Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τον 5600Χ μπορώ να τον κάνω simulated 5950X; :P

Δεν χρειάζεται. Πάρε καλές μνήμες αρχικά για ένα 50% boost. Αν περισσέψουν παίρνεις και μια κάρτα.

4 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ ότι με τον 1600 μπορούσες και μπορείς ακόμα να παίξεις παιχνίδια ανθρώπινα. Βασικά πάνω από ανθρώπινα. Ο pirmen τον θεωρεί DOA, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σημείο ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού δεν κράταγε 60. Άβυσσος γενικά.

Γι αυτό και τον έδωσες πριν κλείσει καν χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Γι αυτό και τον έδωσες πριν κλείσει καν χρόνο.

Τρομερό επιχείρημα. Και την 1060 έδωσα πριν κλείσει χρόνο, μια 1070 την έδωσα στο 3μήνο, τον 10900k τον έστειλα στους 11 μηνές. Άρα, σύμφωνα με το επιχείρημα σου, σάπιος και ο 10900k. Δεν περιμένω να απαντήσεις βέβαια, κλασσικά γαργάρα
 

Δεν έχει σημασία κιόλας γιατί σύμφωνα με το επιχείρημα σου, αφού δεν πιάνει 60 fps σε όλα τα παιχνίδια της εποχής του είναι DOA έτσι και αλλιώς. Τώρα γιατί τον αγόρασες ενώ με 2 δικά σου επιχειρήματα τον βγάζεις σκάρτο και DOA δεν ξέρω

ΥΓ1. Τον 1600 τον έδωσα όταν πήρα 1080ti και 144hz ultrawide monitor. Άσε ξέρω, αν είχα 6700k και 1060 που είχες εσύ θα τα κράταγα :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Τρομερό επιχείρημα. Και την 1060 έδωσα πριν κλείσει χρόνο, μια 1070 την έδωσα στο 3μήνο, τον 10900k τον έστειλα στους 11 μηνές. Άρα, σύμφωνα με το επιχείρημα σου, σάπιος και ο 10900k. Δεν περιμένω να απαντήσεις βέβαια, κλασσικά γαργάρα
 

Δεν έχει σημασία κιόλας γιατί σύμφωνα με το επιχείρημα σου, αφού δεν πιάνει 60 fps σε όλα τα παιχνίδια της εποχής του είναι DOA έτσι και αλλιώς. Τώρα γιατί τον αγόρασες ενώ με 2 δικά σου επιχειρήματα τον βγάζεις σκάρτο και DOA δεν ξέρω
 

Τόσο τρομερό όσο το να θεωρείς τα fps drops σε έναν τίτλο(MS Flight sim) για όλα ανεξαιρέτως τα CPU της αγοράς το ίδιο ακριβώς με απανωτά fps drops για ένα συγκεκριμένο CPU που μόλις είχε βγει(1600).

Πες στους mods να σου επιτρέψουν το παλιό σου alias(Strawman). Ταιριάζει καλύτερα.

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ1. Τον 1600 τον έδωσα όταν πήρα 1080ti και 144hz ultrawide monitor.

υ.γ.: Εδώ έκανες λάθος. Μόνο μνήμες θα άλλαζες/tweakαρες και θα ήσουν ΟΚ. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα σημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Τόσο τρομερό όσο το να θεωρείς τα fps drops σε έναν τίτλο(MS Flight sim) για όλα ανεξαιρέτως τα CPU της αγοράς το ίδιο ακριβώς με απανωτά fps drops για ένα συγκεκριμένο CPU που μόλις είχε βγει(1600).

Πες στους mods να σου επιτρέψουν το παλιό σου alias(Strawman). Ταιριάζει καλύτερα.

υ.γ.: Εδώ έκανες λάθος. Μόνο μνήμες θα άλλαζες/tweakαρες και θα ήσουν ΟΚ. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα σημερινά.

O 1600 έχανε τα 60 σε ένα game της εποχής του σε συγκεκριμένο σημείο (alexandria). O 10900k χάνει τα 60 σε ένα game της εποχής του (βασικά σε παραπάνω από ενα, σου έγραψα ήδη 3). Στην πρώτη περίπτωση είναι DOA γιατί είναι AMD, στην 2η περίπτωση (ενώ κοστίζει πάνω από τα 2πλασια btw!!) είναι τέρας επεξεργαστής που βγάζει 10ετία. 

Δικά σου λόγια τα παραπάνω. Aν αυτά που γράφεις σου φαίνονται λογικά δεν έχω κάτι να σχολιάσω.

 

ΥΓ1. Προφανώς και οι μνήμες θα βελτίωναν τις επιδόσεις, απλά εκεινή την εποχή ένα μέτριο σετάκι bdie ήταν πιο ακριβό από το ίδιο το CPU. Χαζή αγορά δηλαδή όπως και να έχει, αφού με τα ίδια λεφτά απλά αγόραζες καλύτερο CPU. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, leros2004 είπε

Kαι την οθόνη του, simulated 27' 1440 

Το 1440p "γίνεται" με DSR.. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

ΥΓ1. Προφανώς και οι μνήμες θα βελτίωναν τις επιδόσεις, απλά εκεινή την εποχή ένα μέτριο σετάκι bdie ήταν πιο ακριβό από το ίδιο το CPU. Χαζή αγορά δηλαδή όπως και να έχει, αφού με τα ίδια λεφτά απλά αγόραζες καλύτερο CPU. 

Τα λεφτά για b-dies δεν ήταν τίποτα όταν μόνο με μνήμες, όπως μας έδειξε ο Razor333, έχεις λίγο πολύ ~50% αύξηση επιδόσεων σε απαιτητικούς τίτλους σε σχέση με τους χιλιάδες vanilla ryzen στο youtube που απλά κουμπώνεις πάνω στη μητρική και κάνεις boot με xmp.

Δηλαδή, βγαίνεις 3+ γενιές μπροστά. Τύφλα να ΄χουν όλα τα λεφτά στους Phd για έρευνα και ανάπτυξη νέων επεξεργαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

AM5 LGA Design?

Λογικό αν θα έχει τόσα πολλά pins, θα είναι nightmare. Ήδη στο ΑΜ4 τόσο λεπτά που είναι γίνονται πολύ πιο εύκολα bent σε σχέση με AM2/3.

Tί να σε πω...στον Duron, στον Phenom και στον FX τα είχα καταφέρει, είχα τσακίσει κάποια, τα ίσιωσα, πρόβλημα δεν είχα ποτέ.

Στους ΑΜ4 μέχρι τώρα, το βγάλε-βάλε δεν είχε κάποιο επεισόδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Tί να σε πω...στον Duron, στον Phenom και στον FX τα είχα καταφέρει, είχα τσακίσει κάποια, τα ίσιωσα, πρόβλημα δεν είχα ποτέ.

Στους ΑΜ4 μέχρι τώρα, το βγάλε-βάλε δεν είχε κάποιο επεισόδιο.

 

Και εγώ μια φορά έχω τσακίσει σε έναν duron, αλλά είχα μανταλάκια στα χέρια και μου έπεσε στο πεζοδρόμιο οπότε it doesnt count.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Τα λεφτά για b-dies δεν ήταν τίποτα όταν μόνο με μνήμες, όπως μας έδειξε ο Razor333, έχεις λίγο πολύ ~50% αύξηση επιδόσεων σε απαιτητικούς τίτλους σε σχέση με τους χιλιάδες vanilla ryzen στο youtube που απλά κουμπώνεις πάνω στη μητρική και κάνεις boot με xmp.

Δηλαδή, βγαίνεις 3+ γενιές μπροστά. Τύφλα να ΄χουν όλα τα λεφτά στους Phd για έρευνα και ανάπτυξη νέων επεξεργαστών.

Τα 1α ρυζια δεν παιρνουν 50% πανω γιατι βρισκουν ταβανι στα 3400 αν εισαι μερακλης. Επισης οι μνημες 3800 και 4000 δεν ειχαν 250 το 2017. Τοσο ειχαν τα 3200c14. Το σκεφτηκα τοτε να παρω μνημες αλλα δεν ειχε νόημα, πανω κατω τα ιδια λεφτα μου εβγαινε η μεταβαση σς 8700k με πωληση του παλιού 

Απο την μια παντως χλευαζεις οταν σου δειχνουν στρωμενες μνημες σε ρυζια αλλα οταν σου λεω τα ιδια για τον 10900k το κανεις σημαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Απο την μια παντως χλευαζεις οταν σου δειχνουν στρωμενες μνημες σε ρυζια αλλα οταν σου λεω τα ιδια για τον 10900k το κανεις σημαια. 

Δεν χλευάζω. Απλά επαναδιατυπώνω αυτό που μου δείχνουν. Και απορώ με τόσους αγοραστές παγκοσμίως που αποθεώνουν τα τρέχοντα μοντέλα(5ΧΧΧ), αλλά ούτε το 0.5% αυτών δεν βλέπει αυτά που είδαμε από τον razor333 προηγουμένως. Αλλιώς θα ήταν γεμάτο το νετ από αντίστοιχα αποτελέσματα.

Βέβαια, ο tech Jesus(GamersNexus) όταν έτρεξε tuned 5600X απέναντι σε tuned intel(10600K) έβγαλε αξιοπρόσεκτες διαφορές ανάμεσα σε 5600X και 5600X tuned, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έφτασε στο έτος 2025. Ίσως βέβαια να μην ήταν τόσο ψαγμένος σε θέματα RAM. Δεν ξέρω τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...