει και άλλα κόστη.
Η Apple πάντως, τιμολογεί με χειρουργική ακρίβεια, όσο αφορά στη σχέση vfm μεταξύ των συσκευών της. Μόνο με προσωπικά κριτήρια βρίσκεις το ξεκάθαρα καλύτερο deal (και αν το βρεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Τις έχω καταλάβει .

 Δεν είπα κάτι για το confused! Λογικό είναι όταν ο άλλος ακούει μαέστρος και Mercedes να είναι μπερδεμένος !

 Αναφέρθηκα στο λυπημένος ! Γιατί να είναι κάποιος λυπημένος με τις ανάγκες του άλλου όταν αυτός ο άλλος είναι ... ικανοποιημένος !

 Κατά τα αλλά αν παρακολουθείς την Apple μόνο ευχαριστημένος πρέπει να είσαι που έβαλε τουλάχιστον την e sim στο τηλέφωνο .

 Η αλήθεια είναι πως και εγώ περίμενα το κάτι παραπάνω κυρίως στον τομέα της μπαταρίας καθότι έλλειψη 3D Touch σίγουρα θα μπορούσε να βάλει μια πάνω από 2000.

 Και η αυτονομία της συσκευής σε συνδυασμό με τον A13 θα απογειωνόταν .

Ίσως μεταφράζεις λάθος την λέξη  Meister (KFZ -Meister) ...

Αν πεις Αρχι-μηχανικος θα σε καταλάβει καλύτερα καποιος που δεν έχει και πολλές επαφές με Γερμανία...

Εγώ πάντως κατάλαβα τι έγραψες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι καταλάβαμε πάνω κάτω το ήθελε να πει ο @Chris_BMW απλά κάποιοι έπρεπε να βρουν και κάτι για να του τι μπουν επειδή τόλμησε και είχε αντίθετη άποψη από αυτούς... 

anyway εδώ ο άλλος δεν με "τάπωσε" γιατί ήταν Μ. Παρασκευή και καλά... για τέτοιο επίπεδο μιλάμε...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όλοι καταλάβαμε πάνω κάτω το ήθελε να πει ο @Chris_BMW απλά κάποιοι έπρεπε να βρουν και κάτι για να του τι μπουν επειδή τόλμησε και είχε αντίθετη άποψη από αυτούς... 

anyway εδώ ο άλλος δεν με "τάπωσε" γιατί ήταν Μ. Παρασκευή και καλά... για τέτοιο επίπεδο μιλάμε...

Φίλε κάποιοι νομίζουν ότι επειδή έχουν 35.000 μνμ και κάνανε εγγραφή πριν 10 χρόνια πως έχουν το δικαίωμα -ελεύθερο να χαρακτηρίζουν τους άλλους .

 Τέλος πάντων καλή καρδιά μέρες που είναι .

 Στο επίπεδο του καθενός δεν πρόκειται να πέσω
οτι και να γράψει ο οποιοσδήποτε .

 Καλή ανάσταση σε όλους !

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τηλέφωνο με την οθόνη από άκρη σε άκρη σε αυτά τα λεφτά και θα κλαίγανε πολλοί εκεί έξω ...Που μετά τον κορώνα θα γίνει τέτοια ανακατάταξη  τιμών και συνθηκών που και το 6ς θα μοιάζει λαχείο να το κρατάς στο χέρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 8:13 ΜΜ, Chris_BMW είπε

Χαχαχ δεν έχει σχέση με το άρθρο αλλά αφού ρωτάς BMW 140 f21 του 18 m performance στα 450 άλογα 

Ε βέβαια δεν θέλει να δώσει λεφτά να πάρει το iPhone 11 αφού τα τρώει στις βενζίνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σχεδιασμός κάποια στιγμή φτάνει στα όριά του. Δεν μπορεί να βελτιώνεται για πάντα. Τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό. Το σασί του iphone 6-6s είναι ιδανικό για πολλούς. Από εκεί και πέρα όσοι από αυτούς τους πολλούς γουστάρουν πιο πολύ το touch id από το face id, τότε το SE2 είναι μονόδρομος. Επίσης, όπως είπε κάποιος φίλος, οι περισσότεροι θα το πάρουν γιατί θέλουν ένα ίδιο Iphone 6s με σύγχρονο επεξεργαστή, καλύτερη μπαταρία (ή απόδοση μπαταρίας) και υποστήριξη. Αυτά τα δίνει το SE2 σε πολύ καλή τιμή. Αν και το 6s ακόμα κρατά αψεγάδιαστα. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 7:41 ΜΜ, Chris_BMW είπε

Μαέστρος εκεί είναι ο αρχιμηχανικός .

Επειδή ουσιαστικά διευθύνει την « Ορχήστρα» των μηχανικών 

 Σορυ που δεν το εξήγησα .

 Δεν είναι ότι δεν θέλει να δώσει 1500 για τηλέφωνο . Είναι ότι δεν τον βολεύει . Πως αλλιώς να το εξηγήσω ρε παιδιά .

 Εδώ  ο άλλος μου έβαλε λυπημένη φατσούλα (είναι στεναχωρημένος) γιατί οι ανάγκες του αδερφού μου είναι αυτές που περιέγραψα ..

 Έλα Χριστέ μου μέρες που είναι ..έχει πρόβλημα ο κόσμος ...

Ρε φιλαράκι κάποιος.μπορει να έβαλε λυπημένη φατσούλα γιατί απλά μπορεί να μην τον ενδιαφέρει που είναι μαέστρος ο αδερφός σου και πόσο πολύ περιμένει να πάρει το νέο se. Μπορεί και όχι , προχωράμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Ρε φιλαράκι κάποιος.μπορει να έβαλε λυπημένη φατσούλα γιατί απλά μπορεί να μην τον ενδιαφέρει που είναι μαέστρος ο αδερφός σου και πόσο πολύ περιμένει να πάρει το νέο se. Μπορεί και όχι , προχωράμε.

Ρε φιλαράκι απαντάω στον άλλο που ρωτάει για το ποιος μπορεί να θέλει να αλλάξει το 8 με το SE . 
 Και του εξηγώ το γιατί .

Δεν το πόσταρα έτσι στο ξεκάρφωτο για να δικαιολογεί την απορία κάποιου η τη λύπη !

 Χριστός Ανέστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...