Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν περιμένω να δω κάποια τεράστια διαφορά με την 2060. Βέβαια στο CP77 θα δω αφού μπουκαλιαζει ο 2600 και είναι και 100+ ώρες game. Και υπάρχουν και άλλα games που βλέπω stutters και να πέφτει το gpu usage ακόμη και με tuned b-dies. Βέβαια κατά 70% είναι αγορά κ@υλας αλλά δεν πειράζει :P Που είναι το κακό;

Στο cp θα δεις διαφορά σίγουρα. Ειδικά στα min / stutters. Επίσης υπάρχουν αρκετά cpu bound παιχνίδια που ο 5600x θα είναι ρουκέτα σε σχέση με τον 2600.

Εγω είδα μεγάλη διαφορα και στην 5700xt και στην 3070 στην αλλαγή από 1700 (τερματισμενος και ο cpu και οι μνημες).

Σε κάθε περίπτωση έχει πολύ μεγαλύτερη αξία το να πάρεις 5600x έστω με την b450 πάρα να πάρεις b550 και 3600, IMC είναι μέρα με νύχτα. Και πραγματικά δε θα είχε καμία απολύτως ουσία μια τέτοια αγορά απο όπου κι αν το πιάσεις (ούτε ως αναβάθμιση ούτε ως "vfm"). 

Και φυσικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως κακό, οι περισσότεροι αγορές κ@υλας κάνουμε 😁

Με το καλό να σου έρθει και να τον χαρείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο SOTTR ο strawman με overclocked 10900K + tuned μνήμες στα 4400; ήταν κάνα 5% πίσω από τον 5950Χ του Billeiros με tuned μνήμες στα 3800. Ίδια έκδοση παιχνιδιού σε 720p με 3090 και οι δύο.

Ναι, αλλά όχι όσο δίνει η συχνότητα.

Για 20-22% μόνο;

Όταν με τον 5600Χ θα είναι 70% + πάνω;

Bad advice.

 

1.jpg

Με την RTX2060 αν δει ένα +5%-10% και πολύ θα είναι

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν περιμένω να δω κάποια τεράστια διαφορά με την 2060. Βέβαια στο CP77 θα δω αφού μπουκαλιαζει ο 2600 και είναι και 100+ ώρες game. Και υπάρχουν και άλλα games που βλέπω stutters και να πέφτει το gpu usage ακόμη και με tuned b-dies. Βέβαια κατά 70% είναι αγορά κ@υλας αλλά δεν πειράζει :P Που είναι το κακό;

Στο CP αν βάζεις RT δεν θα δεις καμία διαφορά ακόμα και με DLSS θα είσαι GPU limited με την RTX2060. Αν δεν βάλεις RT τότε ναι θα έχει διαφορά αλλά μόνο αν βάλεις DLSS, αλλιώς χωρίς DLSS θα είσαι πάλι GPU limited.

Δεν είπα ότι είναι κακό, απλά προσωπικά την συγκεκριμένη αναβάθμιση δεν την θεωρώ σωστή από την στιγμή που θα μείνεις τόσο καιρό με την 2060.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με την RTX2060 αν δει ένα +5% και πολύ θα είναι

Στο CP αν βάζεις RT δεν θα δεις καμία διαφορά ακόμα και με DLSS θα είσαι GPU limited με την RTX2060. Αν δεν βάλεις RT τότε ναι θα έχει διαφορά αλλά μόνο αν βάλεις DLSS, αλλιώς χωρίς DLSS θα είσαι πάλι GPU limited.

Δεν είπα ότι είναι κακό, απλά προσωπικά την συγκεκριμένη αναβάθμιση δεν την θεωρώ σωστή από την στιγμή που θα μείνεις τόσο καιρό με την 2060.

 

Πάντως χωρίς DLSS και με RT OFF είναι σημεία που είμαι cpu bound στην πόλη και έχει stuttering..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξανά λέω μπας και το σώσεις...
Αφού διαθέτεις 400€ για πέταμα, πάρε οθόνη. 

Δεν στέκει αλλαγή cpu, για να παίζεις με 2060 σε 1080 75hz monitor....

Aυτό είναι step up, όχι τα 10fps που ψάχνεις 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το ξανά λέω μπας και το σώσεις...
Αφού διαθέτεις 400€ για πέταμα, πάρε οθόνη. 

Δεν στέκει αλλαγή cpu, για να παίζεις με 2060 σε 1080 75hz monitor....

Aυτό είναι step up, όχι τα 10fps που ψάχνεις 

Οθόνη πως να πάρω ρε συ χωρίς κάρτα; Να πάω σε 1440p με την 2060 το 2021 σε ΑΑΑ που παίζω; Σφαγή στο Μιλάνο :P Τώρα είναι ευκαιρία γιατί μπορώ να πουλήσω και τον 2600 και μου βγαίνει φθηνότερα ο 5600Χ. Του χρόνου δεν θα αξίζει τίποτα..

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με τι settings ???

Τα optimized του Digital Foundry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν περιμένω να δω κάποια τεράστια διαφορά με την 2060. Βέβαια στο CP77 θα δω αφού μπουκαλιαζει ο 2600 και είναι και 100+ ώρες game. Και υπάρχουν και άλλα games που βλέπω stutters και να πέφτει το gpu usage ακόμη και με tuned b-dies. Βέβαια κατά 70% είναι αγορά κ@υλας αλλά δεν πειράζει :P Που είναι το κακό;

Πάρε ότι θες ρε man και ας σου λένε ότιναναι όλοι οι άλλοι, αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις. Χαίρω πολύ και εγώ όταν πήρα την 1080 ήξερα από πριν θα παίζει λίγο/πολύ μπουκάλα με τον 1600 τότε σε 1080p ίσως και σε low/medium settings 1440p, αλλά συγνώμη τα διπλά λεφτά (μαζί με cooler) για 7700k δε θα τα έδινα με τίποτα. Ειδικά αν κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από gaming με το pc. Ομοίως τώρα πιστεύω ότι και ο 11900k είναι κοροϊδία σε σχέση με τον 10900k και τον 5900x. Και ας είναι σε κάποια games θεωρητικά "ο καλύτερος".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάρε ότι θες ρε man και ας σου λένε ότιναναι όλοι οι άλλοι, αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις. Χαίρω πολύ και εγώ όταν πήρα την 1080 ήξερα από πριν θα παίζει λίγο/πολύ μπουκάλα με τον 1600 τότε σε 1080p ίσως και σε low/medium settings 1440p, αλλά συγνώμη τα διπλά λεφτά (μαζί με cooler) για 7700k δε θα τα έδινα με τίποτα. Ειδικά αν κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από gaming με το pc. Ομοίως τώρα πιστεύω ότι και ο 11900k είναι κοροϊδία σε σχέση με τον 10900k και τον 5900x. Και ας είναι σε κάποια games θεωρητικά "ο καλύτερος".

Έχει γίνει συνήθειο εδώ στο forum να σου ζητάνε δικαιολόγηση για  ό,τι αγοράζεις λες και ζήτησα από κανέναν να μου πληρώσει τον 5600Χ. Τα ίδια τράβηξα και όταν πήρα την 2060 αντί vega.. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Επειδή δεν παρακολουθώ το benchmark thread ο 10900K που βρίσκεται συγκριτικά με 5800X και 5900X μετά από ram tweaking και τα σχετικά σε όλους; Ας πούμε στο SOTTR ή κάτι άλλο που να είναι consistent και να μην αλλάζει δραματικά από έκδοση σε έκδοση.

Σχετικά με τον imc. Ο 6700K που ήταν η πρώτη γενιά στα 14nm με default τα 2133Mhz σήκωνε 3000Mhz με στοκ τάσεις για τον imc. Δηλαδή 0,95 και 1,05. Πιστεύω λοιπόν ότι και ο 10900K που είναι προορισμένος για 2933 στοκ με default τάσεις θα κρατάει ~3800 ram. Με safe τάσεις θα πηγαίνει μέχρι τα ~4200 λογικά.

υ.γ.: Αγοράζοντας τοπ ραμ, ας πούμε στα 4600Mhz, μπορείς να την τρέξεις σε μικρότερη συχνότητα με πολύ σφικτά timings. Και αυτό δίνει επιδόσεις.

Στα ίδια είναι κατά μέσο όρο. Ανάλογα το παιχνίδι παίρνει αλλού κεφάλι ο ένας αλλού ο άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Στο SOTTR ο strawman με overclocked 10900K + tuned μνήμες στα 4400; ήταν κάνα 5% πίσω από τον 5950Χ του Billeiros με tuned μνήμες στα 3800. Ίδια έκδοση παιχνιδιού σε 720p με 3090 και οι δύο.

2.7% (literally) και με dual rank :P 


Δεν έχω ιδέα πόσο δίνουνε τα dual rank βέβαια και αν θα μπορούσα να τα τρέξω στα 4400. 

Γενικά ανάλογα το παιχνίδι στα ίδια είναι πλέον οι 5xxx ryzen με 10900k. Ο 5600 μένει λίγο πίσω σε κάποια games αν χρειάζονται πυρήνες, από 5800 και πάνω είναι αστείες οι διαφορές ακόμα και σε 720p cpu bound σενάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Σε τρελάναμε σήμερα, 5800, μητρική, οθόνη, κάρτα γραφικών, ζεν4 ddr5, nvidia 4000. 

😂

Ξέχασα το καλύτερο.... πάρε τρυπάνι για το κουτί.

 

Η παραγγελία έπεσε τώρα. Δεν υπάρχει επιστροφή :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Οθόνη πως να πάρω ρε συ χωρίς κάρτα; Να πάω σε 1440p με την 2060 το 2021 σε ΑΑΑ που παίζω; Σφαγή στο Μιλάνο :P Τώρα είναι ευκαιρία γιατί μπορώ να πουλήσω και τον 2600 και μου βγαίνει φθηνότερα ο 5600Χ. Του χρόνου δεν θα αξίζει τίποτα..

Γιατί δεν παίρνεις lamborghini? :P 

Σοβαρά τώρα, εγώ στη θέση σου δεν θα άλλαζα τίποτα. Πέταμα χρημάτων το θεωρώ. Έχεις ένα ας πούμε balanced σύστημα που κάρτα και επεξεργαστής είναι στα ίδια επίπεδα, για ποιό λόγο να αλλάξεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί δεν παίρνεις lamborghini? :P 

Σοβαρά τώρα, εγώ στη θέση σου δεν θα άλλαζα τίποτα. Πέταμα χρημάτων το θεωρώ. Έχεις ένα ας πούμε balanced σύστημα που κάρτα και επεξεργαστής είναι στα ίδια επίπεδα, για ποιό λόγο να αλλάξεις? 

Ε για την κ@υλα πιο πολύ. Υπάρχουν όμως games που μπουκαλιάζει ο 2600..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε για την κ@υλα πιο πολύ. Υπάρχουν όμως games που μπουκαλιάζει ο 2600..

Όταν λές μπουκαλιάζει, πέφτει ας πούμε στα τάρταρα και είναι unplayable? Αν όχι, κλάιν, αστον να μπουκαλιάζει σε κάποια games. Και ο 10900 μου μπουκάλιαζε, οτι και να πάρεις κάπου κάτι θα μπουκαλιάζει. Φαντάζομαι παντού θα είσαι 50fps και πάνω με optimized settings οπότε μια χαρά θα είσαι. Εγώ σχεδόν τερμάτισα το RDR2 στα 18-22 fps με την 1080ti, εντάξει την πάλεψα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...