Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To θέμα είναι να μην κάνω uv. Να τρέχει όσο τέρμα μπορεί σε stock..

Και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα απλά αυξάνεται η πιθανότητα για θάνατο της μητρικής σε απαιτητικά φορτία. Στα games δεν τίθεται θέμα.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα απλά αυξάνεται η πιθανότητα για θάνατο της μητρικής σε απαιτητικά φορτία. Στα games δεν τίθεται θέμα.

λολ, όντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

λολ, όντως;

Αυτό συνέβη σε μένα με την asus Z170-E. Shutdown σε δουλειά που είχα δώσει στο CPU(στα 4,5Ghz με ήπια τάση) για να βγάλει τη νύχτα και δεν ξανάνοιξε ποτέ. 4,7Ghz έδινα μόνο στα games. Έβγαλα τα πάντα από πάνω και η μητρική ενώ είχε ένα λαμπάκι αναμμένο δεν έδινε καθόλου σήμα στο PSU για να δουλέψουν fans κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ έχω σκοπό να τον τρέχω stock και να αφήνω το boost να κάνει τη δουλειά του, άντε το πολύ με PBO..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εγώ έχω σκοπό να τον τρέχω stock και να αφήνω το boost να κάνει τη δουλειά του, άντε το πολύ με PBO..

Βάλ' τον χεράτα στα 4,60κάτι Ghz με τη χαμηλότερη δυνατή τάση. Δεν υπάρχει oc headroom στα 5ΧΧΧ. Στρεσσάρεις αφάνταστα τη μητρική για 50-100Mhz παραπάνω.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Βάλ' τον χεράτα στα 4,60κάτι Ghz με τη χαμηλότερη δυνατή τάση. Δεν υπάρχει oc headroom στα 5ΧΧΧ. Στρεσσάρεις αφάνταστα τη μητρική για 50-100Mhz παραπάνω.

Πόσα amd είπαμε έχουν περάσει απο τα χέρια σου? 

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Γιατί να μην το αφήσω απλά stock; 

Γιατί ασχολείσαι ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά έχει κανείς 5000 με MSI B450 mobo; Το bios είναι ΟΚ? Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το περάσω με τον 2600 πάνω ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χερατα  είναι αρκετά επικίνδυνο στους ζεν3. Καλύτερα να μην γίνεται.  Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις στο reddit που σκάνε σαν αυγά οι 5χχχ και με την κατάσταση που επικρατεί κάνει και έξι μήνες η amd να τους αλλάξει με την εγγύηση.

Yannis 1991. Πάρε μια νοκτυα ή ανάλογη και κάνε τις δοκιμές σου.

Μην επιθυμείς τέρμα τα γκάζια στον 5800 διότι παραγωγικά σε χρόνους δεν θα κερδίσεις κάτι. Κατά τα λεγόμενα της tsmc σε foul load μαξ 1.32v, από εκεί και πάνω ξεκινά η κατρακύλα να γίνουν αυγά μελάτα τα 7nm.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί να μην το αφήσω απλά stock; 

Και στοκ να τον αφησεις μια χαρα θα δουλεψει, μπορεις στην χειροτερη  να ανοιξεις το eco που τον κανει 65w + 25w το IOD θα σου μαξαρει περιπου στα 90w, θα κοβει απο επιδοσεις, αλλα αν σου φτανει το παρακατω (1ccd/65w) θα εισαι κομπλε, αν θες περισσοτερα καρε πρεπει να πιεσεις, χανει λιγο, κυριως με ανοιχτο το vrs boost, οταν στοχευω δεν ανεβαινουν τα καρε στα 120fps+, οπως full unlocked με pbo, αλλα παλι ειναι αποδοτικος ακομα και ετσι και εξακολουθει να boostαρει ψηλα, κυριως οσο πιο light threaded ειναι το παιχνιδι, οποτε δεν εχει κανενα νοημα να πας να τον κλειδωσεις στα 4500.

Cyberpunk2077_2021.05.03-16.04_50.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Το χερατα  είναι αρκετά επικίνδυνο στους ζεν3. Καλύτερα να μην γίνεται.  Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις στο reddit που σκάνε σαν αυγά οι 5χχχ και με την κατάσταση που επικρατεί κάνει και έξι μήνες η amd να τους αλλάξει με την εγγύηση.

Yannis 1991. Πάρε μια νοκτυα ή ανάλογη και κάνε τις δοκιμές σου.

Μην επιθυμείς τέρμα τα γκάζια στον 5800 διότι παραγωγικά σε χρόνους δεν θα κερδίσεις κάτι. Κατά τα λεγόμενα της tsmc σε foul load μαξ 1.32v, από εκεί και πάνω ξεκινά η κατρακύλα να γίνουν αυγά μελάτα τα 7nm.

 

 

Noctua έχω, 12άρα όμως. όταν λέω τέρμα, εννοώ χωρίς uv και απλά όσο πάει από μόνος του. Χωρίς να κάνω κάποιο OC. Απλά τον κουμπώνω και τον αφήνω stock και παίζω μόνο με μνήμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5600x πάντως με PBO και curve optimizer με negatives per core πιο δροσερός και με καλύτερα κλόκια.

Εγώ θα σου έλεγα δώσε πακέτο τη mobo με τον cpu και πάρε έστω μια b550 a pro αν πας για 5800x. Όχι ότι θα έχεις θέμα, αλλά επειδή βλέπω να σκαλιζεις, καλύτερα να το κάνεις από την αρχή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, vins είπε

5600x πάντως με PBO και curve optimizer με negatives per core πιο δροσερός και με καλύτερα κλόκια.

Εγώ θα σου έλεγα δώσε πακέτο τη mobo με τον cpu και πάρε έστω μια b550 a pro αν πας για 5800x. Όχι ότι θα έχεις θέμα, αλλά επειδή βλέπω να σκαλιζεις, καλύτερα να το κάνεις από την αρχή :D

Ξεφεύγουμε αν αλλάξω και mobo :P 120 κάνει η Β550 Α pro καινούργια, η toma μεταχειρισμένη άντε να πιάσει 80 και αν. Ξεκίνησα από 3700Χ, μετά σε 5600Χ, άντε να κάνω την υπέρβαση σε 5800Χ αφού θα τον κρατήσω χρόνια. Αλλά να αλλάξω και mobo ε πάει πολύ πια. Άλλωστε δεν θέλω να κάνω OC τον cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Noctua έχω, 12άρα όμως. όταν λέω τέρμα, εννοώ χωρίς uv και απλά όσο πάει από μόνος του. Χωρίς να κάνω κάποιο OC. Απλά τον κουμπώνω και τον αφήνω stock και παίζω μόνο με μνήμες..

Υπέρ αρκετή η u12s, είχα ένα δίμηνο την c14s υποδεέστερη της δίκη σου στον 5950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το μόνο που μένει είναι το BIOS. Έχει κανείς Β450 με 5000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...