Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ποια 10 χρόνια ρε συ, θες να μας πεις ότι το 2027 κάποιος με 7700K (αν ζει ακόμα το σύστημά του) θα μπορεί να παίξει οτιδήποτε νέο game; 10 χρόνια είναι αιωνιότητα. Βασικά 5 χρόνια είναι αιωνιότητα στα computers.

Εγώ πάντως μέχρι πρότινος (Νοέμβρη) έπαιζα σχεδόν τα πάντα με ένα ταπεινό i5-2500k του 2011. Όχι βέβαια στα 60+ fps, αν και αρκετοί ΑΑΑ τίτλοι (όπως το F1 2020) δεν είχαν θέμα να πάνε και παραπάνω. Οτιδήποτε όμως δεν ήταν επιπέδου CP77 έπαιζε μια χαρά για τα μέτρα μου (1440p mid-high γραφικά), ακόμα και το MSFS.

Για τα 10 χρόνια δεν ξέρω, αλλά για τα 5 χρόνια σίγουρα δεν θα συμφωνήσω καθώς η ταχύτητα ανάπτυξης και οι δυνατότητες του hardware έχουν περάσει τις αντίστοιχες του software. Εκτός αν κάποιος απαιτεί να παίζει μόνο από 120fps και άνω στα 4k, οπότε δικαίως θα πρέπει να αναβαθμίζει κάθε χρόνο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Εγώ πάντως μέχρι πρότινος (Νοέμβρη) έπαιζα σχεδόν τα πάντα με ένα ταπεινό i5-2500k του 2011. Όχι βέβαια στα 60+ fps, αν και αρκετοί ΑΑΑ τίτλοι (όπως το F1 2020) δεν είχαν θέμα να πάνε και παραπάνω. Οτιδήποτε όμως δεν ήταν επιπέδου CP77 έπαιζε μια χαρά για τα μέτρα μου (1440p mid-high γραφικά), ακόμα και το MSFS.

Για τα 10 χρόνια δεν ξέρω, αλλά για τα 5 χρόνια σίγουρα δεν θα συμφωνήσω καθώς η ταχύτητα ανάπτυξης και οι δυνατότητες του hardware έχουν περάσει τις αντίστοιχες ταχύτητες του software. Εκτός αν κάποιος απαιτεί να παίζει μόνο από 120fps και άνω στα 4k, οπότε δικαίως θα πρέπει να αναβαθμίζει κάθε χρόνο.

Με ποια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Με ποια κάρτα;

R9 290X/4GB του 2014. Αν εξαιρέσω τα πολύ απαιτητικά FPS (με τα οποια πλέον δεν ασχολούμαι ούτως ή άλλως) ή ορισμένα open world (που τα προτιμώ στις ταπεινές κονσόλες), οτιδήποτε άλλο έπαιζε μια χαρά για τα μέτρα μου. Πχ. MSFS με high γραφικά 1440p στα 35fps που είναι αρκετά για το είδος.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, nzeppos είπε

R9 290X/4GB του 2014.

E λογικό ρε συ με τόσο παλιά κάρτα και σε 1440p μάλιστα. Ο cpu δεν κάνει τίποτα, κάθεται στα αυγά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστό, δεν είχα θέμα με CPU bottleneck. Απλώς λέω ότι μπορεί κάποιος να παίζει σχεδόν τα πάντα ακόμα και με hardware 7-10 ετών. Τα 5 χρόνια είναι αιωνιότητα μεν, υπό προϋποθέσεις δε.

Κάποτε δεν ήταν έτσι, κάποτε αναβάθμιζα κι εγώ κάθε 2 χρόνια. Τώρα πια δεν μου χρειάζεται.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Εγώ πάντως μέχρι πρότινος (Νοέμβρη) έπαιζα σχεδόν τα πάντα με ένα ταπεινό i5-2500k του 2011. Όχι βέβαια στα 60+ fps, αν και αρκετοί ΑΑΑ τίτλοι (όπως το F1 2020) δεν είχαν θέμα να πάνε και παραπάνω. Οτιδήποτε όμως δεν ήταν επιπέδου CP77 έπαιζε μια χαρά για τα μέτρα μου (1440p mid-high γραφικά), ακόμα και το MSFS.

Για τα 10 χρόνια δεν ξέρω, αλλά για τα 5 χρόνια σίγουρα δεν θα συμφωνήσω καθώς η ταχύτητα ανάπτυξης και οι δυνατότητες του hardware έχουν περάσει τις αντίστοιχες του software. Εκτός αν κάποιος απαιτεί να παίζει μόνο από 120fps και άνω στα 4k, οπότε δικαίως θα πρέπει να αναβαθμίζει κάθε χρόνο.

Ο μόνος λόγος που συνέβη αυτό είναι η τεράστια στασιμότητα της Intel από το 2011 ως το 2017. Κι εγώ είχα 2600k και μέχρι που βγήκε ο πρώτος Ryzen δεν έβρισκα κανένα λόγο να αναβαθμίσω. Δοκίμασε το 2019 να παίξεις με i7 940 του 2009 πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Fotara γιατι δεν γινεσαι πιο συγκεκριμενος,λεγοντας και το υπολοιπο σου συστημα. Γιατι προφανως οι Zen3 οπως ο 5600x,δεν απευθυνονται στον απλο μεσο χρηστη που δεν εχει αναλογη καρτα γραφικων.

Το λεω αυτο γιατι εκανες παραπονα ακομα και σε δωρεαν παιχνιδι που δωθηκε επειδη ζηταει πανω απο 100GB χωρου,την ιδια στιγμη που ενας 2TB σκληρος δισκος(HDD)παιζει γυρω στα 45-50ευρω και κατω απο 90ευρω ξεκινανε οι 1TB ssd.

Μιας και ανεφερες αργοτερα οτι ο 3600 αγοραστηκε για να συνδιαστει με RX570 για τον γιο,προφανως και ο 5600x ειναι κακη αγορα για περιπτωσεις σαν και σενα.

Αλλα η πλειοψηφια του κοσμου που ενδιαφερεται για 5600 ή 5800X πχ,δεν ειναι με καρτες επιπεδου RX570.

Φίλε μου για τα παιχνίδια έκανα τη διαπίστωση ότι έχουν ξεφύγει σε GB. Σε HDD όντως το κόστος είναι χαμηλό, σε SSD όμως είναι υπολογίσιμο. Αν δε θέλεις όλη την ώρα να κάνεις install / uninstall για να παίζουν όλοι τα παιχνίδια τους στο σπίτι και να τα χωρέσεις όλα τότε 2 TB ssd ίσως να είναι η λύση που κοστίζει κοντά στα 200 ευρώ ( π.χ συγκριτικά  μου βγήκε μόνο 270 ευρώ όλο το tower από το pc που εστησα με τον 2400g βάζοντας νέο 500 nvme , καινούρια Β450 και όλα τα άλλα parts μεταχειρισμένα) . Ο 500αρης που έχω μέχρι τώρα στον 3600 γεμίζει για πλάκα αν δε σβήνω συνέχεια παιχνίδια που παίζουμε πιο σπάνια. Αυτά τα λέω έχοντας τα λεφτά και για 5600Χ και για 2 TB ssd. Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα τα ξοδεύω χωρίς να εξετάζω αν αξίζει η αγορά τους. Το σοφό είναι να αγοράζεις κάτι όταν το έχεις πραγματικά ανάγκη και αν τότε είναι χαμηλές οι τιμές ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Απλώς λέω ότι μπορεί κάποιος να παίζει σχεδόν τα πάντα ακόμα και με hardware 7-10 ετών.

Αυτό δεν ισχύει πάντως. Τι παίζεις τώρα με hardware 7 ετών; Valhala? CP77, Exodus? Control, RDR2?

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Φίλε μου για τα παιχνίδια έκανα τη διαπίστωση ότι έχουν ξεφύγει σε GB. Σε HDD όντως το κόστος είναι χαμηλό, σε SSD όμως είναι υπολογίσιμο. Αν δε θέλεις όλη την ώρα να κάνεις install / uninstall για να παίζουν όλοι τα παιχνίδια τους στο σπίτι και να τα χωρέσεις όλα τότε 2 TB ssd ίσως να είναι η λύση που κοστίζει κοντά στα 200 ευρώ ( π.χ συγκριτικά  μου βγήκε μόνο 270 ευρώ όλο το tower από το pc που εστησα με τον 2400g βάζοντας νέο 500 nvme , καινούρια Β450 και όλα τα άλλα parts μεταχειρισμένα) . Ο 500αρης που έχω μέχρι τώρα στον 3600 γεμίζει για πλάκα αν δε σβήνω συνέχεια παιχνίδια που παίζουμε πιο σπάνια. Αυτά τα λέω έχοντας τα λεφτά και για 5600Χ και για 2 TB ssd. Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα τα ξοδεύω χωρίς να εξετάζω αν αξίζει η αγορά τους. Το σοφό είναι να αγοράζεις κάτι όταν το έχεις πραγματικά ανάγκη και αν τότε είναι χαμηλές οι τιμές ακόμα καλύτερα.

Μόνο το RDR2 και τα Call of Duty έχουν ξεφύγει. Τα περισσότερα games είναι στην περιοχή των 40-70GB που είναι ΟΚ. Αλλά και πάλι 2ΤΒ παιχνίδια πότε προλαβαίνεις να τα παίξεις έτσι και αλλιώς;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό δεν ισχύει πάντως. Τι παίζεις τώρα με hardware 7 ετών; Valhala? CP77, Exodus? Control?

Μόνο το RDR2 και τα Call of Duty έχουν ξεφύγει. Τα περισσότερα games είναι στην περιοχή των 40-70GB που είναι ΟΚ. Αλλά και πάλι 2ΤΒ παιχνίδια πότε προλαβαίνεις να τα παίξεις έτσι και αλλιώς;

Εκτός από τα δικά μου παιχνίδια έχω και των παιδιών. Από 5 ο καθένας να έχει μόνιμα στο δίσκο και 1 ΤΒ να έχεις το έχεις τιγκαρει γιατί θες ένα 20% άδειο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Εκτός από τα δικά μου παιχνίδια έχω και των παιδιών.

Ε εντάξει ρε συ, δεν φταίνε τα games τότε. Αφού δεν είναι μόνο για ένα άτομο.

 

2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

γιατί θες ένα 20% άδειο χώρο.

γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

γιατί;

Αν έχεις γεμάτο ένα δίσκο πέφτουν πολύ οι επιδόσεις του. Άρα πάντα αφήνεις άδειο χώρο. Είμαστε όμως εκτός θέματος, το θέμα είναι οι επεξεργαστές 5000.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αν έχεις γεμάτο ένα δίσκο πέφτουν πολύ οι επιδόσεις του. Άρα πάντα αφήνεις άδειο χώρο.

Πάρε ssd. Οι HDD είναι gtp έτσι και αλλιώς, μόνο για φωτογραφίες κάνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

 Το σοφό είναι να αγοράζεις κάτι όταν το έχεις πραγματικά ανάγκη και αν τότε είναι χαμηλές οι τιμές ακόμα καλύτερα.

Αυτο ακριβως σου εγραψα και εγω πιο πανω.

Και 230ευρω να ειχε ο 5600x πχ παλι ειναι χειροτερη επιλογη για ενα υπολογιστη με 500GB σκληρο δισκο και RX570 καρτα.

Δεν ειναι ισορροπημενο συστημα.

Για να εχεις λοιπον εσυ πραγματικα αναγκη Zen3 οπως λες και στην τελευταια προταση σωστα,πρεπει να εχεις αναλογες καρτες τις οποιες θα τις κραταει πισω ο 3600 ή ο 2400G πχ και για αυτο να πας σε 5600X ή 5800X.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο ακριβως σου εγραψα και εγω πιο πανω.

Και 230ευρω να ειχε ο 5600x πχ παλι ειναι χειροτερη επιλογη για ενα υπολογιστη με 500GB σκληρο δισκο και RX570 καρτα.

Δεν ειναι ισορροπημενο συστημα.

Για να εχεις λοιπον εσυ πραγματικα αναγκη Zen3 οπως λες και στην τελευταια προταση σωστα,πρεπει να εχεις αναλογες καρτες τις οποιες θα τις κραταει πισω ο 3600 ή ο 2400G πχ και για αυτο να πας σε 5600X ή 5800X.

Συμφωνώ απόλυτα. Οι χρήστες που έχουν κάρτες που τις κρατά πίσω ένας 3600 δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το vfm. Αυτοί οι χρήστες είναι φυσικά μια πολύ μικρή μειοψηφία. Συνήθως ο κανόνας είναι πως αν ανεβαίνεις σε top cpu, gpu το vfm πάει περίπατο. Δικαίωμα κάποιου να δωσει π.χ 800 ευρώ επιπλέον για 15-20 fps παραπάνω αλλά το ποσό που ξόδεψε είναι υπερβολικό για το κέρδος που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...