Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οθόνη πως να πάρω ρε συ χωρίς κάρτα; Να πάω σε 1440p με την 2060 το 2021 σε ΑΑΑ που παίζω; Σφαγή στο Μιλάνο :P

Αφού έχεις DLSS κάρτα εσύ. Free performance. 

Έτσι δεν λέμε τόσο καιρό ?  Τώρα δεν φτάνει ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφού έχεις DLSS κάρτα εσύ. Free performance. 

Έτσι δεν λέμε τόσο καιρό ?  Τώρα δεν φτάνει ? 

δεν εχουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Αφού έχεις DLSS κάρτα εσύ. Free performance. 

Έτσι δεν λέμε τόσο καιρό ?  Τώρα δεν φτάνει ? 

Πεστου να δοκιμάσει cyberpunk που παίζει αυτον τον καιρό χωρίς DLSS, για να εξομοιώσει 5700xt. Μετά ρώτα τον και πως του φάνηκε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

Πεστου να δοκιμάσει cyberpunk που παίζει αυτον τον καιρό χωρίς DLSS, για να εξομοιώσει 5700xt. Μετά ρώτα τον και πως του φάνηκε :P 

Γιατί εσύ δεν του μιλάς, και πρέπει να του το πω εγώ? 

Και από την απάντηση του, μάλλον τον απασχολούν και άλλα παιχνίδια εκτός του cyberBug. 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

2.7% (literally) και με dual rank :P 


Δεν έχω ιδέα πόσο δίνουνε τα dual rank βέβαια και αν θα μπορούσα να τα τρέξω στα 4400. 

Γενικά ανάλογα το παιχνίδι στα ίδια είναι πλέον οι 5xxx ryzen με 10900k. Ο 5600 μένει λίγο πίσω σε κάποια games αν χρειάζονται πυρήνες, από 5800 και πάνω είναι αστείες οι διαφορές ακόμα και σε 720p cpu bound σενάρια.

Μόνο αυτό vs αυτό βρήκα και η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη. Επίσης εκεί ο billeiros είναι με 2x8.

Μπορεί να είχατε κάνει και άλλο benching αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
43 λεπτά πριν, Herald είπε

Όταν λές μπουκαλιάζει, πέφτει ας πούμε στα τάρταρα και είναι unplayable? Αν όχι, κλάιν, αστον να μπουκαλιάζει σε κάποια games. Και ο 10900 μου μπουκάλιαζε, οτι και να πάρεις κάπου κάτι θα μπουκαλιάζει. Φαντάζομαι παντού θα είσαι 50fps και πάνω με optimized settings οπότε μια χαρά θα είσαι. Εγώ σχεδόν τερμάτισα το RDR2 στα 18-22 fps με την 1080ti, εντάξει την πάλεψα :P 

χαχα τι 18-22 ρε συ; :P Ε γενικά υπάρχει stuttering σε αρκετά σημεία, αυτό. Έτσι και αλλιώς δεν παίζει να άλλαζα όλο το σύστημα του χρόνου. Οπότε τώρα cpu και του χρόνου κάρτα και καλύτερο monitor, 1440p.
Άσχετο, clocktuner έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Σε τρελάναμε σήμερα, 5800, μητρική, οθόνη, κάρτα γραφικών, ζεν4 ddr5, nvidia 4000. 

😂

Ξέχασα το καλύτερο.... πάρε τρυπάνι για το κουτί.

 

Μην τον λυπάσαι, τα θέλει ο κ@λος του:P

@yiannis1991Να έρθει γρήγορα και να ναι καλορίζικος εύχομαι. Δεν σου γράφω να μας πεις εντυπώσεις όταν με το καλό τον βάλεις, το θεωρώ αυτονόητο ότι θα το κάνεις. Θα δεις διαφορές, ειδικά αν ασχολείσαι με emulators, αν όχι ευκαιρία να ξεκινήσεις. Α και μην έχεις τύψεις στο insomnia είσαι, όποιος από εδώ σου πει ότι δεν έχει κάνει ποτέ αγορά κ@ύλας και όχι ουσίας, είναι ψεύτης.:cool:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά emulators δε το συζητώ 3-4 fps πάνω ο 5600x τουλάχιστον από τον 3700x στον ryujinx στο Monster Ηunter Rise, που μπορεί να μη φαίνονται πολλά αλλά είναι η διαφορά μεταξύ του οριακά playable και του enjoyable (κλειδωμένα 30 ΠΑΝΤΟΥ δεν έχει κανένας ακόμα). RPCS3 πάλι πολύ δυνατότερος, αλλά εκεί παίζουν καλύτερη μπάλα οι intel λόγω TSX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μόνο αυτό vs αυτό βρήκα και η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη. Επίσης εκεί ο billeiros είναι με 2x8.

Μπορεί να είχατε κάνει και άλλο benching αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Aνέβασαμε και αλλό μετά. Θυμάμαι είχα 260 (η 258) εγώ και 270-275 αυτός. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Dual rank είχε, το έγραφε και στο πόστ. Νομίζω με το που πήρε 5950x άλλαξε μνήμες. Ας μας πεί και ίδιος γιατί αυτό θυμάμαι.

Βέβαια δεν έχει σημασία γιατί δεν έχω ιδέα αν μπορώ να τρέξω DR στα 4400.Στο συγκεκριμένο game κιόλας δεν έχει σημασία, τα ρύζια δεν πιάνονται. Ο 5800χ του spartan βγάζει παραπάνω cpu game. 

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

χαχα τι 18-22 ρε συ; :P Ε γενικά υπάρχει stuttering σε αρκετά σημεία, αυτό. Έτσι και αλλιώς δεν παίζει να άλλαζα όλο το σύστημα του χρόνου. Οπότε τώρα cpu και του χρόνου κάρτα και καλύτερο monitor, 1440p.
Άσχετο, έχει δοκιμάσει κανείς;

18-22 smoothila. :P 

Στο rdr2 δεν είναι τόσο χάλια, αλλά ας πούμε cyberpunk με κάτω από 50 fps ήταν άθλιο. Το RDR 2 το πάλευα και στα 18 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Πάντως χωρίς DLSS και με RT OFF είναι σημεία που είμαι cpu bound στην πόλη και έχει stuttering..

Αν ισχύει αυτό που λες και με tuned RAM μάλιστα τότε τα ryzen μέχρι και τον 3700X αποδεικνύονται μεγάλη απάτη με το δήθεν 5% πίσω στα games.

Ακόμα και ο 5600X(oced) που θεωρείται τέρας σε STP έχει drops σε μία από τις πιο CPU bound περιοχές(βίντεο) ενώ κινείσαι πεζός. Με τον 10900K στα-εγγυημένα-4,9 και χαλαρές ram(3200 15-17-36) ακόμα και cores να κλείσω δεν βλέπω drops κάτω από 60 ούτε με γρήγορη οδήγηση γύρω από το σημείο. [Αυτά έχοντας κατά νου τον 10850K στα 380€].

Spoiler

Το 1.1 έχει ίδιες cpu επιδόσεις με το 1.2 πέρα από το stutter. Πήγαινε στο 05:17.

 

Οπότε με δεδομένο ότι έχεις καλές ram και AMD mobo μόνο ο 5800X θα σου δώσει για 5+ χρόνια το περιθώριο να τα δίνεις όλα σε decent κάρτες και μην έρχεσαι συνέχεια στη θέση που είσαι σήμερα και δεν ξέρεις τι να πρωτοαλλάξεις. Τώρα τα δυνατά CPU αντέχουν χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με DLSS/RT OFF και τον 2600 στα 4GHz και 3466 14-15-14-28-42 κλασσικό σημείο που έχω stuttering είναι μόλις βγω στο δρόμο μπροστά από το διαμέρισμα του V και κάνω αριστερά το cpu usage πάει 90% και έχει πολύ stutter. Και στην οδήγηση μέσα στην πόλη το ίδιο πράγμα, 90% cpu usage. Τώρα με τον 5600Χ να boostάρει ~4,5Μhz και με ram στα 3800 ε δεν νομίζω να υπάρχουν αυτά. Και στο witcher επίσης έχω stutters στο Novigrad στην πλατεία και γενικά σε σημεία με πολλά NPCs. Καλά για Origins και Odyssey δεν το συζητάω. Δεν είναι κάνα τέρας η 2060 αλλά ακόμη και έτσι δυσκολεύεται ο 2600, και συμβαίνει σε αρκετά games αυτό. Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με DLSS/RT OFF και τον 2600 στα 4GHz και 3466 14-15-14-28-42 κλασσικό σημείο που έχω stuttering είναι μόλις βγω στο δρόμο μπροστά από το διαμέρισμα του V και κάνω αριστερά το cpu usage πάει 90% και έχει πολύ stutter. Και στην οδήγηση μέσα στην πόλη το ίδιο πράγμα, 90% cpu usage. Τώρα με τον 5600Χ να boostάρει ~4,5Μhz και με ram στα 3800 ε δεν νομίζω να υπάρχουν αυτά. Και στο witcher επίσης έχω stutters στο Novigrad στην πλατεία και γενικά σε σημεία με πολλά NPCs. Καλά για Origins και Odyssey δεν το συζητάω. Δεν είναι κάνα τέρας η 2060 αλλά ακόμη και έτσι δυσκολεύεται ο 2600, και συμβαίνει σε αρκετά games αυτό. Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Πρέπει να ανεβάσω δοκιμή με κλειστά cores να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Βγαίνοντας από το διαμέρισμα του V με τον 6700K στα 4,7 και tight timings είχα κάποια drops μέχρι τα 53-55 καρέ με το τελευταίο patch. Με optimised raster, RT ultra και DLSS quality. Με μόλις 200Mhz παραπάνω και πιο χαλαρή ram στο ίδιο σημείο ΔΕΝ έχω drop κάτω από 60fps με τον simulated 6700K. Μόνο στην οδήγηση φαίνεται το πρόβλημα και πιο αραιά. 

Φταίει η ενσωμάτωση των meltdown/spectre στο hw; Φταίει η μεγαλύτερη L3 cache(δεν ξέρω κατά πόσο είναι προσβάσιμη κλείνοντας cores). Πάντως τρίβω τα μάτια μου με το πόσο καλά αποδίδει ακόμα και έτσι. Βλέπω τα bench που βγάζουν για το CP2077 με medium έως ultra raster settings να σου δείχνουν τα ryzen στα ίδια με τα intel και γελάω. Μόνο >=5800X είναι proper για next gen και με καλές ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Με DLSS/RT OFF και τον 2600 στα 4GHz και 3466 14-15-14-28-42 κλασσικό σημείο που έχω stuttering είναι μόλις βγω στο δρόμο μπροστά από το διαμέρισμα του V και κάνω αριστερά το cpu usage πάει 90% και έχει πολύ stutter. Και στην οδήγηση μέσα στην πόλη το ίδιο πράγμα, 90% cpu usage. Τώρα με τον 5600Χ να boostάρει ~4,5Μhz και με ram στα 3800 ε δεν νομίζω να υπάρχουν αυτά. Και στο witcher επίσης έχω stutters στο Novigrad στην πλατεία και γενικά σε σημεία με πολλά NPCs. Καλά για Origins και Odyssey δεν το συζητάω. Δεν είναι κάνα τέρας η 2060 αλλά ακόμη και έτσι δυσκολεύεται ο 2600, και συμβαίνει σε αρκετά games αυτό. Πέρα από Forza Horizon, Doom και ότι game είναι στην RE engine τα υπόλοιπα έχουν και από κάτι. Τα zen+ δεν είναι και ότι καλύτερο σε τέτοια δυσκολα σημεία απ' ότι βλέπω..

Έχουν απλά ανέβει τρελά οι απαιτήσεις στα games τελευταία. Σκέψου ο 2600 βγήκε να ανταγωνιστεί 8350k και 8400, σε αυτην την κατηγορία τιμής έπαιζε. Ε κάτσε παίξε με αυτά games να δείς τι γίνεται :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχουν απλά ανέβει τρελά οι απαιτήσεις στα games τελευταία. Σκέψου ο 2600 βγήκε να ανταγωνιστεί 8350k και 8400, σε αυτην την κατηγορία τιμής έπαιζε. Ε κάτσε παίξε με αυτά games να δείς τι γίνεται :P 

Το witcher 3 βγήκε πριν τον 2600 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχουν απλά ανέβει τρελά οι απαιτήσεις στα games τελευταία. Σ

Για γράψε 10 games που έχουν ανέβει τρελά οι απαιτήσεις τελευταία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...