Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όχι Χρήστο.πανω κάτω τα ίδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.Σε  1080p 720p και 480p που καίγονταν κάποιοι ειδικά .εκεί τεσταρουμε cpu αφού.Καποιοι πόνεσαν πολλοί και κατανοητό φυσικά.κ μεις έχουμε ιντελ.τι πρέπει να κάνω δλδ .να έρθω σε εσωτερική ψυχική σύγκρουση? Δε μπορώ να διαβάζω ομως πράγματα όπως συμφέρουν τον καθενα.Εχει βουιξει ο τόπος για την ανωτερότητα των amd σε οοοοολα τα επίπεδα.και κάποιοι που το παίζανε ότι "momney doesnt matter" τώρα άλλαξαν τροπαρι.Το άσπρο δε θα μας το κάνουν μαύρο.Να το καταλάβουν μια ώρα νωρίτερα.Δεν απευθύνονται σε ασχετους

Βρε Μπίλυ αφού ξέρεις ότι θέλει να σε κουρντίζει ο αγαπητός Herald... 

Γιατι νομίζεις ότι δεν αλλάζει την 1080ti ? Ξέρει ότι βγάζεις αφρούς μόλις την αναφέρει :P 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όχι Χρήστο.πανω κάτω τα ίδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.Σε  1080p 720p και 480p που καίγονταν κάποιοι ειδικά .εκεί τεσταρουμε cpu αφού.

Μα εκεί ίδια είναι. Σε 720p. Guru 3d / TPU / Gnexus / hwunboxed βρίσκουν διαφορές 2-3%, πότε μπροστά ο ένας πότε ο άλλος. Μόνο το anandtech βρίσκει διαφορές λόγω ram.

relative-performance-games-1280-720.pnguntitled-10.png.a118fb37cf1ef1a339ee249e0ee20e49.png

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Μα προφανώς σε επιδόσεις γα***. Γιατί να το γυρίσω? Το θέμα είναι και πόσο κοστίζουν. Όταν στα λεφτά του 5600 βρίσκεις 10700k, ε όσο και να ξυρίζει ο 5600 είναι κακή επιλογή. Εδω κοστίζει 2.5 φορές παραπάνω από τον 10400 ενώ σύμφωνα με το graph είναι δνε είναι 10% πάνω στα games. 

Εχει ο babis 3090. Πήγαινε να μονομαχήσετε :P 

Από τον 10400 είναι 15% μπροστά όχι 10%

9 λεπτά πριν, Herald είπε



PS1. Προφανώς εντομεταξύ ο 5600 έχει χειρότερο VFM από οτι ειχε ο 10900k. Mε 300-350 παίρνεις 10700 / 10700k. 

Εδώ συμφωνώ ότι ο 10700 (όχι ο Κ) στα 320 Ευρώ είναι το καλύτερο VFM CPU αν θέλεις και Gaming και Productivity. Είναι 65W TDP και έχει και Cooler και σε σχέση με τον 10700Κ σε Gaming δεν πρέπει να έχει διαφορά ούτε 5%.

 

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό απτα γραφήματα του anandtech? Γιατί στο hwunboxed ίδιες επιδόσεις με stock 10700k έχει. Και ίδια τιμή. Και είναι 10% πάνω από τον 10400f που κάνει 140€

Οτι ναναι δηλαδή :P Toυλάχιστον βγάζουν νόημα τα νούμερα τους, δεν είναι απατεώνες. 

Ξανά, ο 5600Χ είναι 15% ταχύτερος από τον 10400 στο review του HW Unboxed.

Προφανώς αν πάρεις τιμή από Plaisio τότε ο 5600Χ δεν αξίζει στα 400 Ευρώ, καλύτερα πάρε τον 10700 στα 320 Ευρώ. Αλλά ο 5600Χ ακόμα δεν έχει γίνει καλά καλά διαθέσιμος , μην παίρνεις τιμή Πλαισίου και βγάζεις συμπέρασμα.

Στα λεφτά του ο 10600Κ (250 ευρώ + Cooler) είναι χειρότερος από τον 10700 στα 320 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εγώ πάλι μετά από τη σούπερ-ασχετίλα του GNexus με τα 2 vs 4 RAM "sticks" (🤣) δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον...

E και guru3d και TPU στα ίδια τα βγάζουν. Και το hwunboxed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Με τον herald κάποτε οι καλύτεροι φίλοι θα γίνουμε.Εχει γνώσεις αλλά κάπου το χανει στα λεγόμενα του

Eσύ στραβώνεις με πράγματα που νομίζεις οτι είπα αλλά ποτέ δεν είπα :P 

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από τον 10400 είναι 15% μπροστά όχι 10%

Εδώ συμφωνώ ότι ο 10700 (όχι ο Κ) στα 320 Ευρώ είναι το καλύτερο VFM CPU αν θέλεις και Gaming και Productivity. Είναι 65W TDP και έχει και Cooler και σε σχέση με τον 10700Κ σε Gaming δεν πρέπει να έχει διαφορά ούτε 5%.

Ξανά, ο 5600Χ είναι 15% ταχύτερος από τον 10400 στο review του HW Unboxed.

Προφανώς αν πάρεις τιμή από Plaisio τότε ο 5600Χ δεν αξίζει στα 400 Ευρώ, καλύτερα πάρε τον 10700 στα 320 Ευρώ. Αλλά ο 5600Χ ακόμα δεν έχει γίνει καλά καλά διαθέσιμος , μην παίρνεις τιμή Πλαισίου και βγάζεις συμπέρασμα.

Στα λεφτά του ο 10600Κ (250 ευρώ + Cooler) είναι χειρότερος από τον 10700 στα 320 ευρω.

Δεν βάζω τιμές πλαισίου. Αλλα στον πλανήτη όλο να ψάξεις κάτω από 347 δεν υπάρχει πουθένα. 

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Θα αργήσουν τα leaks ,πρέπει να τα παρεις ολα μαζί ρε?

Ε ναι, γιατί η 1080ti θα πάει στο καινούργιο PC, οπότε θα μείνω χωρίς κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και δεν βρίσκω επεξεργαστές να πάρω-βασικά είναι ακριβοί- σκέφτομαι να πάρω μετοχή AMD, βέβαια έχει φτάσει τα 86$.. πάνε οι εποχές που πριν 5 χρόνια την έπαιρνες με 1.99$...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=amd+share+price
Μετά αν πάρω, θα μπορώ να συμμετάσχω στο νήμα?

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

μιας και δεν βρίσκω επεξεργαστές να πάρω-βασικά είναι ακριβοί- σκέφτομαι να πάρω μετοχή AMD, βέβαια έχει φτάσει τα 86$.. πάνε οι εποχές που πριν 5 χρόνια την έπαιρνες με 1.99$...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=amd+share+price
Μετά αν πάρω, θα μπορώ να συμμετάσχω στο νήμα?

Να πάρεις και τώρα, λογικά θα φτάσει σε 2-3 χρόνια τα 150€

Εγώ πήρα τέλη του 2017 στα 34$ 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Να πάρεις και τώρα, λογικά θα φτάσει σε 2-3 χρόνια τα 150€

Εγώ πήρα τέλη του 2017 στα 34$ 

σοβαρά ρώτησα πάντως, όχι για τον χαβαλέ!
περιμένω να ενημερωθούν τα στοιχεία μου στην revolut για αρχή, αλλά άλλο 34$ και άλλο 86$, αλλά προβλέπω πανηγύρι στις 18/11 και αυτό θέλω να προλάβω, το κατοστάρι θα το πιάσει μέσα στην χρονιά εαν βγουν τούμπανο οι νέες VGA της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Eσύ στραβώνεις με πράγματα που νομίζεις οτι είπα αλλά ποτέ δεν είπα :P 

Δεν βάζω τιμές πλαισίου. Αλλα στον πλανήτη όλο να ψάξεις κάτω από 347 δεν υπάρχει πουθένα. 

Ε ναι, γιατί η 1080ti θα πάει στο καινούργιο PC, οπότε θα μείνω χωρίς κάρτα.

 

3 ώρες πριν, Delijohn είπε

Πήρα κατευθείαν με το που άνοιξαν οι παραγγελίες 5900x από δύο μαγαζιά. Το ένα με ενημέρωσε Σάββατο πρωί ότι θα παραλάβω μεταξύ xmas και πρωτοχρονιάς (που δεν θα'μαι καν εδώ) και οι άλλοι σήμερα το πρωί μου είπαν "κάπου στο Γενάρη". Τσίμπησα λοιπόν τον πιτσιρικά στα 275€ και δεν το λέω ούτε του παπά.. (μεταξύ μας εεε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

σοβαρά ρώτησα πάντως, όχι για τον χαβαλέ!
περιμένω να ενημερωθούν τα στοιχεία μου στην revolut για αρχή, αλλά άλλο 34$ και άλλο 86$, αλλά προβλέπω πανηγύρι στις 18/11 και αυτό θέλω να προλάβω, το κατοστάρι θα το πιάσει μέσα στην χρονιά εαν βγουν τούμπανο οι νέες VGA της

Το project Ryzen υπολογίζω ότι θα κρατήσει μέχρι το 2023- 24 είμαστε ακόμα στον ζεν 3 και έχει μελλοντικά ζεν 4-5 να δώσει, τώρα έχει ένα 20-25% στην πίτα των επεξεργαστών και ανεβαίνει όλα καλά στοιχεία κατα την γνώμη μου. Μακάρι να παει καλά και στις κάρτες γραφικών. 

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λίγο afk ήμουν σήμερα, μπουρλότο το topic...

Τι ειναι το afk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λίγο afk ήμουν σήμερα, μπουρλότο το topic...

Ξεκίνα να δίνεις δωρεάν καφεδάκι (σε μεγάλο φλιτζάνι) και το topic θ΄απογειωθεί😛..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω καθε φορα που πατε τα θεματα στο vs και κανετε λες και οι επεξεργαστες, κινητα και οτιδηποτε τεχνολογιας ειναι φυσικη προεκταση του εαυτου σας..Δεν θελω να φανταστω πως θα κανετε στο μετρημα cm..

Ας παρει ο καθενας οτι τον καλυπτει ειτε αυτο ειναι η τιμη ειτε οι επιδοσεις..Αντικειμενικα καποια πραγματικα ειναι καλυτερα αλλα υποκειμενικα αλλαζει το πραγμα γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια που αγοραζει κατι, δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να το φιλοσοφησει καποιος αυτο??Πραγματικα παιδες κουραζει ολο αυτο μιλαμε παιζει να πηδηξα καμια 10αρια σελιδες απο τετοια ποστ και δεν μπηκα καν στο κοπο να τα διαβασω αφου ειδα οτι ολα ειχαν πανω κατω το ιδιο μοτιβο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...