Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Με DLSS/RT OFF και τον 2600 στα 4GHz και 3466 14-15-14-28-42 κλασσικό σημείο που έχω stuttering είναι μόλις βγω στο δρόμο μπροστά από το διαμέρισμα του V και κάνω αριστερά το cpu usage πάει 90% και έχει πολύ stutter. Και στην οδήγηση μέσα στην πόλη το ίδιο πράγμα, 90% cpu usage. Τώρα με τον 5600Χ να boostάρει ~4,5Μhz και με ram στα 3800 ε δεν νομίζω να υπάρχουν αυτά. Και στο witcher επίσης έχω stutters στο Novigrad στην πλατεία και γενικά σε σημεία με πολλά NPCs. Καλά για Origins και Odyssey δεν το συζητάω. Δεν είναι κάνα τέρας η 2060 αλλά ακόμη και έτσι δυσκολεύεται ο 2600, και συμβαίνει σε αρκετά games αυτό. Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

To witcher 3 το έπαιζα με minimum 30 στον phenom II x4 965. Δεν μπορεί να πέφτει κάτω από 60 ο 2600, μου φαίνεται αδιανόητο. 

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Για γράψε 10 games που έχουν ανέβει τρελά οι απαιτήσεις τελευταία? 

Δες το review του gnexus για τον 5800x. Ο 3600 δυσυκολεύεται για κλειδωμενο 60αρι (60 minimum) σε αρκετά games, κυρίως λόγω threads, αφού ο 3700x πάει αρκετά καλύτερα, από 10 έως 23% πάνω. Mέχρι και ο 2700x τον περνάει σε κάποια. Και δεν έχει βάλει πολύ βαριά games, αμα πιάσει τα odyssey / valhala / cyberpunk / flight simulator / m&b γίναμε. Οπότε αναλογικά φαντάζομαι 6πύρηνα και 4πύρηνα χωρίς HT φλερτάρουν με τα 30αρια minimum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Herald είπε

Πεστου να δοκιμάσει cyberpunk που παίζει αυτον τον καιρό χωρίς DLSS, για να εξομοιώσει 5700xt. Μετά ρώτα τον και πως του φάνηκε :P 

Το CP, με ισορροπημένο build, είναι μέσα στα 20 καλύτερα game της γενιάς σε θέμα gameplay. Αν απολαύσεις όσα προσφέρει κρατάει πάνω από 100 ώρες, έτσι όπως το κόβω. 

Η ουσία είναι ότι ακόμα και με την τελευταί RTX κάρτα μπορεί να παίξει με RT AO+DLSS για σωστές σκιάσεις. Με την 5700XT δεν υπάρχει καμία επιλογή ανάμεσα σε ποιότητα και καρέ. Το νέο metro(και ποιος ξέρει τι άλλο θα βγει μέσα στη διετία) δεν θα το τρέχει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Το CP, με ισορροπημένο build, είναι μέσα στα 20 καλύτερα game της γενιάς σε θέμα gameplay. Αν απολαύσεις όσα προσφέρει κρατάει πάνω από 100 ώρες, έτσι όπως το κόβω. 

Η ουσία είναι ότι ακόμα και με την τελευταί RTX κάρτα μπορεί να παίξει με RT AO+DLSS για σωστές σκιάσεις. Με την 5700XT δεν υπάρχει καμία επιλογή ανάμεσα σε ποιότητα και καρέ. Το νέο metro(και ποιος ξέρει τι άλλο θα βγει μέσα στη διετία) δεν θα το τρέχει καν.

Kάπου 70-75 με πήρε με τα πάντα όλα. Δεν σχολιάζω για το DLSS και την 5700xt σε αυτό το νήμα, θα φάω ban :P 

Την γνώμη μου την έχω πεί

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Αν ισχύει αυτό που λες και με tuned RAM μάλιστα τότε τα ryzen μέχρι και τον 3700X αποδεικνύονται μεγάλη απάτη με το δήθεν 5% πίσω στα games.

Ακόμα και ο 5600X(oced) που θεωρείται τέρας σε STP έχει drops σε μία από τις πιο CPU bound περιοχές(βίντεο) ενώ κινείσαι πεζός. Με τον 10900K στα-εγγυημένα-4,9 και χαλαρές ram(3200 15-17-36) ακόμα και cores να κλείσω δεν βλέπω drops κάτω από 60 ούτε με γρήγορη οδήγηση γύρω από το σημείο. [Αυτά έχοντας κατά νου τον 10850K στα 380€].

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το 1.1 έχει ίδιες cpu επιδόσεις με το 1.2 πέρα από το stutter. Πήγαινε στο 05:17.

 

Οπότε με δεδομένο ότι έχεις καλές ram και AMD mobo μόνο ο 5800X θα σου δώσει για 5+ χρόνια το περιθώριο να τα δίνεις όλα σε decent κάρτες και μην έρχεσαι συνέχεια στη θέση που είσαι σήμερα και δεν ξέρεις τι να πρωτοαλλάξεις. Τώρα τα δυνατά CPU αντέχουν χρόνια.

 

Άμα πάρεις σώστες μνήμες με καύκαλα και τις πειράξεις "λίγο" θα δείς 90+ στο χειρότερο σημείο του παιχνίδιου μέσα στο γρήγοροτερο αμάξι με τέρμα ταχύτητα. Σε 720p dlss ultra και όλα τερματισμένα. 
 

Πάντως τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι και το κάνεις λίγο γαργάρα. I bet a paycheck ο stock 10900k (intel stock, όχι το stock της μητρικής) με απλό XMP ακόμα και σε bdie kit θα χάνει σε ΟΛΑ τα games από stock 5800x. Θέλουν τρελό πείραγμα για να πιάσουν τα ρύζια. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Herald είπε

To witcher 3 το έπαιζα με minimum 30 στον phenom II x4 965. Δεν μπορεί να πέφτει κάτω από 60 ο 2600, μου φαίνεται αδιανόητο. 

Γίνεται όμως. Όσο είμαι έξω στα λιβάδια το γράφημα του frametime είμαι μία ευθεία γραμμή αλλά μόλις μπω στο novigrad σε σημεία με πολλά NPCs αρχίζουν τα spikes και δεν είναι λόγω gpu, το βλέπω στο overlay..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Γίνεται όμως. Όσο είμαι έξω στα λιβάδια το γράφημα του frametime είμαι μία ευθεία γραμμή αλλά μόλις μπω στο novigrad σε σημεία με πολλά NPCs αρχίζουν τα spikes και δεν είναι λόγω gpu, το βλέπω στο overlay..

Πάντα για novigrad μιλάω. Βασικά έχω και video στο youtube με 1600 + 3066 ram που έβγαζε καρφωμένα 80+. Τα πάντα όλα ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

To witcher 3 το έπαιζα με minimum 30 στον phenom II x4 965. Δεν μπορεί να πέφτει κάτω από 60 ο 2600, μου φαίνεται αδιανόητο. 

Ο Γιάννης δεν ξέρω τι βλέπει στο Witcher 3.

Συγκεκριμένα στην πλατεία του Novigrad που λεει θυμάμαι μία χαρακτηριστική smoothίλα με τον Ryzen 2600, με κάτι μνήμες D-Die απείραχτες που είχα τη δεύτερη φορά που το έβαλα (η πρώτη ήταν με Sandy Bridge 2500K + 7950 CF).

56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Μήπως είναι το GPU driver overhead που λέγαμε;

Γιατί ένα σωρό ΑΑΑ παιχνίδια που έχω τελειώσει/παίξει τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν ίχνος stutter.

Βασικά από όσα είπες ... το CBug2077 δεν έχω παίξει και τα AC είχαν τα γνωστά προβληματάκια τους. Και από όσα δεν είπες είναι το FS2020 που με κόβει CPU + GPU.

Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα (RDR2, HZD, Death Stranding, Gears 5, Hitman 3 κτλ κτλ) εντελώς smoothίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ο Γιάννης δεν ξέρω τι βλέπει στο Witcher 3.

Συγκεκριμένα στην πλατεία του Novigrad που λεει θυμάμαι μία χαρακτηριστική smoothίλα με τον Ryzen 2600, με κάτι μνήμες D-Die απείραχτες που είχα τη δεύτερη φορά που το έβαλα (η πρώτη ήταν με Sandy Bridge 2500K + 7950 CF).

Μήπως είναι το GPU driver overhead που λέγαμε;

Γιατί ένα σωρό ΑΑΑ παιχνίδια που έχω τελειώσει/παίξει τον τελευταίο χρόνο δεν είχαν ίχνος stutter.

Βασικά από όσα είπες ... το CBug2077 δεν έχω παίξει και τα AC είχαν τα γνωστά προβληματάκια τους. Και από όσα δεν είπες είναι το FS2020 που με κόβει CPU + GPU.

Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα (RDR2, HZD, Death Stranding, Gears 5, Hitman 3 κτλ κτλ) εντελώς smoothίλα.

Mε 1080ti ήμουνα και 1600 με σάπιες μνήμες. Τα pascalia δεν έχουν  driver overhead? Ακόμα και με 2133 μνήμες είχα πάνω απο 65

Δεν βάζω το video για να μην ειπωθεί οτι το κάνω για τα views :P Ένα screenshot, αριστέρα 3066 ram, δεξία 2133

 

1600.jpg

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Μήπως είναι το GPU driver overhead που λέγαμε;

Μπορεί και αυτό ναι. Πάντως στο Witcher 3 έχω stutters στο Novigrad, τα βλέπω, δεν γίνεται να τα φαντάζομαι :P Αυτό που συμβαίνει είναι ότι μόλις εμφανιστούν πολλά npcs κάνει stutter για λίγα δευτερόλεπτα και το cpu usage χτυπάει 90άρια και μετά γίνεται smooth. Λες και φορτώνει κάτι ξέρω 'γω. Αυτό παρατηρώ. Εννοείται το game είναι σε ssd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Kάπου 70-75 με πήρε με τα πάντα όλα. Δεν σχολιάζω για το DLSS και την 5700xt σε αυτό το νήμα, θα φάω ban :P 

Την γνώμη μου την έχω πεί

Άμα πάρεις σώστες μνήμες με καύκαλα και τις πειράξεις "λίγο" θα δείς 90+ στο χειρότερο σημείο του παιχνίδιου μέσα στο γρήγοροτερο αμάξι με τέρμα ταχύτητα. Σε 720p dlss ultra και όλα τερματισμένα. 
 

Πάντως τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι και το κάνεις λίγο γαργάρα. I bet a paycheck ο stock 10900k (intel stock, όχι το stock της μητρικής) με απλό XMP ακόμα και σε bdie kit θα χάνει σε ΟΛΑ τα games από stock 5800x. Θέλουν τρελό πείραγμα για να πιάσουν τα ρύζια. 

Με DLSS ultra performance και RT ultra στον κόμβο με τα ολογράμματα των ιχθύων έβγαζα 70+ απ' ότι θυμάμαι με οδήγηση(3200 15-17-36). Το μοναδικό ίσως σημείο που δεν έβλεπα τερματισμένη GPU. Το 60+ αναφερόταν σε κλειστά cores. Δεν νομίζω να υπάρχει ryzen χωρίς tuned subtimings(και τους κινδύνους που συνεπάγεται για corruption) που να αποδίδει παραπλήσια με βάση όσες δοκιμές έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Μπορεί και αυτό ναι. Πάντως στο Witcher 3 έχω stutters στο Novigrad, τα βλέπω, δεν γίνεται να τα φαντάζομαι :P Αυτό που συμβαίνει είναι ότι μόλις εμφανιστούν πολλά npcs κάνει stutter για λίγα δευτερόλεπτα και το cpu usage χτυπάει 90άρια και μετά γίνεται smooth. Λες και φορτώνει κάτι ξέρω 'γω. Αυτό παρατηρώ. Εννοείται το game είναι σε ssd..

Ε δεν είναι το CPU αυτό. Απλά κάνει load το game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Γιάννη, ξηλωσου και για ssd τώρα 😂

PCIE gen 4 σε RAID...

Για εκεί το πάω και εγώ αλλά δεν υπάρχει πλατφόρμα να βολεύει. Μόνο σε Intel HEDT αλλά περιμένω να βγάλουν κάτι φρέσκο, να πάρεις 10xxx σήμερα δεν αξίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε δεν είναι το CPU αυτό. Απλά κάνει load το game. 

Τι load βρε συ, με ssd; :P Και τότε γιατί τα threads τερματίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Mε 1080ti ήμουνα και 1600 με σάπιες μνήμες. Τα pascalia δεν έχουν  driver overhead? Ακόμα και με 2133 μνήμες είχα πάνω απο 65

Δεν βάζω το video για να μην ειπωθεί οτι το κάνω για τα views :P Ένα screenshot, αριστέρα 3066 ram, δεξία 2133

DX12 και Vulcan υπάρχει overhead. Προφανώς αναφερόμουν στο παρακάτω:

Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

DX12 και Vulcan υπάρχει overhead. Προφανώς αναφερόμουν στο παρακάτω:

Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί ξέρω ότι εσύ δεν είσαι φιδέμπορος :P Απλά λέω τι έχω παρατηρήσει αυτά τα δύο χρόνια που έχω τον 2600.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...