Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέπω δεν βρίσκετε να πάρετε GPU και τα χώνετε σε ανούσιες αγορές, με την κάρτα που έχεις δεν θα δεις και πολλά από το CPU.  Αν θέλεις κάτι να πάρεις γιατί σε τρώει 😁,  δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600 ώστε κάποια στιγμή που θα πάρεις και GPU σε 6-12 μήνες θα έχεις και SAM αλλά και PCIe Gen 4 για την καινούργια κάρτα και για Μ2

So είναι ανούσιο να πάρει πολύ καλύτερο cpu (έστω σε ST), αλλά λιγότερο ανούσιο να πάρει λίγο καλύτερο cpu και μητρική που ουσιαστικά αυτά τα 2 features (sam και pciegen4) θα προσφέρουν από 0 εώς ελάχιστα για τα σενάρια χρήσης του. Seems legit to me.😁

Και εγώ tbh 8α κράταγα τον 2600 και θα έπαιρνα cpu όταν θα έπαιρνα και κάρτα, αλλά δε μπορεί κανείς να κάνει κουμάντο στην κ@υλά του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Τι δεν κατάλαβες από αυτό που είπα ??

Μην μπερδεύεσαι, δεν είπα πουθενά ότι δεν κατάλαβα κάτι από όσα είπες, είπα ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου!

Δεν υπάρχει θέμα κατανόησης, τουλάχιστον από πλευράς μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέπω δεν βρίσκετε να πάρετε GPU και τα χώνετε σε ανούσιες αγορές, με την κάρτα που έχεις δεν θα δεις και πολλά από το CPU.  Αν θέλεις κάτι να πάρεις γιατί σε τρώει 😁,  δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600 ώστε κάποια στιγμή που θα πάρεις και GPU σε 6-12 μήνες θα έχεις και SAM αλλά και PCIe Gen 4 για την καινούργια κάρτα και για Μ2

Εντάξει βρε συ δεν θα είμαι για πάντα με την 2060. Μόλις βγουν οι 4000 NVIDIA θα πάρω. 2600 σε 3600 δεν το λες και τεράστια αναβάθμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει βρε συ δεν θα είμαι για πάντα με την 2060. Μόλις βγουν οι 4000 NVIDIA θα πάρω. 2600 σε 3600 δεν το λες και τεράστια αναβάθμιση..

Οι 4000 θα βγουν Q3/4 2022. Όλοι λίγο πολύ θα πάρουμε καινούριο μηχάνημα τότε μόνο και μόνο για το elden ring. 😁 Είτε με zen 4 ή το αντίστοιχο intel TSMC 5/7nm (αφού επιτέλους θα έχει σοβαρευτεί τότε) και DDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει βρε συ δεν θα είμαι για πάντα με την 2060. Μόλις βγουν οι 4000 NVIDIA θα πάρω. 2600 σε 3600 δεν το λες και τεράστια αναβάθμιση..

Πρώτον , η σειρά 4000 θα βγει σε 12-18 μήνες. Καλύτερα μείνε με τον 2600 και πήγαινε σε Ryzen 6xxx με DDR5 όταν θα βγουν και οι καινούργιες κάρτες.

Δεύτερον, όσο πάρεις από τον 2600 στον 3600 θα πάρεις και από τον 2600 στον 5600 με την κάρτα που έχεις τώρα.

Η άποψη μου όπως είπα και πριν είναι να μείνεις όπως είσαι, αλλά αν σε τρώει να κάνεις αναβάθμιση τότε πάρε καλυτέρα μητρική Β550 και τον 3600 αφου θα μείνεις τουλάχιστον 12 ακόμα μήνες με την 2060. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, vins είπε

Σφεντόνα! Ποιες ραμ ειναι;

4 dimm 3600/c15.....φαίνονται στο screen

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει driver overhead o 2600 με nvidia? :P 

 

Μπορείς κάλλιστα να δεις μερικά review με τον 2600 και την RTX2060 και να βγάλεις συμπέρασμα και να μην τρελάρεις. 😉

19 λεπτά πριν, vins είπε

Μην μπερδεύεσαι, δεν είπα πουθενά ότι δεν κατάλαβα κάτι από όσα είπες, είπα ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου!

Δεν υπάρχει θέμα κατανόησης, τουλάχιστον από πλευράς μου! 

Μάλλον υπάρχει θέμα κατανόησης αφού μιλάς για εκτός τόπου και χρόνου σε αυτά  που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2021 στις 8:44 ΜΜ, kkatzos είπε

Δεν κοντράρει τίποτα.

Ή για να είμαι δίκαιος το κοντράρει μόνο με συχνότητες μνήμης 4200 και άνω τα οποία χρειάζονται:

α) Μητρική 250€ +

β) Γνώσεις Intel DDR4 tuning και χρόνος

γ) VCCIO & VCCSA (ενίοτε και Vdimm) που φλερτάρουν με τον κίνδυνο

Κοινώς με το tuning που κάνουν οι Μπάμπης, strawman κτλ κτλ κτλ.

 

Αντίθετα στους Zen 3 τα 3800 (δε μιλάω για πιο πάνω) έρχονται με:

α) Μητρική των 100€

β) Ryzen calculator + 10 λεπτάκια ενασχόληση

γ) με Vdimm, Vsoc και VDDP κτλ υπερασφαλές και κατάλληλο για 24/7 για πολλά πολλά χρόνια

 

Το cap που έρχεται λόγω του IF είναι cap και στις απαιτήσεις σε τάση. Σε όλα τα υποσυστήματα των Zen 3. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Επειδή δεν παρακολουθώ το benchmark thread ο 10900K που βρίσκεται συγκριτικά με 5800X και 5900X μετά από ram tweaking και τα σχετικά σε όλους; Ας πούμε στο SOTTR ή κάτι άλλο που να είναι consistent και να μην αλλάζει δραματικά από έκδοση σε έκδοση.

Σχετικά με τον imc. Ο 6700K που ήταν η πρώτη γενιά στα 14nm με default τα 2133Mhz σήκωνε 3000Mhz με στοκ τάσεις για τον imc. Δηλαδή 0,95 και 1,05. Πιστεύω λοιπόν ότι και ο 10900K που είναι προορισμένος για 2933 στοκ με default τάσεις θα κρατάει ~3800 ram. Με safe τάσεις θα πηγαίνει μέχρι τα ~4200 λογικά.

υ.γ.: Αγοράζοντας τοπ ραμ, ας πούμε στα 4600Mhz, μπορείς να την τρέξεις σε μικρότερη συχνότητα με πολύ σφικτά timings. Και αυτό δίνει επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilos είπε

So είναι ανούσιο να πάρει πολύ καλύτερο cpu (έστω σε ST), αλλά λιγότερο ανούσιο να πάρει λίγο καλύτερο cpu και μητρική που ουσιαστικά αυτά τα 2 features (sam και pciegen4) θα προσφέρουν από 0 εώς ελάχιστα για τα σενάρια χρήσης του. Seems legit to me.😁

Και εγώ tbh 8α κράταγα τον 2600 και θα έπαιρνα cpu όταν θα έπαιρνα και κάρτα, αλλά δε μπορεί κανείς να κάνει κουμάντο στην κ@υλά του καθενός.

Το ανούσιο είναι επειδή θα μείνει με την RTX2060, θα δώσει 300+ ευρώ για CPU και δεν θα δει τις διαφορές που περιμένει  από τον 2600 μόνο και μόνο λόγο κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον υπάρχει θέμα κατανόησης αφού μιλάς για εκτός τόπου και χρόνου σε αυτά  που έγραψα.

Έγινε αρχηγέ μου καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Επειδή δεν παρακολουθώ το benchmark thread ο 10900K που βρίσκεται συγκριτικά με 5800X και 5900X μετά από ram tweaking και τα σχετικά σε όλους; Ας πούμε στο SOTTR ή κάτι άλλο που να είναι consistent και να μην αλλάζει δραματικά από έκδοση σε έκδοση.

Στο SOTTR ο strawman με overclocked 10900K + tuned μνήμες στα 4400; ήταν κάνα 5% πίσω από τον 5950Χ του Billeiros με tuned μνήμες στα 3800. Ίδια έκδοση παιχνιδιού σε 720p με 3090 και οι δύο.

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

υ.γ.: Αγοράζοντας τοπ ραμ, ας πούμε στα 4600Mhz, μπορείς να την τρέξεις σε μικρότερη συχνότητα με πολύ σφικτά timings. Και αυτό δίνει επιδόσεις.

Ναι, αλλά όχι όσο δίνει η συχνότητα.

55 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

δώσε τον 2600 και μητρική B450 και πάρε μια Β550 και έναν 3600

Για 20-22% μόνο;

Όταν με τον 5600Χ θα είναι 70% + πάνω;

Bad advice.

 

1.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ανούσιο είναι επειδή θα μείνει με την RTX2060, θα δώσει 300+ ευρώ για CPU και δεν θα δει τις διαφορές που περιμένει  από τον 2600 μόνο και μόνο λόγο κάρτας.

Μα δεν περιμένω να δω κάποια τεράστια διαφορά με την 2060. Βέβαια στο CP77 θα δω αφού μπουκαλιαζει ο 2600 και είναι και 100+ ώρες game. Και υπάρχουν και άλλα games που βλέπω stutters και να πέφτει το gpu usage ακόμη και με tuned b-dies. Βέβαια κατά 70% είναι αγορά κ@υλας αλλά δεν πειράζει :P Που είναι το κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...