Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Γενικά θα τα αφήσω στοκ αλλά αυτό που ψάχνω είναι αν να αφήσω το pbo disable ή enable.. Το κέρδος από enable είναι +150ΜΗz στο full load (4.350MHz) αλλά με αύξηση στις θερμοκρασίες και με ρεύμα 1,35 ενώ με disable είμαι στα 4.100ΜΗz με 1,15 ρευμα. Cinebench score R20 7940 vs 8400. 

Και επίσης αν αξίζει να χαμηλώσω το temp limit. 

καλό airflow δεν πρέπει να έχεις φαντάζομαι για να μην πάει  τουλάχιστον 8200 multi/4200mhz single stock μόνο με docp τις μνήμες, εκτός αν δουλεύουν στο background προγράμματα όταν έχεις το cinebench

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Όταν είμαι με XMP το curve optimizer δίνει λίγο παραπάνω frequency σε all-core σε σχέση με τα 3800 που τρέχω τώρα. Ίσως επειδή είναι πιο πιεσμένος ο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Γενικά διαβάζω στο reddit από κάποιος να έχουν κάνει καλά πράγματα με PBO και Curve Optimizer. Για αυτό θέλω να το ψάξω λίγο. Τι έχω κάνει λάθος σχετικά με τα limits και το negative?

 

Αν ανεβάζεις πολύ το curve optimization ανεβάζει το ρεύμα.

Για 100 ή 200mhz δεν αξίζει, αποδοτικά είναι ελάχιστο στον 5900 ή στον 5950 που δοκίμασα. Τον δικό μου τον έχω pbo disable και δεν περνάει τώρα τους 66C. Tο χειμώνα ήταν 55-61C η πληθώρα των πυρήνων είναι πολλάκις ανώτερα των 200mhz 

Δεν έχουμε τα σαπιδια της Ίντελ 4-6 core 14nm που έπαιρναν ρεύμα και χερτζ για να δουλέψουν.

Τα 7nm και 5nm δεν ανήκουν στην παλια αρχιτεκτονική.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζω λίγο το PBO. Άφησα TDC και EDC στις stock τιμές και ανέβασα το PPT στο 85 (από το 75) ώστε να έχει περισσότερο "αέρα" στο power draw και negative offset 20 και έδωσε λίγο παραπάνω σε all-core. Δεν ξέρω βέβαια αν η λογική αυτού που κάνω είναι σωστή αλλά απ' ότι έχω καταλάβει αυτό είναι το PBO, να ανεβάζεις τα όρια που καθορίζουν το boost..

Y.Γ. Τα stock TDC και EDC του 5600Χ είναι 60Α και 90Α αντίστοιχα, έτσι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pbo είναι το αυτόματο overclock των ζεν.

Τα  tdc edc ppt όταν αυξάνονται φαινομενικά δείχνει ο επεξεργαστής πιο χαλαρός (έστω ο δικός μου) αν όμως βρεθεί πρόγραμμμα που θέλει  cores και hertz θα αναλάβουν οι αλγόριθμοι να δώσουν σε συνάρτηση με την ψύξη και την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Γενικά επικρατεί ένα χάος διότι κάθε ένας μας έχει τον υπολογιστή σε διαφορετικό κουτί airflow ψύκτρα θερμοκρασία δωματίου. Όποτε λογικό να μην υπάρχει στα φόρουμ ένα στανταρτ επιλογών. 

Επιτρέψτε μου να ξανά πω, το AI PBO δεν έχει καμία σχέση με τα κάρβουνα της ιντελ που καρφώναμε το ρεύμα και τα χερτζ στο bios.

Ξεχάστε αυτά που ξέρατε. 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες γενικά. Mε PBO κλειστό average σε blender έχω 74 ενώ κάτι κάποια peeks μέχρι 86 αλλά πέφτει αμέσως. Δεν ξέρω κατά πόσο normal είναι αυτό και κατά πόσο είναι επικίνδυνο. 

Εντωμεταξύ για δοκιμή έβαλα στα limits 280/230/240 x10 +200 με curve optimizer negative -10, εβγαλε cinebench αλλα μετά από λίγο κράσαρε. Με 5 negative φαινεται πως λειοτυργει κανονικά. Οπότε υποθέτω ή δεν ειναι καλό το τσιπάκι ή χρειάζεται κάτι άλλο. 

Σχετικά με αυτό επίσης ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω limit και τι ακριβώς συμβαίνει στο σύστημα όταν φτάσει αυτό το limit? 

Υπερβολικα τα 240w για τον 5900x και μονο -10 negative curve, λογικο να εβρασε και να κρασαρε μετα.

160-170w δοκιμασε, x2, +50 ή 0 και -15 πρωτους 6 και -20 τους υπολοιπους.

Πρεπει να το φερεις το πολυ να τραβαει 1.225v σε all core (cinebench/blender κτλ.), εκει θα δεις και καλο performance και δεν θα βραζει εντελως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Δοκιμάζω λίγο το PBO. Άφησα TDC και EDC στις stock τιμές και ανέβασα το PPT στο 85 (από το 75) ώστε να έχει περισσότερο "αέρα" στο power draw και negative offset 20 και έδωσε λίγο παραπάνω σε all-core. Δεν ξέρω βέβαια αν η λογική αυτού που κάνω είναι σωστή αλλά απ' ότι έχω καταλάβει αυτό είναι το PBO, να ανεβάζεις τα όρια που καθορίζουν το boost..

Y.Γ. Τα stock TDC και EDC του 5600Χ είναι 60Α και 90Α αντίστοιχα, έτσι;

Group B (65W TDP): 88W PPT, 60A TDC, 90A EDC

Αυτές είναι οι stock ρυθμίσεις για 65W Ryzen. Που είδες ότι default PPT ήταν 75;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Group B (65W TDP): 88W PPT, 60A TDC, 90A EDC

Αυτές είναι οι stock ρυθμίσεις για 65W Ryzen. Που είδες ότι default PPT ήταν 75;

Όταν τον έτρεξα stock :P. Μέχρι 75 πήγαινε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Όταν τον έτρεξα stock :P. Μέχρι 75 πήγαινε..

Βάλε το Ryzen Master και δες τι δείχνει όταν είσαι stock.

edit: βρήκα αναφορές πως όντως ο 5600X έχει PPT 76 και όχι 88 όπως όλοι οι προηγούμενοι 65W. Ενδιαφέρον. Με τον ως τώρα υπολογισμό της AMD (+35%) το 76 παραπέμπει σε 56W TDP.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα όρια του pbo εξαρτώνται πολύ από τη μητρική του καθενός. Εμένα για παράδειγμα με Asus Prime x470 και 5800x με βοήθησε πολύ η μέιωση του Edc σε 100, ενώ σε άλλους τους ρίχνει πολύ την απόδοση...

Τώρα που καλοκαίριασε πάντως έβαλα και limit στους 75C, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Αν ανεβάζεις πολύ το curve optimization ανεβάζει το ρεύμα.

Για 100 ή 200mhz δεν αξίζει, αποδοτικά είναι ελάχιστο στον 5900 ή στον 5950 που δοκίμασα. Τον δικό μου τον έχω pbo disable και δεν περνάει τώρα τους 66C. Tο χειμώνα ήταν 55-61C η πληθώρα των πυρήνων είναι πολλάκις ανώτερα των 200mhz 

Δεν έχουμε τα σαπιδια της Ίντελ 4-6 core 14nm που έπαιρναν ρεύμα και χερτζ για να δουλέψουν.

Τα 7nm και 5nm δεν ανήκουν στην παλια αρχιτεκτονική.

Με pbo disable και blender ή κάποιο άλλο full stress test ποιο είναι το μέγιστο σε θερμοκρασία που καταγράφει ; Εμένα πάει μέχρι 85. Αλλά στιγμιαίο.. Σε cinebench πάει μέχρι 73. Ξέρω ότι και μέχρι 85 που πάει δεν παθαίνει κάτι αλλά είναι ψυχολογικό το θέμα. 

5 λεπτά πριν, chrisde είπε

Γενικά τα όρια του pbo εξαρτώνται πολύ από τη μητρική του καθενός. Εμένα για παράδειγμα με Asus Prime x470 και 5800x με βοήθησε πολύ η μέιωση του Edc σε 100, ενώ σε άλλους τους ρίχνει πολύ την απόδοση...

Τώρα που καλοκαίριασε πάντως έβαλα και limit στους 75C, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.

Το να βάλεις limit όμως, στο gaming δεν θα σου ρίχνει τα FPS επειδή θα ριχνει Τία συχνότητες ; Γιατί 75 βαθμούς σε gaming είναι θερμοκρασία που μπορεί να την πιάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Με pbo disable και blender ή κάποιο άλλο full stress test ποιο είναι το μέγιστο σε θερμοκρασία που καταγράφει ; Εμένα πάει μέχρι 85. Αλλά στιγμιαίο.. Σε cinebench πάει μέχρι 73. Ξέρω ότι και μέχρι 85 που πάει δεν παθαίνει κάτι αλλά είναι ψυχολογικό το θέμα. 

Δεν ξεπερνώ τους 66C vcore 1.10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Το να βάλεις limit όμως, στο gaming δεν θα σου ρίχνει τα FPS επειδή θα ριχνει Τία συχνότητες ; Γιατί 75 βαθμούς σε gaming είναι θερμοκρασία που μπορεί να την πιάσει..

Εννοείται ότι την πιάνει. Συνέχεια, για αυτό και το έβαλα, για να μην το ξεπερνάει. Η διαφορά όμως (αν υπάρχει κιόλας) είναι μικρή, δεν κάνει κάνα φοβερό throttling (το οποίο ούτως ή άλλως κάνει όταν ξεπεράσεις συγκεκριμένες θερμοκρασίες) και δεν έχει επιπτώσεις στο gaming, ή αν έχει εγώ τουλάχιστον δεν τις παρατηρώ. Ξαναλέω ωστόσο ότι το κάνω πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους διότι κατά τα άλλα το να παίζει ο 5800x με 80C θεωρείται φυσιολογικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν ξεπερνώ τους 66C vcore 1.10

οκ.. Θα ξνά βάλω την πάστα σε λίγο. Λέω να την απλώσω με καρτούλα αντί να κα΄νω το γνωστό μπαλάκι στο κέντρο για να δω τι θα γινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...