Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πάντως σε 3900Χ φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφορά (σίγουρα όχι όσο έδειξε ο GN στους 5xxx):

Iσως εχει να κανει και με το ποσο σφιγγεις τα timings τι να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, dem είπε

και θα δεις την επόμενη εβδομάδα ότι το dual rank 2X16 θα είναι καλύτερο από 4Χ8 single rank. 

Δε γίνεται αυτό αν τα timings + sub-timings είναι ακριβώς ίδια.

4 ranks έχεις και στις δύο περιπτώσεις.

Στη μία περίπτωση τα x ηλεκτρικά σήματα περνάνε μέσα από 4 (περίπου) διαφορετικές διόδους ενώ στην άλλη τα 2x σήματα μέσα από 2 διόδους.

Αν έβγαλε διαφορετικά αποτελέσματα τότε κάτι δεν έκανε σωστά.

40 λεπτά πριν, acalm είπε

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_ram_scaling_effect_in_games,6.html

ανακάλυψαν οι youtubers το quad rank εχει perf. gains!

Είναι λίγο μεγαλύτερο gain σε 5000 ελεω latency

Όχι μόνο αυτό αλλά οι "επιστήμονες" στο Guru3D βγάζουν τα 4x8 ταχύτερα από τα 2x16. Τα αντίθετα δηλαδή από αυτά που λέει ο φίλος του GN ο L1tech 😲  . 🤣

It's almost 3% improvement when changing from 2 x 8 GB kit to 4 x 8 GB. Additionally, you gain about 1.5% on average when using the Double Rank vs Single Rank RAM. That's rather surprising isn't it? The biggest difference you can see is in the Shadow of the Tomb Raider.

Ότι να'ναι  😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 ώρες πριν, godslayerxp είπε

τι τάση ζητάνε εκεί οι μνήμες;

επίσης γιατί μου φαίνονται τα L3 Cache σκορ χαμηλά;

1.4 τις έδωσα.

L3 cache b/w έπεσε με τους Zen 3 σε σύγκριση με τους zen 2.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε «μπελάδες» μας έβαλε η AMD... Με τρωει το χέρι μου για τον 5800X αλλά τσούζει γαμώτο... Ο 4790k ζητάει συνταξιοδότηση αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνει υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Κάτσε, εσύ με τα 128GB λογικά έχεις Dual rank, άρα, σύμφωνα με το σχόλιο του Steve

Οπότε δεν θα σου δημιουργήσει περισσότερο πρόβλημα αυτό? Βέβαια έχεις πολύ specific case, εγώ τα σκέφτομαι όλα με VFM, έκανα υπομονή πόσα χρόνια να πέσουν οι τιμές των RAM και κάποια στιγμή δεν την πάλευα να περιμένω άλλο και έδωσα 210 ευρώ για τις μνήμες που έχω τώρα και ακόμα τα κλαίω.. δύσκολα θα έδινα τόσα λεφτά για 2-3στικάκια με λεντάκια.

Φαντάζομαι για να φτάσει τα 128 GB είναι όλα γεμάτα. Δεν ξέρω τι να περιμένω. Σίγουρα θέλω τα 128 GB. Τώρα τι ταχύτητες θα δώσουν...

Πάντως στον threadripper 2920X που έχω (πάλι το μέγιστο που σηκώνει, 128 GB επίσης), οι μνήμες δεν φτάνουν καν το XMP. Για να μην το έχω ενεργό, μάλλον δεν μπούταρε.

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Ποιες εφαρμογές θέλουν τόση μνήμη ;

Ένα ElasticSearch να βάλεις, θες 30GB μες το νερό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ptz13 είπε

Σε «μπελάδες» μας έβαλε η AMD... Με τρωει το χέρι μου για τον 5800X αλλά τσούζει γαμώτο... Ο 4790k ζητάει συνταξιοδότηση αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνει υπομονή.

Λίγο υπομονή θα κάνουν ακόμα οι παππούδες μας και θα αντικατασταθούν με τιμές ηρώων 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

καλισπερα πηρε κανεις απο αυτο το καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Lelosxxx said:

καλισπερα πηρε κανεις απο αυτο το καταστημα?

Αν λες γενικά και όχι μόνο για Ryzen 5000, υπάρχει ολόκληρο θέμα για το μαγαζί. Διαβάζεις και βγάζεις τα συμπεράσματα σου. Έχει και κριτικές στο bestprice. Εγώ έχω πάρει όλο το PC της υπογραφής μου απο εκεί. (Εκτός απο GPU που είναι απο πλαίσιο)

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στα 830€ ο 5950X ( https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=105929 )

plaisio στα 949€ ( https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/amd-cpu-ryzen-9-5950x-am4-4-9ghz-72mb_3575772 )

1 ώρα πριν, Lelosxxx είπε

καλισπερα πηρε κανεις απο αυτο το καταστημα?

Εγώ έχω ψωνίσει 1-2 φορές και το έχω προτείνει σε αρκετούς γνωστούς που ήθελαν συναρμολόγηση και δόσεις. Κάποιες φορές καθυστέρησαν 2-3 μέρες αλλά κατά τα άλλα άψογοι.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Λίγο υπομονή θα κάνουν ακόμα οι παππούδες μας και θα αντικατασταθούν με τιμές ηρώων 😃

Αστα να πάνε! Έχει  βγάλει εξαετία το θηρίο! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Και στα 830€ ο 5950X ( https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=105929 )

plaisio στα 949€ ( https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/amd-cpu-ryzen-9-5950x-am4-4-9ghz-72mb_3575772 )

Εγώ έχω ψωνίσει 1-2 φορές και το έχω προτείνει σε αρκετούς γνωστούς που ήθελαν συναρμολόγηση και δόσεις. Κάποιες φορές καθυστέρησαν 2-3 μέρες αλλά κατά τα άλλα άψογοι.

Αν και δεν ειχα σκοπο να τον παρω τωρα (αφου εχω ηδη τον 3950Χ) στο τελος δεν αντισταθηκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στη μία περίπτωση τα x ηλεκτρικά σήματα περνάνε μέσα από 4 (περίπου) διαφορετικές διόδους ενώ στην άλλη τα 2x σήματα μέσα από 2 διόδους

Daisy Chain

Spoiler

daisychain_1.png.d634101707d9fe85ef3594652cd3c176.png

 

Θεωρητικά τα 2 double rank sticks μπορούν να γίνουν πιο tuned γιατί το σήμα τους ταξιδεύει την ίδια ακριβώς απόσταση οπότε κάποιος μπορεί να υπολογίσει ακριβώς τα drive strength και τα terminations ώστε να μην υπάρχει καθόλου reflection και εξασθένηση της ισχύος. Στα 4 stick έχουμε τα δύο στις θέσεις 2-4 που έχουν μικρότερη απόσταση και τα δύο στις θέσεις 1-3 που έχουν μεγαλύτερη, άρα για το κάθε ζευγάρι υπάρχει διαφορετική ιδανική τιμή για στο termination. Αυτός είναι ο λόγος που το T-topology θεωρείται καλύτερο για 4 sticks (ίσες αποστάσεις).

T-Topology

Spoiler

ttopology_1.png.5c9c9e3d9ee57cba1861afb56f3f7e4e.png

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι αγοράσατε ή πρόκειται να αγοράσετε έναν από τους 5800Χ, 5900Χ, 5950Χ από το Πλαίσιο, ζητήστε τους να σας δώσουν και δωρεάν redemption code για το Far Cry 6 από το promotion που τρέχει η AMD:

https://www.amd.com/en/gaming/equipped-to-win

Σύμφωνα με το: https://www.amdrewards.com/terms το Πλαίσιο συμμετέχει στην προσφορά.

Promo.png.f80d117a4f599df3c26a2892bff1db83.png

 

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...