Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Aυτό είναι το single Core turbo. Η διαφορά στο πινακάκι που μας έβαλες είναι χοντρικά 10%. Ο 10600 πάει all core στα 4.5. Στα 5ghz είναι 10% πάνω, όσο δηλαδή και η διαφορά στα framerate. Οπότε τις ίδιες επιδόσεις έχουν χοντρικά. 

 

Βάζοντας τον 10600Κ στα 5GHz τον ανεβάζεις στα 140-150W TDP για να φτάσει τον 5600Κ στα default που είναι 65W TDP. Άρα έρχεσαι στα λόγια μου, η επιλογή είναι καθαρή υπέρ του 5600Χ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βάζοντας τον 10600Κ στα 5GHz τον ανεβάζεις στα 140-150W TDP για να φτάσει τον 5600Κ στα default που είναι 65W TDP. Άρα έρχεσαι στα λόγια μου, η επιλογή είναι καθαρή υπέρ του 5600Χ.

Μιλάμε για max 80, άντε 100w κατανάλωση during game. Εδώ ο 10900 είναι στα 100 και σε κανά AC odyssey πάει 120.
 

Τέσπα, αν θες να δώσεις 70€ παραπάνω για να γλυτώνεις 30w δεκτό. 

Εγώ δεν την βλέπω καθόλου ξεκάθαρη την επιλογή πάντως. Θα χρειαστεί να τον πας 5ghz αν έχεις 3090 σε 1080p έτσι, αλλιώς κλάιν. Η διαφορά στην τιμή όμως εκεί είναι. Εγώ τώρα που χτίζω καινούργιο PC πάντως, αν δεν υπήρχαν οι 3rd gen Ryzen (έκλεισα στον 3700x), 10600k θα έπαιρνα. Ο 5600 έχει τιμή εκτός τόπου και χρόνου. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σχολιάστηκε και στο άλλο θέμα πάντως, θέμα ρολογιών είναι. Έχει "χαμηλό" boost ο 10600ας, στο κλασσικό τάλιρο λογικά στα ίδια θα είναι.

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Aυτό είναι το single Core turbo. Η διαφορά στο πινακάκι που μας έβαλες είναι χοντρικά 10%. Ο 10600 πάει all core στα 4.5. Στα 5ghz είναι 10% πάνω, όσο δηλαδή και η διαφορά στα framerate. Οπότε τις ίδιες επιδόσεις έχουν χοντρικά. 

Ανοίγουμε το κεφάλαιο overclocking. Δε θα έπρεπε. Στοκ vs στοκ συγκρίνουμε. Ας του έδινε υψηλότερα ρολόγια η Intel.

11% η διαφορά

Θα καλυφθεί από τα 500MHz; 1:1 δηλαδή η αύξηση απόδοσης; Αυτό μόνο με BCLK overclocking γίνεται.

Ας πούμε υποθετικά ότι τον πιάνει. Τον πιάνει στοκ. Και αυτός όμως έχει περιθώρια overclocking. Έχει μακράν τα χαμηλότερα ρολόγια από τους 5xxx.

Επίσης έχει καιρό να ωριμάσουν τα AGESA και τα power plans, custom ή μη.

Πάλι άνετα μπροστά ο 5600Χ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ανοίγουμε το κεφάλαιο overclocking. Δε θα έπρεπε. Στοκ vs στοκ συγκρίνουμε. Ας του έδινε υψηλότερα ρολόγια η Intel.

11% η διαφορά

Θα καλυφθεί από τα 500MHz; 1:1 δηλαδή η αύξηση απόδοσης; Αυτό μόνο με BCLK overclocking γίνεται.

Ας πούμε υποθετικά ότι τον πιάνει. Τον πιάνει στοκ. Και αυτός όμως έχει περιθώρια overclocking. Έχει μακράν τα χαμηλότερα ρολόγια από τους 5xxx.

Επίσης έχει καιρό να ωριμάσουν τα AGESA και τα power plans, custom ή μη.

Πάλι άνετα μπροστά ο 5600Χ

Μαν, εγώ από επόχες R7 1700 που παίρνανε 1ghz OC πάντα με OC σύγκρινα. Πληρώνεις παραπάνω για k CPU, με OC θα συγκρίνεις, αλλιώς πάμε στον 10400f που έχει και 200€ λιγότερα από τον 5600x. Άλλοι είναι που συγκρίνουν κάθε φορά ανάλογα το πως συμφέρει την αγαπήμενη τους εταιρεία. 

Ο 5600 από όσο έχω δεί δεν έχει περιθώρια OC, στο hwunboxed έδειξε 0.7% αύξηση επιδόσεων στο gaming και χασούρα σε cinebench. Τρίχες δηλαδή. 

Προσωπικά τους θέωρω άχρηστους CPU και τους 2. Για να πας σε 6/12 σημαίνει οτι είσαι on budget, που σημαίνει δεν θα κοτσάρις 3090. Οπότε υπάρχουν ΠΟΛΥ φτηνότερες επιλόγες. 3600 / 10400f, για ποιό **ύστη λόγο να πάρεις 350€ 6/12 CPU? Άντε ο 10600k έχει ένα νόημα αν θες high end gaming με όσο το δυνατόν χαμηλότερο budget, αφού παίρνει κλόκια. Ο 5600 τι ρόλο βαράει όμως? 

ΥΓ1. Τώρα συνειδητοποιώ πως με την τιμή που έχει, κοστίζει όσο ο 10700k. Είναι στα ίδια σε gaming και πίσω σε productivity....Αντε αμα έχει ξεμείνει κανείς με 2nd gen ryzen και b450 / x470 mobo θα είχε νόημα, αλλά θα πρέπει να περιμένει τα bios. Αστεία πράματα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Βλέπω παίρνει φωτιά το νήμα. Καλημέρα και από εδώ.IMG_20201109_133044-01.jpeg.c23a3901b9ffe1690686bd31d2f7bdba.jpeg

Ωραίο σύστημα. Φαντάζομαι με 2 τριπλά ψυγεία και 105W επεξεργαστή, οι θερμοκρασίες δεν είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...