Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Είχα την εντύπωση πως είχες ήδη 5900 ξεντερισμένο στο oc.

Οχι με 3000 ειμαι ακομα επειδη εχω x470 μητρικη. Κοινως ημουν αρχικα στο περιμενε για bios update,μετα ηρθε και το ολο θεμα με διαθεσιμοτητα και εδεσε το γλυκο.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Handbrake και blender o 5800 σε αυτό το κουτί ; 

Σίγουρα θα ρίξει τα ρολόγια.

 

Πωωω μας μαμισες :P Μήπως να πάρω 5600Χ τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πωωω μας μαμισες :P Μήπως να πάρω 5600Χ τελικά;

Όχι, κάτσε στον 5800 και βλέπεις, θα βάλει ένα δεύτερο ανεμιστήρα από πάνω στο κουτί και είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Όχι, κάτσε στον 5800 και βλέπεις, θα βάλει ένα δεύτερο ανεμιστήρα από πάνω στο κουτί και είσαι οκ 

Δεύτερος ανεμιστήρας πάνω δεν μπαίνει, δεν έχει θέση; Εννοείς να ανοίξω τρύπες; Δεν παίζει αυτό. Γενικά είπα να αλλάξω απλά cpu, δεν θέλω να αλλάζω κουτιά και μητρικές. Μήπως να πάρω καλύτερα τον 5600Χ τότε; Δεν είναι ότι μου χρειάζεται σόνι και καλά το επιπλέον multithread του 5800Χ. Πιο πολύ για το futureproof της υπόθεσης να τον πάρω. Αλλά αν είναι να δυσκολεύεται ας πάρω τον 5600Χ. Μια χαρά multithread και single thread έχει και όταν βγουν οι 4000 NVIDIA θα ανέβω και σε ανάλυση έτσι και αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι ζεν3 είναι ζεστοί, δεν θα σωθείς με τον 5600.

Βρες ένα τρόπο να πάρει μια αναπνοή το κουτί θα είναι καλύτερα. 

Μην περιμένεις τέρμα τα ρολόγια, αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Γενικά οι ζεν3 είναι ζεστοί, δεν θα σωθείς με τον 5600.

Βρες ένα τρόπο να πάρει μια αναπνοή το κουτί θα είναι καλύτερα. 

Μην περιμένεις τέρμα τα ρολόγια, αυτό εννοώ.

Καλά βέβαια ο 5800 είναι λίγο πιο ζεστούλης (ειδικά σε idle) :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι πολύ σταθερός χαρακτήρας, θα πάρω τον 5600Χ :P Είναι πολλά τα 420 μόνο για gaming και που και που handbrake που δεν είναι και για επαγγελματικούς σκοπούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είμαι πολύ σταθερός χαρακτήρας, θα πάρω τον 5600Χ :P Είναι πολλά τα 420 μόνο για gaming και που και που handbrake που δεν είναι και για επαγγελματικούς σκοπούς..

Όχι ρε Γιάννη !

κοίτα τι έκανα για τον 5950

spacer.png

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφυγε η παραγγελία για τον 5600Χ. Αντικειμενικά σκεπτόμενος ο 5800Χ είναι αρκετά overkill για την χρήση μου. Σε κάθε περίπτωση η μετάβαση 2600->5600Χ είναι πολύ μεγάλο άλμα. #no regrets :P 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Έφυγε η παραγγελία για τον 5600Χ. Αντικειμενικά σκεπτόμενος ο 5800Χ είναι αρκετά overkill για την χρήση μου. Σε κάθε περίπτωση η μετάβαση 2600->5600Χ είναι πολύ μεγάλο άλμα. #no regrets :P 

Βλέπω δεν βρίσκετε να πάρετε GPU και τα χώνετε σε ανούσιες αγορές, με την κάρτα που έχεις δεν θα δεις και πολλά από το CPU.  Αν θέλεις κάτι να πάρεις γιατί σε τρώει 😁,  δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600 ώστε κάποια στιγμή που θα πάρεις και GPU σε 6-12 μήνες θα έχεις και SAM αλλά και PCIe Gen 4 για την καινούργια κάρτα και για Μ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέπω δεν βρίσκετε να πάρετε GPU και τα χώνετε σε ανούσιες αγορές, με την κάρτα που έχεις δεν θα δεις και πολλά από το CPU.  Αν θέλεις κάτι να πάρεις γιατί σε τρώει 😁,  δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600 ώστε κάποια στιγμή που θα πάρεις και GPU σε 6-12 μήνες θα έχεις και SAM αλλά και PCIe Gen 4 για την καινούργια κάρτα και για Μ2

Ρε φίλε, σε βλέπω που σχολιάζεις και στο θέμα με τις nvidia, σε βλέπω τώρα κι εδώ και θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

 Συνειδητοποιείς ποτέ -έστω καμιά φορά σε μια μικρή στιγμή διαύγειας- του ότι πετάς πράγματα που είναι εκτός τόπου και χρόνου?   

Ευγενικά το λέω, εκτός και αν είσαι τρολ, οπότε πάσο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

Ρε φίλε, σε βλέπω που σχολιάζεις και στο θέμα με τις nvidia, σε βλέπω τώρα κι εδώ και θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

 Συνειδητοποιείς ποτέ -έστω καμιά φορά σε μια μικρή στιγμή διαύγειας- του ότι πετάς πράγματα που είναι εκτός τόπου και χρόνου?   

Ευγενικά το λέω, εκτός και αν είσαι τρολ, οπότε πάσο!

Τι δεν κατάλαβες από αυτό που είπα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Βλέπω δεν βρίσκετε να πάρετε GPU και τα χώνετε σε ανούσιες αγορές, με την κάρτα που έχεις δεν θα δεις και πολλά από το CPU.  Αν θέλεις κάτι να πάρεις γιατί σε τρώει 😁,  δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600 ώστε κάποια στιγμή που θα πάρεις και GPU σε 6-12 μήνες θα έχεις και SAM αλλά και PCIe Gen 4 για την καινούργια κάρτα και για Μ2

Δεν έχει driver overhead o 2600 με nvidia? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...