Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Στείλτε μου εμένα μία 3090 να το τσεκάρω, μία strix κατά προτίμηση. Τον άλλο μήνα θα έχω χρόνο και στις 31 Ιουνίου θα τη στείλω πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Κάτι χρόνια είχα να το ακούσω πάλι αυτό.😁 Στα win 10 είναι απενεργοποιημένο από default. Δεν υπάρχει καν useplatformclock entry αν τρέξεις bcdedit /enum. Και όχι μόνο αυτό πολλές μητρικές δεν έχουν καν αυτό το legacy toggle (όλες οι asus x570 πχ). Η msi x370 που θυμάμαι το είχε και ήταν από default απενεργοποιημένο και εκεί. Γενικά είναι κάτι που δεν ασχολείσαι πλέον, εκτός αν είναι ανάπηρος κανένας κατασκευαστής και το έχει enabled από default στο bios και δημιουργεί προβλήματα σε non windows 10 systems.

Όπως είπα και πριν στη δοκιμή μου έδειξα τα πάντα. Από ρολόγια, timings, settings κτλ.

Με βάση τη δοκιμή που έτρεξε ο razor333 ο 5600X, με ό,τι tuning του έχει κάνει, είναι πάνω και από 10900K(έστω με casual RAM) και τουλάχιστον 50% πάνω από τους 5600X owners(και 10600K) με XMP.

Εν τω μεταξύ όταν το hardware unboxed τέσταρε 3300X με ένα CCX και ιδανικό RAM latency απέναντι σε 3100 με δύο CCX και Infinity Fabric έβγαλε 15% διαφορές κμο σε πλήθος games και μόνο στο SOTTR +25%.

Δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγάζεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όπως είπα και πριν στη δοκιμή μου έδειξα τα πάντα. Από ρολόγια, timings, settings κτλ.

Με βάση τη δοκιμή που έτρεξε ο razor333 ο 5600X, με ό,τι tuning του έχει κάνει, είναι πάνω και από 10900K(έστω με casual RAM) και τουλάχιστον 50% πάνω από τους 5600X owners(και 10600K) με XMP.

Εν τω μεταξύ όταν το hardware unboxed τέσταρε 3300X με ένα CCX και ιδανικό RAM latency απέναντι σε 3100 με δύο CCX και Infinity Fabric έβγαλε 15% διαφορές κμο σε πλήθος games και μόνο στο SOTTR +25%.

Δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγάζεις. 

 

Κανένα.Άντε όταν δοκίμασα το game day 1, ότι θα πρέπει να περάσουν 1-2 χρόνια με patches μέχρι να στρώσει. Και ότι χρειάζομαι κάρτα για να παιχτεί 1440p.😁 To HPET σε windows 10 είναι non factor 99.9%.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilos είπε

Κάτι χρόνια είχα να το ακούσω πάλι αυτό.😁 Στα win 10 είναι απενεργοποιημένο από default. Δεν υπάρχει καν useplatformclock entry αν τρέξεις bcdedit /enum. Και όχι μόνο αυτό πολλές μητρικές δεν έχουν καν αυτό το legacy toggle (όλες οι asus x570 πχ). Η msi x370 που θυμάμαι το είχε και ήταν από default απενεργοποιημένο και εκεί. Γενικά είναι κάτι που δεν ασχολείσαι πλέον, εκτός αν είναι ανάπηρος κανένας κατασκευαστής και το έχει enabled από default στο bios και δημιουργεί προβλήματα σε non windows 10 systems.

Κανονικα υπαρχει στο device manager, σε εμενα δεν δημιουργει καποιο θεμα, ειμαι με AMD καρτα ομως, στο pc του φιλου μου και μονο στο cp77 δημιουργησε σημαντικο θεμα και η εντολη που αναφερεις ετρεξε κανονικα, το board που εχει ειναι x570 crosshair viii formula.

Untitled.jpg.24c783e017d2a40e3ec88a3b5feb0ff3.jpg

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

@Razor333 ο "emulated" 5600X είναι ως και 300 MHz πιο γρήγορος από τον πραγματικό 5600X.

Το ειχα γραψει και σε παλιοτερο post, δεν ειναι 100% 5600x οταν κανεις emulation, κυριως σε ενα συστημα που εχει και υδροψυξη και συγκρινεις με 5600x πανω στην stock ψυκτρα. Παντως εβαλα limit στα 65w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, malakudi είπε

@Razor333 ο "emulated" 5600X είναι ως και 300 MHz πιο γρήγορος από τον πραγματικό 5600X.

Επίσης έχει τεράστια cache. Υπερτριπλάσια από τον 10900K. Και πάλι δεν περιμένεις τρομακτικό κέρδος. Αλλιώς οι CPU makers δεν θα έκαναν τίποτε άλλο από το να προσθέτουν cache για να αυξήσουν τις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Επίσης έχει τεράστια cache. Υπερτριπλάσια από τον 10900K. Και πάλι δεν περιμένεις τρομακτικό κέρδος. Αλλιώς οι CPU makers δεν θα έκαναν τίποτε άλλο από το να προσθέτουν cache για να αυξήσουν τις επιδόσεις.

Δεν είναι unified cache και στο 1 ccd έχει όλη την cache ο 5600x, κανένα πρακτικό μειονέκτημα, το δεύτερο είναι κλειστό, συν δύο cores απενεργοποιημένα, δεν έπαιξα με affinity, hard disabled είναι από το bios.

Ο 10600Κ με 65w, πιάνει 4.9 all core σε games που τον πάνε τρενο; Δύσκολο.

Εγώ τον έβαλα στα 65w πάντως και ότι έπιασε.

Αλλά όπως είδη έγραψα, είναι σε custom loop σε 480 ψυγείο για 65w, έχει hardcore timings σε ακριβό ram kit και είναι εγκατεστημένο σε 980 pro και όλα αυτά σε ένα πανάκριβο board, all in all μιλάμε για ένα pc που κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο, ενώ ο avg 5600x θα τρέξει με την στοκ ψυκτρα, xmp μνήμες, σε ένα μέτριο κουτί, ο συγκεκριμένος δεν έβαλε καν το bios που ενεργοποιεί το sam, σκέψου πόσο παλιό bios έχει, όλα αυτά μαζεύουν διαφορά για πλάκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

DOA. 60ρι ούτε στα βαριά games της εποχής του(WD 2 ultra preset, ACreed). Multiplayer αντίστοιχα. Θεοποιήθηκε επειδή έτυχε να βρεθεί απέναντι σε ένα εξίσου αποτυχημένο CPU(7600K). Ας μη συγκρίνουμε με 5XXX.

DOA και ο 10900k. Δεν κρατάει 60αρι σε παιχνίδια της εποχής του (kcd / flight simulator / mount and blade κλπα κλπα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Μισό λεπτό για να καταλάβω, τι ακριβώς προσπαθείτε να αποδείξετε, και πραγματικά σε ποιόν ?

Εγώ ότι με τον 1600 μπορούσες και μπορείς ακόμα να παίξεις παιχνίδια ανθρώπινα. Βασικά πάνω από ανθρώπινα. Ο pirmen τον θεωρεί DOA, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σημείο ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού δεν κράταγε 60. Άβυσσος γενικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Κανονικα υπαρχει στο device manager, σε εμενα δεν δημιουργει καποιο θεμα, ειμαι με AMD καρτα ομως, στο pc του φιλου μου και μονο στο cp77 δημιουργησε σημαντικο θεμα και η εντολη που αναφερεις ετρεξε κανονικα, το board που εχει ειναι x570 crosshair viii formula.

Untitled.jpg.24c783e017d2a40e3ec88a3b5feb0ff3.jpg

Το ειχα γραψει και σε παλιοτερο post, δεν ειναι 100% 5600x οταν κανεις emulation, κυριως σε ενα συστημα που εχει και υδροψυξη και συγκρινεις με 5600x πανω στην stock ψυκτρα. Παντως εβαλα limit στα 65w.

Ναι σαν device υπάρχει σε όλους (και σε μένα και ας μην το έχει το bios καν toggle). Απλά τα win10 δε το χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ilos είπε

Ναι σαν device υπάρχει σε όλους (και σε μένα και ας μην το έχει το bios καν toggle). Απλά τα win10 δε το χρησιμοποιούν.

Μολις βαλεις το aisuite που παιζει να το χρησιμοποιουν πολλοι με asus μητρικη για να ελεγχουν ανεμιστηρια (και εγω το ειχα μεχρι που γυρισα στο argus) το ενεργοποιει και δουλευει και η εντολη που το κλεινει. Γ@μαει το performance και σε raster παντως, δεν ξερω αν γινεται σε ολους ή σε μεμονωμενα περιστατικα και θελει κατι ακομα για να το τριγκαρει. Το cyberpunk77 για καποιο λογο αν το δει ενεργοποιημενο, το προτιμαει και το χρησιμοποιει, ετσι προκυπτει το προβλημα.

Πως ακριβως να εξηγησεις π.χ. το παρακατω performance ακομα και σε raster, που εχει αυτος ο κακομοιρης που εσκασε 2000€ σε καρτα γραφικων και παιζει με 40 καρε? Αν δεν ελεγε πανω απο 10gb ram usage θα ελεγα οτι κουμπωσε το ενα στικακι μονο και παιζει single channel και ντιγκαρισμενη ram.

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ ότι με τον 1600 μπορούσες και μπορείς ακόμα να παίξεις παιχνίδια ανθρώπινα. Βασικά πάνω από ανθρώπινα. Ο pirmen τον θεωρεί DOA, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σημείο ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού δεν κράταγε 60. Άβυσσος γενικά.

60Hz monitor problems, αν δεν εισαι κλειδωμενος στα 60 η εμπειρια ειναι χαλια.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν ξέρετε τι λέτε.

Αν πάτε να παίξετε cp, μέσα στην πόλη, στις 18.32' ακριβώς, δίπλα στο στριπτιτζάδικο, πριν το σημείο που έχει μια καντίνα με το σήμα της cdpr, έχοντας tuned μνήμες+overvolted/undervolted simulated 10900k+1600af, με high density crowd+stupid police (αυτό είναι default), με 3090ti ακυκλοφόρητη, θα δείτε τον Bob Ross στη γωνία και τον simulated 1600af/5600x/3700x να πέφτει στα 59.62 fps, γεγονός που καθιστά την Amd άχρηστη, τον επεξεργαστή πατάτα, το cp το καλύτερο παιχνίδι της τελευταίας χιλιετίας και τον pirmen τον καλύτερο tech detective όλων των εποχών.

Αυτά.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...