Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Εγώ θα έκλεινα τελείως το curve optimize να μην δίνει καθόλου έξτρα ρεύμα.

 

και εγω αρνητικος ειμαι αλλα δεν απανταει αν ειναι το κουτι αυτο που εχει στα στοιχεια του ουτε αν εχει οντως ψυγειο  το εχει συνδεσει σωστα? και δεν εχει ψυχτρα της πλακας ,οτι καταλαβες εσυ αλλο τοσο εγω ,δεν μπορω να βοηθησω αλλο 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη μέρα λειτουργίας και μιας και είμαι και με Β450 και beta bios να πω ότι δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο, όλα ΟΚ. Το μόνο θέμα είναι ότι στο POST φουλάρουν τα ανεμηστηράκια της gpu για ένα δευτερόλεπτο και μετά ησυχάζουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

-16 μέσω curve optimizer? 

στα γραφω αναλυτικα  αν δεν... αλλαξε κουτι εχεις αρνητικο airflow ο αερας της καρτας και της ψυξης καθεται μεσα στο κουτι και ανακυκλωνεται δυστυχως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

στα γραφω αναλυτικα  αν δεν... αλλαξε κουτι εχεις αρνητικο airflow ο αερας της καρτας και της ψυξης καθεται μεσα στο κουτι και ανακυκλωνεται δυστυχως.

Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και την βοήθεια. Το κουτί ειναι αυτό της υπογραφής, το Evolv X. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κουτιού. Θα κάνω μερικές δοκιμές με ανοιχτό το πλαϊνό να δω τι παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το evolvX είναι κλειστό μπροστά με όλα τα γνωστά μειονεκτήματα που προκύπτουν από αυτό. Γενικά η τάση τελευταία είναι για airflow κουτιά, ανοιχτά μπροστά με mesh. Και εγώ με το καλό μόλις πάρω νέα κάρτα θα αλλάξω και το κουτί..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και την βοήθεια. Το κουτί ειναι αυτό της υπογραφής, το Evolv X. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κουτιού. Θα κάνω μερικές δοκιμές με ανοιχτό το πλαϊνό να δω τι παίζει. 

πολυ ποιοτικο μεν αλλα δυστυχως μενει πισω στο airflow,και οι καινουργιες καρτες και τα τσιπακια θελουν αρκετο αερα να τα δροσιζει ,μπορεις να τον γυρισεις σε eco mode μεσω του ryzen master προσωρινα μεχρι να δεις τι θα κανεις η βαλε του thermal limit 75c οτι σου εχω πει εξαρχεις εγω και τα αλλα παιδια που ειναι το καλυτερο,καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το evolvX είναι κλειστό μπροστά με όλα τα γνωστά μειονεκτήματα που προκύπτουν από αυτό. Γενικά η τάση τελευταία είναι για airflow κουτιά, ανοιχτά μπροστά με mesh. Και εγώ με το καλό μόλις πάρω νέα κάρτα θα αλλάξω και το κουτί..

 

40 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Νομίζω φταίει το κουτί μικρό φαίνεται, είναι ;

 

29 λεπτά πριν, ICE-T είπε

πολυ ποιοτικο μεν αλλα δυστυχως μενει πισω στο airflow,και οι καινουργιες καρτες και τα τσιπακια θελουν αρκετο αερα να τα δροσιζει 

Δεν είναι το πρώτο Evolv. είναι το πιο καινούργιο το οποίο έχει αρκετές βελτιώσεις στο airflow. Κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω. ΣΑς ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι απλά έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο τσιπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

 

Αν δεν το θες για να τρεχεις benchmarks,τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι stock λειτουργια με κλειστο PBO και αν βλεπεις τωρα το καλοκαιρι πολυ υψηλες θερμοκρασιες,βαλε temperature limit(οριο κοινως)και εισαι αρχοντας.

Υποτιθεται οτι τα τελευταια ρυζια για αυτο το λογο σχεδιαστηκαν ετσι. Γιατι η πλειοψηφια του κοσμου δεν καθεται καθε 3 και λιγο να ασχολειται με overclock ή undervolt/clock.

Ουτε να αλλαζεις κουτια,ουτε να ανεβαζεις στροφες σε υδροψυξη(και αρα και θορυβο),ουτε τιποτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν δεν το θες για να τρεχεις benchmarks,τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι stock λειτουργια με κλειστο PBO και αν βλεπεις τωρα το καλοκαιρι πολυ υψηλες θερμοκρασιες,βαλε temperature limit(οριο κοινως)και εισαι αρχοντας.

Υποτιθεται οτι τα τελευταια ρυζια για αυτο το λογο σχεδιαστηκαν ετσι. Γιατι η πλειοψηφια του κοσμου δεν καθεται καθε 3 και λιγο να ασχολειται με overclock ή undervolt/clock.

Ουτε να αλλαζεις κουτια,ουτε να ανεβαζεις στροφες σε υδροψυξη(και αρα και θορυβο),ουτε τιποτα.

 

Σχετικά με το temp limit διαβάζω στο reddit ότι προκαλεί spikes στα παιχνίδια. Δεν ξέρω αν τα παιδιά που προτείνουν για temp limit και για αυτό επιμένω σε αυτό, παίζουν παιχνίδια και αν έχουν θέματα με το limit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

 

 

Δεν είναι το πρώτο Evolv. είναι το πιο καινούργιο το οποίο έχει αρκετές βελτιώσεις στο airflow. Κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω. ΣΑς ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι απλά έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο τσιπάκι. 

ναι δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης 😂

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

Σχετικά με το temp limit διαβάζω στο reddit ότι προκαλεί spikes στα παιχνίδια. Δεν ξέρω αν τα παιδιά που προτείνουν για temp limit και για αυτό επιμένω σε αυτό, παίζουν παιχνίδια και αν έχουν θέματα με το limit. 

φιλαράκι 5ος που σου λέει για το temp limit δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το βάλεις και να παίξεις ένα παιχνίδι και να σου φύγει η περιέργεια ότι δεν θα έχεις πρόβλημα,επειδή ένας λακαμας στο reddit  είπε οτι είχε spikes😂 εμείς δεν θα το παρατηρουσαμε,λες να στο λέμε έτσι για να πιάσουμε κουβέντα χωρίς λόγο,όσοι στο είπαν όλοι 5000 series ryzen έχουν😂

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ναι δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης 😂

φιλαράκι 5ος που σου λέει για το temp limit δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το βάλεις και να παίξεις ένα παιχνίδι και να σου φύγει η περιέργεια ότι δεν θα έχεις πρόβλημα,επειδή ένας λακαμας στο reddit  είπε οτι είχε spikes😂 εμείς δεν θα το παρατηρουσαμε,λες να στο λέμε έτσι για να πιάσουμε κουβέντα χωρίς λόγο,όσοι στο είπαν έχουν όλοι 5000 series ryzen έχουν😂

Βρε ναι, να το βάλω. καμία αντίρρηση, αλλά το θέμα μου είναι ότι με αυτά που βλέπω και διαβάζω, με pbo κλειστό θα έπρεπε να παίζει γύρω στους 75 βαθμούς. Αυτό εδώ παίζει στους 90. Είναι 15 βαθμοί πάνω και δεν νομίζω να είανι από το κουτί. Άνοιξα όλα τα παράθυρα και έβγαλα όλα τα πάνελ και κέρδισα 3 βαθμούς. Οπότε δεν νομίζω ότι φταίει το κουτί. ίσως τον επιστρέψω πίσω, γιατί με pbo κλειστό, η θερμοκρασία αυτή είναι μη αποδεκτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas7837aek είπε

Βρε ναι, να το βάλω. καμία αντίρρηση, αλλά το θέμα μου είναι ότι με αυτά που βλέπω και διαβάζω, με pbo κλειστό θα έπρεπε να παίζει γύρω στους 75 βαθμούς. Αυτό εδώ παίζει στους 90. Είναι 15 βαθμοί πάνω και δεν νομίζω να είανι από το κουτί. Άνοιξα όλα τα παράθυρα και έβγαλα όλα τα πάνελ και κέρδισα 3 βαθμούς. Οπότε δεν νομίζω ότι φταίει το κουτί. ίσως τον επιστρέψω πίσω, γιατί με pbo κλειστό, η θερμοκρασία αυτή είναι μη αποδεκτή. 

δεν νομίζω να έκατσε πατάτα στον τσιπ, anyway κάνε την δοκιμή που σου λέμε 15λεπτα υπόθεση είναι,από περιέργεια η κάρτα τη θερμοκρασία σηκώνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

δεν νομίζω να έκατσε πατάτα στον τσιπ, anyway κάνε την δοκιμή που σου λέμε 15λεπτα υπόθεση είναι,από περιέργεια η κάρτα τη θερμοκρασία σηκώνει?

Αν λες σε idle επειδή την έχω stock παίζει στους 50. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Αν λες σε idle επειδή την έχω stock παίζει στους 50. 

όχι idle max temp's στο παιχνίδι

10 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Αν λες σε idle επειδή την έχω stock παίζει στους 50. 

Αν δεν ήταν στοκ πόσο θα σήκωνε idle, υποτίθεται η Asus δεν έχει zero rpm και δουλεύουν τα φαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...