Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Θα έχει σοβαρές διαφορές όμως το CL=16 από π.χ. 18?

Στους Zen 2 είχαμε δει ότι τα subs και η συχνότητα παίζουν ρόλο. Τα primary timings έκαναν ελάχιστη διαφορά (π.χ. 3800 16-16-16 vs 3800 CL14-15-14 ούτε 1ns σε latency)

Υπερτιμημένα είναι αλλά είναι λογικό ως ενός σημείου.

Ένα σενάριο που δεν έχουν αντίπαλο είναι αυτό των 64GB (4x16) σε συνδυασμό με υψηλές συχνότητες.

Αυτές οι μνήμες είναι single rank και δε θα έχουν πρόβλημα να πιάνουν 4GHz σε 4x16. Όλα τα υπόλοιπα κιτς είναι dual rank και τα 4GHz με 4 x dual rank DIMMs είναι πολύ πολύ δύσκολο εγχείρημα. Και για τις μητρικές και για τον IMC.

Επίσης υπάρχει και το σενάριο των Intel και 32GB RAM. Αυτά θα πηγαίνουν και 4,5Ghz (και παραπάνω) σε Intel. Καλή τύχη να βρεις dual rank 16GB DIMMs να ανεβαίνουν στα 4,5GHz.

Καλά όλα στη θεωρία στην πράξη όμως ένα dual rank setup με single rank setup δεν έχουν καμία αξιοσημείωτη διαφορά πέρα από το aida copy

Edit: αν μιλάτε για τους 5xxx συγκεκριμενα άκυρο το παραπάνω σχολιο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, billeiros είπε

Σημαντικά οφέλη με τα 4 στικς

Διάβασα και ένα τεράστιο σχόλιο από κάτω. Ουσιαστικά για 64GB βλέπω προτείνει 4x16GB Crucial Ballistix MAX τα οποία κοστίζουν μία περιουσία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! Θα ήθελα αν έχετε λίγο χρόνο τη συμβουλή σας.

Όπως είχα postάρει και πιο πριν έχω παραγγείλει τον 5900x από msystems προκειμένου να φτιάξω ένα SFF PC (nzxt h1).

Ακόμα, έχω πάρει την Asus ROG Strix gaming b550i και από ram την Corsair vengeance lpx 2x32gb 3600 c18 (15-15-15-36/tested 18-22-22-42) που βρήκα σε καλή τιμή.

Μιας και βλέπω ότι γίνεται πολύς λόγος για τις μνήμες και τους Ryzen πιστεύετε είναι καλό match οι συγκεκριμένες ; Η μητρική ; Πιστεύετε θα ανταπεξέλθει ;

Η χρήση θα είναι για productivity apps και gaming όταν με το καλό έχουμε availability σε Gpus ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spartan117 είπε

4000cl16.PNG.7951da939064f5c2808404f307d02443.PNG

Έχει κάποια θέματα το τωρινό BIOS με fclk (WHEA Bus errors) πάνω απο 1600 αλλά όταν το φτιάξουν νομίζω το 4000CL16 είναι εφικτό.

τι τάση ζητάνε εκεί οι μνήμες;

επίσης γιατί μου φαίνονται τα L3 Cache σκορ χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, petasis είπε

Υπόθεση θα κάνω. Εγώ τις αγόρασα στα 4000 για να έχω μια παράμετρο λιγότερη. Αν δεν τα πιάσω, θα φταίει ή η μητρική, ή ο επεξεργαστής. Τα 128 GB έκαναν κάπου 740 ευρώ,...

Ποιες εφαρμογές θέλουν τόση μνήμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ποιες εφαρμογές θέλουν τόση μνήμη ;

Lightroom , premiere, after effects..

Σορρυ νόμιζα ρωτούσες εμένα !  Η απάντηση ισχύει όμως :)

 

Επεξ/σία από masterlibrarian
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ θα πω την αμαρτία μου ότι μόνο ο 5900Χ αξίζει. Οι υπόλοιποι είναι πολύ ακριβοί, μας τον εφόρεσε ολίγον η AMD..

~510eu o 5800x και ~620eu o 5900x. Και εγώ αυτό σκέφτομαι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Την μεγαλύτερη διαφορά στους ryzen την κάνουν τα subtimings και κυριότερα το trfc. Τα main timings κάνουν από ελάχιστη έως καθόλου . 

Σωστό αλλά δεν ισχύει για τους παλιούς 1st/2nd gen Ryzen. Σε εκείνους μια χαρά διαφορά κάνουν τα primary timings.

Άπειρο testing, σου στέλνω και screenshot από AIDA αν θες 3466 16-16-16 vs 3466 14-15-14 και όλα τα subs ακριβώς τα ίδια με 2,3ns διαφορά.

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλά όλα στη θεωρία στην πράξη όμως ένα dual rank setup με single rank setup δεν έχουν καμία αξιοσημείωτη διαφορά πέρα από το aida copy

Edit: αν μιλάτε για τους 5xxx συγκεκριμενα άκυρο το παραπάνω σχολιο

Εξαρτάται πως εννοείς το "αξιοσημείωτη".

Στους 1st/2nd gen μια χαρά διαφορά υπάρχει. Έχω και 2x8 και 2x16 B-Die kits.

Με ακριβώς τα ίδια timings και sub-timings έχω 3-4% υψηλότερη απόδοση με τα dual rank στα παιχνίδια. Αν βάλω το GD=off στα SR (στα DR δε γίνεται) πέφτει στο 2-3% η διαφορά.

Προφανώς στους 5xxx παίζει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά οπότε σε βλέπω να αγοράζεις ακόμα ένα σετ 3600C16 😁

8 ώρες πριν, billeiros είπε

Σημαντικά οφέλη με τα 4 στικς

Τι ασχετίλα ο GN. Ανακάλυψε τον τροχό, δηλαδή ότι τα 4 ranks είναι ταχύτερα από τα 2. 🤣

Από την εποχή των Sandy Bridge αγοράζαμε dual rank μνήμες γιατί το ξέραμε ότι ήταν ταχύτερες...

Επίσης ... λάθος τίτλος "4 sticks". Αγνοεί τα στοιχειώδη ... ότι 4x8 = 2x16 σε απόδοση γιατί δεν παίζουν ρόλο τα "sticks" αλλά τα συνολικά ranks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Σωστό αλλά δεν ισχύει για τους παλιούς 1st/2nd gen Ryzen. Σε εκείνους μια χαρά διαφορά κάνουν τα primary timings.

Άπειρο testing, σου στέλνω και screenshot από AIDA αν θες 3466 16-16-16 vs 3466 14-15-14 και όλα τα subs ακριβώς τα ίδια με 2,3ns διαφορά.

Εξαρτάται πως εννοείς το "αξιοσημείωτη".

Στους 1st/2nd gen μια χαρά διαφορά υπάρχει. Έχω και 2x8 και 2x16 B-Die kits.

Με ακριβώς τα ίδια timings και sub-timings έχω 3-4% υψηλότερη απόδοση με τα dual rank στα παιχνίδια. Αν βάλω το GD=off στα SR (στα DR δε γίνεται) πέφτει στο 2-3% η διαφορά.

Προφανώς στους 5xxx παίζει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά οπότε σε βλέπω να αγοράζεις ακόμα ένα σετ 3600C16 😁

Τι ασχετίλα ο GN. Ανακάλυψε τον τροχό, δηλαδή ότι τα 4 ranks είναι ταχύτερα από τα 2. 🤣

Από την εποχή των Sandy Bridge αγοράζαμε dual rank μνήμες γιατί το ξέραμε ότι ήταν ταχύτερες...

Επίσης ... λάθος τίτλος "4 sticks". Αγνοεί τα στοιχειώδη ... ότι 4x8 = 2x16 σε απόδοση γιατί δεν παίζουν ρόλο τα "sticks" αλλά τα συνολικά ranks.

Εγώ να σου π  την αλήθεια στον 3700x δεν είδα διάφορα είτε με 4x8 είτε με 2x8. Που να το βάλω ρε το άλλο κιτακι δύο dimms έχει η μητρική :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ να σου π  την αλήθεια στον 3700x δεν είδα διάφορα είτε με 4x8 είτε με 2x8. Που να το βάλω ρε το άλλο κιτακι δύο dimms έχει η μητρική :lol:

Πάντως σε 3900Χ φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφορά (σίγουρα όχι όσο έδειξε ο GN στους 5xxx):

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σωστό αλλά δεν ισχύει για τους παλιούς 1st/2nd gen Ryzen. Σε εκείνους μια χαρά διαφορά κάνουν τα primary timings.

Άπειρο testing, σου στέλνω και screenshot από AIDA αν θες 3466 16-16-16 vs 3466 14-15-14 και όλα τα subs ακριβώς τα ίδια με 2,3ns διαφορά.

Εξαρτάται πως εννοείς το "αξιοσημείωτη".

Στους 1st/2nd gen μια χαρά διαφορά υπάρχει. Έχω και 2x8 και 2x16 B-Die kits.

Με ακριβώς τα ίδια timings και sub-timings έχω 3-4% υψηλότερη απόδοση με τα dual rank στα παιχνίδια. Αν βάλω το GD=off στα SR (στα DR δε γίνεται) πέφτει στο 2-3% η διαφορά.

Προφανώς στους 5xxx παίζει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά οπότε σε βλέπω να αγοράζεις ακόμα ένα σετ 3600C16 😁

Τι ασχετίλα ο GN. Ανακάλυψε τον τροχό, δηλαδή ότι τα 4 ranks είναι ταχύτερα από τα 2. 🤣

Από την εποχή των Sandy Bridge αγοράζαμε dual rank μνήμες γιατί το ξέραμε ότι ήταν ταχύτερες...

Επίσης ... λάθος τίτλος "4 sticks". Αγνοεί τα στοιχειώδη ... ότι 4x8 = 2x16 σε απόδοση γιατί δεν παίζουν ρόλο τα "sticks" αλλά τα συνολικά ranks.

και θα δεις την επόμενη εβδομάδα ότι το dual rank 2X16 θα είναι καλύτερο από 4Χ8 single rank. 

Το είπε και ο μόνος του ο άνθρωπος με τις δοκιμές που θα ανεβάσει ο Level1.

Απλά όταν στο τέλος είπε για 2Χ16 μονό rank μπερδεύτηκε προφανώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...