Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

βεβαια μεχρι και πριν μερικες ευδομαδες λεγανε καποιοι οτι τον επεξεργαστη μετραμε σε πολυ χαμηλες αναλυσεις για να φανουν οι πραγματικες τους διαφορες !!

αλλα και παλι στα 20 παιχνιδια θα βρεις 3 με 4 που η ιντελ βγαινει μπροστα, αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα οταν σε ολα τα αλλα πεφτουν χαστουκια😁

1080p medium τρέχει  με 3080, ο anandtech τρέχει με 1080 κάρτα. 

Στο ίδιο game που το gnexus βγάζει τα Intel 50% μπροστά, ο anandtech τα βγάζει 15-20% πίσω. Αμα θες να πιστέψεις τα νούμερα του anand πίστεψε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε μαν, με συγχωράς αλλά είσαι οτι ναναι. 2 σελίδες πίσω μου λες οτι διαφωνείς με το οτι με OC δεν παίρνουν επιδόσεις σε gaming. Σου βάζω γράφημα λοιπόν απότο hw unboxed που δείχνει επιδόσεις μεταξύ stock και oced, και μου απαντάς με ενα γράφημα stock στο CS GO...τι σχέση είχε αυτό το γράφημα με αυτό το οποίο διαφώνησες δεν κατάλαβα. Οτι ναναι γενικά, καλή καρδιά. 

Δεν απάντησα σε τπτ δικό σου.απλα σου δειξα την ξεκάθαρη κατωτερότητα των ιντελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

@Herald
Που θες να καταλήξεις;

Εγώ κατέληξα 3-4 σελίδες πίσω, οτι ο 5600x είναι κάκιστο VFM. Μετά ξεκίνησαν άκυρες επιθέσεις οι υπόλοιποι με γραφήματα από CS go γιατί τους πείραξε αυτό που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

1080p medium τρέχει  με 3080, ο anandtech τρέχει με 1080 κάρτα. 

Στο ίδιο game που το gnexus βγάζει τα Intel 50% μπροστά, ο anandtech τα βγάζει 15-20% πίσω. Αμα θες να πιστέψεις τα νούμερα του anand πίστεψε τα.

πες οτι το anandtech ειναι αναξιοπιστο, αλλα γιατι ολα τα site του κοσμου εχουν βγαλει τους ryzen μπροστα απο τους ιντελ στο gaming? 

σου ειπα στα 20 games λογικο ειναι σε 3 με 4 να ειναι μπροστα η ιντελ! 

μην βλεπεις το δεντρο γιατι χανεις το δασος😃

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εγώ κατέληξα 3-4 σελίδες πίσω, οτι ο 5600x είναι κάκιστο VFM. Μετά ξεκίνησαν άκυρες επιθέσεις οι υπόλοιποι με γραφήματα από CS go γιατί τους πείραξε αυτό που έγραψα.

Σε gaming που είναι το άγιο δισκοπότηρο σου μια χαρά vfm είναι.ιδιες επιδόσεις πάνω κάτω με τον τοπ της ιντελ στα μισά σχεδόν λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

πες οτι το anandtech ειναι αναξιοπιστο, αλλα γιατι ολα τα site του κοσμου εχουν βγαλει τους ryzen μπροστα απο τους ιντελ στο gaming? 

σου ειπα στα 20 games λογικο ειναι σε 3 με 4 να εινια μπροστα η ιντελ! 

μην βλεπεις το δεντρο γιατι χανεις το δασος😃

Γιατί σου είπα εγώ ότι είναι μπροστά τα Intel? 😮 

Εγώ οτι ειναι πανάκριβος ο 5600 έγραψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραθέσε και γραφήματα άλλων site και παιχνιδιαβ που τρώνε καλο ξυλο οι ιντελ Οχι μόνο στοχευμένες φωτό εδώ μέσα.δεν είμαστε τυφλοί και ουτε ανενημερωτοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ κατέληξα 3-4 σελίδες πίσω, οτι ο 5600x είναι κάκιστο VFM. Μετά ξεκίνησαν άκυρες επιθέσεις οι υπόλοιποι με γραφήματα από CS go γιατί τους πείραξε αυτό που έγραψα.

Καταλήγεις ότι ο 5600x είναι κάκιστο VFM στην day1 ενώ εσύ πήρες τον 10900k; Εξήσησέ μου γιατί να σε ενοχλεί τώρα ο 5600x; Όταν πήρες 10900k ξέρεις τι vfm θα μπορούσες να πάρεις;
Και αν εσύ τότε ήθελες το απόλυτο χωρίς να σε νοιάζει το vfm τότε γιατί να μας νοιάζει στον 5600x που παρόλο που είναι 4c/8t λιγότερα μικρότερος, είναι στα ίδια πάνω κάτω με τον 10900k με και φθηνότερος

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Σε gaming που είναι το άγιο δισκοπότηρο σου μια χαρά vfm είναι.ιδιες επιδόσεις πάνω κάτω με τον τοπ της ιντελ στα μισά σχεδόν λεφτα

Έχει ο 5600 τα μισα λεφτά από τον 10700? Από τον 10400f? Πλάκα μου κάνεις? Σήμερα προσπαθώ να απόφασισω τι PC να παραγγειλώ, είαχ πάρει απόφαση για 5600 για 2ο PC, αλλά με τις τιμές που βλέπω είναι χαζή επιλογή. Η πας για 3600 / 10400 που είναι φτηνά, η για 10700 στα 300€. Τώρα αν εσένα σου αρέσουν τα 350€ για 5600 και τον θεωρείς καλή επιλόγη οκ, γράψτο, τα γραφήματα στο CS go που κολλάνε?

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

Καταλήγεις ότι ο 5600x είναι κάκιστο VFM στην day1 ενώ εσύ πήρες τον 10900k

Ας υποθέσουμε οτι ο 10900 είχε χειρότερο VFM αποτον 5600. Το οτι τον αγόρασα (τον 10900) πως ακριβώς επηρεάζει το αν ο 5600 έχει κακό VFM?

PS1. Προφανώς εντομεταξύ ο 5600 έχει χειρότερο VFM από οτι ειχε ο 10900k. Mε 300-350 παίρνεις 10700 / 10700k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παιχνίδια που δεν αξιοποιούν πάνω από 6 πυρήνες είναι τρομερή επιλογή ο 5600x και η ιντελ δεν έχει τπτ να αντιπαραταξει απέναντι του.(όχι ότι έχει να αντιπαραταξει στις υπόλοιπες κατηγορίες αλλά λέμε τώρα).Αν τωρα κάποιοι επιλέγουν να μη το δουν αυτό εθελοτυφλουν τα μαλα

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχει ο 5600 τα μισα λεφτά από τον 10700? Από τον 10400f? Πλάκα μου κάνεις? Σήμερα προσπαθώ να απόφασισω τι PC να παραγγειλώ, είαχ πάρει απόφαση για 5600 για 2ο PC, αλλά με τις τιμές που βλέπω είναι χαζή επιλογή. Η πας για 3600 / 10400 που είναι φτηνά, η για 10700 στα 300€. Τώρα αν εσένα σου αρέσουν τα 350€ για 5600 και τον θεωρείς καλή επιλόγη οκ, γράψτο, τα γραφήματα στο CS go που κολλάνε?

Ας υποθέσουμε οτι ο 10900 είχε χειρότερο VFM αποτον 5600. Το οτι τον αγόρασα (τον 10900) πως ακριβώς επηρεάζει το αν ο 5600 έχει κακό VFM?

PS1. Προφανώς εντομεταξύ ο 5600 έχει χειρότερο VFM από οτι ειχε ο 10900k. Mε 300-350 παίρνεις 10700 / 10700k. 

Ε και συ σμρ βρήκες να αποφασίσεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

1080p medium τρέχει  με 3080, ο anandtech τρέχει με 1080 κάρτα. 

Στο ίδιο game που το gnexus βγάζει τα Intel 50% μπροστά, ο anandtech τα βγάζει 15-20% πίσω. Αμα θες να πιστέψεις τα νούμερα του anand πίστεψε τα.

Το anandtech τρεχει με 2080ti και με 3200Mhz μνημες στους zen 3 και 2933mhz στους comet, χωρις Limits off ,παει ενετλως στοκ με βαση τα specs τους

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Σε παιχνίδια που δεν αξιοποιούν πάνω από 6 πυρήνες είναι τρομερή επιλογή ο 5600x και η ιντελ δεν έχει τπτ να αντιπαραταξει απέναντι του.(όχι ότι έχει να αντιπαραταξει στις υπόλοιπες κατηγορίες αλλά λέμε τώρα).Αν τωρα κάποιοι επιλέγουν να μη το δουν αυτό εθελοτυφλουν τα μαλα

Αυτό απτα γραφήματα του anandtech? Γιατί στο hwunboxed ίδιες επιδόσεις με stock 10700k έχει. Και ίδια τιμή. Και είναι 10% πάνω από τον 10400f που κάνει 140€

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Το anandtech τρεχει με 2080ti και με 3200Mhz μνημες στους zen 3 και 2933mhz στους commet ,παει με βαση τα specs τους

Οτι ναναι δηλαδή :P Toυλάχιστον βγάζουν νόημα τα νούμερα τους, δεν είναι απατεώνες. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες Vfm? πας intel

Θες το καλύτερο? πας Amd 

Τι να κάνουμε τώρα?να πάρουμε τη lisa να την παρακαλέσουμε να κατεβάσει τις τιμές για να φτιάξει pc σήμερα o herald?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...