Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Noctua έχω, 12άρα όμως. όταν λέω τέρμα, εννοώ χωρίς uv και απλά όσο πάει από μόνος του. Χωρίς να κάνω κάποιο OC. Απλά τον κουμπώνω και τον αφήνω stock και παίζω μόνο 

 Όλα στο αυτόματο,  curve negative 15, all core και τέλος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Δύο προφίλ της flarex στα 3800 χαλαρό, σφιχτό και καθάρισες. 

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ξεφεύγουμε αν αλλάξω και mobo :P 120 κάνει η Β550 Α pro καινούργια, η toma μεταχειρισμένη άντε να πιάσει 80 και αν. Ξεκίνησα από 3700Χ, μετά σε 5600Χ, άντε να κάνω την υπέρβαση σε 5800Χ αφού θα τον κρατήσω χρόνια. Αλλά να αλλάξω και mobo ε πάει πολύ πια. Άλλωστε δεν θέλω να κάνω OC τον cpu..

Εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι για τη χρήση σου!

Επειδή ήμουν στο ίδιο δίλημμα, προσωπικά προτίμησα να πάω σε 5600x και b550 a pro αντί να βάλω 5800x στην b450. Και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος με τον 5600x και σε gaming και σε ερασιτεχνική επεξεργασία photo/video κλπ. 

OC μην τον κάνεις, αλλά παίξε με pbo και curve optimizer γιατί out of the box παίζουν με υψηλότερα voltage (τουλάχιστον ο 5600x). Τώρα που πήγα σε itx το εκτίμησα ιδιαιτέρως το curve optimizer!

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το μόνο που μένει είναι το BIOS. Έχει κανείς Β450 με 5000;

Είχα εγώ την b450 a pro με τον 1700 και είχα μπει στο support της msi και είχα περάσει το bios που έλεγε support for 5000 ή κάτι τέτοιο. Μετά κούμπωσα τον 5600x και έπαιξε χωρίς θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, vins είπε

Είχα εγώ την b450 a pro με τον 1700 και είχα μπει στο support της msi και είχα περάσει το bios που έλεγε support for 5000 ή κάτι τέτοιο. Μετά κούμπωσα τον 5600x και έπαιξε χωρίς θέματα.

Κομπλεντάν! Ο 5800Χ είναι ένα 8άρι CCX/CCD (δεν θυμάμαι την διαφορά :P);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Κομπλεντάν! Ο 5800Χ είναι ένα 8άρι CCX/CCD (δεν θυμάμαι την διαφορά :P);

Κοίτα λογικά αν περάσεις το bios που έχει για rebar θα είσαι κομπλέ καθώς είναι μεταγενεστερο. Μπορεί να λέω και μλκιες όμως οπότε ψαχτο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, vins είπε

Κοίτα λογικά αν περάσεις το bios που έχει για rebar θα είσαι κομπλέ καθώς είναι μεταγενεστερο. Μπορεί να λέω και μλκιες όμως οπότε ψαχτο 😂

Ε το τελευταίο θα περάσω. Βέβαια είναι beta αλλά yolo :P Το τελευταίο σταθερό είναι 1.0.0.6 που αν δεν κάνω λάθος είναι για μέχρι 3000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε το τελευταίο θα περάσω. Βέβαια είναι beta αλλά yolo :P Το τελευταίο σταθερό είναι 1.0.0.6 που αν δεν κάνω λάθος είναι για μέχρι 3000..

Διάβασε λίγο εδώ: https://linustechtips.com/topic/1286340-msi-tomahawk-b450-cpu-led-on-after-ryzen-7-5800x-upgrade-system-posts/

Παίζει λένε αλλά μένει αναμμένο το ez debug κόκκινο φωτάκι της cpu. Ψαξτο λίγο κι εσύ (ο τύπος έχει νομίζω ίδιο σχεδόν σύστημα με σενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το μόνο που μένει είναι το BIOS. Έχει κανείς Β450 με 5000;

Δεν ξέρω να σου πω, έχω b550. Πρόσεξε το curve optimize διότι δίνει ρεύμα παραπάνω.

 Αυτό που ανακάλυψα στην δίκη μου μητρική είναι ότι με το pbo ανοικτό και curve optimize -20 all core και temp limit 85C κυμαινόταν στα 4500-4600mhz με ρεύμα αν θυμάμαι καλά στο 1.34 κάτι που δεν ήθελα. Τυχαία χαμήλωσα το temp limit 75C έφερε αυτόματα το ρεύμα 1.30-1.31 και ανέβηκε στα 4800 all cores δεν τον ξανά πείραξα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, vins είπε

Σειρά a pro της msi. Την είχα σε b450, σε b550 και εχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για την z490.

5600x 6/12 + b550 a pro στα 450€ τελική με μτφ 

5800x 8/16 + b550 a pro στα 550€ τελική με μτφ

10850k 10/20 + z490 a pro στα 535€ τελική με μτφ 

Spoiler

 

Εχεις απολυτο δικιο στο παραπανω.

Ο λογος που ανεφερα το παραπανω κοστος,ειναι γιατι τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια οπως και φιλων/γνωστων αλλα και απο το εδω forum,συνηθως οσοι αγοραζουν i9 επεξεργαστες,κοιταζουν σε καλυτερες μητρικες οχι μονο λογω vrm που ανεφερα πιο πισω αλλα και αλλων feature οπως παραπανω θυρες usb,wifi,bluetooth και παει λεγοντας.

Ειναι για τον ιδιο λογο που για παραδειγμα φανταζομαι δεν εχουμε πετυχει καποιον να βαζει ryzen 9 σε b450 υποθετω,ακομα και αν τους σηκωνουν σε vrm.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tomahawk non max έχει curve optimizer παρεμπιπτόντως;

Εγώ στον 5600x είχα ξεκινήσει με +200, negative all cores 15 και ήμουν στα 4,85 με πολύ καλές θερμοκρασίες στην msi b550 a pro. Τώρα ψιλοπαιδεύομαι με το bios της asus b550i γιατί τα llc και scalar συμπεριφερονται διαφορετικά. (Καλά το τι γέλιο είχα ρίξει που έψαχνα το xmp κανα 20λεπτο και μετά διάβασα ότι στην asus είναι docp δε λεγεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, vins είπε

Διάβασε λίγο εδώ: https://linustechtips.com/topic/1286340-msi-tomahawk-b450-cpu-led-on-after-ryzen-7-5800x-upgrade-system-posts/

Παίζει λένε αλλά μένει αναμμένο το ez debug κόκκινο φωτάκι της cpu. Ψαξτο λίγο κι εσύ (ο τύπος έχει νομίζω ίδιο σχεδόν σύστημα με σενα)

Μπορεί να έχει διορθωθεί. Έβγαλαν bios πριν 1 βδομάδα. Την Πέμπτη το ραντεβού με την ιστορία :P

4 λεπτά πριν, vins είπε

Η tomahawk non max έχει curve optimizer παρεμπιπτόντως;

Εγώ στον 5600x είχα ξεκινήσει με +200, negative all cores 15 και ήμουν στα 4,85 με πολύ καλές θερμοκρασίες στην msi b550 a pro. Τώρα ψιλοπαιδεύομαι με το bios της asus b550i γιατί τα llc και scalar συμπεριφερονται διαφορετικά. (Καλά το τι γέλιο είχα ρίξει που έψαχνα το xmp κανα 20λεπτο και μετά διάβασα ότι στην asus είναι docp δε λεγεται)

Και αυτό είναι το σωστό. XMP κανονικά είναι για τους intel και καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Με γεια ! 

Εχεις καλό airflow, τι κουτί ;

Εμένα λες; Κάτσε να μου έρθει πρώτα :P Όχι δεν έχω καλό airflow κουτί :P NZXT H500.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά έχει κανείς 5000 με MSI B450 mobo; Το bios είναι ΟΚ? Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το περάσω με τον 2600 πάνω ε;

Αν δεν εχει επιλογη για bios flashback η μητρικη,τοτε ναι πρωτα περασε ενα προσφατο bios που να υποστηριζει zen3 και μετα δωσε τον επεξεργαστη.

Πιθανως σε ενα απο τα τελευταια bios να υπαρχει και υποστηριξη σε Res. BAR(nvidia)ή s.a.m(amd).

Για 5800x/5900x ισως παρω και εγω σειρα τωρα που φτιαχνει η διαθεσιμοτητα μετα απο σενα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα λες; Κάτσε να μου έρθει πρώτα :P Όχι δεν έχω καλό airflow κουτί :P NZXT H500.. 

Ναι εσένα λέω, όντως δεν έχει καθόλου καλό airflow, το ίδιο έκανα δώρο στον ανιψιό μου. Αν πιάνουν τα χέρια σου πάρε τρυπάνι και κάνε τρύπες. 

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν δεν εχει επιλογη για bios flashback η μητρικη,τοτε ναι πρωτα περασε ενα προσφατο bios που να υποστηριζει zen3 και μετα δωσε τον επεξεργαστη.

Για 5800x/5900x ισως παρω και εγω σειρα τωρα που φτιαχνει η διαθεσιμοτητα μετα απο σενα.

Είχα την εντύπωση πως είχες ήδη 5900 ξεντερισμένο στο oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Ναι εσένα λέω, όντως δεν έχει καθόλου καλό airflow, το ίδιο έκανα δώρο στον ανιψιό μου. Αν πιάνουν τα χέρια σου πάρε τρυπάνι και κάνε τρύπες. 

χαχαχα ε όχι και να βανδαλίσω το κουτί :P Γιατί θα έχω θέμα λες; Μέχρι handbrake είναι το πιο intensive που κάνω, άντε και κάνα blender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...