Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, ilos είπε

Μνήμες παίζουν απλά σε xmp? Δώσε λίγο vsoc/vdimm παραπάνω για αρχή και δες αν είσαι stable.

Εν τέλη μετά από 2 ώρες prime πάλι κράσαραν 2 πυρήνες. πόσο ρεύμα να δώσω στις ραμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Εν τέλη μετά από 2 ώρες prime πάλι κράσαραν 2 πυρήνες. πόσο ρεύμα να δώσω στις ραμ?

Εντομεταξυ αν κρινω απο την υπογραφη σου εχεις και βαρβατη μητρικη.

Και εγω πχ ειχα θεμα με zen2+gigabyte x470 που μου πεταγε μπλε οθονες γιατι δεν επιανε το xmp,αλλα ειπα οκ x470 gigabyte ειχα που γενικα δεν ηταν οτι το καλυτερο για μνημες.

Απο εκει και περα αν δεν εχει αλλαξει κατι,θυμαμαι το dram calculator που χρησιμοποιουσαν πολλοι στο forum για μνημες

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

ειχε ανεβασει με τους Zen2 και σχετικο video οχι μεγαλης διαρκειας αρκετα αναλυτικο ο @kostas_anesπου εχει ασχοληθει παραπανω με αυτο το κομματι,μηπως και σε βοηθησει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι amd επεξεργαστές έχουν σοβαρό πρόβλημα με τις μνήμες. Οι ελεγκτές μνήμης τους είναι πολύ χειρότεροι από αυτούς που βρίσκεις σε επεξεργαστές ιντέλ.

Εγώ θα δοκίμαζα να βάλω τις μνήμες στο XMP, και μετά να χαμήλωνες λίγο την συχνότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είναι δυο διαφορετικά σετάκια. Δηλαδή ειναι ακριβως οι ιδιες ραμ αλλα αγοσμενο το δευτερο σετακι 3 χρονια μετα... οποτε σκεφτομαι οτι ισως φταει αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Τα 4Χ8 είναι πιο ζόρικα στο oc. Αν είναι και διαφορετικά σετ ακόμα χειρότερα.

Αν μπορείς τα πουλάς και πας 2Χ16 ή 2Χ32

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να καλύψω για λόγους αισθητικής και τα 4 slotακια της μητρικής. Σκέφτομαι να τα δώσω αν και είναι καλές μνήμες γιατί είναι b die και να παω σε ένα σετάκι με έτοιμη τετράδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι b-dies και τα 2 με το ίδιο pcb, θα έπρεπε να δουλέψει νερό το xmp. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Ένα άλλο κόλπο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να τους αλλάξεις θέση. Δηλαδή Α1,Β1->Α2,Β2 και τούμπαλιν για τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Αν είναι b-dies και τα 2 με το ίδιο pcb, θα έπρεπε να δουλέψει νερό το xmp. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Ένα άλλο κόλπο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να τους αλλάξεις θέση. Δηλαδή Α1,Β1->Α2,Β2 και τούμπαλιν για τις άλλες.

Έτρεξα memtest χθες το βραδάκι και σήμερα ξύπνησα με error. Με XMP enabled. Το τρέχω τώρα και με disabled να δω τι παίζει. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι ο CPU; 

error.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas7837aek είπε

Έτρεξα memtest χθες το βραδάκι και σήμερα ξύπνησα με error. Με XMP enabled. Το τρέχω τώρα και με disabled να δω τι παίζει. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι ο CPU; 

error.png

Ο cpu μπορεί να ρετάρει μόνο σε μεγάλο IF. 3733+ για zen2, 3800+ για zen3. 3200 είναι αστεία συχνότητα για αυτούς τους imc. Είναι καθαρά θέμα επειδή έχεις mismatched modules σε συνδυασμό με τα 4 sticks δυστυχώς.

Απλά δοκίμασε με μόνο 2 sticks Α2 Β2 και θα δεις που θα είσαι καρα stable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Ο cpu μπορεί να ρετάρει μόνο σε μεγάλο IF. 3733+ για zen2, 3800+ για zen3. 3200 είναι αστεία συχνότητα για αυτούς τους imc. Είναι καθαρά θέμα επειδή έχεις mismatched modules σε συνδυασμό με τα 4 sticks δυστυχώς.

Απλά δοκίμασε με μόνο 2 sticks Α2 Β2 και θα δεις που θα είσαι καρα stable.

 

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Υπάρχει περίπτωση να είναι και τα τέσσερα στικ Dual Rank ;

Ή έχουν χαλάσει και θέλουν επιστροφή.

Τρέχει 3.30 ώρες τώρα με xmp disabled χωρίς error.. Στο prime με xmp disabled και εκεί δεν πετούσε κάποιο σφάλμα.. άρα υποθέτω ότι δεν πρέπει να έχει χαλάσει κάποιο σετακι ή κάποιο dimmακι.. Σωστά ; Θα πετούσε σφάλμα και σε στοκ υποθέτω.. Ίσως σε xmp επειδή είναι διαφορετικό σετ να δημιουργεί αυτό το θέμα.. Θα το αφήσω και άλλο το memtest μήπως βγάλει κάποιο error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

 

Τρέχει 3.30 ώρες τώρα με xmp disabled χωρίς error.. Στο prime με xmp disabled και εκεί δεν πετούσε κάποιο σφάλμα.. άρα υποθέτω ότι δεν πρέπει να έχει χαλάσει κάποιο σετακι ή κάποιο dimmακι.. Σωστά ; Θα πετούσε σφάλμα και σε στοκ υποθέτω.. Ίσως σε xmp επειδή είναι διαφορετικό σετ να δημιουργεί αυτό το θέμα.. Θα το αφήσω και άλλο το memtest μήπως βγάλει κάποιο error.

αν είναι ξεχωριστά dimm δεν πρόκειται να παίξουν μόνο το ένα από τα δύο Α2-Β2 ,4dimm μου φαίνεται μόνο CL18 σε g skill δουλεύουν πάνω σε Asus mobo

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...