Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stepits είπε

Στο review το 3600Χ https://www.youtube.com/watch?v=3CZJ2Q_YHJg&t=326s στο τέλος (6 λεπτό)  αναφερεται ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός και έφτασε μέχρι τους 67 βαθμούς μέγιστο.

Τα σχόλια σας;

67 βαθμους με στοκ τη cpu χωρις Pbo νορμαλ το βλεπω

6 ώρες πριν, petran91 είπε

Στο bios auto, απλά έχω κλειστό το boost, δηλαδή μένει 3.6 ghz. Δεν πειράζω τίποτα άλλο στο bios.

Στο ryzen master πάω στο creator mode μετά δεξιά στο manual και βάζω όλους τους πυρήνες 4050, και από κάτω στο ρεύμα 1.2 και apply. Έτρεξα benchmarks να δω ότι είμαι σταθερός και το άφησα έτσι.

Για πες την παστα πως την εχεις βαλει ? Γενικα κατι παιζει με το συστημα σου ειναι αφυσικες οι θερμοκρασιες σου, Btw εχει βγει νομιζω νεο Bios για την μητρικη σου με νεο agesa

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα λάθος πριν που έγραψα ότι με pbo off έχει τα ίδια voltages κλπ. Είχα απενεργοποιήσει το pbo από το settings->advanced->amd overclocking, αλλά πρόσεξα ότι σε άλλο σημείο του bios που είναι τα OC setiings ήταν ενεργοποιημένο εκεί. Το κατάλαβα και από το ryzen master που μου έδειχνε το πράσινο κουμπάκι που έλεγε oc, το πάτησα και γύρισε στο os και κατέβασε voltages ενώ υποτίθεται το είχα ήδη στοκ.

Με pbo πραγματικά off φτάνει στα 3.900 mhz, με voltage 1.28v που φτάνει μέχρι τα 1.3v στιγμιαία.

1854946855_pbooff.jpg.6739f421a6c5e52c52484b7667ffa884.jpg

Τώρα το θέμα είναι αν οι επιδόσεις είναι μειωμένες σε σχέση με pbo, και δυστυχώς τα σκορ του cinebench r20 δεν είναι πολύ σταθερά σε μένα για να είμαι σίγουρος, με τις ίδιες ρυθμίσεις και χωρίς προγράμματα να τρέχουν μπορεί να βγάλει διαφορετικά νούμερα. Τελευταίο score με στοκ ήταν 3548.

 

13 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

Δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι αληθεια το συγκεκριμενο rewiew,δεν τον λες και gamer nexus!Ουτε τεστ εδειξε ουτε τιποτα,αρα και εγω σου λεω οτι πιανει idle 20C.

Δεν νομίζω να έχει κάποιο λόγο να πει ψέματα στο review, μάλιστα ο συγκεκριμένος νομίζω είναι ενεργός και στο forum και έχει κάνει ενδιαφέροντα θέματα όπως με το review των crucial ballistix που έχει πάρει όλος ο λαός και τις κλοκάρει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για πες την παστα πως την εχεις βαλει ? Γενικα κατι παιζει με το συστημα σου ειναι αφυσικες οι θερμοκρασιες σου, Btw εχει βγει νομιζω νεο Bios για την μητρικη σου με νεο agesa

Ωραίος για το BIOS ναι βγήκε χθες από ότι βλέπω, θα το δοκιμάσω άμεσα.
Γενικά δες κι εδώ αν έχεις όρεξη, είχα γράψει το πρόβλημα και είχα δοκιμάσει 3 τρόπους για πάστες, Χ, σε βουλίτσα στη μέση και γενικά άπλωμα παντού.
Επίσης είχα βεβαιωθεί για την ψύξη ότι την είχα βάλει σωστά γιατί έκανα τη διαδικασία πάνω από 3 φορές και επίσης δοκίμασα πάλι και την μαμά.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, raul7 είπε

Έκανα λάθος πριν που έγραψα ότι με pbo off έχει τα ίδια voltages κλπ. Είχα απενεργοποιήσει το pbo από το settings->advanced->amd overclocking, αλλά πρόσεξα ότι σε άλλο σημείο του bios που είναι τα OC setiings ήταν ενεργοποιημένο εκεί. Το κατάλαβα και από το ryzen master που μου έδειχνε το πράσινο κουμπάκι που έλεγε oc, το πάτησα και γύρισε στο os και κατέβασε voltages ενώ υποτίθεται το είχα ήδη στοκ.

Με pbo πραγματικά off φτάνει στα 3.900 mhz, με voltage 1.28v που φτάνει μέχρι τα 1.3v στιγμιαία.

1854946855_pbooff.jpg.6739f421a6c5e52c52484b7667ffa884.jpg

Τώρα το θέμα είναι αν οι επιδόσεις είναι μειωμένες σε σχέση με pbo, και δυστυχώς τα σκορ του cinebench r20 δεν είναι πολύ σταθερά σε μένα για να είμαι σίγουρος, με τις ίδιες ρυθμίσεις και χωρίς προγράμματα να τρέχουν μπορεί να βγάλει διαφορετικά νούμερα. Τελευταίο score με στοκ ήταν 3548.

Δεν νομίζω να έχει κάποιο λόγο να πει ψέματα στο review, μάλιστα ο συγκεκριμένος νομίζω είναι ενεργός και στο forum και έχει κάνει ενδιαφέροντα θέματα όπως με το review των crucial ballistix που έχει πάρει όλος ο λαός και τις κλοκάρει!

καλα δεν λεω οτι ειναι και απατεώνας. απλα όταν οι 99 εχουν 70+ load με third ψυξη και ο 1 εχει το χαμηλες.ε οπως και να το δεις δεν το λες και αξιοπιστο.Που αντικειμενικα το 67C LOAD ουτε με ταμα δεν ερχεται(γνωμη μου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το νέο BIOS, Auto το core performance boost, κλειστο το PBO, και -0,1V offset έχω αυτά: 

Untitled.png

Εφόσον έβαλα offset -0.1 γιατι το Core Voltage είναι 1,36?
Επίσης πέσαμε μεν θερμοκρασίες αλλά το ανεμιστήρι συνεχίζει να είναι 100% στο cinebench.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, petran91 είπε

Ωραίος για το BIOS ναι βγήκε χθες από ότι βλέπω, θα το δοκιμάσω άμεσα.
Γενικά δες κι εδώ αν έχεις όρεξη, είχα γράψει το πρόβλημα και είχα δοκιμάσει 3 τρόπους για πάστες, Χ, σε βουλίτσα στη μέση και γενικά άπλωμα παντού.
Επίσης είχα βεβαιωθεί για την ψύξη ότι την είχα βάλει σωστά γιατί έκανα τη διαδικασία πάνω από 3 φορές και επίσης δοκίμασα πάλι και την μαμά.
 

Για rma που μιλησες με την Amd τι σου ειπαν? Απεγκατεστησε τα utilities τις Msi ανεβαζουν αρκετα θερμοκρασιες σε idle και δεν προσφερουν και τπτ. Κατεβασε αν μπορεις το hwinfo

και οταν το ανοιξεις επελεξε sensors only και τρεξε ενα cb και καθως το τρεχεις με το hwinfo ανοιχτο τραβα ενα ss να φαινεται η ταση και η θερμοκρασια αν μπορεις

1885217509_.png.75ffb0093e65f1238a415508e225e466.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για rma που μιλησες με την Amd τι σου ειπαν? Απεγκατεστησε τα utilities τις Msi ανεβαζουν αρκετα θερμοκρασιες σε idle και δεν προσφερουν και τπτ. Κατεβασε αν μπορεις το hwinfo

και οταν το ανοιξεις επελεξε sensors only και τρεξε ενα cb και καθως το τρεχεις με το hwinfo ανοιχτο τραβα ενα ss να φαινεται η ταση και η θερμοκρασια αν μπορεις

1885217509_.png.75ffb0093e65f1238a415508e225e466.png

Στην AMD μου είπαν το αυτονόητο, δοκίμασε τον επεξεργαστή σε σύστημα που ξέρεις ότι δουλεύει σωστά και δες αν είναι επεξεργαστής όντως ή κάτι άλλο. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα, οπότε τους είπα ότι το έκανα και μου ζήτησαν κάποια στοιχεία για να προχωρήσει το RMA. Δεν το προχώρησα όμως γιατί δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι ήταν ο επεξεργαστής και όχι η μητρική πχ.

Εδώ όλα στοκ, χωρίς οφσετ και με pbo κλειστό:
 

hwinfostock.png

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

καλα δεν λεω οτι ειναι και απατεώνας. απλα όταν οι 99 εχουν 70+ load με third ψυξη και ο 1 εχει το χαμηλες.ε οπως και να το δεις δεν το λες και αξιοπιστο.Που αντικειμενικα το 67C LOAD ουτε με ταμα δεν ερχεται(γνωμη μου) 

Ναι αλλά από third σε third ψύξη έχει διαφορά κάποιους βαθμούς, όπως διαφορά έχει και το κάθε load. Εφόσον αρκετοί έχουμε σε gaming 65-70C στον 3600 με ψύκτρες των 30-35€, προσωπικά δεν μου φαίνεται παράξενο με δυνατότερη ψήκτρα όπως η dark rock 4 να μπορεί να κρατήσει τον 3600x στα ίδια επίπεδα.

Στο review του guru3d για παράδειγμα βγάζουν τον 3600x να έχει σε load με την stock ψήκτρα 72C, η dark rock 4 δεν θα έχει καλύτερες θερμοκρασίες από την stock;

Στο ίδιο review του guru εντωμεταξύ είδα από περιέργεια τι έλεγε για το oc, και λέει βάλτε σε all cores 4.3ghz και 1.45v και yolo φύγαμε 😛

17 λεπτά πριν, petran91 είπε

Με το νέο BIOS, Auto το core performance boost, κλειστο το PBO, και -0,1V offset έχω αυτά: 

Δεν είναι κλειστά όλα μάλλον, ξαναδες τις ρυθμίσεις σου.

Μπες και στα OC SETTiNGS  στο BIOS, αλλά και στα απλά settings->advanced->overclocking, Το pbo υπάρχει σε 2 μέρη στο bios, πρέπει να το κάνεις disable και στα 2, τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε και γύρισε κανονικά σε stock.

 

 

 

Επεξ/σία από raul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

σ αυτα τα λεφτα πας σε arctic esport 34 duo https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=arctic+esport+34+duo

βγαλε το cooler καθαρισε τις επιφανειες που ακουμπανε μεταξυ cooler - cpu και ξαναβαλε νεα παστα ΜΠΟΛΙΚΗ. σφιξε καλα, καθαρισε οση παστα βγει μετα το σφιξιμο.

ΙΣΩΣ βοηθησει επειδη πολλοι φοβουνται πως εχει διαφορα με παραπανω παστα και βαζουν λιγοτερη (που κανει διαφορα). μπορει βεβαια να ειχες βαλει αρκετη οποτε να μην αλλαξει κατι :P απλα για να εισαι σιγουρος

και ξαναβαλε τις μνημες στο xmp, δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα για τις θερμοκρασιες.

δεν υπαρχει στο καταστημα που κανω το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά εκανα Push-Pull στην COOLERMASTER 212 BLACK.
Τα σέταρα SILENT στο ΒIOS και τουλάχιστον έχω ησυχία.

dual.jpg

Υπόψιν οτι ο 12αρης φανης SILENZIO που έχει μέσα η ψύκτρα ειναι φασαριόζος..
Τον ξήλωσα και έβαλα 2 x Artic 12αρι P12 PWM PST pressure optimised (τα είχα τσιμπήσει 6 ευρώ και καθόταν)

Υποφερτές θερμοκρασίες σε δουλειά γραφείου (45C) και στο BF5 πήγε μέχρι 74C..
To καλοκαίρι βλέπω να του βάζω manual 1.3V και ας ειμαστε στα 3600 χωρις Boost.. λίγο που το δοκίμασα στο ΒF5 δεν έιχε καμία επίπτωση που δεν είχα boost.

Πραγματικά λυπάμε τα αυτάκια οποιου γενναίου αποφασίσει να μείνει με την μανίσια ψύκτρα..(what a joke)

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

τελικά εκανα Push-Pull στην COOLERMASTER 212 BLACK.
Τα σέταρα SILENT στο ΒIOS και τουλάχιστον έχω ησυχία.

dual.jpg

Υπόψιν οτι ο 12αρης φανης SILENZIO που έχει μέσα η ψύκτρα ειναι φασαριόζος..
Τον ξήλωσα και έβαλα 2 x Artic 12αρι P12 PWM PST pressure optimised (τα είχα τσιμπήσει 6 ευρώ και καθόταν)

Υποφερτές θερμοκρασίες σε δουλειά γραφείου (45C) και στο BF5 πήγε μέχρι 74C..
To καλοκαίρι βλέπω να του βάζω manual 1.3V και ας ειμαστε στα 3600 χωρις Boost.. λίγο που το δοκίμασα στο ΒF5 δεν έιχε καμία επίπτωση που δεν είχα boost.

Με ανοιχτό πλαϊνό καπάκι ή με κλειστό είναι οι θερμοκρασίες που αναφέρεις ?

Γιατι το κουτί το βλέπω παλιό, μπροστά έχεις ανεμιστήρα ?

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κλειστό φυσικά και ναι έχει 12άρι ανεμιστήρα μπροστά.

Το πρόβλημα ειναι ξεκάθαρα το ρεύμα που δίνει στο Auto, με 1.3V καρφωτο παίζει δροσερά 35C.. με 55c σε gaming αλλά σε σταματάει στα 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τσεκάρετε και τις εξής ρυθμίσεις (τις πήρα από τις προτάσεις για να δουλέψει το 1usmus power plan) ότι είναι ενεργοποιημένες, μήπως και βοηθήσουν στη διαχείριση του voltage και του boost που παίρνει ο cpu και πρέπει να βρίσκονται στα CPU Features:

Global C-state Control = Enabled

Power Supply Idle Control = Low Current Idle

AMD Cool'n'Quiet = Enabled

PPC Adjustment = PState 0

Νομίζω σε μένα ήταν όλα ενεργοποιημένα από μόνα τους εκτός από το δεύτερο. Βέβαια είναι δύσκολο από μόνες τους αυτές οι ρυθμίσεις να σας σώσουν από τις τόσο υψηλές θερμοκρασίες, αλλά σίγουρα δεν χάνετε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε ένα καινουριο όμορφο κουτάκι θα αναπνεύσει όλο το σύστημα και θα ησυχάσουν τα αυτάκια σου. Με ένα aerocool έστω των 25 ευρω θα δεις διαφορά... το push pull το βλέπω λίγο αχρείαστο έτσι κοντά που είναι ο πίσω 12άρης πάντως.

1 12άρης εμπρός και 1νας πίσω δεν φτάνουν για καλοκαίρι...

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...