Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Herald είπε

250+ watt

*Oι από πάνω, κόψτε την ειρωνία και δείτε τα review πρώτα. Εδώ από το TPUP, ίδιο τεστ, ίδιες ψύκτρες, 3900x vs 10900k. Δείτε πόσες faiilaran στον 3900x. Ψύκτρες των 50 και 60€ failaroun σε amd, σε intel πάνε τραίνο

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

temp_oc_aida64_fpu_no.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

temp_oc_aida_intel_no.png

Έβλεπα review από το computerbasede πάντως, αν πάς σε ryzen μακρία από fuma 2. Λόγω convex base τα πάει λίγο χάλια σε amd. 

Για ακόμα μια φορά, τα γνωστά...

Άκου εκεί "noise normalised".

(χωρίς καν να δω 1-2 άλλα πράγματα που θέλω εκεί)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για ακόμα μια φορά, τα γνωστά...

Άκου εκεί "noise normalised".

(χωρίς καν να δω 1-2 άλλα πράγματα που θέλω εκεί)

θες ψύκτρες με radiators μέχρι το ταβάνι για να τον κρατήσεις κάτω από 90 τον ryzen, αυτή είναι η πραγματικότητα. Που φυσικά αυξάνει και το κόστος κτήσης τους

 

Πάρτο και χωρίς noise normalized, η ίδια ακριβώς εικόνα

Spoiler

temp_oc_aida_intel.png

Spoiler

temp_oc_aida64_fpu.png

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ανακρίβειες γράφεις ; 

Για να πας σε extreme cooling πρέπει να κάνεις extreme overclock κάτι που δεν έχει νόημα στην απόδοση του επεξεργαστή αλλά μόνο σε κάτι τέτοιους σαν εσένα που ψάχνει νουμερακια στο cb23.

Γραφικός γίνεσαι τα ίδια και τα ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πάλι ανακρίβειες γράφεις ; 

Το techpowerup, εγώ δεν γράφω τίποτα. Ότι βλέπω από επαγγελματικά revieweing sites τα μεταφέρω. 

Δεν έχει σημασία αν μιλάμε για extreme oc η στοκ, τα νούμερα από το techpowerup δείχνουν οτι θες πιο ακριβή ψύκτρα στα ρύζια. 

Πάρε και σε στοκ

 

Spoiler

temp_stock_aida64_fpu.png

 

Spoiler

temp_stock_aida_intel.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

θες ψύκτρες με radiators μέχρι το ταβάνι για να τον κρατήσεις κάτω από 90 τον ryzen, αυτή είναι η πραγματικότητα. Που φυσικά αυξάνει και το κόστος κτήσης τους

 

Πάρτο και χωρίς noise normalized, η ίδια ακριβώς εικόνα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

temp_oc_aida_intel.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

temp_oc_aida64_fpu.png

 

Για εξήγησέ μου λίγο το παρακάτω:

image.png.d458761e355d929844a12f1a8bc74acf.png

Μια D15, ο  επεξεργαστής με "ανοιγμένα" όρια (PPT 130, TDC 100, EDC 130)

Μην θέλει να πει CPU το TPU, για αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Για εξήγησέ μου λίγο το παρακάτω:

image.png.d458761e355d929844a12f1a8bc74acf.png

Μια D15, ο  επεξεργαστής με "ανοιγμένα" όρια (PPT 130, TDC 100, EDC 130)

Μην θέλει να πει CPU το TPU, για αρχή?

Tι ακριβώς να σου εξηγήσω? Τι μου δείχνεις βασικά, ότι βγάζιες μικρότερες θερμοκρασίες απτο TPU? Ναί και? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι ακριβώς να σου εξηγήσω? Τι μου δείχνεις βασικά, ότι βγάζιες μικρότερες θερμοκρασίες απτο TPU? Ναί και? 

Όχι, σου δείχνω κάτι που έβγαλα και με βολεύει, όπως ακριβώς κάνεις εσύ συνήθως.

FPU test, γιατί τρέχουμε? Σε CPU λιγότερα καίει/ζητάει...CPU δεν τρέχουμε καθημερινά?

Α, ξέρω...ανεβάζει σε συγκεκριμένο σημείο του επεξεργαστή τη θερμοκρασία, παραπάνω μάλιστα από ότι το cpu test, οπότε λόγω πολύ μικρότερης επιφάνειας απαγωγής στα 7nm όντως (μάλλον, με τις μλκίες του TPU ποτέ δεν ξέρεις) ρίχνει throttle.

Από αυτό, βγάζουμε βολικά το συμπέρασμα ότι το ίδιο ισχύει και σε όλα τα σενάρια, οπότε παντού+πάντα θες πολύ καλύτερες και ακριβότερες ψύκτρες ("ψυγεία μέχτι το ταβάνι"...μήπως να κοιτάξουμε και για πύργους ψύξης από ταράτσα βιομηχανικής μονάδας?) για τους r...για όλους τους r.

Κατάλαβες γιατί κάνεις ρδέλο όλα τα νήματα που θες? Κατάλαβες γιατί δημιουργείται πρόβλημα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, σου δείχνω κάτι που έβγαλα και με βολεύει, όπως ακριβώς κάνεις εσύ συνήθως.

Εγώ είμαι ο reviewer του TPU? Ρε την παλεύεται εδώ μέσα, μην γράψεις κάτι που δεν αρέσει στους μουτζαχεντίν, αμέσως το πάνε επί προσωπικού. 

30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κατάλαβες γιατί κάνεις ρδέλο όλα τα νήματα που θες? Κατάλαβες γιατί δημιουργείται πρόβλημα?

Καλά το έχω καταλάβει προ πολλού το γιατί. Γιατί στους μουτζαχεντίν αμά τολμήσεις και πείς οτι όλη η επιστημονική κοινοτήτα δεν πιστεύει οτι ο μωχάμεντ πέταξε στον ουρανό με τον πήγασο θα σου ορμήσουν. Ε κάπως έτσι είναι και εδώ. Μεταφέρω τα ευρήματα των μεγαλύτερων reviewing sites στον πλανήτη αλλά δεν σου κάνουν. Ε οκ, παραδίνομαι, είναι μούφα τα 50 γραφήματα του TPU, δεν έχουν καλύτερη απαγωγή τα intel, όλα είναι μύθος και σκευωρίες.

Πάμε παρακάτω


ΥΓ1. Ο άλλος πιο πίσω σου λέει έχει 85c σε cinebench σε 5800x με drp4!! Aεροψύκτρα που δεν χωράει στην κατάψυξη μου. Με 125w consumption!! Να σου τρέξω 125w pl με την u12a να δείς temps? Παίζει και κάτω από 60...


ΥΓ2. Blender μας κάνει ή και αυτό κατασκεύσμα της intel είναι για να θάβει τα ρύζια? 16 βαθμούς πάνω ο 3900x με το χειρότερο cooler στο γράφημα..

Spoiler

temp_stock_blender.png

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι διαφημιστές προϊόντων στο YouTube κάνουν την δουλειά τους.

Ο Ryzen 5950X όπως έχω ξαναγράψει με κλειστό το pbo και ορισμένο το curve optimize στους 75C δουλεύει 4750mhz all cores το καλοκαίρι με d15 ένα ανεμιστήρα. Το χειμώνα δεν ξεπερνά τους 66C. Και στις δύο περιπτώσεις ο ανεμιστήρας είναι συνδεδεμένος με το ulv καλώδιο (δεν θέλω καθόλου θόρυβο).

Και μια μονή ψύκτρα με 12αρι ανεμιστήρα είναι οκ ο ryzen. Αν θέλετε 4900+ όλα τα ρολόγια θέλετε διπλό ανεμιστήρα στην ψύκτρα και έξτρα ανεμιστήρες στο κουτί κάτι που δεν έχω και δεν θέλω σκόνες και φασαρία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω άμα εγώ δημιούργησα το χαμό στις τελευταίες σελίδες που ρώτησα για cooler, για να το κλείσω θα πω τα παρακάτω.

Άμα κάνω κίνηση αυτή τη στιγμή έχω τις παρακάτω επιλογές (έβγαλα εντελώς τον 5800x):

Upgrade σε 5900x = 350eu (δίνοντας τον 3100)

Αλλαγή σε 12700kf + Ζ690 = 325eu (δίνοντας τον 3100 + Β550)

Αλλαγή σε 12900f + Ζ690 = 400eu (δίνοντας τον 3100 + Β550)

Όλα τα παραπάνω + Cooler που κατέληξα να πάω μάλλον σε Noctua NH-D15 chromax.black (άμα πέσει λίγο η τιμή) αλλιώς σε Be Quiet Dark Rock Pro 4. (+70-100eu)

Επειδή θέλω να πάρω και οθόνη μέχρι το Πάσχα λέω να περιμένω λίγο ακόμα (μπας και υπάρξει ανατίμηση στους AMD ή βγει ο 5800x3D) και ταυτόχρονα να δω άμα μπορώ να βρω τον Cooler φτηνότερο μέχρι τότε (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αγοραστεί όπου και αν πάω).

Ευχαριστώ και πάλι, και sorry άμα δημιούργησα τον παραπάνω χαμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jmirko15 said:

Επειδή δεν ξέρω άμα εγώ δημιούργησα το χαμό στις τελευταίες σελίδες που ρώτησα για cooler, για να το κλείσω θα πω τα παρακάτω.

Άμα κάνω κίνηση αυτή τη στιγμή έχω τις παρακάτω επιλογές (έβγαλα εντελώς τον 5800x):

Upgrade σε 5900x = 350eu (δίνοντας τον 3100)

Αλλαγή σε 12700kf + Ζ690 = 325eu (δίνοντας τον 3100 + Β550)

Αλλαγή σε 12900f + Ζ690 = 400eu (δίνοντας τον 3100 + Β550)

Όλα τα παραπάνω + Cooler που κατέληξα να πάω μάλλον σε Noctua NH-D15 chromax.black (άμα πέσει λίγο η τιμή) αλλιώς σε Be Quiet Dark Rock Pro 4. (+70-100eu)

Επειδή θέλω να πάρω και οθόνη μέχρι το Πάσχα λέω να περιμένω λίγο ακόμα (μπας και υπάρξει ανατίμηση στους AMD ή βγει ο 5800x3D) και ταυτόχρονα να δω άμα μπορώ να βρω τον Cooler φτηνότερο μέχρι τότε (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αγοραστεί όπου και αν πάω).

Ευχαριστώ και πάλι, και sorry άμα δημιούργησα τον παραπάνω χαμό..

Περίμενε λίγο ακόμα να δεις τιμές, η καλύτερη λύση σήμερα είναι ο 12900f με πιο φτηνή μητρική όχι την ζ690.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ είμαι ο reviewer του TPU? Ρε την παλεύεται εδώ μέσα, μην γράψεις κάτι που δεν αρέσει στους μουτζαχεντίν, αμέσως το πάνε επί προσωπικού. 

Καλά το έχω καταλάβει προ πολλού το γιατί. Γιατί στους μουτζαχεντίν αμά τολμήσεις και πείς οτι όλη η επιστημονική κοινοτήτα δεν πιστεύει οτι ο μωχάμεντ πέταξε στον ουρανό με τον πήγασο θα σου ορμήσουν. Ε κάπως έτσι είναι και εδώ. Μεταφέρω τα ευρήματα των μεγαλύτερων reviewing sites στον πλανήτη αλλά δεν σου κάνουν. Ε οκ, παραδίνομαι, είναι μούφα τα 50 γραφήματα του TPU, δεν έχουν καλύτερη απαγωγή τα intel, όλα είναι μύθος και σκευωρίες.

Πάμε παρακάτω


ΥΓ1. Ο άλλος πιο πίσω σου λέει έχει 85c σε cinebench σε 5800x με drp4!! Aεροψύκτρα που δεν χωράει στην κατάψυξη μου. Με 125w consumption!! Να σου τρέξω 125w pl με την u12a να δείς temps? Παίζει και κάτω από 60...


ΥΓ2. Blender μας κάνει ή και αυτό κατασκεύσμα της intel είναι για να θάβει τα ρύζια? 16 βαθμούς πάνω ο 3900x με το χειρότερο cooler στο γράφημα..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

temp_stock_blender.png

 

Την "αυθεντία" του TPU (και του οποιουδήποτε), εκεί που δεν φωτίζει ο ήλιος την έχω, μην μου το πετάς σαν επιχείρημα.

Τους έχουμε βγάλει εδώ μέσα, μεταξύ μας, ξανά και ξανά από λάθος έως ξεκάθαρα biased. Δώσε μου δικά σου νούμερα, να τα σεβαστώ απόλυτα (καλή ώρα τα νούμερα που έχεις στον AL...αν δεν σου παίξει κανένα error/offset το bios και σου κάνει ζημιά όταν σφίξουν οι ζέστες).

Καλά μέχρι εδώ?

Το πρόβλημα με τα νούμερα που (συνήθως) παραθέτεις, είναι πέρα από όλα τα άλλα τα συμπεράσμα που βγάζεις. Αυθαίρετα του κερατά, τραβηγμένα από τα @@, μόνο και μόνο για να σου βγει αυτό που θες κάθε φορά.

Απλή γμγμνη φυσική είναι...άλλο θερμότητα, άλλο θερμοκρασία στην τελική. Πολύ περισσότερο, άλλο πράγμα οι αιχμές που πιάνει ο αισθητήρας, άλλο η θερμοκρασία σε συγκεκριμένο σημείο του επεξεργαστή, άλλο αυτή που χρησιμοποιεί ο αλγόριθμος του boost, άλλο πράγμα στο τέλος-τέλος το αποτέλεσμα όλων αυτών (αυτό δεν μας λές, σωστά, ότι μετράει τελικά?).

Τί μου δείχνεις fpu test, ξαναρωτάω? Τί καθημερινό αντίκρυσμα έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 minutes ago, Πέτρος said:

Την "αυθεντία" του TPU (και του οποιουδήποτε), εκεί που δεν φωτίζει ο ήλιος την έχω, μην μου το πετάς σαν επιχείρημα.

Τους έχουμε βγάλει εδώ μέσα, μεταξύ μας, ξανά και ξανά από λάθος έως ξεκάθαρα biased. Δώσε μου δικά σου νούμερα, να τα σεβαστώ απόλυτα (καλή ώρα τα νούμερα που έχεις στον AL...αν δεν σου παίξει κανένα error/offset το bios και σου κάνει ζημιά όταν σφίξουν οι ζέστες).

Καλά μέχρι εδώ?

Το πρόβλημα με τα νούμερα που (συνήθως) παραθέτεις, είναι πέρα από όλα τα άλλα τα συμπεράσμα που βγάζεις. Αυθαίρετα του κερατά, τραβηγμένα από τα @@, μόνο και μόνο για να σου βγει αυτό που θες κάθε φορά.

Απλή γμγμνη φυσική είναι...άλλο θερμότητα, άλλο θερμοκρασία στην τελική. Πολύ περισσότερο, άλλο πράγμα οι αιχμές που πιάνει ο αισθητήρας, άλλο η θερμοκρασία σε συγκεκριμένο σημείο του επεξεργαστή, άλλο αυτή που χρησιμοποιεί ο αλγόριθμος του boost, άλλο πράγμα στο τέλος-τέλος το αποτέλεσμα όλων αυτών (αυτό δεν μας λές, σωστά, ότι μετράει τελικά?).

Τί μου δείχνεις fpu test, ξαναρωτάω? Τί καθημερινό αντίκρυσμα έχει?

Αφού και στο blender test ίδιο είναι το αποτέλεσμα, δεν ξέρω με τι διαφωνείς τόσες σελίδες να σου πώ την αλήθεια. Δείχνει το techpowerup ότι είτε oc είτε στοκ είτε σε blender είτε σε aida cpu είτε σε aida fpu ένα intel με υψηλότερη κατανάλωση μπορεί να ψυχθεί με φθηνότερη ψύκτρα. Αυτό δείχνουν τα τέστ, αυτό είπα στο παιδί που ψάχνει τι cooler να αγοράσει. 

Το να μη σου κάνει το tpup να το δεχτώ, το να λές ότι βγάζω τραβηγμένα συμπεράσματα δεν το καταλαβαίνω. Αφού όντως αυτό ακριβώς δείχνει το τεστ...απλά ανάγνωση των αποτελέσματων έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Αφού και στο blender test ίδιο είναι το αποτέλεσμα, δεν ξέρω με τι διαφωνείς τόσες σελίδες να σου πώ την αλήθεια. Δείχνει το techpowerup ότι είτε oc είτε στοκ είτε σε blender είτε σε aida cpu είτε σε aida fpu ένα intel με υψηλότερη κατανάλωση μπορεί να ψυχθεί με φθηνότερη ψύκτρα. Αυτό δείχνουν τα τέστ, αυτό είπα στο παιδί που ψάχνει τι cooler να αγοράσει. 

Το να μη σου κάνει το tpup να το δεχτώ, το να λές ότι βγάζω τραβηγμένα συμπεράσματα δεν το καταλαβαίνω. Αφού όντως αυτό ακριβώς δείχνει το τεστ...απλά ανάγνωση των αποτελέσματων έκανα

Όχι αδερφέ...μην τα γυρνάς τώρα..."πύργους μέχρι το ταβάνι" για τους R, έτσι απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...